kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jaro77    0

Kilka dni temu zadzwoniłem do agencji, powiedziała mi pani że do końca lutego załatwią weryfikacje wniosków w mazowieckim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

o ile można przedłużyć termin składania dokumentów po otrzymaniu tego pierwszego pisma z arimr ?

 

o miesiąc bez powodu, maksymalnie do 6 miesięcy, ale w tym przypadku już niezbędne jest już uzasadnienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtaso    12

Witam, dziś dostałem pismo, że wstrzymano sprawdzanie wniosku ze względu na brak kasy :mellow: jestem na miejscu 50xx i dopiero teraz przyszło :o jestem z podlaskiego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość WiesioW   
Gość WiesioW

Witam

 

Mam kilka pytań:

 

Czy można zawiesić działalność gospodarczą? Niektórzy powiedzieli mi, że jest taka możliwość, natomiast drudzy wręcz przeciwnie. W ramach "Różnicowania" planowany jest zakup ciągnika rolniczego, który będzie pracował z przyczepami oraz talerzówką. Jak wiemy ciągnik będzie pracował góra pół roku, natomiast drugą połowę będzie stał w garażu.

Nie mam nic przeciwko temu, jednak co człowiek zarobi w ciągu jego pracy będzie musiał następnie przeznaczyć na ekstremalnie wysokie składki ZUS :( . Macie jakiś pomysł na to? Pewien człowiek interpretuje to tak, że przyczepami, czyli w transporcie może pracować cały rok???? Tylko kto będzie chciał wtedy taką usługę?

 

Z pewnością wielu, jak nie większość z nas składała taki wniosek z powodu nie załapania się na Modernizację. W jaki sposób rozwiązaliście problem ze składkami. Jeśli miałbym opłacać ZUS przez 5 lat- to tego dofinasowania mało co by zostało.

 

Czy ktoś założył działalność będąc ubezpieczonym w ZUS jako domownik? Aby mieć działalność na KRUSIE należy być w nim przez 3 lata. Aktualnie jestem w nim 2,5 roku, w tym że 1 rok był opłacony wstecz. Czy to z czymś koliduje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

po pierwsze jesli myslisz o ZUS i róznicowaniu to sobie to odpusc bo szkoda czasu wszytko oddasz zus-owi. Z zawieszaniem sa rózne opinie. Do tego manewru moize sie przyczepic arimr bo masz warunek utrzymac działalność 5 lat. Jesli masz opłacany krus 2,5 roku to poczekaj pól roku i dopiero wtedy załoz działalnośc. Tylko dowiedz sie w okinku krusu od kiedy beda ci liczyli rozpoczecie opłacania KRUS w okienku powie ci Pani jak wejdzie w kompa.

 

zawieszanie moze miec racjonalne wytłumaczenie przy zakupie kombajnu ale nie ciagnika i w dodatku przyczep. A tak w ogóle to miłes juz jakies poprawki bo z przyczepami sa problemy na rónicowanie poniewaz to podlega pod transport a to słowo praktycznie nie moze byc uzyte we wniosku :) sam skłądąłem na przyczepy i ciagnik z ładowaczem ale po pierwszych poprawkach zminiłem na inne maszyny zamiast przyczep. Da sie to obejsc ale trezba kombinowac zeby dobre pkd dobraci i opisac ta usługe bez słowa transport :)

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość WiesioW   
Gość WiesioW

Dziękuję serdecznie za szybką i fachową odpowiedź.

 

Tak właśnie obliczyłem i z tego dofinansowania zostałyby marne ochłapy. Można być ostatecznie już na tym ZUSie, lecz trzeba mieć odpowiednie przychody, konkretne maszyny i ogólnie dobrze prosperującą firmę. Mój ciągnik miałby pracować tylko z dwoma maszynami, więc jest nierealne uzyskanie dochodu, który pokryłby moje potrzeby i ZUS.

 

Dzisiaj zadzwoniłem do KRUSu z zaptaniem od kiedy jestem u nich ubezpieczony- odpowiedzieli od 1 wrzesień 2009. Mnie tylko martwi, że w 2010 roku miałem staż, jednak nie było problemuy z ubezpieczeniem wstecz w KRUSie...

 

Wniosek miałem bez żadnych poprawek- robił mi go były pracownik ARiMR. Szkoda, że jest to mój pierwszy taki wniosek- z pewnością wybrałbym jakąś inną maszynę- nie przyczepy. Musiałem podpisać tylko jakieś oświadczenie, że nie będę ich używał do czegoś tam..

 

 

Z chęcią zapłaciłbym jeszcze KRUS wstecz, jednak powiedziano mi, że dwa razy nie można, a szkoda. Mogłem na początku już opłacić 2 lata wstecz, lecz cłowiek szuka oszczędności oraz liczyłem, że mój wniosek będzie rozpatrywany ze 2 lata...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

takze jesli masz termin realizacji wczesnijszy niz mija 3 lata w krus to rób aneks tak zeby kupowac maszyny juz po 3 latach krus i wtedy załoz dziłalnosc. Ja podobnie robiłem tylko ze od razu termin realizacji wstawiłem sobie taki zeby miec 3 lata krus :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość WiesioW   
Gość WiesioW

Niestety nie byłem tak obeznany w temacie jak Ty. Będę musiał zrobić aneks. :(

 

Jeszcze jedno- jak długo zakładałeś działalność? Maszyny zadatkowałeś już po założeniu czy przed? Planuję wyjechać za granicę- czy ktoś z rodziny (upoważniony) może założyć taką działalność za mnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

załozyc to musisz sam tu nic nie wykombinujesz. ja maszyny zadatkowałem przed podpisaniem umowy :) ale dogadałem odrazu termin odbioru po załozeniu dziłalnośći. zadatkowałem grudzien umowa w styczniu chyba a realizacja w maju :) załozenie dziłalnosci to pól godziny w gminie pózniej tylko czekasz na regon i musisz zgłosic w US jaka forme opodatkowania wybierasz. No i do krus zgłoszenie o rozpoczeciu dziłalnosci


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejch61    0

załozyc to musisz sam tu nic nie wykombinujesz. ja maszyny zadatkowałem przed podpisaniem umowy :) ale dogadałem odrazu termin odbioru po załozeniu dziłalnośći. zadatkowałem grudzien umowa w styczniu chyba a realizacja w maju :) załozenie dziłalnosci to pól godziny w gminie pózniej tylko czekasz na regon i musisz zgłosic w US jaka forme opodatkowania wybierasz. No i do krus zgłoszenie o rozpoczeciu dziłalnosci

witam to co mi wiadomo na temat dzialalnosci [rożnicowanie] to trzeba miec dzialalnosc zarejestrowaną przez 5 lat non stop bo po 5 latach jest kontrola i cię sprawdzą czy miałes dzialalnosc zarejestrowaną i ile czasu i co robiles [oczywiscie musisz przedstawic rachunki ] bo jak nie to ci wlepią takie kary ze ci szczeka opadnie pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Każdy prowadzący działalność może ją zawiesić na okres do 24 mies., lecz jest to naruszenie warunków umowy z ARIMR o nieprzerwalnym jej prowadzeniu przez okres 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bugsik    0

a co zrobi agencja jak w ciagu tych 5 lat zbankrutujesz? to raczej zamkniesz działalność, a oni będą żądali zwrotu kasy?

Edytowano przez Bugsik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

lecz jest to naruszenie warunków umowy z ARIMR o nieprzerwalnym jej prowadzeniu przez okres 5 lat.

 

jakaś podstawa prawna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

"Jeżeli zawieszanie działalności gospodarczej powodowało będzie, iż faktycznie będzie ona prowadzona przez parę dni w roku, w ciągu pięciu lat, to zawieszanie uznane zostanie jako zaprzestanie działalności, na którą uzyskano pomoc w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, jako niezgodne z § 17 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia." źródło instrukcja do wniosku, czyli można zawieszać działalność, w taki sposób aby prowadzić ją dłużej niż kilka dni w roku czyli być może kilkanaście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malin    0

Ja mam pytanie do tych, którzy już skorzystali z tego dofinansowania, świadczą usługi rolnicze zakupionym na to działanie ciągnikiem. Czy podczas jakiejkolwiek kontroli interesował się ktoś przbiegiem ciągnika? Porównywano go z czymś? Sprawdzano czy jest on wykorzystywany tylko do świadczenia usług czy też na potrzeby gospodarstwa? Bo jedni twierdzą że wolno go wykorzystywać we własnym gospodarstwie, a inny że nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kemper    0

Ja jak miałem kontrolę po złożeniu wniosku o płatność(chodziło o to czy maszyny które były zadeklarowane we wniosku rzeczywiście są kupione)kobieta z ARIMR przypominała mi ze dwa razy,że te maszyny nie mogą być wykorzystywane we własnym gospodarstwie.Tylko na usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

"Jeżeli zawieszanie działalności gospodarczej powodowało będzie, iż faktycznie będzie ona prowadzona przez parę dni w roku, w ciągu pięciu lat, to zawieszanie uznane zostanie jako zaprzestanie działalności, na którą uzyskano pomoc w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, jako niezgodne z § 17 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia." źródło instrukcja do wniosku, czyli można zawieszać działalność, w taki sposób aby prowadzić ją dłużej niż kilka dni w roku czyli być może kilkanaście

 

dzięki bardzo!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

No wychodzi ze całe 5 lat trzeba płacić.

A na ryczałcie jaką stawkę podatku trzba płacićna usługi?

Edytowano przez pic2ek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Jest napisane parę dni. Czyli pół roku prowadzimy a na pół zawieszamy.

Edytowano przez pic2ek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jenot    0

Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności.Jeśli już we wniosku deklarujesz prowadzenie działalności sezonowej (bo taka jest jej specyfika) to w każdym roku prowadzisz działalność określoną liczbę miesięcy ,a w kolejnych miesiącach zawieszasz i wszystko jest OK.

 

Czy ktoś coś wie czy będzie jeszcze nabór wniosków w 2012, czy nabór 2011 to już definitywnie koniec?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Jeśli mi sie nie pomyliło, niech mnie ktoś poprawi, Sawicki dziś mówił w Poznaniu, że do końca maja chciałby zamknąć temat "róźnicowania". pewnie chodziło o rozpatrzenie wniosków i ewentualne przesunięcia pieniążków na modernizację. ale niech mnie ktoś poprawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu19    1

Jeśli mi sie nie pomyliło, niech mnie ktoś poprawi, Sawicki dziś mówił w Poznaniu, że do końca maja chciałby zamknąć temat "róźnicowania". pewnie chodziło o rozpatrzenie wniosków i ewentualne przesunięcia pieniążków na modernizację. ale niech mnie ktoś poprawi.

dobrze mówisz na stronie ministerstaw pisze że do konica maja ma być juz wszystko wiadomo kto dostanie i ile kasy zostanie przesuniente jeszcze na ten cel to oznacza za jak mam 900 miejsc do lity to moze dostane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj