Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Barenbrug    68

A można posiać wapno węglowe po 1 pokosie ?

Ostatecznie można, o ile pH faktycznie tego wymaga - natomiast lepszy terminem jest jesień, bądź wczesna wiosna. Pomiędzy pokosami już wapnowania nie przeprowadzamy, ponieważ wtedy występuje mniej opadów, a co ważne między wapnowaniem a rzuceniem NPK powinno być te 3-4 tygodnie przerwy.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Przy pH 5,5 ile wapna i jakiego musiałbym zastosować, aby na tym polu siać lucernę? Ziemia gliniasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Optymalnie kreda (CaO 50+) w dawce 3-5 t/ha przedsiewnie dobrze mieszając z glebą i jesienią pogłównie poprawka plus corocznie dawka, którą pobierze lucerna. To założenie, że chcesz to zrobić teraz...

Jeśli chcesz siać za rok to pod orkę zimową daj 2-3 t/ha i wiosną drugą taką dawkę na wierzch przy zabiegach doprawiających. Reszta jw.

Jeszcze lepszą opcją byłyby jesienne zabiegi typu podorywka i wtedy wysiew wapna mieszając z glebą :)


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

"Pod" czyli przedsiewnie? Jakieś zasobności?

1. Wapno w zależności od potrzeb wapnowania + zapotrzebowanie lucerny...

2. Jeśli pytasz "nieprzedsiewnie" to dawka startowa azotu ok. 20N z siarką.

3. Przedsiewnie NPK, PK, siarka. W zależności od zasobności. Na pewno zadbaj o fosfor, bo go w lucernie później ciężko uzupełnić ;) Potas polecam dzielić. Ja tak bynajmniej robię i efekty super :)


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Optymalnie kreda (CaO 50+) w dawce 3-5 t/ha przedsiewnie dobrze mieszając z glebą i jesienią pogłównie poprawka plus corocznie dawka, którą pobierze lucerna. To założenie, że chcesz to zrobić teraz...

Jeśli chcesz siać za rok to pod orkę zimową daj 2-3 t/ha i wiosną drugą taką dawkę na wierzch przy zabiegach doprawiających. Reszta jw.

Jeszcze lepszą opcją byłyby jesienne zabiegi typu podorywka i wtedy wysiew wapna mieszając z glebą :)

A może być CaCO3 - 93-98% Polcalc ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Tak, polecam :)


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jendrzej    9

Witam

Czy przy obecnym przebiegu pogody czyli zimno i dość przekropnie zasiać teraz lucernę wraz  z roślina osłonową(jęczmieniem) czy poczekać na cieplejsze dni?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Tez czekam na poprawę pogody tyle że będę siał w czystym siewie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witam

Czy przy obecnym przebiegu pogody czyli zimno i dość przekropnie zasiać teraz lucernę wraz  z roślina osłonową(jęczmieniem) czy poczekać na cieplejsze dni?

 

 

Tez czekam na poprawę pogody tyle że będę siał w czystym siewie 

 

Dzień dobry,

 

Tegoroczna wiosna trochę zaskoczyła obserwowanym spadkiem temperatur. Najprawdopodobniej poprawę pogody przyniesie najbliższy tydzień, czyli przełom kwietnia i maja. Warto więc poczekać kilka dni do majówki z wysiewem lucerny. Przy wiosennych siewach wskazany jest dodatek rośliny osłonowej w postaci np. trawy jednorocznej lub koniczyny aleksandryjskiej. Niewielki dodatek do ha pozwoli wyeliminować problem zachwaszczenia młodego lucernika oraz poprawi wykorzystanie stanowiska w pierwszym okresie użytkowania.

Polecam zapoznać się z mieszanką BG-12 Lucerne Plus (http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-12-lucerne-plus-yellowjacket.htm)

 

Z pozdrowieniami,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Dokładnie będę siał BG-12 Lucerne Plus z koniczyną Aleksandryjską

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Dokładnie będę siał BG-12 Lucerne Plus z koniczyną Aleksandryjską

 

To kompleksowe rozwiązanie, które ułatwia kwestię wiosennego siewu lucerny. Jeśli pozwoli na to czas to może uda się Panu wykonać w trakcie sezonu kilka zdjęć nowego lucernika :)

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Waszą lucernę też przymroziły te przymrozki ,które były 1,5tyg temu ?, nasza wygląda kiepsko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hawaj123    0

Witam. Po pierwszym roku moja lucerna jest bardzo mizerna, jest dużo mleczu i sporo rumianu. Mam możliwość podsiania specjalnym siewnikiem talerzowym do podsiewów. Czy to dobry pomysł aby skosić lucerne z chwastami teraz (są jeszcze w miarę małe) i wsiać w to świeżą ? Na orkę i uprawę od nowa wydaje mi się że jest za późno.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5
Napisano (edytowany)

@hawaj123 To nie wypali, bo stara lucerna działa toksycznie na młode siewki i zagłuszy je. Tylko trawe z koniczyną możesz dosiać. DSV country 2051 polecam 25kg + koniczyna czerwona 5kg.


 

lucerna siana wiosna tamtego roku.

To dziwne, że wymarzła. U mnie w okolicy nic. Tylko u jednego kolegi jest b.słaba, ale to jego błąd bo zasiał na niskim terenie i tam gdzie ma za wilgotno, to dopiero puszcza listki. Potrzeba jej słońca żeby wysłcha zemia, a tu ciągle deszcze były. Nawoziłeś czym w tym roku ?

Edytowano przez reebok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hawaj123    0
Napisano (edytowany)

Zasiana w tamtym roku wiosną z mieszanką i polifoską 6. W tamtym roku też była kiepska i rzadka, dużo chwastu w tym gorczyca polna. Jesienią opryskana kerb 50wp- wzięło chwasty ale nie mlecz i rumian. Nie wiem co z nią zrobić. Żałuję że nie zaorałem. Nie ukrywam że nie chce stracić dopłat do lucerny z czym wiąże się wsianie trawy. Czy macie jakieś inne pomysły ?

Edytowano przez hawaj123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Wymarznac nie wymarzla, trochę się podniosła, ale to słabo. 1 dawka to 100 kg fosforanu, 100 kg soli potasowej, 100 kg amofoski 4-12-12 i druga dawka to 100 kg saletrzaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Wszędzie widać po listkach że trochę dostała, a ogólnie to zobacz czy odmiana którą zasiałeś jest zarejestrowana w Pl, np Agriland, Barenbrug, Dsv mają odmiany zareestrowane w polsce a firmy takie jak sowul, pietrzak granum we Włoszech czyli ściągają zagraniczne gówno które koze sie utrzymać jedynie napd polski i to rowniez nie koniecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Zasiana w tamtym roku wiosną z mieszanką i polifoską 6. W tamtym roku też była kiepska i rzadka, dużo chwastu w tym gorczyca polna. Jesienią opryskana kerb 50wp- wzięło chwasty ale nie mlecz i rumian. Nie wiem co z nią zrobić. Żałuję że nie zaorałem. Nie ukrywam że nie chce stracić dopłat do lucerny z czym wiąże się wsianie trawy. Czy macie jakieś inne pomysły ?

Witam serdecznie,

 

A czy pH będzie dobre dla lucerny? Nie jest za kwaśno? Po kilku ciepłych dniach - np wtorek/środa niech wykona Pan pokos pielęgnacyjny, da do 20kg azotu czystego, który trochę ją będzie stymulował mocniej i po tym jak odbije proszę zastosować odżywkę dolistną opartą na potasie z dodatkiem siarki, ale także manganu, boru i żelaza. Wsiewka lucerny w lucernę jest kiepskim pomysłem ze względu na jej toksyczność, druga sprawa, że nawet gdyby teraz pokusić się o podsiew to będzie mógł być problem w lipcu, gdy nie będzie już tak dużo opadów i młode siewki przegrają w konkurencji o wodę i światło. Najlepszym rozwiązaniem byłby podsiew mieszanką życic np. BG-2 Milkway Tetra http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-2-milkway-tetra.htm natomiast tak jak Pan wspomniał to niestety wyklucza lucernę z dopłat.

 

Pozdrawiam,

MAłgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj