Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Barenbrug    68
2 godziny temu, ThePerkins napisał:

a 100kg kizerytu ?

Każda ilość jest na plus, przyjmuje się że na 15kg azotu należy podać 1-1,5kg siarki w przeliczeniu na czysty składnik - by pomóc roślinie przyswoić azot i wyprodukować białko. Dodatkowo zazwyczaj trzeba uzupełnić niedobory siarki w glebie, ponieważ nie była ona zbyt popularna a intensywne nawożenie saletrą spowodowało jej spory ubytek w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Wydaje mi się , że kizeryt jest lepszym rozwiązaniem , bo miałem późniejszą wiosną dać 100kg saletrosanu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
4 minuty temu, ThePerkins napisał:

Wydaje mi się , że kizeryt jest lepszym rozwiązaniem , bo miałem późniejszą wiosną dać 100kg saletrosanu 

w saletrosanie siarka wspomaga działanie azotu z tego nawozu, ale nie uzupełni braków siarki, stąd na wczesną wiosne/zimą/późną jesienia warto dać kizeryt, który te braki uzupełnia a później można stosować saletrosan (gdzie siarka jest dodatkiem)

Tak samo warto na lucernę czy trawy dać po ostatnim pokosie ok 100kg korn-kali czy super-kali - potas zapewni lepszą zimotrwałość, regenerację po całym sezonie i lepszy start na wiosnę

Sprawdźcie, co mamy dla Was z nowości na nadchodzący sezon ;) 

https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/motylkowate/alfacomfort-nowość.htm

 

https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/motylkowate/protafix-nowość.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Zapraszamy na webinarium dla Hodowców - Wiosna na użytkach zielonych!

Zapraszamy na drugie z serii webinariów Krowie Na Zdrowie – wiosna na użytkach zielonych.

 

Podczas naszego spotkania on-line z udziałem Piotra Kowalskiego z Barenbrug Polska omówimy od A do Z wiosenne zabiegi na użytkach zielonych, między innymi:

  • Jak ocenić użytek zielony po zimie?
  • Zabiegi pielęgnacyjne do wykonania wiosną.
  • Nawożenie startowe – praktyczne porady.
  • Podsiew krok po kroku.
  • Jak wybrać odpowiednią mieszankę do podsiewu?

 

Możecie liczyć na całą masę praktycznych informacji i porad. Zachęcamy do udziału tym bardziej, że Specjalista Barenbrug będzie odpowiadał na pytania uczestników.

 Udział w spotkaniu jest bezpłatny i otwarty.

 Aby wziąć udział w spotkaniu należy:
 we wtorek, 2 marca, o godzinie 18:55 kliknąć w link wydarzenia:

https://krowienazdrowie.clickmeeting.com/wiosna-na-uzytkach-zielonych

  • podać swoje imię oraz adres email i dołączyć do spotkania,
  • można łączyć się z komputera, tabletu oraz smartfona,
  • do webinarium można dołączyć także w trakcie jego trwania.

 

Dołączcie do wydarzenia na Facebooku Krowie Na Zdrowie, klikając w link:  

https://www.facebook.com/events/756374644994083 by śledzić bieżącą dyskusję oraz najnowsze powiadomienia o webinarium.

 

Do usłyszenia!

Krowie Na Zdrowie i Barenbrug Polska

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Mam około 3ha lucerny. Wziąłem w dzierżawę. Właściciel w tamtym roku jej niczym nie nawozil . Co jej teraz najlepiej dac i w jakich dawkach ?WAPNO można sypać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 3.03.2021 o 17:32, Marcin_1992_2008 napisał:

Cześć wszystkim. Mam około 3ha lucerny. Wziąłem w dzierżawę. Właściciel w tamtym roku jej niczym nie nawozil . Co jej teraz najlepiej dac i w jakich dawkach ?WAPNO można sypać?

wapno (kreda nawozowa), potas i siarka teraz, po pierwszym pokosie potas, a na jesień jeszcze o fosforze warto pamiętać :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Zostało mi wapna z Jaźwicy, niestety mokro było i nie rozsiałem na 1 lucernik, na dniach mam sypać npk więc mogę rozsiać to wapno po pierwszym skosie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 8.03.2021 o 13:47, ThePerkins napisał:

Zostało mi wapna z Jaźwicy, niestety mokro było i nie rozsiałem na 1 lucernik, na dniach mam sypać npk więc mogę rozsiać to wapno po pierwszym skosie ?

pewnie, ale nie za wiele z 500kg (wszystko zależy od ilości opadów po 1 pokosie), a jak słabsze pH do 1-1,5t na jesień warto wyrzucić po ostatnim pokosie

https://www.barenbrug.pl/pastewne/pytania-i-odpowiedzi/fakty-i-mity

kilka faktów i mitów o lucernikach i UZ ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

No pH słabsze, te wartości to w czystym składniku ?. NPK już poleciało, jeszcze mam pytanie. Chciałbym zasilić lucerniki saletrosanem 26 i moje pytanie ile sypać ( na jednym mam 30% traw )?. Na czysty 100-150 kg/ha , a na tą mieszankę 200 ?

Edytowano przez ThePerkins

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Ja na czysty też będę sypał 26 w planach 120kg, a na te zakładane latem dsv2056 i odpowiednik barenbrug z własną domieszką 20% traw myślę 200 spać 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
19 godzin temu, ThePerkins napisał:

No pH słabsze, te wartości to w czystym składniku ?. NPK już poleciało, jeszcze mam pytanie. Chciałbym zasilić lucerniki saletrosanem 26 i moje pytanie ile sypać ( na jednym mam 30% traw )?. Na czysty 100-150 kg/ha , a na tą mieszankę 200 ?

No to proszę dodać też wapna na jesień, skoro pH słabsze.  Wartości to ilość wapna na hektar, bo to jak rozmiem wapno węglanowe - może Pan wrzuć w takim razie to wapno jak da radę wjechać jeszcze przed pierwszym pokosem, byle od podania fosforu upłyneło min. te 4-5 tygodni i wtedy może być tona, a druga tona na jesień. Od razu pH się nie zmieni a roślinie będzie łatwiej pobrać to w mniejszych dawkach, tym bardziej że na jesień jest więcej wilgoci, a jak będzie w kwietniu czy w maju to nie wiemy :) 

z tym saletrosanem na lucernę to proszę nie szaleć - czystego azotu na lucernę samą max 30kg/ha, czyli jakieś 110-120kg/ha, a na mieszankę bliżej 180-200kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 18.03.2021 o 20:47, mirekcich napisał:

czym sie rózni życica trwała 2n od 4n ?

ploidalnością, diploidalna to 2n , a tetraploidalna to 4n, czyli ma podwojoną liczbę chromosomów, przez co dane odmiany mogą się charakteryzować np. szerszą blaszką liścia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Barenbrug 

Jest sens już jechać saletrosanem 26 na młoda lucernę (25kg lucerny, 5kg trawy) siana końcem sierpnia?

Rejon wys-maz podlaskie. 

W nocy ma być - 3 także na polu nie zrobię znaku, myślę że początkiem kwietnia byłby bardziej optymalny termin ale wtedy może być problem z wjazdem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
zetorr6441 napisał:

Barenbrug 

Jest sens już jechać saletrosanem 26 na młoda lucernę (25kg lucerny, 5kg trawy) siana końcem sierpnia?

Rejon wys-maz podlaskie. 

W nocy ma być - 3 także na polu nie zrobię znaku, myślę że początkiem kwietnia byłby bardziej optymalny termin ale wtedy może być problem z wjazdem....

końcem tego tygodnia minusowe temperatury nocą wg prognoz już nie grożą więc za kilka dni można powoli myśleć o nawozie z azotem, natomiast czystego składnika N proszę nie dawać więcej jak 30kg/ha 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    299

W zeszłym roku lucerna posiana z jęczmieniem. Jęczmień skoszony na kiszonkę, następnie skoszone 2 razy pielęgnacyjnie i niestety jest dużo chwastów, zwłaszcza rumianek i mniszek.

Jest jakiś oprysk na chwasty, który nie położy lucerny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Za kilka bądź kilkanaście dni może być problem z wjazdem... 

Saletrosan jest co prawda wolno działającym nawozem bo ma formę amonowa i amidowa ale zastanawiam się czy azot będzie jeszcze dostępny, gdy rośliny będą najintensywniej rosnąć czyli w maju... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
14 godzin temu, vat napisał:

W zeszłym roku lucerna posiana z jęczmieniem. Jęczmień skoszony na kiszonkę, następnie skoszone 2 razy pielęgnacyjnie i niestety jest dużo chwastów, zwłaszcza rumianek i mniszek.

Jest jakiś oprysk na chwasty, który nie położy lucerny?

Corum - dwie dawki po 0,625l/ha, w ostępie ok 10 dni, lub można jedną dawką ok 0,8 l/ha (ale to należy zapytać przedstwiciela) i wtedy od oprysku na chwasty min. te 6 tygodni nalezy zachować do zbioru

https://www.agro.basf.pl/Documents/etykiety/corum-502-4-sl-etykieta.pdf

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj