kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

kissmy...    67

przepraszam za uszczypliwość, ale zmusiłeś mnie do odniesienia się również do niewyczerpującego przedstawienia wymogów dotyczących osób zainteresowanych wsparciem mikroprzedsiębiorstw, otóż dla tego działania nie tyle nie trzeba, co nie można podlegać ubezpieczeniu społecznemu w KRUS, a odnośnie do gruntów to nie trzeba wcale ich posiadać, można nabyć przysłowiową owcę i też numer producenta nam się należy

 

http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/Publikacje-biblioteka/Broszura_dz_312_sierpien_2011r.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lucjano    1

zielona lista 11.01 poprawki 28.02

Proszę o pomoc przy poprawkach:

1. załącznik do rozp. RM z dn 29 marca 2010 w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis - na końcu tego wniosku są dane osoby upoważnionej do przedstawienia informacji, co wpisać w polu "stanowisko służbowe"?

2. Cel operacji. Było "Wzrost dochodu rolniczego poprzez podjęcie dodatkowej działalności pozarolniczej". Pogrubiony wyraz został oznaczony znakiem zapytania. Jak powinien być prawidłowo opisany cel?

 

3. Mam już kupioną cześć maszyn dlatego chcę zmienić zestawienie rzeczowe tj. było: ciągnik, pług, agregat upr., chcę ciągnik +ładowacz, gruber, rozsiewacz. Czy mogę te zmiany podpiąć pod te poprawki, czyli załatwić to za jednym zamachem. Czy dopiero po rozpatrzeniu poprawek występuje o powyższe zmiany?

4. W związku z powyższym chcę wykorzystać pełną kwotę zwrotu tj 100 tyś, lecz przy pierwotnym zestawieniu było to 98 tyś. Czy mogę się teraz starać o "pełne" dofinansowanie czy dla mojego wniosku zostało już "zarezerwowane" 98 tyś i z nowym zestawieniem muszę się zamknąć w tej kwocie?

5. Ostatnie pytanie. Odnośnie maszyny zakupionej wcześniej. Znalazłem informację że jeżeli maszyna została zakupiona po złożeniu wniosku to jest szansa na "dołączenie" jej do wniosku. Czy jest to również możliwe jeśli faktura została wystawiona na osobę, a nie na firmę świadczącą usługi? Tutaj kolejne pytanie o przelew czy musi on być wykonany z konta wnioskodawcy?

Z góry dzięki za wszelkie informacje. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

rozumiem, że wszystkie pytania dotyczą działania różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej,

1. prezes, kierownik wedle uznania,

2. jak wskazuje nazwa działania, jego celem winna być dywersyfikacja źródeł dochodów, ale raczej w kierunku działalności pozarolniczej, więc we wskazanym celu wystarczy usunąć słowo rolniczego, gdyż sformułowany w ten sposób cel sam sobie przeczy (nie sposób zwiększyć dochodu rolniczego podejmując działalność pozarolniczą),

3. jedna zmiana jest możliwa przed podpisaniem umowy, można to zrobić od razu,

4. zwiększyć kwoty nie można,

5. przelew powinien być dokonany z konta beneficjenta (czy stanowi to jakiś problem?), zgodnie ze zobowiązaniami wynikającymi z treści umowy inwestycja winna być zrealizowana przez beneficjenta po podpisaniu umowy i po rozpoczęciu prowadzenia DG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1984    25

które PKD 01.61.Z? jeździć możesz i najprościej będzie jeśli ani ARiMR ani US nie będą posiadać o tym wiedzy, usługi transportowe to inny kod pkd, ale wynajem zestawu ciągnik + przyczepa z obsługą już pasuje, co prawda transport zboża może być traktowany odmiennie (to już musisz wyjaśnić w urzędzie statystycznym)

 

 

Ok , dzięki za informacje, w razie czego to pewnie będzie trzeba spisać jakiś papier z mamą tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lucjano    1

Dzięki za informacje.

Już wyjaśniam o co chodzi w punkcie 5.

Na skutek pierwotnej odmowy dofinansowania maszyny zostały zakupione. A że gospodarstwo jest prowadzone przez dwóch braci to maszynę kupił ten, który akurat w tym momencie dysponował gotówką i wyszło, że faktura jest na Beneficjenta a przelew poszedł z konta jego brata. W takim układzie rozumiem, że nic nie da się zrobić. Trudno, jeszcze raz dzięki.

A dodam jeszcze jedno bo ten wątek był tu poruszany, może komuś się to przyda. We wniosku było wpisane, że działalność ma być zawieszana, ale ta wzmianka została wykreślona przez osobę opiniującą wniosek. Stąd wniosek, że działalność musi być prowadzona nieprzerwanie (bez zawieszania).

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Wg mnie i informacji z mojego OR to wynika że możesz zawieszać tylko trzeba posmo do dyrektora napisać, bo n ma usługi koszenia zboża, kukurydzy to co ty będziesaz robił w okresie gdy nie ma co kosić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

Koledzy może ktoś wyjaśnić sytuacje taką --- Małżeństwo prowadzi wspólnie gospodarstwo na ryczałcie!!!! Mąż uzyskuje dofinansowanie z różnicowania i zakłada działalnośc PKD 1.61Z Działalność ma na Vacie i gospodarstwo też mósi byc na Vacie !!!! Jak to wszystko ma sie do żony i wspólności majątkowej ???? i co gdyby przykładowo kilka miesiecy po przejsciu gospodarstwa na Vat , żona chciałaby przejśc na wcześniejszą emeryturę , czyli zrezygnować z gospodarstwa ???? czy były by jakies przeszkody zeby zrezygnować z gospodarswa ???? dzieki pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

problemy zaczynają się dopiero, gdy mąż i żona chcą prowadzić działalność na tym kodzie, ale w przypadku wcześniejszej emerytury to musisz porozmawiać z KRUS, raczej będzie konieczna rozdzielność majątkowa i zbycie gospodarstwa (KRUS uznaje 10 letnią dzierżawę, tylko nie wiem czy dotyczy to również wcześniejszych emerytów),

 

Wg mnie i informacji z mojego OR to wynika że możesz zawieszać tylko trzeba pismo do dyrektora napisać, bo n ma usługi koszenia zboża, kukurydzy to co ty będziesaz robił w okresie gdy nie ma co kosić?

 

w moim OR twierdzą, iż 01.61.Z można zawieszać nawet jeśli się tego nie uwzględniło w EPO, ale muszę to jeszcze raz potwierdzić

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2061

czy mozna jeszcze gdzies ubiegac sie o dofinansowanie na rozpoczecie dzialalnosci gospodarczej (poza rolniczej, sklep ze srubam) przez rolnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Panowie powiedzcie proszę jaka jest kolejność rejestrowania działalności. Sprzęt zamówiony (na maja) bo w czerwcu chcę złożyć wniosek o płatność. Tak więc w kwietniu trzeba ją rozpocząć czy też można rozpocząć z dniem pierwszego maja. I jak długo trwa cała rejestracja. ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w ciagu 24 h powinieneś zdążyć, ważne aby działalność zarejestrować przed datą wystawienia faktury,

 

@nie największa szansa jest na działanie 312 "tworzenie i rozwoj mikroprzedsiębiorstw" dla nie KRUSowców

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2061

@kissmy dzieki za odp :)

ja mam 10ha i pracuje na etacie a chciałbym zajac sie handlem i pracowac dla siebie a nie byc czyims niewolnikiem (oczywiscie gosp nie sprzedam!)

duzo kasy na rozpoczecie nie potrzebuje ale jakby byla mozliwosc cos $ dostac to dlaczego nie wziac :)

boje sie tylko calego zachodu z papierkami

Edytowano przez nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Dzięki za informacje. Ale co pierwsze gmina czy US. Oprócz tego jeszcze gdzieś się zgłasza rozpoczęcie działalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

gmina do US zasadniczo nie powinno się fatygować, ale warto, bowiem mogą czegoś nie ogarną z wpisu do CEIDG

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Czy muszę aneksować umowę jeżeli we wniosku mam kwotę do zwrotu wpisaną 100 tys a we wniosku o płatność będzie do zwrotu mniej bo 80 tys ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

jeśli maszyny kupujesz są zgodne z tym co napisałeś we wniosku to nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Słuchajcie, pomału gryzę rozpoczęcie działalności gospodarczej. I miał bym parę pytań, odnośnie VAT-u i odnośnie podatku dochodowego.

Najpierw kwestia vat-u.

Jak to jest podatkiem naliczonym. Ja jako nabywca urządzenia i jako rolnik rozliczający się z vat-u. Odzyskuje vat na drodze jak bym zakupił urządzenie do gospodarstwa (czyli utwierdzam to w deklaracji vat miesięcznej lub kwartalnej, i wpisuje to do ewidencji jako środek trwały). Czy też odzyskuje vat na drodze jako przedsiębiorca.

Forma opodatkowania chyba będzie ryczałt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zasadniczo sposób rozliczenia vat zależy od kodu PKD, jeśli usługa zawiera się w załączniku nr 2 do ustawy o vat to jej świadczenie jest traktowane tak samo jak prowadzenie gospodarstwa rolnego (ze wszystkimi tego konsekwencjami) w pozostałych przypadkach jest to traktowane jak pozostała działalność pozarolnicza, wiele również zależy od podejścia US (warto mieć pisemne wskazówki), ale deklaracja vat i tak będzie składana jedna (jedna osoba fizyczna może składać tylko jedną deklarację vat)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Czyli korzystając z kodu 01.6 (działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną- bo tak mam we wniosku napisane) to jest się traktowanym jako normalne gospodarstwo rolne ?

To w takim wypadku aby odzyskać kwotę należną trzeba wykazać sprzedaż usługi czy też może być sprzedaż np. dt. pszenicy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

A np. zakup paliwa do świadczenia takich usług, vat zawarty w cenie paliwa odzyskujemy tą samą drogą jak do gospodarstwa ?

Dobrze to teraz podatek dochodowy. Rozliczanie z vat-u prowadzę samemu i wiem co i jak (chyba że wprowadzą jakieś zmiany).

Jak wygląda rozliczanie się z podatku dochodowego, to są ujęcia miesięczne kwartalne czy roczne. Wypełnia się jakieś druki coś na wzór deklaracji vat. Może jest to proste ale ja nigdy nie miałem z tym do czynienia?

Edytowano przez SOKAN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić ciągnik na różnicowanie. Czy po pięciu latach jak będę chciał zamknąć działalność to będę musiał sprzedać ciągnik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Witam Mam Takie pytanie w tym tyg bierzemy ciagnik na róznicowanie Jestesmy na Vat i co trzeba po kolei zrobic??Jak wyglada rozliczanie sie roczne ? Jaki musze miec dochod aby zostac na Krus a nie przechodzic na Zus?? Mozecie dac jakies Mądre Rady co robic aby było dobrze??Dziękowac Za Rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Mam kilka pytan i watpliwosci dotyczacych zroznicowania i zasad a nie chce zasmiecac tematu bo moze to sa banalne pytania a ja mam za mala wiedze. Moglbym z kims "obcykanym" pogadac na priv?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

chce kupic ciagnik na roznicowanie, ciagnik 130-150 km Miałbym nim swiadczyc usługi 3 maszynami ktore posiadam w gospodarstwie, jednak mam mały problem poniewaz te maszyny chciałbym w przyszłosci wymienic na nowe jesli sie uda dostac dofinansowanie na modernizacje!!! czy jedna z drugim koliduje ??????? i czy wyjsciem z sytuacji było by uzywanie tego ciagnika do wynajmu razem z kierowca ??? jest taka opcja ???? prosze o pilne odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj