kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Hej prosze o rade

Pprowadzę gospodarstwo rolne i rozliczam od dwoch lat vat na zasadach ogolnych.teraz musze zalozyc dzialalnoscgospodarczą bo przeszedl mi wniosek na usługi w roznicowaniu. ? Mama pytanie czy moge razem rozliczyć gospodarstwo i dzialalnosc i dzczy musze prowadzic osobne papiery do tych uslug i osobno rozliczac i skladacjakis pit czy cos takiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

VAT rozliczasz razem z gospodarstwem, natomiast podatek dochodowy (PIT) odprowadzasz wyłącznie z działalności pozarolniczej

 

Koledzy jak to jest z podatkiem od nieruchomości w różnicowaniu.

 

idąc takim tokiem rozumowania można obciążyć podatkiem od budowli wszystkie maszyny rolnicze, które są posadowione na fundamentach, podobnie jak maszyny w fabryce, co wydaje się być bezcelowe - poszukaj wyroków w tej sprawie, albo zapytaj sąsiadów czy naliczono im 2% podatku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

mam takie pytania:

mam np. gospodarstwo na vacie i chce dodatkowo handlować np. kaloszami to czy muszę zakładać działalność czy mogę to robić w ramach prowadzenia gospodarstwa?

czy są jeszcze lub już dostępne jakieś programy i fundusze na rozpoczęcie działalności dodatkowej do gospodarstwa np. sklep zwykły lub internetowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Maa jeszcze jedno pytanie, jaki sposob rozliczenia podatku dochodowego jest korzystnje wybrac jak rozpoczne dzialalnosc gospodarcza uslugi wspomagajace produkcje roslinna, prosze o rade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Na zasadach ogólnych w koszta można wliczyć amortyzację więc przy drogich maszynach można uniknąć płacenia podatku dochodowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli doradzasz rozliczanie na zasadach ogolnych, gdybym wykazal dochod wiekszy niz 2900 to mnie przerzuca automatycznie z krusdo zus ta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A Jak kupie paliwo na uslugi to moge z niego odzyskiwac vat jak z normalnych faktur na gospodarstwo? Jak to jest? Rozliczacie sie sami z dochodowego czy korzystacie z uslug ksiegowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Oczywiście vat z paliwa można normalnie odliczać, próg przekroczenia podatku dochodowego żeby wskoczyć na zus teraz jest coś koło 3090zł. I nie jest to próg przekroczenia dochodu tylko przekroczenia podatku dochodowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

"I nie jest to próg przekroczenia dochodu tylko przekroczenia podatku dochodowego"

małą literówka a jaka istotna B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

prowadziłem gospodarstwo na ryczałcie + działalność z różnicowania na Vat i teraz chce przejść na Vat z gospodarstwa i mam pytanie jak to ma wyglądać składam w US formularz VAT-R i co dalej czy ewidencję środków trwałych z gospodarstwa mam oddzielnie prowadzić? Muszę posiadać dwie pieczątki?

1 gospodarstwo rolne

2 usługi rolnicze?

 

jak mam rozliczać koszty zakupu paliwa - mam kupować na dwie oddzielne firmy (1.faktury na gospodarstwo, 2.na działalność)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

5 luty decyzja o wznowieniu rozpatrzenia wniosku, jutro umowa do podpisania. Sprawa załatwiona w niecałe 2 miesiące :) A w modernizacji trzeba czekać 4 miesiące na odpowiedz po poprawkach :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahos    0

prowadziłem gospodarstwo na ryczałcie + działalność z różnicowania na Vat i teraz chce przejść na Vat z gospodarstwa i mam pytanie jak to ma wyglądać składam w US formularz VAT-R i co dalej czy ewidencję środków trwałych z gospodarstwa mam oddzielnie prowadzić? Muszę posiadać dwie pieczątki?

1 gospodarstwo rolne

2 usługi rolnicze?

 

jak mam rozliczać koszty zakupu paliwa - mam kupować na dwie oddzielne firmy (1.faktury na gospodarstwo, 2.na działalność)

 

prowadziłem gospodarstwo na ryczałcie + działalność z różnicowania na Vat i teraz chce przejść na Vat z gospodarstwa i mam pytanie jak to ma wyglądać składam w US formularz VAT-R i co dalej czy ewidencję środków trwałych z gospodarstwa mam oddzielnie prowadzić? Muszę posiadać dwie pieczątki?

1 gospodarstwo rolne

2 usługi rolnicze?

 

jak mam rozliczać koszty zakupu paliwa - mam kupować na dwie oddzielne firmy (1.faktury na gospodarstwo, 2.na działalność)

z chwilą rozpoczęcia działalnośći z różnicowania na vacie gospodarstwo też powinno byc prowadzone na vacie ,potrzebne dwie pieczątki,paliwo kupować oddzielnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podpisalem juz umowe na roznicowanie i pani z arimr powiedzialLa ze juz moge maszyne brac a dealer u ktorego chce kupic powiedzial ze najpierw musze zalozycdzialalnosc gospodarcza i dopiero miesiac po prowadzeniutejdzialalnosci mogekupic jakas maszyne. Kto do chole...ma racje , pomozcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Najpierw musisz założyć działalność aby faktura na maszynę była wystawiona na dane działalności, może to być nawet na drugi dzień po założeniu działalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy maszyne naroznicowanie mogewziac juz po podpisaniu umowy czy musze najpierw zalozyc dzialalnosc i czekac miesiac czasu zeby dokonac zakupu, bo takiej info udzielil mi jeden diler sprzetu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Jak kolega zadaje takie pytania to życzyć pozostaje prawidłowego rozliczenia tej inwestycji zgodnie z biznesplanem. Odpowiedź padła dwa posty wyżej, jaki miesiąc, dzis zakładasz jutro kupujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Witam, mam do Was pytanie odnośnie kontroli z AriMR.

 

Tytułem wprowadzenia do fabuły: niedawno zadzwonił do mnie pracownik ARiMR (po miesiącu od złożenia wniosku o płatność ostateczną) i OZNAJMIŁ, że: „Jutro przyjedziemy przeprowadzić czynności kontrolne …”. Akurat miałem inne plany na ten dzień i powiedziałem, że taki termin mi nie bardzo pasuje. Wtedy pracownik zasugerował, że w sumie nie mam innego wyjścia i jutro kontrola musi się odbyć. Jako, że nie miałem nic do ukrycia a jednocześnie chciałem jak najszybciej zakończyć sprawę i otrzymać zwrot- zgodziłem się i kontrola odbyła się i zakończyła pozytywnie.

 

Ale teraz pytanie (retoryczne - mam nadzieję): czy mam obowiązek zgodzić się na narzucony termin kontroli? Jak wygląda to od strony formalnej - rozporządzenie? Trochę szukałem w necie, ale nigdzie nie znalazłem konkretnych wytycznych. Chyba nie muszę być gotowy na kontroę 24h/dobę?

Wydaje mi się, że wystarczy, jesli powiem dzwoniącemu pracownikowi, że niestety ale tego dnia jestem umówiony z kolegą na piwo, ale będę wolny następnego dnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Witam, mam do Was pytanie odnośnie kontroli z AriMR.

 

Tytułem wprowadzenia do fabuły: niedawno zadzwonił do mnie pracownik ARiMR (po miesiącu od złożenia wniosku o płatność ostateczną) i OZNAJMIŁ, że: „Jutro przyjedziemy przeprowadzić czynności kontrolne …”. Akurat miałem inne plany na ten dzień i powiedziałem, że taki termin mi nie bardzo pasuje. Wtedy pracownik zasugerował, że w sumie nie mam innego wyjścia i jutro kontrola musi się odbyć. Jako, że nie miałem nic do ukrycia a jednocześnie chciałem jak najszybciej zakończyć sprawę i otrzymać zwrot- zgodziłem się i kontrola odbyła się i zakończyła pozytywnie.

 

Ale teraz pytanie (retoryczne - mam nadzieję): czy mam obowiązek zgodzić się na narzucony termin kontroli? Jak wygląda to od strony formalnej - rozporządzenie? Trochę szukałem w necie, ale nigdzie nie znalazłem konkretnych wytycznych. Chyba nie muszę być gotowy na kontroę 24h/dobę?

Wydaje mi się, że wystarczy, jesli powiem dzwoniącemu pracownikowi, że niestety ale tego dnia jestem umówiony z kolegą na piwo, ale będę wolny następnego dnia.

 

Nie jestem pewny do końca ale jeśli chodzi o powiadomienie o kontroli to musi się odbyć to minimum 24 godziny przed. Ale głowy sobie nie dam uciąć. Czy musisz być gotowy na kontrolę non stop? Tutaj można debatować. Jak kiedyś robiłem kontrole obszarowe i powiadomiłem telefonicznie rolnika, że będę dajmy na to jutro około 14. Człowiek odpowiedział mi, że jest na małym urlopie we Francji i będzie za 4 dni. Wierzyć, nie wierzyć?

 

Edit

 

Tu masz informacje na temat ewentualnych kontroli ale dokładnie się nie doczytywałem

http://www.arimr.gov.pl/kontrole-beneficjentow/kontrole-prow-2007-2013/kontrole-na-miejscu-przedsiewziec-wspieranych-w-ramach-dzialan-inwestycyjnych.html


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nadal trwają nabory na różnicowanie ale z osi 4. Osoby zainteresowane otrzymaniem takiego dofinansowania informacje znajdą na stronie Arimr.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobys    30

Jeżeli kupiłem pług pare tygodni temu to mogę dostać jeszcze zwrot 50 % czy już nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Jeżeli kupiłem pług pare tygodni temu to mogę dostać jeszcze zwrot 50 % czy już nie ?

 

Zakupy przed złożeniem wniosku nie są kwalifikowalne to po pierwsze. Po drugie trzeba sprawdzić czy na Twoim terenie jest prowadzony nabór. Jeśli chciałbyś to mogę pomóc. Napisz mi na pw jaki powiat i gminę zamieszkujesz. Sprawdzi się.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mandarin    0

Witam wszystkich. Z partnerką mamy zamiar w przyszłości założyć małe gospodarstwo agroturystyczne, posiadamy odpowiednią działkę, w urokliwej okolicy. Na niej na chwilę obecna jest tylko łączka, nie ma niczego prócz skrzynki energetycznej. Działka figuruje już jako budowlana. Oboje jesteśmy na KRUS, na zasadzie domownika.

 

Poczytałem trochę o dofinansowaniach na różnicowanie działalności, agroturystyka jest w niej przewidziana, jednak z WYŁĄCZENIEM budowy budynków mieszkalnych. Co jednak, jeżeli miałbym w planach budowę małego (mniej niż 100 m kwadratowych), pełnoprawnego i całorocznego domku (CO, prąd, woda z własnej studni, mała oczyszczalnia ścieków itd), przeznaczonego wyłącznie na wynajem? Czy taka chatka jest wtedy uznawana za dom mieszkalny? Czy można by było przyjąć, że ten budynek jest domem letniskowym, niemieszkalnym, lecz tylko na wynajem? I w końcu - czy byłaby szansa na dofinansowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Witam. Czy można na różnicowaniu wystawiać faktury osobom prywatnym np. za wywóz Ziemi,gruzu, czy muszą to być tylko Rolnicy? Jak agencja na to patrzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Można każdemu.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj