Polecane posty

ASZv3    829

Łąki torfowe są z zasady (jak to brzmi przy kwasie ;) ) zakwaszone więc lucerna to zły pomysł od tego zaczynając...

Posiej dobrą mieszankę z gatunkami traw przeznaczonymi na tą glebę oraz jeśli chcesz motylkowe to koniczyna szwedzka i trochę czerwonej.

Dziel potas na torfach i będziesz miał dobre plony :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

łaki daja bardzo duzo masy z tym ze sredniej jakosci ale mam je dopiero od roku zatem mysle czy np nie wystarcy dac dobrej porcji wapna plus komleksowe nawozenie i za rok dwa trawa sama stanie sie bardziej wartosciowa bo tak mialem na innych łakach i moze wogole zrezygnuje z przesiewania bo to 20 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    53

witam, planuje w tygodniu jak najszybciej opryskać 1 ha łąki środkiem Fernando bo rozsiał mi się nieziemsko barszcz, normalnie plantacja barszczu, wcześniej robiłem podsiew 2 lata temu mieszanka barenbruga z lucerną, ziemia IIIb, odczyn uregulowany. Co polecacie ? to będzie łąka kośna, obecnie odbija 4 pokos, rocznie zależy od pogody oczywiście ale na tej działce zbieramy 4-5 pokosów przy dobrym nawożeniu. U lokalnego sprzedawcy mam ofertę lucerny barenbruga cena 34 zł/kg ale chce raczej zrobić jakoś mieszankę z dobrym % lucerny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Podsiew lucerną? Polecam glifosat, orka na zimę, wiosną dobre doprawienie ziemi i siew mieszanki. Z praktyki jeśli chodzi o mieszanki z lucerną to polecam DSV Country 2056 oraz dorzucenie osłonowo do 5kg Futtertrio. Mieszanki z mniejszą zawartością lucerny niezbyt się sprawdzają jeśli myślimy o naprawdę dobrych plonach i trwałości użytku biorąc pod uwagę nawożenie azotowe.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

witam, planuje w tygodniu jak najszybciej opryskać 1 ha łąki środkiem Fernando bo rozsiał mi się nieziemsko barszcz, normalnie plantacja barszczu, wcześniej robiłem podsiew 2 lata temu mieszanka barenbruga z lucerną, ziemia IIIb, odczyn uregulowany. Co polecacie ? to będzie łąka kośna, obecnie odbija 4 pokos, rocznie zależy od pogody oczywiście ale na tej działce zbieramy 4-5 pokosów przy dobrym nawożeniu. U lokalnego sprzedawcy mam ofertę lucerny barenbruga cena 34 zł/kg ale chce raczej zrobić jakoś mieszankę z dobrym % lucerny.

Witam serdecznie,

 

Jeżeli jest tam taka duża ilość barszczu to obawiam się, że jeden zabieg może nie dać rady i na wiosnę trzeba będzie powtórzyć oprysk. Natomiast jeśli zrobi Pan oprysk Fernando to motylek i tak wyleci, bądź też znacznie się przerzedzi - tak więc może warto pomyśleć o podsiewie mieszanką samych traw bez rośliny motylkowej? Wtedy będzie można wykonywać oprysk np. Fernando bez strat w postaci utraty lucerny czy koniczyny. Może Pan pomyśleć o mieszance BG-4 Milkway Universal - duża ilość życic (niezbędna do podsiewu) oraz kostrzewa łąkowa i tymotka. 

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Albo szybko i jeszcze jeden albo poczekaj niech zakwitnie i już więcej nie koś w tym roku. Lucerna podczas kwitnienia najbardziej rozwija korzenie tj. głównie je wydłuża. Natomiast późne koszenie osłabi jej zimotrwałość. Musi lekko odbić do zimy :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Do kiedy można jeszcze bezpiecznie skosić lucernę sianą w tym roku? Kwitnienia coś nie widać, a jest po za kolana...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

W naszych stronach do końca września :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Ja w zeszlym roku pozno kosilem bo juz za duza byla i do zimy praktycznie nie odbila i wtedy slaby start na wiosne miala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Do kiedy można jeszcze bezpiecznie skosić lucernę sianą w tym roku? Kwitnienia coś nie widać, a jest po za kolana...

Koniec września jest bezpiecznym terminem - później wszystko zależy od tego czy nie przyjdą październikowe przymrozki, natomiast co istotne to po ostatnim pokosie proszę dać lucernie jeszcze 30-40kg potasu/ha i fosfor - w zależności jak wygląda plan nawożenia - albo całą dawkę na jesieni lub też podzielić je na dwie mniejsze i dać teraz i na wiosnę dorzucić kolejną porcję :) W okolicach listopada w zależności od zasobności gleby możemy rzucić wapno węglanowe (jeśli pH jest niższe) lub 150-200kg kizerytu 25:50 - pomoże lucernie lepiej wiązać białko w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks    40

My musimy chyba Osę wskrzesić i próbować ciapkiem skosić bo tragedia wilgoci ogrom, może lekki zestaw da radę bez większych strat skosić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jendrzej    9

Witam czy sol potasowa w połączeniu  z superfosfatem będzie odpowiednim nawozem na młody lucernik o tej porze?

Czy też może wybrać jakieś inne rozwiązanie dostarczenie potasu i fosforu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Dobre rozwiązanie, na pewno ekonimicznie uzasadnione, bo nawozy w czystym składniku będą najtańsze. Jednak wstrzymałbym się z rozsiewaniem ich jesienią, możesz narobić kolein na polu, lepiej wczesną wiosną. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 23.10.2017 o 20:17, jendrzej napisał:

Witam czy sol potasowa w połączeniu  z superfosfatem będzie odpowiednim nawozem na młody lucernik o tej porze?

Czy też może wybrać jakieś inne rozwiązanie dostarczenie potasu i fosforu?

Witam serdecznie,

Jest to bardzo dobre rozwiązanie - ewentualnie dobrze byłoby zamienić sól na Korn-kali ze względu na dodatek siarki i magnezu, no i lepiej się rozpuszcza. Natomiast tak jak kolega wspomniał jężeli jest bardzo mokro to niech Pan odczeka, aby faktycznie nie narobić za dużych kolein. Natomiast nawóz PKMgS pozwoli na lepsze przezimowanie lucernie oraz na szybsze odbicie na wiosnę. Przy tak intensywnej produkcji masy zielonej, jak w tym roku, jest ona głodna składników pokarmowych, które zgromadzi jako substancje zapasowe na przyszły rok przez co nie obniży swoich plonów.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daaniel766    4

Witam! Pogoda jaka jest w tym roku każdy wie, ręce opadają. Około 20 sierpnia sprzątnięty 3 pokos potem przyszły deszcze i w możliwe okienka pogodowe były zasiewy albo koszenie kukurydzy i tak przez cały październik nie było można skosić lucerny. I teraz pytanie co robić kosić ja jak trochę obeschnie czy lepiej zostawić ją tak na zimę? Przesyłam zdjęcie plantacji 

IMG_20171029_163420.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jendrzej    9

W październiku ,udało mi się wysiać wyżej wymieniana mieszankę nawozowa bez powodowania żadnych zniszczeń w lanie.

Dzisiaj mam w planie z przymrozkiem który pojawił się w moim regionie rozsiać 300kg wap-magu[ 28% wapnia (CaO) , 16% magnezu (MgO) ]tylko to maja na składzie  w wapniem,i zastanawiam się co rozrzucić na lucernik przed ruszeniem wegetacji w marcu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
23 minuty temu, jendrzej napisał:

W październiku ,udało mi się wysiać wyżej wymieniana mieszankę nawozowa bez powodowania żadnych zniszczeń w lanie.

Dzisiaj mam w planie z przymrozkiem który pojawił się w moim regionie rozsiać 300kg wap-magu[ 28% wapnia (CaO) , 16% magnezu (MgO) ]tylko to maja na składzie  w wapniem,i zastanawiam się co rozrzucić na lucernik przed ruszeniem wegetacji w marcu?

Witam serdecznie,

Dobrze byłoby dać pełną dawkę potasu - pomoże lucernie uregulować gospodarkę wodną - zwłaszcza, że jest dużo wody i substancje pokarmowe są wymywane, a nie wiadomo z kolei jak wyglądać będzie lato, tak więc te 70kg czystego potasu będzie wskazane :) co do fosforu - zależy ile dał Pan na jesień i jaka jest zasobność gleby w fosfor - ok 50kg/ha będzie wydaje mi się bezpieczne by uzupełnić wiosenne braki. A jeśli chodzi o nawozy to z wiosny raczej skupiłabym się na tych w czystym składniku -a dopiero później po pokosie użyła wieloskładników, przy czym niech Pan dorzuci jeszcze na start magnez i siarkę (może być dolistnie :)). Azot w małej ilości max 20-30kg/ha czystego składnika.

Pozdrawiam,

Małgosia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
6 minut temu, robertrolnik27 napisał:

Czyli najlepiej polifoska 6 w ilości 200-250kg/ha? 

Bądź też polidap + korn-kali ;) 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Witam,

Mam na jednej działce lucernę w czystym siewie (teraz będzie to jej 3 sezon). Gdy była siana, to Ph gleby wynosiło 6,20.

Mam wapno węglanowe Kujawit 50% CaO. Czy mogę rozsiać to na lucernę? W jakiej ilości? Chciałbym to zrobić już teraz zanim przyjdzie odwilż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Możesz śmiało siać, na pewno nie przeszkodzi  :). Jak nawoziłeś tę lucernę przez te ostatnie 2 lata? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Wczesną wiosną dawałem ok 250kg polifoski 6 i po pierwszym pokosie 100kg też polifoskę6

W tym roku wczesną wiosną chcę dać dodatkowo kizeryt jakieś 100kg/ha

Co do wapna, to 1 tona na ha, to nie będzie za dużo?

Klasa gleby, to IIIb - IVa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Dużo. Pamiętaj, żeby zachować przerwę miedzy wysianiem wapna a nawozów przynajmniej 3 tyg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj