kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Cichy94    188

Panowie ! Mam takie jedno pytanko. czy jak zakupie ciągnik to mogę go używać też na własne potrzeby? tzn. np. w uprawie własnych pól? Z góry dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy94    188

No właśnie. A dzisiaj mi powiedzieli, ze nie mam prawa tak użytkować ciągnika bo jak kontrola przyjdzie i zobaczą, ze uzytkuje ciągnik na własnych gruntach to cofają dopłate :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

@cichy94 kto ci tak powiedział?bo ja też niedługo bede rozpoczynał działalność ładowarka teleskopową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy94    188

Dzwoniliśmy do oddziału w Gorzowie i tam taki gościu nam wszystko wyjaśnił i 3 razy się nas pytał czy to rozumiemy. Także z tego powodu rezygnujemy z Tego dofinansowania :P To ładowarką tez nie możesz robić u siebie. Bo musisz okazać faktury na każdą mtg. zrobioną tą ładowarką która byłeś na zarobku. Wiem bo własnie jeszcze wczoraj rozmawiałem ze znajomym, który też brał ładowarkę i tak właśnie robi :)

Edytowano przez Cichy94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

no tak sam sobie faktury i usługi nie moge zrobic bo to było by bez sensu ale np.w zime jak nie ma zlecen na usługi to co ma mi stać całą zime na dworzu?! i to jest logiczne że każdy kto bierze na taką dzialalność maszyne bedzie robił także u siebie tylko że beż żadnych faktur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy94    188

Ja tez myślałem, że będę mógł użytkować Ciągnik na własne potrzeby, ale jak się okazuję nie mam prawa takiego robić:/ masz zakupić maszynę i świadczyć usługi koniec i po temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Inna agencja, ale są takie rozwiązania, bo zależy na jaki program bierzesz. Bo są programy że nie można wykorzystywać w własnym gospodarstwie, a koło mnie biorą że można bez obaw. Różnicówka ma parę kodów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cichy94    188

Ja tam nie wiem :P U nas już klamka zapadła rezygnujemy z tego programu i czekamy na lepsze czasy :P Bo np tak samo jest z VAT. Ze niby później są problemy, że niby oddają, a później chcą zwrotu. Nie wiem jak jest dokładnie bo nie znam się na tym, ale wolimy nie ryzykować:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Przy podpisaniu umowy w agencji mam mieć firmę z nr kodu na jakim będę prowadził działalność, teraz dokładnie nie pamiętam ale mam chyba 007.

Cichy Więc poważny błąd robisz, a nawet nie wiesz o co chodzi z Vatem.

Teściu też się śmiał że guzik dostane że mogę sobie pomarzyć o nowych maszynach a teraz szlak go trafia że mam nowe o on stare remontuję i kasy nie ma bo co chwile coś remontuję. Jak mówię ze też mógł mieć nowe to mówi że wyszło jak wyszło i koniec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

to czyli jak masz kod 007 to znaczy że mógłbyś używać maszyny w swoim gospodarstwie a przynajmniej agencja by się do tego nie przyczepiła? ja jak będę jechał do ARiMR to sobie porozmawiam osobiście z osoba która mi prowadzi sprawe i zobaczymy co mi powie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

ja jak podpisywałem umowę na wiosne to była osobna kartka z oświadczeniem ze znane mi są konsekwencje uzytkowania traktora w moiim przypadku, we własnym gospodarstwie, czyli zwrot dotacji...cyba że będziesz sam sobie wystawiał faktury.

 

 

a ja mam inne pytanie.czy po podpisaniu umowy moge zmienić "kod" czyli zakres świadczonych usług itd???miłbyć traktor 95 km z turem i maszynami do zielonki a chciałbym traktor ok 130 km lub przyczepę i gruber/tależówke/pług

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Absolutnie nie można wystawiać faktur na siebie. Co do kontroli to mogą się przyczepić, że na liczniku jest więcej mtg niż godzin na fakturach. Nie powinno się pracować firmową maszyną we własnym gospodarstwie - no chyba, że wyjątkowo i mało. Można też odłączyć licznik ale wtedy mogą się przyczepić, że mało mtg i mało godz. na fakturach. Jak zrobiło się ostatnio głośno o tym zwrocie tych 40 mln euro to teraz agencja będzie szczególnie drobiazgowo patrzeć na ręce beneficjentom. Obym był złym prorokiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

jak nie można wystawić faktury na siebie jak pani która "robi " mój wniosek w agencji powiedziała ze można.sąsiad ma tarktor na różnicowanie, wystawia sobie faktury, ostatnio miał kontrole i wszystko było ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Twój sąsiad jest "jedynym" podatnikiem VAT dla całej działalności (usługi rolnicze są działalnością rolniczą). Z tego względu nie może dla samego siebie wystawiać faktur VAT-formalnie, bo jeśli tak zrobi to skarbówka nie odmówi przyjęcia podatku naliczonego VAT, ale wtedy zostaną naruszone zasady prawne wystawiania faktur VAT. Można wtedy wystawiać faktury wewnętrzne. Inną sprawą jest to, że umowa z ARIMR nie mówi w prost, że trzeba świadczyć usługi osobą trzecim ale pośrednio beneficjent taki obowiązek ma. Ankieta dotycząca informacji o osiągniętych efektach zrealizowanej operacji na podstawie deklarowanej wartości sprzedaży brutto wskazuje, że ma to być działalność usługowa wykonywana na rzecz innych osób. Przy kontroli ARIMR będzie sprawdzać czy cel operacji jest zachowany. Wystawianie faktur wewnętrznych jest na usługi we własnym gospodarstwie może być uznane przez ARIMR za dowód braku realizacji celu operacji. Żeby wszystko było O.K. trzeba bezwzględnie wystawiać faktury zewnętrzne. Co do sąsiada to czy miał kontrolę ze skarbówki czy ARIMR i kiedy to było: zaraz po złożeniu wniosku o płatność czy 5 lat później? Co do urzędasa to się w 100% myli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a ja mam inne pytanie.czy po podpisaniu umowy moge zmienić "kod" czyli zakres świadczonych usług itd???miłbyć traktor 95 km z turem i maszynami do zielonki a chciałbym traktor ok 130 km lub przyczepę i gruber/tależówke/pług

 

kodu zmienić łatwo się nie da, gdzieś już wrzucałem stanowisko ARiMR w tym zakresie, wystawić sobie faktury wewnętrznej również nie można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

sąsiad brał traktor w 2010. kontrola była w 03.2013 z arimr. z tego co pamiętam to on żadnego oświadczenia o niewykorzystywaniu w swoim gospodarstwie nie musiał wtedy pdpisywać...wystawia faktury innym w tym mi z 2 razy. będe się z nim widzieć w tym tygodniu to wypytam.co do kodu to pan z ODR mówi że "nie ma problemu" ale wiadomo jak to jest z tymi doradcami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kodu zmienić łatwo się nie da, gdzieś już wrzucałem stanowisko ARiMR w tym zakresie, wystawić sobie faktury wewnętrznej również nie można

 

Zmieniać jak zmieniać, ale dopisać kolejny to chyba nie problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

właśnie nie do końca tak jest, gdyż ma to bezpośredni związek z celem inwestycji, który to według ARiMR może ulec zmianie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Hmm, liczę że kolego że na ten czarny scenariusz jest lek. Nie ukrywam że snułem z tym związane plany. Jeśliby się to potwierdziło marny mój los. Co prawda mówię o mikro przed, wniosek jeszcze nawet nie rozpatrywany, ale ale. Chyba że podać ten jeden główny kod PKD, a do tego dopisać wszystko co tylko do głowy przyjdzie podczas otwierania działalności aby później móc puszczać wodze fantazji. No nic, jak coś ruszy z wnioskiem będę musiał się tym dogłębniej zainteresować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem nie brać. Ale jak nowy PROW ruszy za min. 2 lata to szkoda tego tracić jeśli mam kilkanaście pozycji do zielonej listy na różnicowanie. Nie wiem jak to zrobić niby to nie są jakieś olbrzymie pieniądze ale coś by się kupiło. Pytanie czy warto ryzykować dla problemów z fiskusem, z tego co tu piszecie. Mój wniosek jest na maszyny na wypożyczanie, bez usług. Doradźcie coś..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Czy ktoś z was się spotkał z sytuacją że pomimo całego wadzego zangażowania i otworzenia działalnosci usługowej za diabła nie mieliscie klientów i wykonaliscie mniej usług niż w biznes planie. I druga sytuacja czy jak zawiesicie działalniość czy mozecie wykorzystywać ciągnik na swoje potrzeby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w kodzie bez obsługi masz 23% stawkę vat zamiast 8%, także w pewnych okolicznościach może to utrudniać działalność, natomiast odnośnie do dodawania kodów, to raczej ARiMR nie udowodni nam, że świadczymy maszyną usługi pod innym kodem niż ten związany z celem operacji - po prostu nie pokazujemy im faktur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rycho88    0

jeśli powielam czyjąś wypowiedź to przepraszam,

link do orzeczenia NSA, sygnatura akt I FSK 1006/12

http://www.podatki.biz/artykuly/rolnik-jako-podatnik-vat_28_21627.htm

i teza z tegoż oto orzeczenia dla wszystkich zainteresowanych łączeniem statusu rolnika ryczałtowego z przedsiębiorcą (VAT) świadczącym usługi rolnicze

 

"Podatnik świadczący usługi rolnicze nie może łączyć dwóch statusów – podatnika VAT zwolnionego jako rolnik ryczałtowy z tytuł sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności i jednocześnie podatnika VAT czynnego - w pozostałym zakresie działalności rolnej, tj. świadczenia usług rolniczych wymienionych w art. 2 pkt 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.). "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Bonex157
      Cześć, 
      Chciałbym zgłosić działki do doplat 1 raz.  Przeprowadzi mnie ktoś przez ten proces 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj