Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
soltys48    19702

 

Panowie i Panie jesienią chciałbym posiać lucernę z rośliną osłonową tj żytem.Działka przeznaczona pod zasiew w większości IVA jest zasobna w składniki o uregulowanym ph, utrzymana w dobrej kulturze.W tej chwili rośnie tam jęczmień jary przedplonem były ziemniaki na oborniku-sadzone po życie na kiszonkę również na oborniku(obornik był dawany pod żyto jesienią i po życie wiosną),po skoszeniu jęczmienia słoma zostanie zebrana i pójdzie ok 3,5t wapna węglanowo-wapniowego...I tyle co mogę napisać o mojej wiedzy na ten temat  :P

Proszę o podpowiedzi

-jakie dać nawożenie

-jaką odmianę wybrać

-ilość nasion na ha

-termin siewu

-czy w ogóle jest możliwy siew z taką rośliną osłonową

Z góry dziękuje za sensowne wypowiedzi  ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati2411    3

Też myślę nad zasiewem lucerny z żytem jesienią a potem żyto w maju na kiszonkę. Próbował ktoś? Jakie odmiany polecacie?
Czy może lepszy jest siew czysty? 
Lepiej jesienią czy wiosną? 

Edytowano przez mati2411

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Też myślę nad zasiewem lucerny z żytem jesienią a potem żyto w maju na kiszonkę. Próbował ktoś? Jakie odmiany polecacie?

Czy może lepszy jest siew czysty? 

Lepiej jesienią czy wiosną? 

 

Ja zasiałem teraz w siewie czystym i ładnie powschodziła bo akurat przyszły deszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

 w tamtym roku sialem pod koniec marca a w tym polowa kwietnia , lucerna z DSV a roslina oslonowa byla zycica jednoroczna i jest git tylko ze pelne plonowanie bedzie dopiero w nastepnym roku bo w roku siewu zbieralem po 8-10 bel przy czym glownie tej zycicy bo lucerna ma slabe ukozenienie i nie dazy rosnac      

3lata temu mialem posiana w pszenice jara tez DSV 30kg na ha przy czym lucerny tam jest 80% w 1 pokosie jak dobrze poszukac to gdzies trwawe mozna dostrzec ale w nastepnych pokosach niema szans.

w ubiegłym roku zbieralem odpowiednio : 1 pokos 19szt, 2 pokos 14szt, 3 pokos 7 ,4 pokos 1 . W tym roku 1 pokos 17 a drugi 17-14 zalezy od dzialki w poniedzialek bede kosil 3 raz bo juz jest w kolano.

Nawozenie 80kg saletry kedziezynskiej i po 100kg soli, na trawy dawalem po 300 saletry a w drugim pokosie 7-8 bel. Wszystko robione prasa z rotorem i na 14 nozach bele ponad 700kg  

jezeli mozecie posiac na poznym lecie np polowa sierpnia to po co zawracac sobie gitare tym zytem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

jakie ceny za bela 120 lucerny  , siana  u was może ktoś   się orjentuje koszenie kupującego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19702

 w tamtym roku sialem pod koniec marca a w tym polowa kwietnia , lucerna z DSV a roslina oslonowa byla zycica jednoroczna i jest git tylko ze pelne plonowanie bedzie dopiero w nastepnym roku bo w roku siewu zbieralem po 8-10 bel przy czym glownie tej zycicy bo lucerna ma slabe ukozenienie i nie dazy rosnac      

3lata temu mialem posiana w pszenice jara tez DSV 30kg na ha przy czym lucerny tam jest 80% w 1 pokosie jak dobrze poszukac to gdzies trwawe mozna dostrzec ale w nastepnych pokosach niema szans.

w ubiegłym roku zbieralem odpowiednio : 1 pokos 19szt, 2 pokos 14szt, 3 pokos 7 ,4 pokos 1 . W tym roku 1 pokos 17 a drugi 17-14 zalezy od dzialki w poniedzialek bede kosil 3 raz bo juz jest w kolano.

Nawozenie 80kg saletry kedziezynskiej i po 100kg soli, na trawy dawalem po 300 saletry a w drugim pokosie 7-8 bel. Wszystko robione prasa z rotorem i na 14 nozach bele ponad 700kg  

jezeli mozecie posiac na poznym lecie np polowa sierpnia to po co zawracac sobie gitare tym zytem 

To sądzisz,ze jesienny siew będzie lepszy od wiosennego??A zima?zdąży sie odpowiednio ukorzenić żeby wytrzymać bez rośliny osłonowej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy jest szansa na dosianie lucerny w miejsce które wypadła? Siałem na jesieni, ale zima i susza zrobiła swoje i jest kilka placów, gdzie wypadła. Ogólnie tam gdzie została jest bardzo ładna i szkoda by było znowu to przesiewać. Jak by rozsypał nasiona i przebronował to jest szansa, że coś wzejdzie? Czy może jednak sprowadzić siewnik do podsiewu? Ktoś używał takich siewników? Podsiew się udaje? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

jakie ceny za bela 120 lucerny  , siana  u was może ktoś   się orjentuje koszenie kupującego

 

orjęntuje się ktoś w cenach

 

koledzy ile waży bela 120 zielonej lucerny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

U mnie pierwszy pokos lucerny dal 9 balotow ale na dwóch kawałkach dużo komosy było ale teraz już pięknie rośnie sama lucerna i przy tych opadach ładnie teraz wygląda. Ogólnie jest jeden hektar i balem się ze nic nie wyjdzie z niej bo po siewie malo sprzyjające warunki byly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Ktoś kiedyś pisał o lucernie na 5 klasie spodobała mi się ta roślina: http://imgur.com/a/WfdzJ coś takiego mi wyszło z tym że tutaj trawa lucerna i koniczyna
Wyjdzie mi na tej 5 klasie? Teraz pójdzie obornik orka, wapno późna jesień i wiosna siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

panowie na zasiana w tym roku na wiosnę lucernie rośnie jakąś inną rośliną która się po niej wije i jest koloru żółto pomarańczowego. przypomina mi to kanianke. jest jakiś sposób aby pozbyć się tego z pola?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Ktoś kiedyś pisał o lucernie na 5 klasie spodobała mi się ta roślina: http://imgur.com/a/WfdzJ coś takiego mi wyszło z tym że tutaj trawa lucerna i koniczyna

Wyjdzie mi na tej 5 klasie? Teraz pójdzie obornik orka, wapno późna jesień i wiosna siew

 

Jeśli bardzo słabe gleby to polecam komonicę, czyli lucernę słabych gleb :) Cena nasion powala (do 50 zł/kg) ale czasem warto :)

 

 w tamtym roku sialem pod koniec marca a w tym polowa kwietnia , lucerna z DSV a roslina oslonowa byla zycica jednoroczna i jest git tylko ze pelne plonowanie bedzie dopiero w nastepnym roku bo w roku siewu zbieralem po 8-10 bel przy czym glownie tej zycicy bo lucerna ma slabe ukozenienie i nie dazy rosnac      

3lata temu mialem posiana w pszenice jara tez DSV 30kg na ha przy czym lucerny tam jest 80% w 1 pokosie jak dobrze poszukac to gdzies trwawe mozna dostrzec ale w nastepnych pokosach niema szans.

w ubiegłym roku zbieralem odpowiednio : 1 pokos 19szt, 2 pokos 14szt, 3 pokos 7 ,4 pokos 1 . W tym roku 1 pokos 17 a drugi 17-14 zalezy od dzialki w poniedzialek bede kosil 3 raz bo juz jest w kolano.

Nawozenie 80kg saletry kedziezynskiej i po 100kg soli, na trawy dawalem po 300 saletry a w drugim pokosie 7-8 bel. Wszystko robione prasa z rotorem i na 14 nozach bele ponad 700kg  

jezeli mozecie posiac na poznym lecie np polowa sierpnia to po co zawracac sobie gitare tym zytem 

 

Niezbyt rozumiem tą pszenicę jarą z DSV z lucerną... ale chyba chodzi o mieszankę Country 2056 - 80% lucerny + 15% kostrzewy + 5% tymotki :)

Napisałem pod Pana postem bo zgadzam się z:

1. Lucerna z DSV - Planet albo Fraver - super odmiany + nasiona szczepione Rhizobium. Polecam! (mamy w ofercie również ekologiczne lucerny DSV).

2. Siew najlepiej wiosenny (nie traci się sezonu) albo letni (jeśli są warunki ku temu - lucerna nie znosi pośpiechu)

3. Co do rośliny osłonowej... to żadne żyta. Letni siew raczej czysty. Wiosenny czysty lub dodatek Futtertrio, czyli życic westerwoldzkich - jednorocznych.

Pozdrawiam.

 

dzis skosiłem perfekte i musze powiedziec iz miejscami była po 1m :o he i to od ulicy. Ale za to na b.mocnej glinie juz tak nie było. Ciekawe czy to kwestia bardzo suchego ub roku kiedy była siana czy w ziemi czegoś brak ? a siałem jej 11kg/ha z rośliną ochronną i po pierwszym i drugim pokosie w tamtym roku stwierddziłem ze bedzie rzadko, a że obsiewałem dodatkowe 3ha lucerniaka juz nie kupiłem perfect tylko jakąś tam ja targu ciekawi mnie jaki bedzie tego efekt a cena była 2xniższa ale ogółem zapłaciłem tyle samo (prawie) perfecte kupywałem po 34zł/kg a tą z targu 17zł. z tym ze tej siałem za to podwojoną ilość na hektar. 

 

ps. jakbym wiedział ze perfecta ma taki wigor posiał bym ją ponownie. 

 

Perfecta, Legend, Legendairy - najniższe wysiewy ale oczywiście ilość kg/ha zależy od warunków...

"Wigor" swoją drogą ale po pierwsze jest to zupełnie inny plon jak z innych odmian, nie mówiąc o cudach ryniaczowych...

Są to odmiany wielolistkowe, z olbrzymimi plonami i ich świetną jakością. Do tego doskonała zimotrwałość.

Polecam również odmiany DSV - Planet i Fraver - tutaj z praktyki powiem, że wymagany lekko większy wysiew. Pozdrawiam.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

U mnie pierwszy pokos lucerny dal 9 balotow ale na dwóch kawałkach dużo komosy było ale teraz już pięknie rośnie sama lucerna i przy tych opadach ładnie teraz wygląda. Ogólnie jest jeden hektar i balem się ze nic nie wyjdzie z niej bo po siewie malo sprzyjające warunki byly

 

Daj jej teraz zakwitnąć dobrze to jeszcze trzeci pokos będzie dobry. W tym roku zakwitła mi po raz pierwszy lucerna siana rok temu( w tamtym roku było za sucho i nie dała rady) to jak pojechałem potas rozsiać po 2 tygodniach od skoszenia to się zastanawiałem czy w nią wjeżdżać bo była do kolana.

Ja zasiałem teraz w siewie czystym i ładnie powschodziła bo akurat przyszły deszcze

 

W siewie czystym lucerna rośnie jako pierwsza o ile jest wilgoć przez miesiąc

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

U mnie jest prawie do pasa lucerna i kwitnie w 75%. Chce teraz skosić i powiedzcie mi czy później jak skoszę trzeci pokos to do zimy odbije na tyle aby przezimowała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

U mnie jest prawie do pasa lucerna i kwitnie w 75%. Chce teraz skosić i powiedzcie mi czy później jak skoszę trzeci pokos to do zimy odbije na tyle aby przezimowała.

 

Zależy kiedy będzie kolejny pokos i kiedy przyjdzie zima. Raczej śmiało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Dziś skoszona. Moja była w tym roku siana ale dzieki deszczom drugi pokos bardzo szybko wybujał do gory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

orjęntuje się ktoś w cenach

 

koledzy ile waży bela 120 zielonej lucerny 

 

może ktoś się orjentuje

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

zalezy od wilgotnosci i prasy. Moje po prasie kuhn 125cm robione z 14 nozami waza ok 700kg jednego dnia ciete drugiego robione czyli dosc mokre ale taka musi byc zeby miala wartosc i lisci nie gubic :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Wczoraj zebrane wieczorem 10 balotow konkretnie zbitych z jednego hektara w tym 20 arow takiej lichoty co by trzeba jeszcze raz wsiac. Nie wiem czy dobry plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

zakwitła czy nie? Moja siana 25maja koszona 15 lipca jeszcze będzie stała dwa tygodnie wiec chyba za wcześnie skosiłeś?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeniek    10

Witam siać jeszcze lucernę w czystym siewie do końca sierpnia, czy lepiej wsiać  wiosną  z jęczmieniem jarym jako roślina ochronna ,który siew będzie lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj