kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

bog83    0

Można zawieszać, tylko wtedy jeśli akceptuje to arimr(tzn. zawarte to bylo we wniosku ,a potem umowie). Mam usługi kombajnem zbożowym w lipcu i sierpniu. w pozostałych misiącach działalność jest zawieszona. Natomiast jesli chodzi o ciągnik rolniczy, działalność z tym związana nie jest sezonowa(obojętnie z jaką maszyną wspułpracuje). Z powdu braku pracy w sezonie zimowym ,chciałem aneksować umowe... przysłali mi pisemko, ze zawsze moge zerwac umowe i oddac kaske

 

"vat w gospodarstwie" artykuł w topagrar polska(nr. marcowy, jeszcze go nie ma) Będzie znajdowała sie tam odpowiedż -czy trzeba mieć gospodarstwo na wacie prowadząc działalność? (interpretacja przepisu). W tej chwili moge powiedzieć, że nie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

Witam

 

Mówicie że działalność trzeba mieć 5 lat od podpisania umowy. Zobowiązania są teraz 5 lat od podpisania umowy. Ale gdy mam termin realizacji na 22 miesiące od podpisania umowy, to kiedy mam założyć działalność? Po podpisaniu Umowy, czy przed zakupem?. Jeśli przed zakupem to po co działalność trzymać 5lat, skoro wcześniej skończą się zobowiązania?

 

Sprawdziłem jeszcze raz w umowie i pisze "jak byk" w jednym miejscu że:

§ 5

pkt 2. W trakcie realizacji operacji oraz przez okres 5 lat liczony od dnia przyznania pomocy, z zastrzeżeniem ust. 7, Beneficjent zobowiązuje się do:

ppkt. 3. utrzymania zarejestrowania działalności gospodarczej, której dotyczy operacja.............

 

w innym miejscu pisze:

§ 5

pkt.1

ppkt4: zarejestrowania działalności, której dotyczy operacja............... co zostanie udokumentowane przy złożeniu pierwszego wniosku o płatność

 

- sprawdziłem że w poprzednich latach pkt 2 był inny: "W trakcie realizacji operacji oraz przez okres 5 lat od dnia dokonania przez Agencję płatności ostatecznej, z zastrzeżeniem ust. 7, Beneficjent zobowiązuje się do:", ale była nowelizacja rozporządzenia i teraz jest taki jak powyżej.

 

Czyli według mnie - zakładam działalność prawie 2 lata po podpisaniu umowy i gdy mija 5 lat po podpisaniu umowy to kończą mi się zobowiązania i oddają mi weksel, a wtedy gdy nie chcę to nie muszę prowadzić firmy. Czyli w tym przypadku jakieś 3,5 roku od założenia wystarczy mieć działalność.

 

Dobrze interpretuję?

Edytowano przez tata1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zelziom    0

Witam czy ktoś słyszał że Pan Sawicki stara się o fundusze dodatkowe i może bendzie nowa pula na różnicowanie? i ze już nie będzie żądnego naboru do 2013 tylko bendą uzupełniane nabory np. różnicowanie itd.? A i mam miejsce 6000 z groszami czy mam szanse by byc na zielonej liście ? A i czy jak składałem wniosek np. na kombajn to mogę zmienić na ciągnik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bog83    0

Działalność zakładamy przed zakupem(ważna data na fakturze). Zobowiązania względem arimr nie liczymy od dnia podpisania umowy, lecz od dnia ostatniej płatności agencji, a dokładnie od momentu kiedy arimr przyśle pisemko, ze sie ona dokonała. Jesli mowa o maszynach rolniczych to dzialalnosc musimy utrzymac przez 7 lat. Tyle trwa amortyzacja, chyba ze oddamy vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Tylko w Polsce możliwy jest taki bałagan prawny.Jedna instytucja (ARIMR) w instrukcji do wniosku daje wykładnię prawną: czy można zawieszać działalność, czy nie? Jeśli tak to nie na kilka dnia, a na ile ..? Nie wiadomo. Może na kilkanaście w roku. A w takim razie jaki jest tego sens?

Inna instytucja (KRUS) na swoich stronach mówi :

Przez rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej rozumie się także:

  • wznowienie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej po jej okresowym zawieszeniu,
  • zmianę rodzaju lub przedmiotu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

A za wszystko płacimy my z naszych podatków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jenot    0

Co do Vatu i amortyzacji, przepisy się zmieniają, obecnie zamykając działalność kiedy maszyna nie jest zamortyzowana, robi się korektę vat i jest ok.(wykładnię zrobiła mi księgowa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

Witam

Teraz zobowiązania liczymy od daty przyznania płatności, a nie daty ostatniej płatności (tak było przed nowelizacją rozporządzenia, a już w 2010 ludzie podpisali umowy wg. nowego rozporządzenia. Jedynie to 5 lat od daty ostatniej płatności musimy przechowywać dokumenty i tablicę, a inne zobowiązania od daty przyznania płatności (umowa).

Przestudiowałem umowę i stronę Arimr :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Jest nowa lista z dzisiaj ,która nic się nie zmieniła. Czyli zanosi się na to że nikt więcej nie dostanie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wow! Przesunąłem się o 2 miejsca do przodu jeszcze tylko 7000 i dostane dotacje, jestem cały happy :lol:. Chyba czas przestać się łudzić, Marek S. zawalczył o kasę na modernizacje i dla młodych rolników, ale nas olał ;[ Bo co, my jesteśmy jacyś gorsi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

"vat w gospodarstwie" artykuł w topagrar polska(nr. marcowy, jeszcze go nie ma) Będzie znajdowała sie tam odpowiedż -czy trzeba mieć gospodarstwo na wacie prowadząc działalność? (interpretacja przepisu). W tej chwili moge powiedzieć, że nie :)

 

doprecyzuj proszę swoją wypowiedź, bo bydgoska izba skarbowa wydała interpretację wskazującą, iż jeśli dla pozarolniczej działalności gospodarczej rejestrujemy się jako podatnik vat czynny to również gospodarstwo z automatu przechodzi na zasady ogólne - czyli albo działalność i gospodarstwo są na zwolnieniu albo na zasadach ogólnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu19    1

ku...wa jak to mozliwe że 25 mjessc na dół a ku..wa na konwerecji mówił że bedzie kasa je..ać go

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Może i będzie,ale znajac zapędy Ministerstwa Rolnictwa to będzie to po żniwach <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan77    0

Może i będzie,ale znajac zapędy Ministerstwa Rolnictwa to będzie to po żniwach <_<

Panowie nie ma się co podniecać , trzeba spokojnie czekać, w najblizszym czasie lista rozszerzy się o kolejne 400 nazwisk, bo ze sprawozdania z realizacji prow wynika, że odzrucono wniosków na kwotę 40 mln złtych, czyli wystarczy to dla około 400 osób. czyli na liście będzie około 4200 nazwisk , kolejne 1000 odpadnie bo zawsze odpadało około 30 % , a więc mamy już około 5500 osób. A więc bez dokładania kasy przez ministra 5500 osób załapie się bez problemu. Ale moim zdaniem kasy dołoży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil41    29

panowie a można kupić maszyne przed rozpatrzeniem wniosku przez agencje? trzeba wtedy wcześniej założyc działalnośc czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

no skoro chcesz skorzystac z różnicowania to na cos musisz wziąc tą fv prawda? to pewnie trzeba założyć działalność wcześniej. Tylko nie wiem czy dla arimr-u ma znaczenie data na fv?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

Musisz rozpocząć działalność wcześniej przed zakupem, bo inaczej jak odzyskasz VAT z zakupionej maszyny jak nie będziesz miał działalności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

w przypadku ryczałtu się nie odzyska.

 

Również przy ryczałcie można być na Vacie przecież.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejch61    0

 

Również przy ryczałcie można być na Vacie przecież.

witam panowie i drogie panie . jesli mam gospodarstwo na ryczalcie to czy po skorzystaniu z roznicowania nowa działalność może byc na vat? czyli beda wtedy 2 formy rozliczania ryczalt i vat? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

witam panowie i drogie panie . jesli mam gospodarstwo na ryczalcie to czy po skorzystaniu z roznicowania nowa działalność może byc na vat? czyli beda wtedy 2 formy rozliczania ryczalt i vat? pozdrawiam

 

 

Witam

Nie wiem jak w innych regionach kraju (różne interpretacje :-) ), ale u mnie jest tak iż jeżeli rolnik ryczałtowy zakłada działalność gospodarczą to wybiera odpowiednią księgowość (ryczałt ewid, książka, itp) i wybiera VAT, lub zwolnienie z VATU. Jeżeli wybierze VAT zas. ogólne, to ma VAT tylko z firmy. Z gospodarstwa dalej jest na VAT ryczałtowy, chyba że chce to może i wybrać też przy okazji VAT zasady ogólne i do gospodarstwa, ale nie musi.

 

Jeśli natomiast działalność zakłada rolnik z VAT na zasadach ogólnych to jedynie może wybrać formę opodatkowania pod. dochodowego, ale na VAT jest wtedy z automatu.

Edytowano przez tata1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

Rozumiem tą interpretację, poprostu usługi rolnicze zaliczyli do działalności rolniczej i dlatego powiązali z gospodarstwem.

Edytowano przez tata1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowy333    0

niestety problem jest bardzo złożony:

 

http://www.podatki.e...cze,1,65,1.html

 

do końca tygodnia muszę wyjaśnić ten temat w moim US, więc również się tym żywo interesuję

 

Od 1 kwietnia zmieniły sie przepisy..jezeli chcesz odzyskac vat od srodków trwałych z działalnosc np.uslug rolniczych to gospodarstwo musi byc na vacie,

ja tak zrobiłem i mi zwrócili podatek za kombajn,a znajomy nie przeszedł i dostal odmowe zwrotu...ten vat nie jest taki straszny,nie bojcie sie:) ja sam to prowadze to jest bardzo proste ,tylko musi ktos pokazac jak pisac w ksiązkach i wypelniac deklaracje....powodzenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

ja mam gospodarstwo na ryczałcie i też prowadzę działalność usługi rolnicze - cały vat odzyskałem z zakupów sprzętu (działalność założyłem w pod koniec kwietna 2011), wypisując fakturę wypisuje z 8% stawką vatu

Edytowano przez semos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

Od 1 kwietnia zmieniły sie przepisy..jezeli chcesz odzyskac vat od srodków trwałych z działalnosc np.uslug rolniczych to gospodarstwo musi byc na vacie,

ja tak zrobiłem i mi zwrócili podatek za kombajn,a znajomy nie przeszedł i dostal odmowe zwrotu...ten vat nie jest taki straszny,nie bojcie sie:) ja sam to prowadze to jest bardzo proste ,tylko musi ktos pokazac jak pisac w ksiązkach i wypelniac deklaracje....powodzenia...

 

ja mam gospodarstwo na ryczałcie i też prowadzę działalność usługi rolnicze - cały vat odzyskałem z zakupów sprzętu (działalność założyłem w pod koniec kwietna 2011), wypisując fakturę wypisuje z 8% stawką vatu

 

Panowie nie dziwcie się że u jednego jest tak, u drugiego zupełnie na odwrót - po prostu w Polsce jest tak iż gdy nawet w jednym mieście są dwa Urzędy Skarbowe to mogą mieć całkowicie różną interpretacje. :-) Dlatego przed założeniem działalności trzeba pytać w swoim US, a nie sugerować się radami innych.

Edytowano przez tata1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj