Polecane posty

rolstudent    182

To w twojej okolicy sami rozrzutni ludzie. Wiesz co to bakterie brodawkowe? Czy o tym w poradniku nie pisali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

wczoraj pytałem o oprysk na trawę w lucernie zaznaczam że lucerna na nasienie

Proszę zapytać przedstawiciela Syngenty o oprysk Fusilade Forte :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    913

Mam jakiś niedobór w lucernie , jest jasna , ma takie żółtawe plamy na liściach. Czyżby niedobór siarki, lub wapna ?. Pod 2 pokos dostała 100kg soli potasowej i 100 kg saletrzaku. Wapnowane było 3 lata temu , na jesień planuję rzucić jej wapna granulowanego.

post-104340-0-01217500-1498048721_thumb.jpg

post-104340-0-17399900-1498048724_thumb.jpg

Edytowano przez ThePerkins

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Mam jakiś niedobór w lucernie , jest jasna , ma takie żółtawe plamy na liściach. Czyżby niedobór siarki, lub wapna ?. Pod 2 pokos dostała 100kg soli potasowej i 100 kg saletrzaku. Wapnowane było 3 lata temu , na jesień planuję rzucić jej wapna granulowanego.

Witam serdecznie,

 

Przyczyną takiego koloru może być niedobór magnezu lub też nie problem z pobieraniem siarki, stąd zaleciłabym odżywkę dolistną w postaci siarczanu magnezu. Natomiast proszę nie rzucać saletrzaku - przy co 3-4 tygodniowym zbiorze lucerny ten nie rozkłada się zbyt szybko i pozostałości jego mogą być w sianokiszonce. Na wiosnę saletrzak tak, natomiast ewentualnie w bardzo małej ilości ok 20kg czystego składnika można dać azotu po pierwszym pokosie w postaci saletry - ogólnie wystrzegamy się azotu - po to lucerna ma bakterie brodawkowe aby one pracowały i wyłapywały azot z powietrza. Lepiej w takim wypadku przeznaczyć fundusze na nawóz z mikroelementami takimi jak bor, molibden czy cynk ;) 

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    139

wczoraj zebrana lucerna z konczyna aleksandrynska siana na poczatku kwietnia. Czysta bez zielska. Szalu nie bylo bo 42 kulki 1.2m z 2.8ha ale jak na pierwszy pokos mysle ze nie tak źle. Na jesien było wapno a na wiosne 250kg polifoski6 na ha. Teraz chce posiać po 100kg soli potasowej na ha bedzie ok?? Cos jeszcze oprócz soli??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

wczoraj zebrana lucerna z konczyna aleksandrynska siana na poczatku kwietnia. Czysta bez zielska. Szalu nie bylo bo 42 kulki 1.2m z 2.8ha ale jak na pierwszy pokos mysle ze nie tak źle. Na jesien było wapno a na wiosne 250kg polifoski6 na ha. Teraz chce posiać po 100kg soli potasowej na ha bedzie ok?? Cos jeszcze oprócz soli??

 

Dzień dobry,

 

Sól potasowa w tej ilości tak na prawdę wystarczy. Po pierwszym pokosie można zastosować dodatkowo niewielką ilość azotu w saletrze - max 15-20 N na hektar (40-50 kg saletry na 1ha).

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

niedługo będę kosił lucerne sianą wiosna po skoszeniu jakie nawożenie zastosować 

Witam serdecznie,

 

Wszystko zależy od zasobności gleby oraz kondycji lucerny - jeśli ogólna zasobność jest na umiarkowanym poziomie, to wystarczy zastosować teraz potas (sól potasowa) lub też potas z dodatkiem siarki i magnezu (np. korn-kali) przez co lucerna lepiej będzie pobierać azot (wyższe białko). Ilość potasu w czystym składniku to 50-60kg/ha - czyli ok 100kg soli potasowej lub 150kg korn-kali. W późniejszym czasie warto pomyśleć o mikroelementach (bor, molibden, cynk) w postaci odżywki dolistnej.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Wszystko zależy od zasobności gleby oraz kondycji lucerny - jeśli ogólna zasobność jest na umiarkowanym poziomie, to wystarczy zastosować teraz potas (sól potasowa) lub też potas z dodatkiem siarki i magnezu (np. korn-kali) przez co lucerna lepiej będzie pobierać azot (wyższe białko). Ilość potasu w czystym składniku to 50-60kg/ha - czyli ok 100kg soli potasowej lub 150kg korn-kali. W późniejszym czasie warto pomyśleć o mikroelementach (bor, molibden, cynk) w postaci odżywki dolistnej.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

a kiedy dokładnie zastosować te odżywki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

a kiedy dokładnie zastosować te odżywki

Odżywki dolistne stosujemy ok tygodnia po pokosie - jak najwyżej kosimy, by jak najkrócej czekać na zastosowanie odżywki, ale też, aby mieć pełne te 3-4 tygodnie do zbioru (roślina musi to wszystko "zjeść"). Ilość odżywki wysiewanej na hektar zależy od producenta, stąd zawsze nalezy przeczytać jaka ilość środka przeznaczona jest na trawy a jaka na roślinę motylkową!

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    913

Kupiłem Kristalon zielony 18-18-18-3. Pokos zebrany jakieś 1,5 tyg temu, w poniedziałek poszedł mocznik , kiedy mogę wyjechać z odżywką ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Kupiłem Kristalon zielony 18-18-18-3. Pokos zebrany jakieś 1,5 tyg temu, w poniedziałek poszedł mocznik , kiedy mogę wyjechać z odżywką ?

Witam,

 

Co do mocznika to raczej bym go nie stosowała - azot wczesną wiosną w ilości 20-30kg czystego składnika na ha owszem, natomiast w sezonie wegetacyjnym bym już wykluczyła. A co do odżywki dolistnej im wcześniej tym lepiej - ważne by nie kosić za nisko, a odrost musi być na tyle duży by ziemi nie pryskać, tylko roślinę (jak najwięcej zielonego). Po odżywce min. te 3tyg muszą minąć do pokosu, aby lucerna "przerobiła" to co dostała, a pozostałości nie przedostały się do sianokiszonki.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    913

Oprysk poszedł w sobotę. Co do mocznika widzę poprawę, jest sporo ciemniejsza, podczas siewu nie była zaprawiona nitragina i stąd podejrzewam te jasne liście, bo koniczyna była ładna i ciemna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

ile maksymalnie razy w sezonie mozna kosicie lucerne?

 

 

ale ile moze byc pokosow?

che ocenic wydajnosc z 1 ha

 

 

Witam,

 

Przy wiosennym siewie w pierwszym roku użytkowania zazwyczaj można liczyć na 3 pokosy. Lucernik w kolejnych latach to minimum 4-5 pokosów. Lucerna odrasta dość szybko i nie należy też zbyt długo czekać z koszeniem aby nie dopuścić do zdrewnienia łodygi. Najczęściej spotykamy się ze zbiorem 5 pokosów.

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks    40

Lucernę siejecie siewnikiem na rolkach zbożowych czy rzepakowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

witam w tym roku mam mieszankę życicy z lucerną ale lucerny jest znaczna przewaga zebrałem 2 pukos ale nie jestem zadowolony zbytnio z plonu po 10 beli z ha gdzie zawsze miałem po 20  na wiosnę i póżnjiej po każdym pukosie stosuję gnojowicę w dawce 16 -20 tys na ha , coś zmienić ? może akurat to pole jest słabsze bo trochę żwirow ziemie się trafiają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Lucernę siejecie siewnikiem na rolkach zbożowych czy rzepakowych?

Jaki siewnik masz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj