Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Leonardo1    1

Witam Panowie!

w tym roku na wiosnę planuje zasiać 0,5 ha lucerny, ziemia to 4b-5 klasa. No i mam pytanie czy na takiej ziemi siać lucernę w czystym siewie czy może jakieś mieszanki? czy może konieczyna zamiast lucerny ? głównie chodzi mi o trawę pod baloty nie pod siano więc która była by lepsza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo44    10

Witam...

Ja tez zasiałem 2 lata temu lucerne z owsem na 4b i tez 0,5 ha, tylko że mi nie chciała za bardzo rosnąć (w sumie to urosła miejscami do 20 cm ;[ ) ale w sumie to moja wina iż popełniłem największe błędy jakie mogłem mianowicie nie było obornika, zasiałem z owsem (co się okazało że to największy wodopijca)a lucerka nie była zaprawiona.

Dlatego kolego jak chcesz zasiać i żeby Ci urosła to daj obornika, ziemia musi być odchwaszczona, jak masz jak to sprawdź odczyn gleby (najprościej woda descylowana próbka ziemi- rozpuszczasz w wodzie ziemie, maczasz papierek i patrzysz na kolor zabarwienia- jak żółty to ok.)

Lucerke najlepiej zasiej w czystym(sąsiadowi tak urosła, nie jak mi) chyba że chcesz zabrać coś więcej to daj wsiewkę ale JĘCZMIEŃ

dobrze by było zaprawić (takie coś to NITRAGINA można kupić w sklepie ogrodniczym)

a co do siewu to ja siałem na tzw. 3 palce lub rozsiewaczem (jak nie ma wiatru :) )

Może coś pomogłem... Pozdrawiam

 

Ale jeśli kolega myśli o mieszance to polecam (zależy jak ma być długo użytkowane) życice, tymotke, wiechline, kostrzewe możesz dorzucić właśnie lucerne i koniczyne czerwona i super będzie, lucerna będzie wspomagać trawe azotkiem, a smakowitość to miód w mordkach krów :P

 

Ja tak robie w ty roku bo 0.5 ha to właśnie mam takie doświadczalne lucerna (troche skopałem sprawe) mi nie wypaliła... :(

a to jak wypali to sieje na drugi rok 4.5 ha B)

 

Witam na 6 klasie miedzy lasami urośnie pole około 60ary leży odłogiem ok 3lata bo każdy tam zostawił na las.

 

Witam...

No nie wydaje mi się jeżeli są opady to może, bo lucerna jak urośnie to potem daje rade na takich terenach ale własnie musi urosnąć a według mnie to jak przypali rok i nie będzie opadów to będzie kiepsko, ale możesz spróbować np. wsiać z kupkówką, ona powinna dać rade, a w razie czego coś będziesz miał.

Pozdrawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Mam pytanie w tamtym roku zasiałem lucerkę w sumie 3 kawałki, 2 troszke pagórkowate a 1 płaski mokry. Jak wiecie zeszły rok suchy rok późno troszke zasiałem i na płaskim jest ok podsiałem i ok ale na górkach troszkę przerzedziła się, czym ją zasilić (nawóz, oprysk, wapno) na wiosnę ? oczywiście będę ją chciał troszke przesiać czy to ma sens ? Nie chce psuć bo jest dobra ale na pagórkach widać gdzieniegdzie ziemię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez "gdzieniegdzie widać ziemię", masz gołe place, czy rośliny oddalone o 5-10 cm od siebie? W pierwszym przypadku jedynym sposobem jaki znam jest wsiewka siewnikiem talerzowym, a w drugim nic nie rób sama się rozrośnie i w maju będzie ładna.

@Pablo44 Nie radzę stosować obornika, bo nadmiar azotu zahamuje wytwarzanie go przez bakterie symbiotyczne. Lepiej odżałuj 10 zł na badanie gleby, bo powodem może być i pH (papierek nie zawsze jest dokładny) jak i mała zawartość PK w glebie (lucerna ma na nie duże zapotrzebowanie).


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

nie no mam małe place kilka kół ale mówisz że jak jest żadka to sie rozrośnie ?

A co żeby ja wzmocnić jakieś wapno ? Nawóz ? Oprysk ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz małe place to dosiej ręcznie, bo pisząc rozrośnie się miałem na myśli, że roślina wytwarza nieco więcej pędów niż normalnie, jednak to nie truskawka, by miała rozłogi.

Żeby ją wzmocnić to co pisałem niżej: badanie, pewnie wapno i nawóz PK, jeśli chcesz może jakieś mikroelementy w oprysku, jednak ja nigdy takowych w lucernie nie stosowałem.


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Witam, zamierzam w tym roku posiać lucernę w czystym siewie, będzie tego około 3ha. Jednak martwi mnie tegoroczna pogoda i nie wiem czy zdążę skorygować pH gleby. Muszę podnieść o co najmniej jeden stopień i tu moje pytanie czym najlepiej i najszybciej doraźnie skorygować pH? Kolejna rzecz, niedawno przeczytałem już nie pamiętam gdzie, że stanowiska po kukurydzy nie są najlepsze pod lucernę, a właśnie ja takie stanowisko posiadam czy to naprawdę aż tak istotne w uprawie lucerny? Dodam jeszcze, że gleba to klasa III i IVa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

Wapno tlenkowe i po problemie, a co do kukurydzy to nie ma to jakiegoś wiekszego wpływu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

@vojt4s w jakiej postaci to wapno najlepiej podać? Są na rynku jakieś granulaty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Po kukurydzy to na pewno musisz uważać na opryski w niej zastosowane bo po niektórych nie można siać lucerny przez ponad rok. Ja w tym roku pierwszy raz będę siał lucernę. Pod jesienną orkę dałem wapno tlenkowe pyliste.

I zastanawiam się czy lepiej siać w siewie czystym czy domieszać trochę kupkówki do tego? I ile należało by domieszać trawy w stosunku do lucerny na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

Ja sieję 10 kg lucerny + 20 kg trawy . W ubiegłym roku siałem LEGENDAIRY + 10kg kupkówki +5kg tymotki oraz 5 kg kostrrzewy. Użytkuję tylko kośnie na sianokiszonkę


Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Też zamierzam przeznaczyć na sianokiszonkę tylko chyba zmniejszę trochę udział traw bo kupiłem lucernę PLATO 10kg mniejszej ilości nie było na 0.6ha.

A tą mieszankę lucerny z trawą siejesz w siewie czystym czy w zbożu? Bo ja myślałem żeby zasiać w jęczmieniu który przeznaczę na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

Wsześniej siałem w zbożu, jednak niepamiętam kiedy dokładnie to było, zasiałem i poszła lekka susza. Tam gdzie był jęczmień lucerna bardzo słabo wzeszła. Od tamtej pory sieję w czystym siewie tylko trawa z lucerną. Jak dobry rok byłby na wschody to uda się ze zbożem, jednak ja już nie ryzykuję. Ponadto dla mnie liczy się pierwszy pokos i dwa kolejne. Zaś ze zbożem może uda Ci się zebrać dwa pokosy. Jednym z argumentów jest jakim siewnikiem planujesz siać. Ja sieję zestawem brona wirnikowa + siewnik nabudowany i następnie dodatkowe wałowanie by ewentualne kamienie wcisnąć.


Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ja raczej nie mam tak zaawansowanych sprzętów.

W tamtym roku siałem trawę z niewielką ilością kończyny to najpierw uprawiłem pole później zasiałem owies po siewie wymieszałem trawę z nawozem i rozsiewaczem do nawozu to wysiałem na koniec bronowanie. Obyło się bez wałowania bo poszły deszcze a jak przestało padać to już owies wszedł. Skosiłem go na kiszonkę trawa się ładnie rozkrzewiła bo została jeszcze raz skoszona pod koniec lata i teraz ładna łąka wyszła. Lucernę też planowałem rozsiewaczem nawozowym wysiać po bronować i ewentualnie przywałować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba0707    7

witam ja ogólnie zajmuję się produkcją zbóż ale dla zmianowania sieję koniczynę lub lucernę jest po nich super stanowisko a i plony traw są super 4 pokosy lucerny i średnio 20 beli 135/120 z hektara dają niezły zysk i klienta łatwo na to znaleść ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Max1987    20

Ja siałem lucernę legendairy 10kg/ha + mieszanka trawa 10kg/ha + koniczyna czerwona 5kg/ha. Siałem z jęczmieniem w wilgotnym roku było ok pokos jęczmienia w mleczku i drugi pokos lucerny, podobna mieszanke siałem po roku na innym polu był suchszy rok i po pokosie jęczmienia lucerna wygineła musiałem wiosna podsiac. Decyzja należy do ciebie. Plony mam ok 12-14 bel z pokos z ha 120-120cm obecnie sciągam 3 pokosy lucernę mam na V klasie ziemi. Siałem agregatem uprawowo- siewnym z siewnikiem poznaniaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Max1987    20

W pierwszym roku poszedł obornik ok 30t/ha jesienią a teraz co roku leje gnojówke i gnojowice w ilości ok 25 000 l na ha, oraz nawożenie PiK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wel    0

Ja mam zamiar podsiać 10kg lucerny , 10 kg koniczyny i 10 kg traw(kostrzewa,tymotka). Stanowisko jest ok, nie jest za suche ani za mokre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boryss    7

Jak na tą klasę to i tak nieźle ja na III będę siał. A jakie nawożenie stosujesz?

kolego lucerna udaje się lepiej na gorszej glebie nawożenie jest zbędne wapnowanie wskazane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie jest zbędne w tylko przypadku azotu, fosfor i potas koniecznie. Przy wyborze stanowiska ważniejszy od klasy jest poziom wód gruntowych (nie za wysoki). Tutaj masz opisaną agrotechnikę http://www.agrofoto.pl...ucerny,630.html

  • Like 1

Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ja o agrotechnice trochę czytałem ale chciałem się dowiedzieć jak to jest w praktyce bo to jednak są dwie różne rzeczy.

P i K zamierzam trochę posiać czekam teraz na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rysiek1965    0

Cześć ,jestem nowy na tym forum i witam wszystkich serdecznie.

Chciałem się dowiedzieć kiedy najpózniej można siać lucernę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj