Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
zetorr6441    365
Napisano (edytowany)

U mnie też tasznika jest w hu* ( jak się okazuje wapnowanie ma też minusy) 

Macie może jakiś pomysł na niego? 

Edytowano przez zetorr6441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arion650    1

Panowie zasiałem lucerne wszystko okej tylko nie wiem jak z głębokością wyszło ponieważ ciężko zwykłym siewnikiem było utrzymać głębokość wszędzie tą samą, co będzie gdy np. W którymś miejscu pójdzie na głębokość 4 cm ? Może miał ktoś doświadczenie z tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9889
Dnia 10.05.2021 o 12:46, ThePerkins napisał:

U mnie też jest tego ... Jedyny sposób to chyba koszenie 

Ja kosze w czwartek-piatek zbieram w sobote i wtedy zrobie podsiew na tych pustych placach... ma padac to moze sie uda 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    50
Napisano (edytowany)
19 minut temu, arion650 napisał:

Panowie zasiałem lucerne wszystko okej tylko nie wiem jak z głębokością wyszło ponieważ ciężko zwykłym siewnikiem było utrzymać głębokość wszędzie tą samą, co będzie gdy np. W którymś miejscu pójdzie na głębokość 4 cm ? Może miał ktoś doświadczenie z tym?

Głębokość bardzo ważna najlepiej jak jest na 1cm maks dwa, w tamtym roku zasiałem za talerzowka i było bardzo głęboko ale jakoś wyszła z bulami teraz sieje samym siewnikiem i przed siewem wał potem siew i wał po siewie :)

Edytowano przez RolnikTivi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
10 godzin temu, arion650 napisał:

Panowie zasiałem lucerne wszystko okej tylko nie wiem jak z głębokością wyszło ponieważ ciężko zwykłym siewnikiem było utrzymać głębokość wszędzie tą samą, co będzie gdy np. W którymś miejscu pójdzie na głębokość 4 cm ? Może miał ktoś doświadczenie z tym?

Przerabiałem to u siebie, za głęboko posiana plus wal po siewny + ciężka gleba = slabe wschody i podsiew bądź kasacja bo w tych miejscach były same chwasty. 

Jeżeli skrzynie w siewniku masz tej samej szerokości co szerokość robocza to ustawiasz tj do próby i lecisz tj rzutowym 😂 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 10.05.2021 o 12:35, zetorr6441 napisał:

U mnie też tasznika jest w hu* ( jak się okazuje wapnowanie ma też minusy) 

Macie może jakiś pomysł na niego? 

tasznik zazwyczaj jest tylko w pierwszym pokosie, później już lucerna go przegoni. W tym roku z uwagi na temperaturę tasznik i jasnota mocno konkurują z lucerną. Jeśli koszenie nie pomoże to można użyć Corum, który w lucernie jest zarejestrowany.

 

a co do głębokości zasiewu, to nalezy trzymać się 1cm głębokości i tak jak Panowie piszą - zbyt głęboki siew to nierównomierne wschody i duża ilość chwastów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek530053    63

Wiosenne zasiewy z racji chłodów są nie dobre dla lucerny, w tamtym roku zasialem 4ha lucerny z barenbruga z życica, i życica jest a lucerna tylko gdzie nie gdzie się pojawia, znów ta sama mieszankę zasialem po zniwach w tamtym roku i lucerna się znalazła w mieszance więc ja wolę letnia susze niż wiosenne przymrozki i chłody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Gosciu malinowy nie ma tak że lepiej wiosna albo lepiej jesienią. Trafiłeś na takie a nie inne warunki pogodowe i korzystniej było zasiać jesienią, ponieważ maj był najzimniejszy od 30 lat, a zima była śnieżna. Zasiej we wrześniu i niech przyjdzie zimą bez śniegu to możesz jedynie zaśpiewać time to say goodbye

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
59 minut temu, marek530053 napisał:

Wiosenne zasiewy z racji chłodów są nie dobre dla lucerny, w tamtym roku zasialem 4ha lucerny z barenbruga z życica, i życica jest a lucerna tylko gdzie nie gdzie się pojawia, znów ta sama mieszankę zasialem po zniwach w tamtym roku i lucerna się znalazła w mieszance więc ja wolę letnia susze niż wiosenne przymrozki i chłody.

jakby nie było temperatura i wilgoć to najważniejsze czynniki przy prawidłowym wzroście siewek, ale przy lucernie liczy się też głębokość zasiewu (1cm) i pH gleby, a i warto pamiętać że nie zawsze lucerna może być zasiana z uwagi na środki chemiczne stosowane  na inne uprawy poprzedzające wysiew lucerny :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    370

https://www.olx.pl/d/oferta/lucerna-siewna-plato-roslina-motylkowata-25kg-granum-CID757-IDJksrp.html#5f8a32eb81

https://www.olx.pl/d/oferta/lucerna-salsa-material-siewny-CID757-IDJgrWj.html#5f8a32eb81

https://www.olx.pl/d/oferta/lucerna-siewna-dimitra-z-rhizobium-wyprzedaz-worek-10k-2kg-CID757-IDIb7YU.html#5f8a32eb81

Coś takiego typu warto według was spróbować? Chciałbym po zbiorze drugiego pokosu przesiać lucerną nieco użytków zielonych. A nigdy nie miałem styczności z lucernami i nie wiem nawet czy odmiana ma jakieś większe znaczenie. Nie chcę też na pierwszy raz kupować nasion z górnej półki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Ja siałem wiosną i jesienią, siew wiosenny super. Jesienny, ogromna presja chwastów, skosić się nie dało bo albo mokro albo lucerna była malutka. Teraz skosiłem 1 pole pielęgnacyjnie, więcej jak 5-6 bel z ha miał nie będę i jestem zmuszony zrobić podsiew bo wygląda kiepsko ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    370

Jesienią, ale kiedy dokładniej? Wydaje mi się, że jeżeli posiałbym do końca sierpnia to zdążyłbym jeszcze przed zimą wykonać pokos pielęgnacyjny. 
Czy lepiej odpuścić i przejść na siew wiosenny? Z jakiej firmy siałeś lucernę oraz jaką odmianę? Przeglądając ogłoszenia jest też sporo ofert indywidualnych od rolników, może tutaj warto zaryzykować. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Siew po żniwach, warunki orki paskudne ( poszczepane ), wschody super, gorzej później. Dość mokra jesień była a na polu brak darni i niemożliwy był wjazd ( udało się z wielką biedą wjechać koniec listopada ...). Drugie pole zostawiłem ( mniejsza presja była) ale teraz ziela aż gęsto, będę kosił w tym tyg to zobaczymy co będzie. Odmiana Yellow jacket z

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

Dokładnie nie ma reguły.Zalezy na jakie warunki się trafi. Dwa lata siałem początek kwietnia i wychizilk dobrze. W tym roku było zimno i opoznilem siew...siane 25 kwiecień. Po tyg przyszły te ulewy i na poprzeczniaku i w bruździe nie ma także wychodzi że wcześniej mogła by się utrzymać....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Ja swoją siałem końcem sierpnia rzutowo, wschody perfekcyjne bo zaraz po siewie deszcz i tak przez tydzień przekropnie i ciepło, lecerna już na 4 dzień kiełkowała. 

Połowa pola dsv 2056 jedno przejście po 10 zł od znajomego + 6kg życicy mieszańcowej po 7zl reszta barenbrug jellow +6kg tej samej mieszańcowej,

Wygląda jakby proporcji trawy i lucerny były odwrotne przynajmniej te z życica 😂 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel18    4
Dnia 14.05.2021 o 22:19, arion650 napisał:

Panowie zasiałem lucerne wszystko okej tylko nie wiem jak z głębokością wyszło ponieważ ciężko zwykłym siewnikiem było utrzymać głębokość wszędzie tą samą, co będzie gdy np. W którymś miejscu pójdzie na głębokość 4 cm ? Może miał ktoś doświadczenie z tym?

Sprawdź skrzynkę odbiorczą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arion650    1

Witam ponownie, lucerna zasiania w czystym Siewie, w miarę dobrze powschodziła po 6 dniach była już na wierzchu A teraz zaczynają ją atakować powoli chwasty I stąd pytanie. Czy ktoś odchwaszczał lucerne jakimiś środkami? Corum I stomp aqua naprzykład? A może innymi I ma z tym doświadczenie? Dodam że lucerna ma około 4 cm wysokości. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Jestem już po 1 pokosie ponad 2 tyg, ładnie wszystko odbiło ale nie jesienny siew lucerny. Ogólnie dużo chwasta, rzadko się zrobiło i moje pytanie. Chciałbym to przesiać przed żniwami ( zebrać drugi pokos, spryskać, przeorać i zasiać na nowo). Pytanie czy randap nie zahamuje siewek lucerny ?.  Na drugim polu zrobiłem podsiew po 1 skosie ( 3 tyg temu ), skiełkowało ale znowu robi się presja chwasta i pewnie za tydzień, dwa będzie trzeba to kosić. Nie uszkodzę tych młodych siewek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 5.06.2021 o 13:13, arion650 napisał:

Witam ponownie, lucerna zasiania w czystym Siewie, w miarę dobrze powschodziła po 6 dniach była już na wierzchu A teraz zaczynają ją atakować powoli chwasty I stąd pytanie. Czy ktoś odchwaszczał lucerne jakimiś środkami? Corum I stomp aqua naprzykład? A może innymi I ma z tym doświadczenie? Dodam że lucerna ma około 4 cm wysokości. 

Corum polecam, po pierwsze ma rejestracje a po drugie najmniej uszkadza lucernę - dawki dzielone, a co do aqua stomp to on jest przedwschodowy i zdarza się że lucerna gorzej po nim wygląda. proszę zajrzeć na ulotkę gdzie jest więcej szczegółow

 

info na ulotce:

Lucerna siewna, lucerna nerkowata, lucerna sierpowata

Dawki dzielone

Termin stosowania: środek stosować wiosną od fazy 2 liścia właściwego (rozwinięty 2 liść z przylistkami lub 2 wąsy) do fazy widocznych 9 międzywęźli (BBCH 12-39).

Pierwszy zabieg Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,625 l/ha.

Drugi zabieg Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,625 l/ha.

Odstęp między zabiegami: co najmniej 14 dni.

Zalecana ilość wody: 100-300 l/ha.

Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

2 godziny temu, ThePerkins napisał:

Jestem już po 1 pokosie ponad 2 tyg, ładnie wszystko odbiło ale nie jesienny siew lucerny. Ogólnie dużo chwasta, rzadko się zrobiło i moje pytanie. Chciałbym to przesiać przed żniwami ( zebrać drugi pokos, spryskać, przeorać i zasiać na nowo). Pytanie czy randap nie zahamuje siewek lucerny ?.  Na drugim polu zrobiłem podsiew po 1 skosie ( 3 tyg temu ), skiełkowało ale znowu robi się presja chwasta i pewnie za tydzień, dwa będzie trzeba to kosić. Nie uszkodzę tych młodych siewek ?

niech Pan poczeka aż lucerna zacznie kwitnąć , tam gdzie jest lucerna podsiana i będzie jakieś 20-30% i dopiero kosi, najważniejsze by wysokość minimalna była te min. 8cm, wtedy "stara" lucerna będzie ochroną dla młodych siewek

Później można oprócz potasu wzmocnić młode siewki odżywką dolistną np. z siarczanem magnezu i mikroelementami

A tam gdzie jest rzadko, to może lepiej opryskać corum i podsiać z końcem sierpnia? po co round up? a jeżeli round up, to ten i tak działa na zielone części więc jak po ok 14dniach od oprysku to będzie zaorane to będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Problem w tym, że jeśli ja będę czekał do zakwitnięcia lucerny to będę miał chaszcze na polu ( rumian i tasznik ), i pasza będzie kompletnie do wyrzucenia ... Podsiew to ryzyko, ziele jest gęste i ciężko będzie się lucernie przebić, myślę że lepiej będzie to przesiać i nie męczyć się. Sporo napsuła mi jesienią pogoda ponieważ nie mogłem skosić pielęgnacyjnego, na jednym polu co zrobiłem podsiew kosiłem końcem listopada ( inaczej pod śniegiem by zgniło ), drugie zostawiłem ze względu na mniejsze zachwaszczenie ale niestety wiosną wyszło z zdwojoną siłą ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Daj jej jeszcze szanse, w pierwszym roku nigdy szału niema. 

Puści korzeń głębiej zrobi się sucho to chwasty zwolnią 

Podsiewu lucerna nigdy nie robiłem ale życicami efekty bardzo dibre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
2 godziny temu, ThePerkins napisał:

Problem w tym, że jeśli ja będę czekał do zakwitnięcia lucerny to będę miał chaszcze na polu ( rumian i tasznik ), i pasza będzie kompletnie do wyrzucenia ... Podsiew to ryzyko, ziele jest gęste i ciężko będzie się lucernie przebić, myślę że lepiej będzie to przesiać i nie męczyć się. Sporo napsuła mi jesienią pogoda ponieważ nie mogłem skosić pielęgnacyjnego, na jednym polu co zrobiłem podsiew kosiłem końcem listopada ( inaczej pod śniegiem by zgniło ), drugie zostawiłem ze względu na mniejsze zachwaszczenie ale niestety wiosną wyszło z zdwojoną siłą ...

no zawsze po pokosie temat można troche uratować jedną dawką corum 0,7-0,8l/ha, skutecznie przyhamuje chwasty i po 6 tyg można pokos zrobić i sianokiszonke zebrac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arion650    1
7 godzin temu, Barenbrug napisał:

Corum polecam, po pierwsze ma rejestracje a po drugie najmniej uszkadza lucernę - dawki dzielone, a co do aqua stomp to on jest przedwschodowy i zdarza się że lucerna gorzej po nim wygląda. proszę zajrzeć na ulotkę gdzie jest więcej szczegółow

 

info na ulotce:

Lucerna siewna, lucerna nerkowata, lucerna sierpowata

Dawki dzielone

Termin stosowania: środek stosować wiosną od fazy 2 liścia właściwego (rozwinięty 2 liść z przylistkami lub 2 wąsy) do fazy widocznych 9 międzywęźli (BBCH 12-39).

Pierwszy zabieg Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,625 l/ha.

Drugi zabieg Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,625 l/ha.

Odstęp między zabiegami: co najmniej 14 dni.

Zalecana ilość wody: 100-300 l/ha.

Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

niech Pan poczeka aż lucerna zacznie kwitnąć , tam gdzie jest lucerna podsiana i będzie jakieś 20-30% i dopiero kosi, najważniejsze by wysokość minimalna była te min. 8cm, wtedy "stara" lucerna będzie ochroną dla młodych siewek

Później można oprócz potasu wzmocnić młode siewki odżywką dolistną np. z siarczanem magnezu i mikroelementami

A tam gdzie jest rzadko, to może lepiej opryskać corum i podsiać z końcem sierpnia? po co round up? a jeżeli round up, to ten i tak działa na zielone części więc jak po ok 14dniach od oprysku to będzie zaorane to będzie ok

To można jechać już z tym corumem? Lucerna siana 15 maj,najgorzej atakuje komosa biała ,ciężko mi rozpoznać fazę rozwojową bo dopiero zaczynam z lucerną szczerze mówiąc,I jeszcze jedno pytanie, przedsiewnie poszło 350 kg pk 20-20 do tego 100 kg saletrosan 26 I 400 wap magu czy to wystarczające nawożenie jak narazie? A może jakieś odżywki dolistne można zastosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928
9 godzin temu, Barenbrug napisał:

no zawsze po pokosie temat można troche uratować jedną dawką corum 0,7-0,8l/ha, skutecznie przyhamuje chwasty i po 6 tyg można pokos zrobić i sianokiszonke zebrac

To co jechać teraz ?, ( 3tyg po skoszeniu ), młodym siewkom to nie zaszkodzi ?. 

 

11 godzin temu, zetorr6441 napisał:

Daj jej jeszcze szanse, w pierwszym roku nigdy szału niema. 

Puści korzeń głębiej zrobi się sucho to chwasty zwolnią 

Podsiewu lucerna nigdy nie robiłem ale życicami efekty bardzo dibre

Tylko chodzi o to, że ziele ją przegania i jakoś wgl dużo koniczyny nie lucerny :/ ... Nigdy więcej siewu w sierpniu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj