kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Bogusia    0

Kolego doczytaj dokładnie i nie pisz bzdur! Składając wniosek na różnicowanie musisz miec swiadomość że bedziesz musiał założyc działalnośc gospodarczą.czy to będą usługi dla rolnictwa czy zakład mechaniki to nie ma nic wspólnego z Twoim gospodarstwem i sposobem jego rozliczania.Nawet gdybyś rozliczał vat z gospodarstwa to dla działalności gospodarczej prowadzisz osobną księgowosc.

 

 

Wniosek wysłany :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Tzn. że mając gospodarstwo na "tradycyjnych" zasadach (bez przchodzenia na vat)a składając wniosek na różnicowanie i zakładając np firme świadczącą usługi dla rolnictwa ta firma może być "na vacie" i zwrócą mi cały podatek vat 23% od zakupionych maszyn na tą działalność ??

 

Dokładnie tak :)

 

Bardzo się mylicie, że usługi w rolnictwie nie mają nic wspólnego z gospodarstwem!!! TO JEST TO SAMO!!! Przeczytajcie ustawę VAT, nie ma możliwości przejść na VAT z usług a z gospodarstwa nie, albo wszystko albo nic (piszę tu o usługach rolniczych),

 

Chyba jednak ty się mylisz :P

Co innego jak chcesz świadczyć usługi posiadając tylko gospodarstwo a co innego jak posiadasz gospodarstwo i firmę usługową. To dwa zupełnie inne i nie zależne od siebie twory :P

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Czy biznes plan trzeba złożyc razem z wnioskiem czy można dosłac lub złożyć póxniej? Wszystkie dokumenty i załączniki już mam. Nie wiem czy zdąże zrobić biznes plan lub znaleźć osobę kompetentną. Sam nigdy tego nie robiłem więc nie chce byle jak.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

musi byc przy skłądaniu to obowiazkowy załcznik


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W necie widziałem biura doradcze których ofert brzmiała: robienie całych wniosków, robienie biznesplanów, sprzedaż gotowych wniosków jako wzór, sprzedaż gotowych biznesplanów jako wzór. Jeszcze jednym rozwiązanie może być, zwykły kumaty księgowy. Gdybyś tak pojechał do jego biura (po wcześniejszym umówieniu się) to myślę że tak od tej 9 do 15 wspólnymi siłami byście stworzyli jakiś plan operacji. A tak na marginesie to rozwijasz działalność czy nową zakładasz? Jak nowa, to mniejszy problem ponieważ musisz dokładnie znać pierwsze koszty jakie zamierzasz ponieść (czyli zakup tego sprzętu) a dalej wpisujesz bajki. Oczywiście aby miało ręce i nogi. W zasadzie pierwszy rok działalności jest najważniejszy (najwięcej wymyślania i wyliczania) a dalsze lata przepisujesz stopniowo zwiększając kwoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Działalność nowa a co do samego wniosku no cóż wątpliwości sporo. Niby człowiek mniej więcej wie o co chodzi ale pewności nie ma.

Ojciec prowadzi dodatkową działalność gosp. urzywa do tego samochodu. Jest w zus. Mama jest w krus i to na nią będzie różnicowanie. Dodam jeszcze, że ojciec nie jest zameldowany w gospodarstwie. Ma inne miejsce zamieszkania. Oczywiście są małżeństwem.

Czy w opisie środków własnych podac dochody z tej działalności? Czy wymieniac auto w charakterystyce zaplecza jako inne?

Czy w opisie zaplecza/nieruchomości wystarczy podział np grunty orne, łaki, lasy i wymienienie liczby ha czy podać każdą działke z numerem itd?

Na stronie Charakterystyka planowanej operacji nie wiem co wpisać w kolumnie planowane wykorzystanie % rok 1, rok docelowy dla 3 maszyn które zamierzam kupić? CZy 100 mam podzielić dla 1 maszyny w jednym wierszu, czy dla wszystkich 3?

Czytałem w temacie, że armir chce aby beneficjent wskazał skąd sfinansuje inwestycje. Moje pytanie odnośnie kredytu.

Czy uwzględniac go w biznes planie? Byc może będę jakiś brał Niestety ni moge podac na chwilę obecną sumy, odsetek, tym bardziej numeru umowy itd.

W biznes planie jest uzasadnienie wyboru oferty. Jak to się ma do póxniejszej ewentualnej zmiany marki np? Parametry zostaną bez zmian.

To narazie na tyle jak by ktoś się nudził to chętnie poczytam wskazówki.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

To się możecie zdziwić przy samych usługach rolniczych!!!! NA PEWNO NIE MOŻNA PRZEJŚĆ NA VAT Z USŁUG JEDNOCZEŚNIE BĘDĄC NA RYCZAŁCIE Z GOSPODARSTWA! Tak samo w przypadku gospodarstwa wspólnego małżonków. Poczytajcie trochę interpretacje indywidualne na stronie Ministerstwa Finansów no i ustawę VAT art. 43 i wtedy napiszcie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Działalność nowa a co do samego wniosku no cóż wątpliwości sporo. Niby człowiek mniej więcej wie o co chodzi ale pewności nie ma.

Ojciec prowadzi dodatkową działalność gosp. urzywa do tego samochodu. Jest w zus. Mama jest w krus i to na nią będzie różnicowanie. Dodam jeszcze, że ojciec nie jest zameldowany w gospodarstwie. Ma inne miejsce zamieszkania. Oczywiście są małżeństwem.

Czy w opisie środków własnych podac dochody z tej działalności? Czy wymieniac auto w charakterystyce zaplecza jako inne?

Czy w opisie zaplecza/nieruchomości wystarczy podział np grunty orne, łaki, lasy i wymienienie liczby ha czy podać każdą działke z numerem itd?

Na stronie Charakterystyka planowanej operacji nie wiem co wpisać w kolumnie planowane wykorzystanie % rok 1, rok docelowy dla 3 maszyn które zamierzam kupić? CZy 100 mam podzielić dla 1 maszyny w jednym wierszu, czy dla wszystkich 3?

Czytałem w temacie, że armir chce aby beneficjent wskazał skąd sfinansuje inwestycje. Moje pytanie odnośnie kredytu.

Czy uwzględniac go w biznes planie? Byc może będę jakiś brał Niestety ni moge podac na chwilę obecną sumy, odsetek, tym bardziej numeru umowy itd.

W biznes planie jest uzasadnienie wyboru oferty. Jak to się ma do póxniejszej ewentualnej zmiany marki np? Parametry zostaną bez zmian.

To narazie na tyle jak by ktoś się nudził to chętnie poczytam wskazówki.

 

Skoro wniosek będzie na mamę to wg. mnie agencja nie będzie się interesować tym co ma ojciec i nie musisz tego pisać ale to tylko moje zdanie.

Jako zaplecze można podać tylko jedną działkę z budynkami, garażami jako zaplecze.

Jako finansowanie możesz wpisać kredyt i np. 80% kwoty netto. z tego co mi wiadomo nie jest to aż tak ważne dla agencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

raffi - można być na ryczałcie z gospodarstwa rolnego, a założyć firmę na VAT. Najbliższym takim przykłade w praktyce jest mój sąsiad, który w tym roku zakupił maszyny z różnicowania.

Ja w związku z tym, że już byłem na VAT jako rolnik to miałem obowiązek wejść na VAT z firmą. Obie te działalności są rozliczanie w US na jednej, wspólnej deklaracji. Dla mojej wygody.

Odnośnie zwrotu VAT za zakupione maszyny. Jest możliwość wystąpienia o zwrot podatku VAT w terminie 25 dni od momentu złożenia deklaracji. Warunkiem tam jest to, że należy mieć dokonane wszelkie płatności uwzględnionych faktur do momentu złożenia deklaracji w US. W tym przypadku automatycznie mamy kontrolą z US. W moim US kontrola odnosiła się do miesiąca, w którym występowałem o przyspieszony zwrot podatku VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafczyk    1

Czyli nawet jeżeli dopiero zakładam tą firmę świadcząca usługi dla rolnictwa i bedę rozliczał się jako vatowiec z tej firmy to od zakupionych na nią maszyn np ciągnik z prasa mogę odliczyć cały podatek 23%. a rozliczanie się z gospodarstwa rolnego dalej pozostaje na ryczałcie jak wcześniej i nic się nie zmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Założyć firmę na VAT można ale nie firmę "Usługi wspomagające produkcję ...." Jakbyś nie był na VAT-owcem z gospodarstwa to byś zobaczył. A sąsiad ma może inną firmę niż Usługi lub nie tylko bo to diametralnie zmienia postać rzeczy. Piszę to nie dlatego żeby się z kimś kłócić tylko żeby każdy o tym wiedział. Jeżeli sąsiad nie miał jeszcze kontroli to może ją mieć i wtedy jest ogromne zdziwienie! Bo przyjąć VAT-R US ma obowiązek, nie ma prawa nie przyjąć jakiegoś dokumentu, zwłaszcza że większość zaznacza rezygnację z art. 113, a usługi niestety są w art. 43 (w tym co gospodarstwo rolne)!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Prowadzenie gospodarstwa i rozliczanie się z niego na ryczałcie i Firma usługowa (maszyny użytkowane tylko w ramach usług, nie u siebie) można być na VAT i jedno drugiemu nie przeszkadza. Dziś byłem w US i takie wyjaśnienie dostałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

I są to maszyny rolnicze, ty masz gospodarstwo i nie możesz ich w nim używać.:-) Widzicie, że jednak coś w tym jest, a jeżeli są to tylko usługi rolnicze to musisz zarejestrować się z art.43 czyli jako osoba fizyczna mająca gosp. z niego również przechodzisz na VAT.

Występujcie o interpretacje indywidualne!!! Pracownik nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to co wam powiedział!!! Mówię to z własnego doświadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

Kolego, sąsiad ma wpisane "Wspomaganie ... " w wpisie do ewidencji w UG. Sam mu wypełniałem wniosek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

ja korzystałem z różnicowania i oprócz tego prowadzę gospodarstwo które jest nadal na ryczałcie. Działalność z różnicowania to: ,,Usługi rolnicze" Vat z zakupionych maszyn US oddał mi w całości w przeciągu miesiąca. Robiąc usługi wystawiam faktury z 8% stawką VAT-u który odprowadzam do US. VAT od paliwa, usługi serwisowej, oleju odliczam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

czy ekonomiczny plan operacji (w pdf) trzeba wypełnić ręcznie?

pobrałem ze strony agencji i nie mogę nic wpisać

Edytowano przez denzel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Na stronie agencji jest też dostępny EPO w excelu do wypełniania na kompie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

chlopcy wczoraj wniosek zlozylem kolejki zadnej panie a w gencji kielceckiej mówily ze duzego zainteresowania nie ma i nalezy byc pozytywnie nastawionym:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

1.wniosek

2.Ekonomiczny Plan Operacji

3.Oświadczenie Wnioskodawcy o uzyskanej pomocy de minimis

4.Oświadczenie właściciela/współwłaściciela nieruchomości o wyrażeniu zgody na realizację operacji bezpośrednio związanej z nieruchomością (jeśli coś budujesz, nadbudowujesz)

5.Zapytania ofertowe

NIC z zadnego urzedu nie trzeba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

michalak dzięki za słowa otuchy i modlę się obyś miał rację, bo pieniążków nie wiele jest :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1984    25

W tym roku, w pierwszym i drugim terminie naboru, swoje wnioski o wsparcie dodatkowej działalności gospodarczej, złożyło dotychczas w ARiMR 1797 rolników. Łącznie ubiegają się oni o przyznanie pomocy w wysokości ponad 248 mln zł.

 

Ze strony ARiMR stan na dziś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj