kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Kaczorro    0

Witam. Mam pytanko.

Moze już o tym było na forum ale nie mogłem się doszukać

Czy biorąc na róznicowanie np. opryskiwacz i rozsiewacz do wapna można je ciągać ciągnikiem wziętym na modernizację lub innym zakupionym bez środków UE. Mam juz podpisaną umowę na opryskiwacz i ciągnik 70KM, a teraz myślę zeby zrezygnować z ciągnika na rzecz jakiejś innej maszyny Dzieki za odpowiedź

pozdrawiam i życzę wszystkim wszytskiego najlepszego w 2014 r.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Versu    0

Witam mam takie pytanie jak wystawiacie rachunki świadcząc jakąś usługę. Na jakim blankiecie? Dodam że jestem na ryczałcie zbliża się koniec roku podatkowego i muszę wypisać jakieś kwity na usługi jakie robiłem. Nie wiem za bardzo jak się do tego zabrać jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tej sprawie prosiłbym o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli nie jesteś vatowcem wystarczy rachunek uproszczony. Choć podejrzewam że jest inaczej i vatowcem jesteś aby odzyskać vat zapłacony przy zakupie czegoś tam. Rozliczasz się w systemie miesięcznym czy kwartalnym. Komu byś chciał wypisać ten kwit i na jakie usługi? Czy chodzi o usługi rolnicze, jeśli tak to Kolega nie przespał czegoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Czy chcielibyśmy aby ksiegowi brali sie za udój mleka lub chodowlę świń???

Chyba nieee!!!

Więc dajcie też i im zarobić za rozliczenia księgowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rozumiem że jesteś księgowym..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rycho88    0

Na jakim blankiecie? Dodam że jestem na ryczałcie zbliża się koniec roku podatkowego i muszę wypisać jakieś kwity na usługi jakie robiłem. Nie wiem za bardzo jak się do tego zabrać

 

pytanie niedoprecyzowane moim zdaniem, jak wskazał już damianzbr zależy czy jesteś na VAT, pamiętaj że ryczałt i zasady ogólne mają zastosowanie przy podatku dochodowym, w obu przypadkach, jeśli nie jesteś na VAT masz obowiązek ewidencjonowania sprzedaży najpóźniej po zakończeniu sprzedaży w danym dniu, od Ciebie zależy czy wybierzesz kasę fiskalna czy będziesz sobie to zapisywał w zeszyciku formatu A4, nie masz obowiązku wystawiania rachunku, rachunek wydaje się jedynie na żądanie nabywcy towaru lub usługi w terminie 7 dni od wykonania usługi lub wydania towaru, warto zaznaczyć w tym miejscu, iż bodajże od 2014r. nie ma już rachunków obowiązują bowiem talko faktury VAT z zaznaczoną stawką 0%, innymi słowy obojętnie czy jesteś na VAT czy też jesteś rolnikiem ryczałtowym (nie mylic z ryczałtem jako formą opodatkowania podatku dochodowego) możesz wystawiać tylko faktury VAT; a co jeśli jesteś na VAT? masz obowiązek wystawiania faktury dla podmiotów prowadz. dział. gosp. oraz na życzenie dla osób fizycznych, (warto przy tym pamiętać, że przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych pow. 20 tys. wchodzimy na kasy fiskalne jeśli odbiorcy usługi nie płacili przelewem bankowym za usługę /towar) w praktyce lepiej wystawiać faktury VAT dla każdego, nie pogubisz się w ewidencji(oczywiście jeśli juz musisz koniecznie wystawić jakąś fakturę :P ) przy usługach rolniczych zazwyczaj będzie termin 7 dni na wystawienmie faktury, chyba że przy sprzedaży ciągłej ( w rubryczce dzień sprzedaży wpisujesz dany miesiąc) wystawiasz najpóźniej w ostatnim dniu danego miesiaca w którym swiadczyłeś usługę i ujmujesz w deklaracji VAT-7 (miesiąc) lub VAT-7-K (kwartał); blankiety do zakupu za pare PLN w każdej księgarni/papierniczym; opisałem wszystko oczywiście w bardzo uproszczonym stopniu, moja rada

1. albo pożałuj 200 na miesiąc na dobrą księgową

2. dużo poczytaj w temacie i ucz się na własnych błędach

z doświadczenia wiem, że jezeli prowadzisz jeden rodzaj usług, w dodatku sezonowo i jesteś na VAT oraz ryczałcie to spokojnie możesz wszystko ogarnąć przy odrobinie samozaparcia i tabelki w excelu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Versu    0

Witam nie jestem na wacie. Mam działalność i jest na ryczałcie ale mam rachunki n 2013 a rozliczyć mam do końca stycznia tylko nie wiem czy na dobrych blankietach to powystawiane, dlatego pytam. To znaczy że w 2014 r mam wystawiać faktury VAT ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Na podstawie tego co piszesz widać że brakuje Ci elementarnej wiedzy na ten temat, dlatego nie radzę Ci zabierać się za to samemu, no chyba że chcesz mieć kontrolę za kontrolą.

Podstawowe pytania zaczynają się od tego:

1. Kiedy rozpocząłeś działalność.

2. Jaki zdeklarowałeś do US sposób rozliczenia podatku.

3. Czy składałeś już jakąś deklarację miesięczną i czy wpłącałeś zaliczki na podatek dochodowy.

4. Itd, itp......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Versu    0

Działalność rozpocząłem w 2012 r pod konieć roku i rozliczyłem tamten rok na zero PIT-28. jestem ubezpieczony jako domownik na KRUS a działalność ma założoną jako pozarolniczą W związku z programem: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej. Rodzaj działalności: 0161Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną. Czyli mam maszyny świadczę usługi np; ktoś chce zaorać, zasiać, zbelować takie rzeczy. Forma opodatkowania Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie składałem żadnych deklaracji miesięcznych i nie wpłacałem zaliczek. Tak to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Ja nie byłem na Vacie i podatek dochodowy miałem ryczałtowy ale prowadziłem ewidencje przychodów czyli każdy dzienny dochód był wpisywany do książeczki , dodatkowo wypisywałem dowód wewnętrzny na podstawie którego właśnie dokonywałem wpisu do ksiażki ewidencji. jesli ktoś chciał to dostawał rachunek . No i co miesiac zaliczka na podatek do US w moim przypadku to 5,5%. Nie wiem jak tobie sie udało rozliczyc na zero. Chyba ze masz jeszcze jakąs inna forme prowadzenia działalnosci .

Teraz chyba ma nie być rachunków tylko dla nie vatowców specjalne faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafik87    16

Witam. Ktoś wie jak wypełnić tabelę w ankiecie monitorującej gdy jest się rolnikiem, maszyny wzięło się na siebie na usługi dla gospodarstw rolnych. ? Byłbym wdzięczny za pomoc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a kiedy te ankiete sie wypełnia czy oni sami ją wysłają do wypełnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafik87    16

wysyłają no i teraz trzeba ją wypełnić do konca stycznia, niby nie ma tam wielkiej filozofi ale lepiej się upewnić jak to zrobić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ok a po jakim czasie po roku czy po 2 latach od dostania kasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Versu    0

Kolego pic2ek już opróżniłem skrzynkę możesz pisać, ale w profilu mam nr:gg jak coś to też możesz pisać bo komp cały czas na czuwaniu. Jak mi się udało po prostu nic nie robiłem więc nie miałem dochodu w 2012roku. jak nie masz dochodu to rozliczasz się na zero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys777    15

ponawiam pytanie Rafik87 i Peron

co wpisać do ankiety monitorującej w miejsce 'wartość dodana brutto z działalności gospodarczej' jeżeli w planie zakładało się bardzo wysokie przychody a po roku działalności mamy faktury tylko na ok 30 %.

Czy podczas kontroli arimr sprawdza faktury?? ilość mth??

jak to zrobić aby wszystko sie zgadzało;)

Edytowano przez krzys777

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Misiek55    0

Witam.! Otrzymałem dotacje "różnicowanie w kierunku nierolniczym" w roku 2012 na zakup ciągnika, agregatu uprawowo-siewnego, pługa i grubera. Warunkiem otrzymania jej jest założenie firmy, To czy jest jakaś minimalna liczba faktu które muszę wystawić w przeciągu roku/miesiąca? Czy jeśli tym sprzętem będę uprawiał swoją ziemie to ARMiR się nie doczepi do tego? I jeśli np. mam przedział mocy ciągnika od 96 do 104KM to jest jakaś możliwość zakupu ciągnika większego np. 110 konnego? ;)

Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ARiMR doczepi się wszystkiego co będzie sprzeczne z zapisami umowy, natomiast ankietę monitorującą wypełnia się zgodnie z instrukcją jej wypełniania, sytuacji rynkowej nikt nie jest w stanie przewidzieć nawet pracownik ARiMR, także się nie przejmujcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    103

z tego co mi koleś gadał przy podpisywaniu umowy maszyną (w moim przypadku ładowarka teleskopowa) mogę robić we własnym gospodarstwie ale nie moge wystawiać sam sobie faktur, a odnośnie mth to tak jak @kissmy mówi ty jesteś uzależniony od rynku a nie rynek od ciebie.

A mam też takie pytanie czy i kiedy mogę spodziewać się kontroli z ARiMR? jestem na etapie a nawet już po złożeniu wniosku o płatność bo z tego co słyszałem to niby kontrol jest dosyć wcześnie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Kontroli możesz się spodziewać na samym początku , nawet przed zwrotem z agencji. No i potem nawet na sam koniec pięcioletniego okresu karencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafik87    16

Ja miałem kontrol po zlozeniu wniosku o platność przed zwrotem pieniedzy z agencji a teraz na razie spokój. Sprawdzali sprzęt a dokładnie czy numery się zgadzają, czy jest tablica powieszona i ogólnie papiery. A do do pracy tym sprzętem we własnym gosp. to przecież nic nie pisze w umowie że nie można go używać w gospodarstwie. Tak jest czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    103

a właśnie odnośnie tej tablicy unijnej, gdzie ja trzeba powiesić jak ma się maszyne? bo kłócę się z ojcem i mówie że trzeba gdzieś koło maszyny umiescić na widoku a ojciec chce trzymać ją w oborze na oknie. Czy kontrolerzy czepiają się jak stoi ona w innym miejscu, jak to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj