mtz_820

Dofinansowania do poplonow

Polecane posty

zorak    2

u mnie obecny rok jest ostatnim który mnie obowiązuje z planu jaki robiłem 5 lat temu. "Wszedłem" w pierwszy program jaki był o poplonach i z perspektywy czasu stwierdziłem że nie robię nowego planu. Oczywiście był to dodatkowy zastrzyk gotówki ale jest tez kilka duuużych minusów:

- najważniejszy to wiosenna orka. W mokrych latach ok ale gdy były suche wiosny to po prostu makabra,

- mniejszy plon zbóż jarych,

- zmianowanie wg. sporządzanego planu co niekiedy utrudniało życie, np brak możliwości wyłączenia gruntów z poplonów pod łąki,

- wiosenna uprawa świeżej orki jest czaso i paliwo chłonna

Na poplon wysiewałem żyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Ja jeszcze ten rok czyli do marca 2011.i rezygnuje z rolnośrodowiskowego,problem z wiosenną orką i uprawą,na poplon siałem tylko jare tj.łubin.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ukasz52    17

kobra89- fakt twój sens jest mocny :blink: , po 30 września niema możliwości prowadzenia żadnych zabiegów uprawowych.. teoretycznie.. jasne gorczyce zasieje w sierpniu a ziemniaki późne wykopie kiedy?..kasa za ozimy jest nieco większa a to także się liczy. ODR to dosyć marne źródło informacji.. już lepiej pytać w ARiMR..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz110    5

co to jest ten międzyplon ozimy i poplon ścierniskowy

poplon ścierniskowy kiedy trzeba siać te rośliny zaraz po zbiorach ?

jakie to rośliny i kiedy mogę niszczyć je ?? aha czy mogę wjechać w wrześniu z orką i siać pszenicę?

jeśli ktoś może to niech opisze te 2 rzeczy międzyplon ozimy i poplon ścierniskowy lub poda link gdzie mogę o tym sie dowiedzieć dużo bo w temacie są same rzeczy nie opisujące tego wątku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Poplon ścierniskowy to rośliny jare,natomiast między plon ozimy to rośliny ozime.W obu przypadkach termin wysiewu do końca września natomiast orka lub inna uprawa dopiero po 1 marca.

Ja wysiałem gorczyce w ostatnim tygodniu września urosła może z 10 cm na wiosne orka lub talerzowanie w zależności od rodzaju pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

"Ukasz52" sens jest prosty w ODR nic nie robie bo tam ostre lipy odchodzą, powiem Ci, że sens jest proty ziemniaków mam co roku tyle, że dla siebie 0,25ha, więc zajechac i to posiac to nic, a poplon w moim wypadku to nie tylko duży zastrzyk kasy ale i tylko poprawa wartości gleby. W moim wypadku nic nei spada plon zboża a wręcz odwrotnie, a natomiast przy tych cenach zbóż to nie wiem na co tam zwracac uwagę.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Kontrola po złożeniu wniosku na poplony jest bardziej niż pewna,a kiedy mieliście te kontrole, dopiero po zasianiu poplonu czy zaraz od czerwca może być taka kontrola po złożeniu wniosku, czy kontrola "pod poplony" to tylko kontrola gospodarstwa czy wszystkie działki, co kontrolują, kwit za szambo musi być? jak mam szambo drenowe tzn przydomową oczyszczalnie ścieków to nie muszę mieć żadnego kwita na szambo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Rolnośrodowiskowy od zeszłego roku i kontroli (odpukać) nie miałem, zresztą moi znajomi, którzy bawia się w to już kilka lat też kontroli nie mieli. Mimo że masz oczyszczalie masz obowiązek co najmniej raz w roku wyciągnąć "konkrety" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

A czym siać te poplony, bo z siewnikiem zbożowym to latać mi się nie zechce, lejek do nawozów, czy nie bardzo? jaki lejek, jakie normy wysiewu musi mieć, oraz czy dużo łatwiej będzie 2 tarczowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Ja siałem bąkiem, potem lekko bronkami aby przykryć nasiona.

W tym roku już będę siał amazonką dwutalerzową.

Co do wysiewu nie ma sensu grubo siać,wystarczy tylko tak żeby było widać że rośnie np gorczyca. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja tez sieje lejkiem gorczyce i jak narazie jest super, wysiewam tyle ile chcem. Srednio na hektar daje teraz 18-20kg. Kiedys sialem 12-15kg, ale potem cienia na polu nie bylo i ziele roslo.

U mnie poplony wygladaja nastepujaco, robie podorywke potem daje lejkiem gorczyce i bronuje raz aby tylko przykryc lekko nasiona i juz.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukesz    1

witam czy rolnik możne sam wypełnić wniosek i zrobić plan czy musi to zrobić ktoś z jakimiś uprawnieniami???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a taki zwykły lejek z targu też da się tak ustawić na poplony?

 

Oczywiście. Siejesz gorczyce lejkiem a pózniej bronujesz. Oszczedzasz czas i paliwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Ja sypie gorczyce bezpośrednio na polu bo szczelina między osią talerza a skrzynią jest tak duża że połowę bym zgubił na dojazdach ( od nowości tak ma ) Nie otwieram zasuwy tylko sieje na zamkniętym i idealnie wychodzi 15-20kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

witam czy rolnik możne sam wypełnić wniosek i zrobić plan czy musi to zrobić ktoś z jakimiś uprawnieniami???

plan musi zrobić doradca z odr, a ja mam w poniedziałek zebranie na którym mają troche to robić ile czasu zajmuje wykonanie takiego planu i czy tak od zaraz wykonał by mi to doradca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Oczywiście. Siejesz gorczyce lejkiem a pózniej bronujesz. Oszczedzasz czas i paliwo

Bronowanie to ostatnia durnota.Siejesz lejkiem po skibie i wszystko.Gorczyca i tak skiełkuje.Jak pole zarównasz to wiosną nieschnie i bida.Właśnie skończyłem pięcio letni program poplonowy to troche praktyki miałem :) Pozatym bronowanie tez kosztuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Ja sypie gorczyce bezpośrednio na polu bo szczelina między osią talerza a skrzynią jest tak duża że połowę bym zgubił na dojazdach ( od nowości tak ma ) Nie otwieram zasuwy tylko sieje na zamkniętym i idealnie wychodzi 15-20kg/ha.

a ośka nie robi śruty z tej gorczycy bo mój sieje tak samo hi hi? to mówicie bez bronowania, może i racja jak przebronować piaski po wczesnej orce to tylko popiół się zrobi nie ziemia a tak bez bronowania może szybciej powschodzić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Wschody są równomierne i nawet gęste wiec raczej nie uszkadza ziarna. Inaczej nie mogę chyba że dam nawóz jako balast,a to kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

a w tym planie rolno środowiskowym to każda działka na 5 lat ma zapisane co będzie siane, czy można duże działki dzielić że na 1/2 będzie ozimina a pół pod poplon czy nie bardzo?

i siać tym co w planie czy jest w tym dowolność co poplonem będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Deklaruje się co chce się siać, na jakich działkach i trzeba się tego trzymać przez 5 lat bo jest to ujęte w planie. Nie wiem czy można zmieniać w trakcie bo nie zmieniałem, ale to napewno masa papierkowej roboty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

działki ewidencyjne nie mają związku z rolnymi, należy jedynie pamiętać o minimalnej powierzchni działek rolnych, wszelkie zmiany w płodozmianie muszą mieć swoje odzwierciedlenie w planie, natomiast kwestia bronowania nie jest wcale przesądzona - głównym czynnikiem warunkującym powodzenie i uzasadnienie zabiegu są warunki atmosferyczne oraz jakość orki bądź podorywki, najlepszym rozwiązaniem jest wysiew poplonu agregatem ścierniskowym tudzież broną talerzową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Przestań plan pięcio letni to dla picu jest.Zpoczątku deklarujesz konkretne działki na których zamierzasz siać poplony i przez 5 lat siejesz na nich lub na jednej z nich lub nawet na części.Plan to i tak co roku przy składaniu wniosku nowy.Ja przez 5 lat to wykonałem plan zasiewów a raczej niewykonałem w 100%.Ich to nieinteresuje co ty tram po poplonach będziesz siał.Jak napiszesz teraz przy składaniu wniosku że na danej działce będzie poplon z gorczycy to musisz po żniwach zasiać gorczyce.Tylko tego sie trzymasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Farmer jak oceniasz po 5 latach ten program warto było go realizować Miałeś jakieś kontrole w związku z tym programem. Wchodzisz w następny program rolno - środowiskowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No u mnie też już się skonczył plan, ale już mam zrobiony nowy. Ja osobiście oceniam ten plan za bardzo dobry jak dla mnie i tak robiłem podorwyki to teraz mam chociaż jakieś darmowe pieniądze. Natomiast wkurza mnie ta orka wiosenna, ale to juz w tym roku się zmieni jak wjade na ściernisko.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj