kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bialy2005    581

jesli nie miałes do tej pory firmy i dopiero bedziesz zakładałto oswiadczenie ze nie pobierałes de minimis


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

1.wniosek

2.Ekonomiczny Plan Operacji

3.Oświadczenie Wnioskodawcy o uzyskanej pomocy de minimis

4.Oświadczenie właściciela/współwłaściciela nieruchomości o wyrażeniu zgody na realizację operacji bezpośrednio związanej z nieruchomością (jeśli coś budujesz, nadbudowujesz)

5.Zapytania ofertowe

NIC z zadnego urzedu nie trzeba?

 

Zaświadczenie z krus i jeśli posiadasz ziemie to akt notarialny + odpis z księgi wieczystej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Jeszcze chyba formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis. Nie wiem jak jest z tym nakazem płatniczym z krus za ostatni kwartał?

 

Czy w projekcji finansowej podając dochód z działalności pozarolniczej, czy np koszty poniesione na realizację operacji wpisywać w roku 2011 czyli w tym w którym złożymy wniosek. Czy zaczynać od roku 2012. Wcześniej napewno sprzetu nie kupię a co za tym jdzie zysków nie osiągnę.

Czy amortyzacje odliczać od pełnej wartosci netto czy pomniejszonej o zwrot z arimr bo różne wersje krążą?

Czy w projekcji finansowej prognozy sprzedaży wpisywac tylko usługi świadczone tylko i wyłącznie przy pomocy sprzętu zakupionego przy pomocy dotacji. Czy także te typu np ciągnik z różnicowania maszyna z gospodarstwa?

Czy podając nazwy świadczonych usług w EPO. Mogę umiescić usługe transport płodów rolnych materiałów sypkich. Chodzi mi o przyczepę z gosp i ciągnik z różnicowania. Czy lepiej nie używac słowa transport?

Czy w EPO mogę zamieścić usługi wynajmu sprzętu bez dodawania PKD wynajem i dzierżawa maszyn rolniczych? Jeśli tak to czy tylko usługi związane ze sprzętem z dotację z ue czy z tym z gosp też?

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jeszcze chyba formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis. Nie wiem jak jest z tym nakazem płatniczym z krus za ostatni kwartał?

 

Czy w projekcji finansowej podając dochód z działalności pozarolniczej, czy np koszty poniesione na realizację operacji wpisywać w roku 2011 czyli w tym w którym złożymy wniosek. Czy zaczynać od roku 2012. Wcześniej napewno sprzetu nie kupię a co za tym jdzie zysków nie osiągnę.

 

Babka, która robiła mi wniosek w załącznika przy nakazie płatniczym z krus wpisała nie dotyczy i przy składaniu wniosku chcieli tylko zaświadczenie z krus więc to chyba wystarczy...

 

Co do kosztów to skoro nie masz maszyn w 2011 to nie masz też zysków :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

Jeszcze chyba formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis. Nie wiem jak jest z tym nakazem płatniczym z krus za ostatni kwartał?

 

Czy w projekcji finansowej podając dochód z działalności pozarolniczej, czy np koszty poniesione na realizację operacji wpisywać w roku 2011 czyli w tym w którym złożymy wniosek. Czy zaczynać od roku 2012. Wcześniej napewno sprzetu nie kupię a co za tym jdzie zysków nie osiągnę.

Czy amortyzacje odliczać od pełnej wartosci netto czy pomniejszonej o zwrot z arimr bo różne wersje krążą?

Czy w projekcji finansowej prognozy sprzedaży wpisywac tylko usługi świadczone tylko i wyłącznie przy pomocy sprzętu zakupionego przy pomocy dotacji. Czy także te typu np ciągnik z różnicowania maszyna z gospodarstwa?

Czy podając nazwy świadczonych usług w EPO. Mogę umiescić usługe transport płodów rolnych materiałów sypkich. Chodzi mi o przyczepę z gosp i ciągnik z różnicowania. Czy lepiej nie używac słowa transport?

Czy w EPO mogę zamieścić usługi wynajmu sprzętu bez dodawania PKD wynajem i dzierżawa maszyn rolniczych? Jeśli tak to czy tylko usługi związane ze sprzętem z dotację z ue czy z tym z gosp też?

 

Amortyzację liczysz od kwoty netto pomniejszonej o dofinansowanie - 14% linowe czyli co roku tyle samo.

W projekcji finansowej możesz wpisać również inne usługi - do których wykorzystasz posiadany już sprzęt: np kupujesz nowy ciągnik i będziesz nim robił sianokiszonkę wykorzystując prasę którą posiadasz już w swoim gospodarstwie - oczywiście musisz to ująć w rozliczeniu kosztów w biznesplanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Jakos to ogarnołem na poczatku trochę straszyło. Ale w exelu wszystko fajnie wychodzi więc została już tylko kosmetyka. NO i jak by co są poprawki. Chociaż wolał bym uniknąć. Ewentualnie jak by ktoś miał jakieś sugestie do moich pytań, piszcie wniosek bede składał dopieroo 2 lub 3 więc coś tam jeszcze moge poprawiać.

Co do nakazu z krus. Wyczytałem w instrukcji, że gdy wniosek składa współmałżonek lub domownik to nakaz jest potrzebny.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

A ja mam kilka pytań :

1. Czy da radę przez 5 dni stworzyć wniosek ?

2. Czy np. jeśli na żonę jest to wszystko to może wystawiać rachunek mężowi ?

3. Czy trzeba mieć teraz założoną firmę ? Czy można później ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

Odpowiadam:

1.Wniosek stworzysz w ciagu 1 dnia ,jeśli masz wszystkie załączniki i niezbędną wiedze z zakresie pisania wniosku i EPO.Musisz uwzględnic jednak dzień roboczy,bo potrzebujesz oferty od dealerow(jesli chodzi o maszyny itp) zaśw.z KRUS-u i wypis z księgi wieczystej-dostajesz to "od reki".

2.Oczywiście.Przykładowo jeśli żona ma firmę zajmującą sie np.usługami dla rolnictwa a mąż ma gospodarstwo( lub odwrotnie),to naturalne że mąż nie wynajmie obcej firmy usługowej żeby wykonała daną czynnosć ,skoro firmę ma w podwórzu:)

3,Firmę zakładasz po podpisaniu umowy z agencją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

A to ok czyli może ciągnik pracować w swoim gospodarstwie ?

A to ile można mieć max dochodów żeby nie przejść do ZUS ?

A i jeszcze jedno , jak przekonać do tego tatę ) :) bo na prow nie przeszło to może na to pójdzie . No to jak to powiedzieć , może ktoś wypisać argumenty za , sam on nie umie korzystać z neta ale jakbyście mu napisali kilka sensownych postów to może by się zastanowił . Kupilibyśmy ciągnik do 123 tyś + tur . Macie jakiś pomysł na niego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Tak dla informacji kompletny wniosek zawiera około 40stron,także trochę roboty z tym jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Wszystkie odpowiedzi są już w tym temacie poczytaj trochę. Poznasz odpowiedzi i dowiesz się też wielu innych rzeczy. Na stronie armir masz też instrukcje wypełnienia wniosku. Jak się już dziś zabierzesz za to do piątku zdążysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

Czytałem cały temat . A to najważniejsze pytanie , Jak przekonać tatę . Bo po przeliczeniu wszystkiego musiałby tylko 15 tyś wziąć kredytu . Bo 123tyś kosztuje . Odejmujesz vat zostaje 100tyś to dzielisz na pól i masz 50 tyś do spłaty . Z belarusa będzie z 20tyś , oszczędności 20tyś i kredyt na 10 tyś a 5 tyś to odsetki od dużego kredytu . Dobrze liczę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rider    4

No prawie dobrze :) mały szczegół - za ciągnik musisz całą sumę zapłacić + VAT od razu i potem dopiero złożyć wniosek o płatność, czyli jak by nie było kredytu musisz wziąć z 80tyś. Vat ci oddadzą po miesiącu i tym spłacisz ratę kredytu, podobnie jak dostaniesz zwrot kasy to też rata kredytu no i dopiero wtedy pozostanie ci te 15tyś do spłaty... dobrze policzyłem :)Weź też pod uwagę że przez 5 lat właściciel firmy musi opłacać podwójny krus, i księgową ale za to możesz odliczać vat od paliwa, części itd no i maszynę masz za pół ceny (chyba najlepszy argument żeby przekonać)

Edytowano przez Rider

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

Zaświadczenie z KRUS koniecznie.Dostajesz je od ręki więc nie ma problemu.Ktos gdzieś tam pisał że nakaz płatniczy wystarczy,tylko ze na nakazie nie masz info od kiedy jestes ubezpieczony,a na zaswiadczeniu tak.Ja wysłałam zaświadczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Mam takie pytanie jeśli wpisujemy planowane przychody z działalności czy jakoś musimy później osiągnąć ten poziom zysku czy jakoś procentowo czy w ogóle? A co jeśli kupimy jakieś maszyny a przez 5 lat żadnej usługi nią nie wykonamy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Zaświadczenie z krus musi miec rolnik. Domownik i małzonek musi mieć nakaz i zaswiadczenie. Poczytajcie dokładnie instrukcje. Co do zysków to tylko projekt nie musi się sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorki    30

panowie czy wyrobił bym się w 3 dni z napisaniem wniosku i pozałatwianiem wszystkich rzeczy potrzebnych do różnicowania?

tak naprawdę dziś dowiedziałem się o naborze :/ i chcieli byśmy z niego skorzystać.

Edytowano przez zetorki

Zetor 7340 + tur MetalFach
Zetor 5320
URSUS c-330 + tur1
3 konie na 35ha ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zetorki jest to do zrealizowania, tylko pewnie wniosku już byś nie zdążył zawieść tylko pocztą byś wysłał w piątek. Największy kłopot to oferta. Musiał byś pojechać do dilera (koszt paliwa) i osobiście ją odebrać. W KRUS to od ręki zaświadczenie, a dokument tożsamości jeśli byś wysyłał pocztą to musiał byś w gminie potwierdzić zgodność z oryginałem. Że chyba wyślesz im oryginał dowodu osobistego ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly1248    1

Mam pytanko, czy w posiadanych i wykorzystywanych maszynach do przyszłych NIBY usług można wpisać sprzęt kupiony za pieniążki z Modernizacja Gospodarstw Rolnych, Młody Rolnik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj