kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

tata1    0

zarejestruj gos.do vatu bo bedą problemy i mozna z data wsteczna,chyba do 3 miesiecy,ale tu nie jestem pewny(ja rejestrowałem sie o 1 miesiac wstecz)

za rejestracje juz nic sie nie płaci ,a jezeli sa to usługi rolnicze to prowadzisz ewidencje w tych samych ksiazkach..taka moja rada:)najlepiej podpytaj swój US..POWODZENIA

Też uważam, że w świetle tych interpretacji lepiej zarejestrować gospodarstwo do Vatu wcześniej.

Jednak co do książek VAT do polecam osobne ksiażki na działalność, a osobne do gospodarstwa. Oczywiście potem z tych 4 książek robisz 1 deklarację miesięczną lub kwartalną. Czemu tak? Będzie Ci prościej, ponieważ nie zgubisz się w fakturach. Bo przecież te z działalności wpisujesz jeszcze do Książki Przychodów i Rozchodów, a te z gospodarstwa już nie. Również z ON możesz się zgubić i potem problem z US, bo ten ON który wypalisz na usługach nie możesz z niego dostać zwrotu akcyzy w Urzędzie Gminy, a tylko na ten z gospodarstwa. Dlatego prowadząc 4 książki będzie ci łatwiej się odnaleźć. Poza tym podczas kontroli z US, będzie im łatwiej Ciebie skontrolować :unsure:. Są tacy co prowadza na dwóch ewidencjach, jednak u nas rolnicy prowadzący działalność gospodarczą w większości prowadza 4 książki VAT bo niby więcej książek, a prościej to ogarnąć.

Edytowano przez tata1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

właśnie po to prowadzi się książkę przychodów i rozchodów, aby nie było bałaganu, śmiem przypuszczać, iż za komplikowanie ewidencji (nieprawidłowe jej prowadzenie) US podczas kontroli może nas sowicie nagrodzić, natomiast odnośnie do zwrotu akcyzy to chciałbym zauważyć, iż gospodarstwo i rolnicza działalność usługowa to dla VAT jedno i to samo, czyli pracując ciągnikiem w swoim gospodarstwie mamy prawo do odliczenia VAT od paliwa oraz prawo do zwrotu akcyzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

właśnie po to prowadzi się książkę przychodów i rozchodów, aby nie było bałaganu, śmiem przypuszczać, iż za komplikowanie ewidencji (nieprawidłowe jej prowadzenie) US podczas kontroli może nas sowicie nagrodzić, natomiast odnośnie do zwrotu akcyzy to chciałbym zauważyć, iż gospodarstwo i rolnicza działalność usługowa to dla VAT jedno i to samo, czyli pracując ciągnikiem w swoim gospodarstwie mamy prawo do odliczenia VAT od paliwa oraz prawo do zwrotu akcyzy

U nas US się cieszy jak ktoś prowadzi osobne ewidencje, bo mają prościej kontrolować. A wzięło się z stąd to iż w 2010 roku znajomy miał kontrolę z US i słono zapłacił za to iż odliczył akcyzę za to paliwo, które zużył do działalności 01.61.Z. Musiał oddawać tą akcyzę z odsetkami. Tłumaczył właśnie że skoro prowadzi jedną ewidencję (2 książki) to myślał że może odliczyć akcyzę. Powiedzieli mu że akcyza przysługuje w ilości 83 litry do hektara, a nie do usług dla gospodarstw. Nic nie wskórał i musiał zwracać akcyzę i zapłacił też jakąś karę. Wtedy mu zasugerowali by prowadził osobne ewidencje (4 książki) to nie będzie takich niejasności na przyszłość. Jego śladem, biura podatkowe zasugerowały prowadzenie osobnych ewidencji innym rolnikom i tak to się teraz toczy. (dwie ewidencje i dwie osobne "kupki" z fakturami za ON).

 

Ale to tylko potwierdza to co wiemy od zawsze - co US to inny obyczaj.

Edytowano przez tata1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no właśnie;D ja dla jasności wystawiałem sobie fakturę wewnętrzną na usługi rolnicze - co oczywiście zakwestionował mi US, więc teraz piłka po ich stronie jak udowodnią mi, który ON zużyłem na usługi świadczone na zewnątrz, a który zużyłem we własnym gospodarstwie - ja niestety nie mam możliwości rozdzielenia tych kosztów, gdyż nie mam takich narzędzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

no właśnie;D ja dla jasności wystawiałem sobie fakturę wewnętrzną na usługi rolnicze - co oczywiście zakwestionował mi US, więc teraz piłka po ich stronie jak udowodnią mi, który ON zużyłem na usługi świadczone na zewnątrz, a który zużyłem we własnym gospodarstwie - ja niestety nie mam możliwości rozdzielenia tych kosztów, gdyż nie mam takich narzędzi

 

U nas ludzie radzą sobie tak że na gospodarstwo biorą fakturę jako GOSPODARSTWO ROLNE Jan Kowalski, a na firmę na nazwę firmy jaką zarejestrowali we wpisie do ewidencji gospodarczej - FIRMA USŁUGOWA Jan Kowalski. Nawet pieczątki mają dwie. Dzięki temu i osobnych ewidencjach mają jasność w papierach - co nie zmienia faktu iż deklaracja VAT jest wspólna, a paliwo w baku się chlapie jednio z drugim.

Edytowano przez tata1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

jest nowa lista i zielona wydłużyła się o 438 pozycji

 

Niestety ja spadłem -10 pozycji w porównaniu do poprzedniej. I tak brakuje mi jeszcze 37x do zielonej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan77    0

ciekawe zkąt kase wydarli jescze z tak z 500 miejsc i jest git

Najprawdopodobniej z "biogazowników" przesunęli bo ich mocno przetrzebili, wedle moich wyliczeń odzrzucili ich około 100. Może jest tu na forum jakiś "biogazownik " i się pochwali czemu ich tak nie lubią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlok    0

Najprawdopodobniej z "biogazowników" przesunęli bo ich mocno przetrzebili, wedle moich wyliczeń odzrzucili ich około 100. Może jest tu na forum jakiś "biogazownik " i się pochwali czemu ich tak nie lubią

Coś słabo liczysz bo na razie z biogazu ubyło 9 wniosków (176 na początku a jest 167). Ale to ma znaczący wpływ na listę bo to prawie 50 wniosków z normalnego naboru. Po prostu powoli wykruszają się wnioski z poprzednich lat - każdy odrzut to więcej kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan77    0

Coś słabo liczysz bo na razie z biogazu ubyło 9 wniosków (176 na początku a jest 167). Ale to ma znaczący wpływ na listę bo to prawie 50 wniosków z normalnego naboru. Po prostu powoli wykruszają się wnioski z poprzednich lat - każdy odrzut to więcej kasy.

Ze sprawozdania z realizacji PROW z dnia 24.02.2012 wynika, że odrzucono 148 wniosków na kwotę 45 mln złotych , a więc na jeden wniosek przypada ok 304000 zł. Biorąc pod uwagę maksymalny zwrot dla "niebiogazownków" 100 tyś zł. to musiało by ich być 450, a było około 20 paru , a więc średnią musieli nabić "biogazownicy ". Też śledziłem listę dla biogazowników i widziałem , że ubyło ich tylko 9. Więc może ktoś ma inne pomysły i podpowie z kąd dodatkowa kasa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bugsik    0

nie ważne skąd, ważne, że teraz jestem na zielonej i to na 38xx, wiec raczej bezpiecznie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu19    1

a ciekawe czy dojdzie jeszcze z 1000 do zielonej a sawicki mial jeszcze kase pszesunoci a ktoś tu juz pisał że to chyba z odrzuconych wniosków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

dostałem dziś pismo z łodzi, że trzeba nanieść poprawki - miejsce na liscie 12**

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowy333    0
U nas US się cieszy jak ktoś prowadzi osobne ewidencje, bo mają prościej kontrolować. A wzięło się z stąd to iż w 2010 roku znajomy miał kontrolę z US i słono zapłacił za to iż odliczył akcyzę za to paliwo, które zużył do działalności 01.61.Z. Musiał oddawać tą akcyzę z odsetkami. Tłumaczył właśnie że skoro prowadzi jedną ewidencję (2 książki) to myślał że może odliczyć akcyzę. Powiedzieli mu że akcyza przysługuje w ilości 83 litry do hektara, a nie do usług dla gospodarstw. Nic nie wskórał i musiał zwracać akcyzę i zapłacił też jakąś karę. Wtedy mu zasugerowali by prowadził osobne ewidencje (4 książki) to nie będzie takich niejasności na przyszłość. Jego śladem, biura podatkowe zasugerowały prowadzenie osobnych ewidencji innym rolnikom i tak to się teraz toczy. (dwie ewidencje i dwie osobne "kupki" z fakturami za ON). Ale to tylko potwierdza to co wiemy od zawsze - co US to inny obyczaj.

 

Ale jedna istotna rzecz na gospodarstwo bierzemy rachunak na paliwo jako

GOSPODARSTWO ROLNE xxxxxxxxxx a na działalnosc-

USŁUGI ROLNICZE xxxxxxxxxx i ten pierwszy idzie do gminy o zwrot akcyzy ,

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

o ile ktoś zarejestrował takie właśnie nazwy

 

właśnie, widzę że u kolegi nowy333 praktykują tak jak u mnie (osobne nazwy i faktury). To własnie ten którego opisałem co miał kłopoty z akcyzą to miał jedną nazwę i też zarejestrował ją do firmy "Gospodarstwo rolno-usługowe". Dlatego polecam osobne nazwy, faktury i ewidencje - jest czytelnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jenot    0

Czy to nie jest tak ,że nie przemyślana jest poprawność rejestrowania usług?Ja mam zarejestrowaną "Firmę Usługową"( pod którą kryją się usługi rolnicze) moja księgowa, jak i też jej znajomi z branży , twierdzi (a jest uważana w tym środowisku za dobrą w te klocki), że zarejestrowana działalność w tej formie wyłącza mnie z obowiązku przechodzenia na vat w gospodarstwie rolnym, a interpretacje dotyczącą przepisów o vat trzeba wiedzieć dokładnie do jakiej działalności dostosować.Dla pewności obiecała mi jeszcze raz przestudjować przepisy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

Czy to nie jest tak ,że nie przemyślana jest poprawność rejestrowania usług?Ja mam zarejestrowaną "Firmę Usługową"( pod którą kryją się usługi rolnicze) moja księgowa, jak i też jej znajomi z branży , twierdzi (a jest uważana w tym środowisku za dobrą w te klocki), że zarejestrowana działalność w tej formie wyłącza mnie z obowiązku przechodzenia na vat w gospodarstwie rolnym, a interpretacje dotyczącą przepisów o vat trzeba wiedzieć dokładnie do jakiej działalności dostosować.Dla pewności obiecała mi jeszcze raz przestudjować przepisy .

Z jednej strony masz rację, a raczej twoja księgowa. Dalej ludzie tak otwierają firmy i działają - i odzyskują VAT, mimo iż gospodarstwo jest na Vat ryczałt (dalej Urzędy Skarbowe tak informują), a z drugiej strony, została wydana interpretacja indywidualna (która z założenia ma dotyczyć przypadku indywidualnego), nie do końca trafiona w sedno (ogólne, bo indywidualne być może tak) i niektóre US idą tropem tej interpretacji, nawet popiera ją MF i był o niej artykuł w Top Agrar. Sam jestem ciekawy jak się to rozwinie, zgłębiam temat, czytam tu i tam - na razie mam inne zajęcie i dałem sobie czas realizacji inwestycji na max (2 lata), więc zanim będę zakładał działalność to jakoś się to rozjaśni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jenot    0

US działa jako państwo w państwie ,w wielu przypadkach przepisy interpretują według własnego widzimisie , mimo ,że księgowa mnie uspokaja to ja ciągle mam obawy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowy333    0

 

właśnie, widzę że u kolegi nowy333 praktykują tak jak u mnie (osobne nazwy i faktury). To własnie ten którego opisałem co miał kłopoty z akcyzą to miał jedną nazwę i też zarejestrował ją do firmy "Gospodarstwo rolno-usługowe". Dlatego polecam osobne nazwy, faktury i ewidencje - jest czytelnie.

 

posiadanie rozdzielności ,tak jak jest u mnie pomaga tez w zawieszaniu usług rolniczych,a gos.dalej ,,leci '' na vatku:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejch61    0

 

posiadanie rozdzielności ,tak jak jest u mnie pomaga tez w zawieszaniu usług rolniczych,a gos.dalej ,,leci '' na vatku:)

witam dzisiaj dostalem liscik z arimr o poprawkach. mazowieckie nr 8xx pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Proponuje unikać jednej nazwy Gospodarstwo Rolno-Usługowe, ponieważ jest to domena przedsiębiorstw branży rolnej płacących podatek dochodowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj