Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PALAX    32
rysiek1965 Ja siałem raz w sierpniu i wzeszła ładnie , wiosną sieję jak ludzie zaczynają jęczmień siać. Ważne żebyś nie posiał głębiej jak 2-3 cm. ;) Edytowano przez PALAX

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Witam serdecznie forumowiczów. Przeczytałem sporo tematów o lucernie jednak nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Pojawia si ę sporo głosów, że lucerna na siano się nie nadaję ze względu na straty powstałe podczas zbioru. Nurtuje mnie czy jeśli posiałbym lucernę z trawą na siano to czy te straty byłyby mniejsze oraz jak szybko trawa wypierała by lucernę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niudizajn    13

Straty nie były by mniejsze a jesli chodzi o wypieranie to wszystko zależy od sposobu użytkowania. Wpuść na taką łąkę krowy i bye bye lucerna


Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlikk18    67

witam,

chcialem zapytac czy starym siewnikiem poznaniak uda mi sie zasiac mieszankę lucerny z trawą?


Bydło Mięsne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek88    2

Idzie zbierać na siano lucernę zasianą w czystym siewie, ale jest trochę zabawy z nią. Przy sprzyjającej pogodzie jestem w stanie osiągnąć 90 % liści na łodygach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Witam wszystkich siejacych lucernę

Mam duzy problem mianowicie zasiałem ja rok temu w lipcu pieknie powschodziła lecz jeden kawałek zjadły myszy przesiałem teraz na wiosne tydzien temu zaorałem pole to sie bieliło od pedraków (przynajmniej wrony je wyzbierały) a na drugim kawałku jest ładna lecz zaczyna usychac ale nie z braku wody . na 100% zjedza ja pedraki moje pyt brzmi

czy jest sens ja przesiewac czy zasiac trawe bo juz sie pogubiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Idzie zbierać na siano lucernę zasianą w czystym siewie, ale jest trochę zabawy z nią. Przy sprzyjającej pogodzie jestem w stanie osiągnąć 90 % liści na łodygach.

Możesz opisać jak ją zbierasz na siano?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

witam mam zamiar posiać lucerne po ściętym życie na kiszonkę co sądzicie o tym poomyśle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

witam mam zamiar posiać lucerne po ściętym życie na kiszonkę co sądzicie o tym poomyśle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek88    2

Co do zbierania lucerny na siano to 4 dni upalnej pogody lub 5 dni ciepłej muszą być bo inaczej nie da rady i bez deszczu. Pierwszy dzień do południa koszenie i od razu to rozrzucić, drugi dzień do południa rozrzucić. Na trzeci dzień już jest trochę podeschnięta więc zgrabianie rano na cienkie rządki ( zbierane z szerokości ok 1,5 m). Na 4 dzień rano między 7-8 przegrabienie ostatnią gwiazdą zgrabiarki (wolno ok 5km/h) na drugą stronę. Jak jest upalnie to można ją prasować wieczorem jak wejdzie rosa, lub rano jak jeszcze będzie rosa. Jeżeli jest temp koło 20 stopni to powtarzamy 4 dzień i wieczorem w 5 dzień prasujemy. Prasowanie na obrotach ciągnika ok 1400 obr i wysoki bieg. Zwracać uwagę na prędkość podbieracza żeby nie rozrywał warkoczy ( ma to iść płynnie do komory) Zgniot na pełen luz i bez podajnika belek na przyczepę tylko na ziemię.Przy ostatnim zgrabianiu przed prasowaniem można zgrabić z dwóch rządków jeden. Ogólna zasada to jak lekko podeschnie lucerna to ją traktować delikatnie i najlepiej wcześnie rano. Problem może wystąpić przy pierwszym pokosie bo łodygi są trochę grubsze i dłużej schną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Mam zamiar zasiać lucernę po skoszeniu rzepaku gdzieś około połowy lipca mogę tak zrobić czy nie bardzo

 

jeszcze jedno po jakim czasie od skoszenia można ją z balować na kiszonkę

 

po jakim czasie od skoszenia można ją prasowac na kiszonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek1215    0

Mam pytanie.....lucerne zasiałem 15 maja....na polu wczesniej była gryka kl.3 w wiekszośći glina pow.1ha.......pole było urobione jak na stole oczywiscie wczesniej dany był gnój z bydła i świn.....lucerna zaczeła wychodzić ale z nia także perz......jest na to jakiś oprysk????Tak żebym pozbył sie perzu i nie wypalił lucerny. bo ona dopiero zaczyna sie ukorzeniać..?Czy w przypadku nie pryskania tego i skoszenia perzu z lucerna w kolejnym koszeniu na wiosne perz juz sie nie pokaże?Dokładna nazwa tego oprysku.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

Jak to kiedyś ktoś napisał "Perz to też trawa, tylko ma słabą wydajność". Perzu ścięciem nie wytępisz a o oprysk raczej zapytaj w okolicznym sklepie z opryskami to Ci wszystko powiedzą.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

na studiach profesor nam tłumaczył że perz to trawa pastewna średniej jakości więc nie jest tak źle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie jest źle bo w 10 stopniowej skali Liczby Wartości Użytkowej ma 6. Byłby więcej gdyby nie średnie plony i szybkie drewnienie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Mam pytanie.....lucerne zasiałem 15 maja....na polu wczesniej była gryka kl.3 w wiekszośći glina pow.1ha.......pole było urobione jak na stole oczywiscie wczesniej dany był gnój z bydła i świn.....lucerna zaczeła wychodzić ale z nia także perz......jest na to jakiś oprysk????Tak żebym pozbył sie perzu i nie wypalił lucerny. bo ona dopiero zaczyna sie ukorzeniać..?Czy w przypadku nie pryskania tego i skoszenia perzu z lucerna w kolejnym koszeniu na wiosne perz juz sie nie pokaże?Dokładna nazwa tego oprysku.....

 

Glina i obornik- zapomnij o lucernie.

Pod lucernę gleba żyzna , ale przepuszczalna i poczytaj o motylkowych w połaczeniu z obornikiem.Nie wiem ile naładowałeś tego gnoju ,ale nie stosuje się go pod lucernę ,bo gonisz nim wszelakie badyle.Zaprawiłeś nitraginą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek200    3

po prostu skoś pierwszy pokos, bedzie miał srednia wartosć, ale juz nastepne beda bardzo fajne ;) przynajmniej tak jest z koniczyna i trawa po zasianiu, dlatego ja trawe siałem w mieszance z owsem i juz mam 40 bel kiszonki z tego, z lucerna powinno byc podobnie, chciaz ostatnia jaka pamietam to była za kadencji mojego dziadka, juz dawno dawno temu wyorana :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wel    0

Witam forumowiczów mam w tym roku do zasiania 8ha lucerki mieszanej razem z koniczyną i kostrzewą. I kilka pytań : Czy mieszanka jest odpowiednio dobrana? Czy nawozić pole obornikiem? Jakie nawozy pod to?

Pozdrawiam Wel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Glina i obornik- zapomnij o lucernie.

Pod lucernę gleba żyzna , ale przepuszczalna i poczytaj o motylkowych w połaczeniu z obornikiem.Nie wiem ile naładowałeś tego gnoju ,ale nie stosuje się go pod lucernę ,bo gonisz nim wszelakie badyle.Zaprawiłeś nitraginą?

Jednym z najlepszych przedplonów dla lucerny jest ziemniak czy burak na oborniku, czyli ten obornik nie jest taki zły. Nalezy pamiętać że motylkowe wieloletnie maja ogromne potrzeby pokarmowe a obornik ma tych składników pełno a korzenie lucerny znacznie lepiej będą je wykorzystywać niż trawy. Azot z obornika nie będzie bardzo szkodliwy, to nie motylkowate jednoroczne gdzie azot jest szkodliwy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Ile powinno wynosić nawożenie azotowe po każdym pokosie? Mam na myśli ile kg/ha np, saletry.

Jakie nawozy fosforowe i potasowe polecacie? Fosfor i potas należy dawać po każdym skoszeniu lucerny?

Co oprócz wapna i nawozów fosforowych i potasowych należy dać jeszcze przed założeniem lucernika i jakiej ilości wszystkie te nawozy?

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

mam ten sam problem .... azotu nnie dasz nic bo to lucerna ....wapnowoanie pewnie przed zasianiem lucerki a tak to chyba potas i fosfor ale widze ze trawa siana sama daje o polowe a nwet wiecej wieksze plony nic lucerna z trawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Azotu wcale, ewentualnie wczesną wiosną 30kg. Fosfor wczesna wiosna lub nawet późna jesienią. Potas wczesną wiosną cała dawka lub rozłożona po każdym pokosie. Na glebach lżejszych lepiej dawać po każdym pokosie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Najlepiej sól potasowa+fosforan amonu lub superfosfat. Dawki w zależności od plonu i zasobności gleby


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj