kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Gość   
Gość

kolego SOKAN nic konkretnego nie wiem na ten temat, ale słyszałem od kogoś kto z poprzedniego naboru kupił sobie kombajn. Gdy zapytałem o warunki jakie musiał spełniać, podejrzanie się uśmiechnął i odparł, iż musiał posiadać garaż. O nic więcej nie pytałem. A co do podatków od nieruchomości, to nie w US lecz w urzędzie gminy. Około 20 zł za m2. Bynajmniej u mnie w okolicy. Ale to chyba jest jakaś średnia krajowa (wyliczana co roku) od której stawki w wszystkich jednostkach terytorialnych są zbliżone. Po za tym urząd gminy jak cię wpisze do ewidencji działalności gospodarczych to po jakimś czasie i tak się ciebie uczepi żebyś jakiś podatek płacił. Czy to za garaż czy to za plac na którym będzie się znajdować owa maszyna po pracy. Takie cwaniaczki, nigdzie im nie zgłosisz że stoi tu czy tam a oni sami sobie określą ile taka maszyna może potrzebować placu i podatek płać. Tzn ja jeszcze nie zapłaciłem ale niedawno mi przyszło pismo że będę musiał opłacić. A działalność mam 2.5 roku a oni dopiero tera się obudzili. Tylko że ja to nie bardzo co wykombinuje bo mam magazyn na towar. Ale maszynę to przecież można trzymać u ciotki kryski ojca stryja wnuka co to się z sołtysową z innej gminy ożenił i tam mieszka. A prawda, tylko w US jak byś zgłaszał i wybierał rodzaj opodatkowania to tam trzeba podać siedzibę. Wiem że jest jakaś opcja że niby bez siedziby. Ale nie znam szczegółów. Musisz gdzieś doczytać albo najlepiej w US dopytać. Bo gdybyś nie miał siedziby to i podatku może by nie było komu zbierać. Ale to tylko moje przypuszczenia, jak ktoś to przeczyta to pewnie pomyśli że puściłem wodze wyobraźni, hehe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rider    4

Patrząc na kwotę jaka jest w tym naborze - 375mln- to się zastanawiam czy składać wniosek bo na województwo jeśli dobrze policzyłem to tylko 230 wniosków :( oczywiście pewnie nie wszyscy złożą na całą pulę, jednak jest to bardzo mało.

Edytowano przez Rider

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian777    30

Witam panowie czytam te wasze pytania i postanowiłem wam trochę podpowiedzieć na swoim doświadczeniu.

Kupując jakąś maszynę na usługi nie musicie posiadać żadnego garażu bo nikogo to nie obchodzi , przynajmniej munie tak było.

A jeśli chodzi o podatek do gminy można go uniknąć , pisząc oświadczenie iż wykonywana działalność nie będzie prowadzona w jednym miejscu ani pod jednym adresem, i w ten sposób nie płacę żadnego podatku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kolego jak żeś to wyliczył? Bo jak by każdy po 100 tys zł by chciał to na te 16 woj trochę więcej wychodzi... Czy to jest i z tymi bio? A duże masz gospodarstwo, jak nie płacisz nikomu 4 tys za wypełnienie to warto złożyć, nic przecież nie ryzykujesz. Ewentualnie stratę swojego czasu.

 

A więc tak jak napisał Fabian777, wszystko jest do przeskoczenia, tylko trzeba wiedzieć z której strony ugryźć. Dzięki kolego że podtrzymałeś moją wypowiedź, bo przez chwilę sam pomyślałem że to co piszę jest brednią. Chyba mam już jakieś ataki paniki przez to natręctwo i niewyrozumiałość, żeby nie powiedzieć zawiść, urzędów.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rider    4

Sorki, pomyłka w obliczeniach już poprawiłem :) ale to jednak i tak jest mało,a waham się bo już korzystałem z różnicowania ale nie na całą sumę, i teraz się zastanawiam czy wykorzystać resztę, za wniosek płace około 500zł. Na stronie arimr jest że te 375mln to chyba na cały nabór łącznie z bio, jak się mylę to niech ktoś sprecyzuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No tak, 230 dostępnych miejsc jest mało przekonującą liczbą, ale z drugiej strony 500 zł nie majątek. A nóż się uda. Jak nie zaryzykujesz, nigdy się nie dowiesz...A duże masz gospodarstwo? Dużo za to dostaniesz pt.?

 

Kto składa na to działanie wniosek niech pisze jaką ma powierzchnię gruntów.

Na podstawie wyników inni będą mogli wyciągnąć wnioski.

Ja znam przypadki takie: 1) 55 ha, oraz 2) 12 ha

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rider    4

Wniosek będzie na kwotę inwestycji około 85tyś na 1,2ha na mamę więc może się uda mimo że już brałem udział. Dodam że maszyny te biorę z myślą o zarobkowaniu. Mam chęć też na siebie złożyć (11ha bez dzierżaw)tylko nie chcę brać ciągnika a ten który posiadam i mogę wpisać jako zaplecze (3512)poprzedni właściciel kupował na kredyt preferencyjny i teraz pytanie czy to przejdzie?

Edytowano przez Rider

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Dokładnie jestem tego samego zdania jak kolega, jak się napisze i przejdzie to jest się do przodu. A jeśli nie to trudno. Ja akurat płacę 800 zł za wniosek, pewnie że na drodze nie leży taka kasa. Ale z drugiej strony co też się kupi takiego wielkiego za tę kasę.

I następne pytanie. Dotyczy się miejsca prowadzenia działalności (biuro) nie wiem jakiś pokój wyznaczaliście czy też ktoś wam to prowadzi i to jest rozwiązanie. ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

O biurach i księgowości coś było kilka stron temu. Co do podatków to w kazdej gminie jest inaczej i nie wiadomo kiedy się w danej gminie urzednik obudzi. Co do podawania liczby hektrarów to trochę zabawne jest i nie wiem czy sens ma. Pula jest ogólno krajowa, na tym forum jak by nie było jest mała liczba chętnych więc reprezentatywne nie jest. Pozatym oprócz liczby ha w grę wchodza inne czynniki. Mojm zdaniem warto wniosek złożyć nawet za 500 zł. Ja się uda to super jak nie mała strata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donborys    3

A ten nabór jest wspólny dla całego kraju czy zostaje podział na województwa, a nie ma podziału na powiaty (tak chyba było w poprzednich), jeżeli coś pokręciłem to proszę o odpowiedź i wyjaśnienie. Mi się wydaje, że bez sensu byłby nabór dla całego kraju, oni tego przez 5 lat nie rozpatrzą, zwłaszcza, że wprowadzili system punktowy gdzie trzeba rozpatrzeć każdy wniosek. Realne mogłoby to być gdyby decydowała kolejność zgłoszeni, 3750 pierwszych a reszcie dziękujemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Nabór jest dla całego kraju. Armir w kazdym woj zbiera wnioski. Potem będzie ranking dla całego kraju ułożony. Z jednej strony system wspomoże mieszkańców biedniejszych gmin z drugiej istnieje mozliwość, że więcej środków trafi do województw w których więcej ludzi korzysta z programów ue.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
castiel    0

ja jakoś niezabardzo jestem przekonany do tego programu, może ktoś skutecznie rozwieje moje wątpliwości, to może jeszcze złoże wniosek ;p :) przejrzałem ze 30stron, ale nic mi to nie dało.. Mianowicie ja myślę tak: jeżeli miałbym coś brać w tym temacie to porwałbym się na ciągnik z turem za ok 200 tys zł brutto, plus jakiś osprzęt - to myślę, że z 240tys BRUTTO by na pewno wyszło. I tak: 20% wkładu własnego (tak jak coś pisaliście wcześniej o tym) to 48tys zł. Zostaje 192tys brutto, czyli agencja zwróci mi 50% od kwoty NETTO 147 tys - czyli 73tys zł. Zostaje pozostałe 73tys zł + 45tys VATu. Plus mój wkład własny = 166tys zł. Czyli w efekcie końcowym wychodzi 30% dofinansowania do 240zł Brutto. Plus ewentualne a raczej napewno plus odsetki od kredytu, koszty przygotowań, i podejrzewam że ta kwota jeszcze w efekcie koncowym bedzie mniejsza. Może i jestem głupi ale na swój rozum tak to rozumiem. Miałem składać wniosek na 100% bo potrzebuje nowego, większego ciągnika z jakims sprzetem, ale po takiej prostej kalkulacji wychodzi na to że nie bardzo warto sie tym interesowac. Nie wiem jak to jest z tym vatem, ale chyba musze go odprowadzic za ten sprzęt, bo później i tak wszystkiego się chyba nie odpisze? Czekam na rozjaśnienie mojego prawdopodobnie tępego światopoglądu na ten temat..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Agencje ci zwraca kwotę 100tyś netto. A vat zwraca US.

Czyli jak bierzesz brutto 246 tys, to 46 tyś zwraca US a 100 tyś Agencja. Tobie zastaję 100tyś o spłaty.I wychodzi 73% zwrotu.

Musisz jeszcze jeden warunek spełnić. Przejść na Vat, ale to się bardzo opłaca.

A jeszcze jedno. Żadnego wkładu własnego nie wpłacasz. Wszystko możesz brać na kredyt. Oczyiwście to zależy od banku. Ale bank zawsze możesz wybrać taki jak ci odpowiada. W agencji podbijasz cesje i po kłopocie.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daizor    23

A z tym przejściem na VAT mam pytanie. A więc jeśli przykładowo ja będąc domownikiem spełniającym warunki do otrzymania tego typu pomocy złoże wniosek o np. kombajn do wykonywania usług to rozumiem muszę zostać vat-owcem. A co się dzieje w momencie gdy mam już przyznaną tą formę pomocy zakupiłem kombajn prowadzę usługi i po paru latach rodzice chcą przepisać na mnie gospodarstwo? Czy gdy oni sami nie byli na Vat-cie i przekazując mi gospodarstwo to ja przejmując gospodarstwo od razu staję się vat-owcem? Czy też to, że posiadam kombajn i odprowadzam podatek vat od usług nim wykonywanych nie jest powiązane z faktem, że chcę przejąć gospodarstwo na "tradycyjnych" zasadach (bez przchodzenia na vat).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Forma opodatkowania vat zależy od ciebie.Ja chcesz być vatowcem to możesz być, a jak nie no to nie.Po prostu płacisz vat i nie masz zwrotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daizor    23

Poczekaj ale teraz masz na myśli, że mam wybór przy przejmowaniu gospodarstwa czy chce przejść na vat czy nie PRZY ZAŁOŻENIU, że wcześniej zakupiłem sprzęt usługowy w postaci np. kombajnu z dotacji, o której tutaj mowa w tym temacie (rozumiem, że tomek73 ma rację pisząc, że trzeba przejść na vat aby otrzymać takie wsparcie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

rolnictwo a działalność przy rolnicza to dwie różne rzeczy. Gospodarstwo może pozostać dalej na ryczałcie a z działalności i tak wrócą Ci Vat. Ty masz wybór sposobu opodatkowania działalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A z tym przejściem na VAT mam pytanie. A więc jeśli przykładowo ja będąc domownikiem spełniającym warunki do otrzymania tego typu pomocy złoże wniosek o np. kombajn do wykonywania usług to rozumiem muszę zostać vat-owcem. A co się dzieje w momencie gdy mam już przyznaną tą formę pomocy zakupiłem kombajn prowadzę usługi i po paru latach rodzice chcą przepisać na mnie gospodarstwo? Czy gdy oni sami nie byli na Vat-cie i przekazując mi gospodarstwo to ja przejmując gospodarstwo od razu staję się vat-owcem? Czy też to, że posiadam kombajn i odprowadzam podatek vat od usług nim wykonywanych nie jest powiązane z faktem, że chcę przejąć gospodarstwo na "tradycyjnych" zasadach (bez przchodzenia na vat).

 

Na różnicowanie zakładasz firmę świadczącą usługi, nie ma to nic wspólnego z gospodarstwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
castiel    0

jeśli to tak wygląda no to rzeczywiście raczej się opłaca.. ale US od razu zwraca całą kwotę, tak jak agencja przelewa ten zwrot? i jeszcze jedno, u mnie jest gość co się zajmuje przygotowaniami wniosku, mnie nic nie obchodzi, bierze 3tys + vat, co myślicie o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Myśle, że to zdzierstwo ja zapłaciłem 700zł i uważam, że to sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Po złożeniu deklaracji Vat to US ma 60 dni na przelanie kasy.Ja wniosek do agencji składałem 10 lipca to w połowie września miałem te 100 tyś i Vat.

Za wiosek dawałem 2 tyś.Kobieta która rozpatrywała wniosek, powiedziała że był super zrobiony, i żeby takich było więcej. Gościa miałem z Opola, miałem do niego z 100km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafczyk    1

Tzn. że mając gospodarstwo na "tradycyjnych" zasadach (bez przchodzenia na vat)a składając wniosek na różnicowanie i zakładając np firme świadczącą usługi dla rolnictwa ta firma może być "na vacie" i zwrócą mi cały podatek vat 23% od zakupionych maszyn na tą działalność ??

Edytowano przez rafczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Bardzo się mylicie, że usługi w rolnictwie nie mają nic wspólnego z gospodarstwem!!! TO JEST TO SAMO!!! Przeczytajcie ustawę VAT, nie ma możliwości przejść na VAT z usług a z gospodarstwa nie, albo wszystko albo nic (piszę tu o usługach rolniczych),

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj