Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Rayman    2

Hmmm czyli Bogdan jakiś tam sens siania jest.... bo na piachu to nic dobrze nie rośnie. A jak z susza, wytrzymała jak mówią czy przereklamowana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

nawet w największe susze lucerna się zazieleniła, gdy trawa była była ruda jak rdza ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rayman    2

Siałeś w czystym sieiwie czy mieszance, ile na hektar, wałowałeś po siewie, pryskałeś, jakie nawożenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boryss    7

w czystym siewie sieje 20-25kg/ha bo chodzi oto zeby lucerka rosła a nie chwasty ,specjalisci co sprzedaja nasiona mówia ze 16 kg/ha wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

a sial ktoś z was lucernę na przemian z kukurydzą na kiszonkę???tzn siew lucerny w roślinę ochronną(np jęczmień) 2 lata pełnego użytkowania(wiem, że można dłużej, ale pierwsze 2 lata podobno najlepiej plonuje) potem 2 lata kukurydza na kiszonkę i od nowa lucerna. Amerykanie tak robią i to już od dawna. Po polsku nie mogłem nic na ten temat znaleźć. A myślę ze w takiej rotacji plony powinny być przyzwoite(po motylkowatych wszystko ładnie rośnie)

 

Dzięki za odp.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

My siejemy lucernę w czystym siewie. Co roku jest to powierzchnia 15ha. Każdego roku jest siane na jesień, po zbożu około 4ha. Wysiewamy około 20-22kg na hektar. Tak jak to napisał kolega powyżej, chwasty w tedy nie rosną tylko lucerna. Zbieramy 3-4 pokosy na kiszonkę. W zależności od roku. Trzeba tylko pamiętać aby raz w roku zakwitła, dzięki temu ma lepszy plon w roku następnym. Lucerna jest nawożona przed sianiem 40t obornika oraz po 2 i 3 skosie w zależności albo saletra albo gnojówka. Na jesień dajemy także około 10-12 ton obornika. Ziemia I II IIIa. Kosimy ją kosiarką, następnego dnia jest przewracana i zbierana sieczkarnią na przyczepy i do silosu do kiszenia. W moim przypadku zauważyliśmy, że najlepszy plon jest 2 i 3 roku. 1 i 4 jest zadowalający.

@ppp sam sieje QQ po lucernie i muszę przyznać, że plon 10% większy.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

Ja u siebie miałem przypadek że po wyoraniu lucernika użytkowanego przez 4 lata miałem w drugim roku siania kukurydzy na tym polu spore strady przez drutowca. W pierwszym roku kukurydza była jak las, jednak w drugim jak wspomniałem była mocno przeżedzona. No i na 3 rok zanim posieliśmy kukurydze pryskałem całe pole od drutowca i było ok. Ziemia na działce klasy 60% 3a reszta 4


Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Jakie powinny być dawki NPK w 2 roku?(pytałem w tym temacie rok temu)dziwi mnie rozlewanie gnojówki-chyba nie potrzebuje aż tyle azotu,po przeleżeniu 1,5 dnia na pokosach widać bylo ślady ,że wyparowała,także nie polecam zostawiania jej bez przetrząsania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Ja daję 10m3 na hektar. Czyli około 45kg N. Nawożenie odbywa się po zebraniu na kiszonkę.

@Palax trzeba od szkodników opryskać przed przeoraniem. Przynajmniej My tak robimy.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

A jaki rodzaj lucerny najlepszy by był na IV-V klase ziemi (bo chyba jest ich kilka odmian) i siana wiosną lub jesienia? i jeszcze jak zasieje lucerne jesienią to w przyszłym roku ile razy będę mógł ją sprzątać??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia91    3

Macie może jakieś namiary na kogoś kto w miarę tanio sprzedaje lucernę do siewu(czystą).


ALL RIGHTS RESERVED

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaziu16    0

Jaki jest najlepszy oprysk na chwasty na lucerne? Jaki dawać nawóz albo odżywki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jobsik    0

@Bamboocha Z wszystkich pokosów masz 20 bel z ha, czy tylko z pierwszego?

Edytowano przez jobsik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Napisal wyraznie ze z pokosu!Czyli z 1 pokosu jak mozna zreszta sie domyslic!

Co do tematu ja zamierzam zasiac lucerne, ale w mieszance z trawami.Bedzie lepszy efekt i mam nadzieje plon :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Polecam mieszankę MLF firmy agriland. Jest to mieszanka lucerny 30%, życic 30%, kostrzycy 40%, norma wysiewu 30kg/ha. 4 pokosy w roku, użytkowanie 4 lata. W tamtym roku posiałem koniec kwietnia i jesienią był 1 pokos.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

@agromatik powiedz mi ile placiles za 10 kg woreczek tej mieszanki?Siales ta mieszanke jako wsiewke w zboze czy sama?Zamierzm wlasnie cos takiego zasiac!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Co do ceny to jest nie aktualna bo kupiłem tą mieszankę ponad 2 lata temu i rok leżała i czekała na swoją kolej. Wsiewałem w mieszankę owies+jęczmień skoszony po wykłoszeniu. W tym roku planuję posiać 11 ha w czystym siewie. Tu masz linka z kontaktem http://www.agriland.pl


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Cześć wszystkim

powiem jak ja uprawiam lucernę

uprawiam ja w mieszance z trawami pastwiskowym

przekonałem się do ,,Country 2056 Lucerna z trawami,,

mieszam ja z Country 2055 Trawy z koniczyną czerwoną(około 20-30)

 

taki układ zapewnia bardzo intensywne użytkowanie

czasem aby dodajemy jeszcze mieszankę trawy z koniczyną biała znacznie poprawia strawność

 

lucernę użytkuje zwykle 5 kośnie

przez 4-5 lat po czym na jej miejscy rośnie kukurydza (zaprawiana gaucho)

 

przy lucernii należy pamiętać aby skosić ja w optymalnym terminie i od razu przetrząsnąć

zgrabianie jej zaczynam w o 12 w nocy i grabię z rosą przez cała noc

 

jeśli robię z niej bele to tez w nocy

a jeśli kiszonkę to zaczynam rano od 6 i przez cały dzień

 

daje sobie rade świetnie zarówno na lepszej glebie ale i V i nawet vI

trzeba tylko pamiętać ze ta roślina kocha odczyn obojętny a nawet delikatnie zasadowy i glebę zasobną w fosfor

a z każdym pokosem wynosi znaczne ilości wapnia, dlatego wapnowanie wskazane jest corocznie

zły odczyn przy uprawie jest zwykle powodem jej wynikania

jest taż wrażliwa na stosowanie gnojowicy trzeba uwarzyć aby jej nie przypalić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Co lepiej siać samą lucernę czy mieszankę osobiście wolał bym samą ile czas po skoszeniu można ją belować i foliować???? Jak sobie radzi na łąkach torfowych bo takowych posiadam najwięcej siał bym ją pierwszy raz i dlatego spróbował bym ją najpierw zasiać na 3-4 klasie bo mam takowej ziemi ok 5 hektarów.Ile sieje się jej na ha i czym????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

na lakach torfowych to raczej nie urośnie - tam bardziej nada się koniczyna w mieszańce z trawami

 

osobiście stosuje mieszanki trawy z lucerną dlatego ze

po 1 tam gdzie nie rośnie lucerna rośnie trawa i nie ma miejsca na chwasty

2 ze przy zbiorze sama lucerna dość mocno zanieczyszcza się piaskiem a przy mieszance z trawą darń jest zwarta i tego zjawiska prawie nie ma

3 lucerna w mieszańce z trawą jest mniej podatna na wymarzanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

wiesz co ja zwykle sieje na jesieni w tym roku dość późno bo dopiero 20 września

wtedy już na wiosnę zbieram pierwszy pokos równo z resztą i jest on już z wysokim plonem

ale czasem zdarza się ze sieję na wiosnę lub po pierwszym pokosie

fajnie jest jak wstrzeli się w okres gdy jest dość wilgotno i wiarę ciepło wtedy wschody są równiejsze

 

a ja sieje agregatem uprawowo-siewnym z odpiętymi rurkami od wysiewu

nasionka spadają wtedy grawitacyjnie na ziemię i są mieszane przez redlice i zgrzebła

ma to dwa plusy - są płytko i równo posiane oraz nie występują rzędy co jest ważne przy grabieniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

Dlaczego jak robisz bele to w nocy?

Jak siejesz kukurydze po tej łące to dlaczego ma być zaprawiona gaucho, a nie zwykłą?

Ile kg trzeba wysiać tej lucerny? Z jakimi trawami najlepiej łączyć? np lucerna 50%, kupkówka 30%, kończyna 10% i życica 10% może być taka mieszanka?


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj