kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Rider    4

Mam pytanie odnośnie tego programu: czy zarejestrowana działalność musi być prowadzona nieprzerwanie przez okres 5lat czy na okres zimowy można zawieszać prowadzenie działalności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seat    2

Mam pytanie odnośnie tego programu: czy zarejestrowana działalność musi być prowadzona nieprzerwanie przez okres 5lat czy na okres zimowy można zawieszać prowadzenie działalności?

Tak, musi być prowadzona nieprzerwanie przez 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

może być to działalność sezonowa, i można ją zawieszać, ale ostrożnie z tym tematem. Koszty utrzymania (dodatkowy krus, księgowa) jest to nieporównywalny do ryzyka, więc lepiej nie zawieszać :)


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rider    4

Dzięki za odpowiedzi, trochę rozjaśniło temat, ale jeszcze jedna sprawa mnie zastanawia,w 2009r otrzymałem Premię Młodego Rolnika, czy stoi to na przeszkodzie aby skorzystać z różnicowania? (bo jako takiej pracy poza rolnictwem nie mogę podjąć, wiec ciekawe jak z tym)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

mój sasiad w tamtym roku brał ciąnik na usługi i mówił że tylko rok czasu trzeba prowadzic działalność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

to jak taki madry top niech zamknie dziłalnosc po tym roku a sie przekona :) JAk odda dofinansowanie z odsetkami


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

Tak, mi przyszły tydzień temu poprawki, poczytaj stronę czy dwie do tyłu to się dowiesz :D


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

ja dzis dostałem numer 110. Skłądałem jako ostatni pierwszego dnia naboru :blink:


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

zdecydowałem się jeszce w tym roku zlożyc wniosek. będzie to sprzedaż detaliczna części samochodowych albo konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych. zależy jakie są warunki "techniczno-budowlane" żeby otwożyć warsztat... budynki w których bedzie prowadzona ta działalność należą do moich rodziców, musze z nimi podpisać jakąś umowe dzirżawy czy jak? ma ktoś wiedze w tej kwestii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dc231    0

Wystarczy umowa użyczenia. Powinna byc przynajmniej na 5 lat od podpisania umowy przyznającej pomoc.

A odnośnie sąsiada, to niech lepiej sobie poczyta umowę zamiast głupoty opowiadac.


Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy żeby dostać dopłatę to trzeba mieć jakąś ziemie czy tylko wykształcenia rolnicze?

A maszyny muszą być nowe czy jakieś np. 2 letnie można kupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

a hjak gdybym np ja byl rolnikem i mial na sieie pole a moja zona nie miala by pola na siebie ale chciala by otworzyc gabinet stomatologiczny to moze czy nie bardzo??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Dla ścisłości, mówimy o osobach które są ubezpieczone w KRUS`ie, przynajmniej przez ostatnie 12 pełne miesiące. Dla przykładu: właściciel gospodarstwa, jego żona oraz syn (wszyscy ubezpieczeni w krusie w jednym gospodarstwie) chyba jasny przykład.

Każda z tych osób może złożyć wniosek na różnicowanie działal... i każda z tych osób ma do wykorzystania pulę 1000 tys zł netto :D (czyli inwestycja na 244000 brutto przy zakupie maszyn, albo 214000 brutto przy przebudowie domu pod agroturystykę).


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No bo ja jestem na profilu mechanizacji rolnictwa, no i co z tego wynika znam się(może nie do końca) na hodowli i uprawie roli i oczywiście mechanika(tylko jeszcze nie wszystko umiem, ale np. rozebrać U1224 to potrafię) :D. Ale te niektóre rzeczy są dla mnnie niejasne i dlatego tak jak tu pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Kolego FarmerPawlos z tego wynika, że jesteś młody i chętny do działania. Więc na początek przeczytaj sobie jakie są programy pomocowe http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna-i-krajowa/prow-2007-2013-program.html potem wybierz sobie ten który ciebie zainteresował, ale zacznij od aktów prawnych. Czytaj od najstarszego a potem nowsze bo są to poprawki lub zmianki w rozporządzeniach.

Jak nie zrozumiesz to czytaj jeszcze raz, :D a napewno złapiesz myśl autora. :) Jesteś inteligentny więc kwestia chęci, bo tego Ci brakuje.

Jak przeczytasz i nie zrozumiesz to daj znać. ;)


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rider    4

Rozmyślam mocno nad skorzystaniem z tego działania, i mam pytanie jak to zrobić żeby przy zakupie maszyny na różnicowanie dostać zwrot VAT-u, jak się potem rozliczać z dochodów, no i najlepiej pozostać w KRUS-e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

normalnie zakłądasz działalnosc, vat na zasadach ogólnych, jesli nie przekroczysz podatku dochodowego cos około 2900 to jestes w krusie :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Nie jest to jakaś problematyczna sprawa, chociaż ze względu na zwrot dużej kwoty bo ponad 40 tys skorzystałem z biura księgowego, zależało mi na świętym spokoju. Księgowej miesięcznie płacę 40 zł, a ona rozlicza mnie wobec US, dostarcza niezbędne dokumenty do ARiMR, a i takie są potrzebne. A w krusie zostajesz do momentu przekroczenia dochodu ok 3-4 tys. co przy inwestycji 240 tys brutto przewidywane jest na rok 2020 pod warunkiem nie inwestowania w rozwój. :)


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Narastająco, osiągniesz i wpadasz na ZUS, ale nie dajmy się zwariować. w praktyce jest to kilka ładnych lat bez inwestycji aby osiągnąć dochód na plusie.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

czyli na ile moge mieć faktur miesiecznie zeby nie wskoczyć na zus? i jeszcze jedno panowie wiecie ze vat przy sprzedazy tych maszyn lub zaprzestaniu działalnosci trzeba cały zwrócić-prawda to? czy mozna to jakoś obejsc? złżyłem na to zróznicowanie i nie wiem co robić czy brać czy czekac na modernizacie tylko ze tam tata ma tylko 40% zwrotu a tu az 60%-doradzcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Widzę rozbieżności co do % dotacji. Na Różnicowanie jest 50% co daje max 100tys netto do zwrotu.

Działalność musisz utrzymać przez przynajmniej 5 lat od momentu podpisania umowy.

Maszyny rolnicze jednak amortyzują się 12lat (mogę się mylić, ale coś koło tego) więc po 5 latach, a raczej 6 bo w przypadku dotacji liczy się pełny rok użytkowania powinieneś zwrócić VAT ale raczej tego nie zrobisz bo są jeszcze okoliczności typu stan, czy sprzedajesz czy zostawiasz etc. W rzeczywistości to nie oddajesz VATu.

A na zus żeby wpaść to musisz mieć najpierw sprzedaż na poziomie równej sumie zakupu (inwestycji) + koszty (paliwo, materiały eksploatacyjne, ubezpieczenia) a potem osiągnąć poziom ok. 3tys netto w danym roku rozrachunkowym.

 

Podsumowując, plusem różnicowania jest możliwość usług, w odróżnieniu do MGR. :)


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj