Polecane posty

rolstudent    182

lucerna posiana na areale 5ha z rośliną ochronną (jeńczmień/owieś) na niecałe 5ha wysiałem 60kg lucerny odmiany Perfecta odm. wielolistna Amerykańska. na hektar wyszło mi ok. 12kg/lucerny i 180-200kg./ha mieszanki w/w i Tu moje pytanie czy nie bedzie za gęsto z tym zbożem ? i czy nie za rzadko posiałem lucerne 12kg/ha styknie?

Siane 28Marca warunki siewu idealne wilgoć jest i pada (ładnie siąpi)

musisz wczesniej skosic bo za gęsto. 12 kg ok. peefecta to moja najlepsza odmiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

lucerna taka wrażliwa na przymrozki posiana masakra nie myślałem że ktoś zasieje lucernę przed 10kwietnia a wsiewka zboża to fajnie z 100kg +15-18kg lucerny Perfekta ale 200kg owies z jęczmieniem to na dzień dobry może wydusić lucernę a po skoszeniu lucerna powinna wyglądać jak kilkuletnia rzadka szału nie ma

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

moze i w pierwszym roku rewelacji nie bedzie, ale według mnie owies z jeńczmieniem powinien stworzyc taką jakby pierzynke przed mrozem/chłodem a skoszona w etapie strzelania w zdzbła powinno byc okey i mysle ze bedzie to gdzieś czerwiec wiec czasu i słońca powinno lucernie styknąć o ile wzejdzie tylko przyznam Ci racje za gęsto to wyszło zle cóż pierwszy raz sieje lucerke :D i były różne koncepcje i juz na polu nie było czasu na to aby robić próby kręconej a siew po 10kwietnia uważam w moich warunkach wysoce ryzykowny ze wzgledu na to iż lucerna na tak małe nasionka miała by duze trodnuści ze wschodami nawet w czystym siewie gdy warunki by nie dopasowały i zaskuropiło gline a tak po krótce wybrałem mniejsze zło tylko gęstość siewy zboza nie poszła po myśli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Ja siałem 20kg/ha lucerny mieszańcowej + 160kg mieszanki na 1ha, kiedy to najlepiej kosić żeby na drugi pokos została sama lucerna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

W moich stronach pierwszy pokos takiej mieszanki zbiera się gdy ziarno rośliny osłonowej znajduje się w fazie pełnej dojrzałości mlecznej. Na kolejnym pokosie pozostają tylko niedobitki rośliny osłonowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

tak jak piszesz z tą gęstością jest ja wiem że jak na ziarno porządny jęczmień sieje się 140kg/ha w wczesnym terminie tak jak Twój to ja jeżeli bym siał lucernę w roślinę max 100kg jęczmień z owsem nawet może 80kg/ha a lucerny w Country w osłonowej roślinie piszą 20kg więc dałbym całe 20kg i gitara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jakimi siewnikami siejecie tą lucernę???? ja jak kiedyś siałem to ręcznie ale teraz mam zasiać ok 5ha to tragedia to ręcznie siać. do zboża mam poloneza ciekawe czy pójdzie nim jako;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

bez problemu tylko ustaw żeby płyciutko siał, ja raz to siałem tymi wąskimi kółeczkami do rzepaku ale szkoda czasu normalnie ustawi się na tych standardowych, wałować b lekkim wałem lub pierścieniowym

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Ja siałem rozsiewaczem do nawozu, poczekałem na bezwietrzną pogodę, rozsiałem i powałowałem wałami cambridge

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Chciałbym zasiać lucernę tylko jest taki problem że pH gleby wynosi 5.7 czy jest sens stosować wapno przedsiewnie czy posiać tam trawę?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adams452    13

Daj wapno granulowane tzn. krede i ph się natychmiast podniesie. Pod agregat lub po siewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Po zastanowieniu dam kredę i posieje tam trawę, w innym miejscu mam ziemie z odczynem 7.1 więc tam zasieje. Stanowisko po kukurydzy

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

właśnie odnośnie tego co piszesz. stosowałem w QQ adengo. z tego co czytałem raczej nie powinno być problemu z lucerną.  mam rację???? bo już raczej nie mamm wyjścia zostało mi tylko to pole  a lucerna kupiona

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

uwazaj po kukurydzy na pozostalosci cherbicydow.

 

Stosowałem Maister 310WG + Actirob oraz jakiś preparat opryskowy na drutowce gdyż było to stanowisko po trawie. Czy będzie problem i jak go rozwiązać

Będzie to mieszanka 2056 z DSV lucerna z trawami

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

no sam w tym roku sieję kuku i nie wiem czym pryskać za rok idzie lucerna mam wybór adengo lumax elumis raczej będzie lumax 3,5l/ha, ph na lucernę najlepiej 7-8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

teeaz nie mam jeszcze doświadczenia np po Guardian complit mix lucerna kompletnie się nie udawała.
adengo to tez bardzo mocny srodek. jest pytanie czy się rozłożył i czy przez orke nie wyciągnięmy go na wierzch

z takich mocnych cherbicydow należy bardzo uważać na chromazyn czyli comand.

ja się zastanawiam czy mi jeczmienia jarego mróz nie sprzątanie a tu niektórzy juz o lucerne się martwia. znaczy bogaci ludzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

spokojnie kupiłem na  razie bo kumpel powiedział ze w tym roku mogą być braki. a i tak lepiej wcześniej kupić a nie jak się jedzie siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba77    0

To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich :)

Od pół roku czytam tu różne rzeczy. od pół roku jestem rolnikiem, no i w końcu muszę o coś sam zapytać.

Mam krowy mleczne i w tym roku sieje 3 ha lucerny.

Dałem glebę do analizy i wyszło, że mam lekką i kwaśną glebę pH 5.15, zawartość fosforu niska 5.11, zawartość potasu niska 8.0, zawartość magnezu średnia 4.6(zawartość składników w mg na 100g gleby). na tym polu był poplon żyta ale już przejechałem agregatem.

Co zrobić, czy dać np. owies jako roślinę ochronną, czym nawieść i ile tego dać mniej więcej, czy przed sianiem czy po sianiu lucerny aby mi tam coś urosło do zakiszenia?

Edytowano przez kuba77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub21    20

Witam planuje zasiać hektar lucerny mam już kupioną BarenBrug BG12 czyli 85%lucerny i 15% życicy jako rośliny osłonowej. Mam plan zasiać ją w czystym siewie bez zboża siewnikiem talerzowym Gaspardo czy jest to bezpieczne i wykonalne i w ogole licze na jakieś podpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba77    0

Kuba, z takim pH to nie poszalejesz z lucerną... Lucerna lubi zasadowy odczyn

 

No właśnie, ale gdybym posypał przed siewem i może jeszcze po wapniakiem k.(jest w granulkach to szybciej by się wchłonął) i może pH by podskoczyło do chociaż 6?

Mam też 2 ha w lepszej kulturze, z analizy wyszło, że jest to gleba lekka odczyn obojętny 6.61, zawartość fosforu 10.5, potasu 10, magnezu 5, tylko teściu wywalił tam obornik teraz wiosną i miało iść pod kukurydzę. On się nie zna na nawożeniu, odczynach, lucernie - wszystko robi jek kiedyś jego ojciec itd

Co mogę zrobić, może zamiast tegj lucerny łubin, sam nie wiem?

 

Edytowano przez kuba77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob334    68

Siał ktos lucerne bez nitraginy? jak wyszła lucerna po siewie bez nitraginy? Ja kupiłem tez tą BG-12 z barenbrug tylko ze pszysłali mi nasiona z tamtego roku i nie są w tej otoczce. Dzwoniłem do Pani z tej firmy i niby mówi ze nic sie nie stanie jeśli posieje bez nitraginy, tylko zeby zapewnic jej z 20kgN, a ze dałem polifoski 4 3tyg temu to narazie starczy tego azotu z polifoski i zeby jeszcze po pierwszym pokosie dać z 20kgN. Z siewem jeszcze mówiła zeby poczekac z cztery dni aby pogoda sie wyklarowała i jak przyjdzie ciepło bez przymrozków to żeby siać. Ja sieje też tą mieszankęw czystym siewie. Bede sial tez siewnikiem talerzowym i licze ze da rade wysiać 30kg/ha, zamontuje te wkładki co są na kółka wysiewające na rzepak

Edytowano przez rob334

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

szczaw w lucerni, lucernia teraz 3 rok na stanowisku, w ubiegłym roku zasypało ją szczawiem, mialem zlikwidować tę lucernię, ale zmienilem zdanie, czy jest jakiś środek żeby zniszczyć ten szczaw, jaki i kiedy pryskać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj