kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

pic2ek    5

w w zeszlym tygodniui mialem kontrol z us i sie okazalo ze w czerwcu zmienil sie przepis odnosnie vatu i jesli chce miec firme na vacie rowniez gospodarstwo musze miec na vacie !!!!

 

taka interpretacja obowiązuje w 3/4 kraju, natomiast w woj wielkopolskim i jesli mnie pamięc nie myli śląskim jest inaczej, czyli zakładając firmę na vacie - gosp. nie musi na nim byc. To interpretacja różnych US.

Edytowano przez pic2ek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dziwna sprawa z tym rozliczaniem, mamy jedną ustawę o vat, 5 izb skarbowych i miliard interpretacji indywidualnych, które są publikowane ale nie można się na nie powoływać, więc każdy przypadek należy traktować w inny sposób, hitem jest natomiast realizacja inwestycji przez oboje małżonków - nie ma możliwości prawidłowego rozliczenia vat w tym przypadku bez utworzenia nowej spółki posiadającej osobowość prawną, co w większości przypadków znacząco obniża zasadność przedsięwzięcia

 

i mam do Was jeszcze pytanie, czy prowadzicie dla gospodarstwa rolnego i działalności gospodarczej jedną ewidencję środków trwałych? moim zdaniem powinny być one prowadzone niezależnie a tymczasem vat należy odliczyć dla gospodarstwa a amortyzację rozliczać dla działalności gospodarczej, gdyż to dla niej rozliczamy podatek dochodowy

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

http://www.agrofoto.pl/artykul-status-rolnika-ryczaltowego-a-vat-167519-dzial-17.php

 

*kissmy - wykorzystuj do czynności związanych z amortyzacją jakiś program komputerowy. W gosp raczej nie potrzebujesz amortyzacji maszyn i urządzeń, ponieważ nie odliczasz sobie tego od podatku dochodowego, którego nie płacisz. Ja mam osobno, książka amortyzacji z gosp z ręczna, a na firmę w wersji elektronicznej.

 

ARiMR OR w Toruniu zażyczył sobie sobie dwóch odrębnych książek do amortyzacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wyraziłem się troszeczkę niejasno, rozchodzi się o to, iż US oczekuje abyśmy vat od zakupionych maszyn rozliczyli w ramach gospodarstwa (czyli środek trwały powinien być zaewidencjonowany dla gospodarstwa, oczywiście tej ewidencji być nie musi) natomiast aby rozliczyć podatek dochodowy maszyna winna być amortyzowana dla działalności gospodarczej (czyli w takim przypadku maszyna powinna być uwzględniona zarówno w EŚT gospodarstwa jak również działalności gospodarczej, co dla mnie jest sprzecznością)

 

@PL01 przybliż mi proszę stanowisko tego OR, jak sam zauważyłeś gospodarstwo nie ma obowiązku prowadzenia EŚT jak również amortyzowania maszyn, więc skąd zalecenia o jej stosowaniu? korzystałeś również z innych działań? ja czekam na interpretację w kwestii rozliczania tego vat w kontekście podatku dochodowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

Po prostu zakupione maszyny z Różnicowania wpisałem do EŚT prowadzonej dla gospodarstwa. US w Inowrocławiu nie miał najmniejszych problemów z tym, ale Panie z OT w Toruniu zażyczyły sobie dwóch odrębnych ewidencji do gospodarstwa i działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

US odnośnie do vat problemów nie miał, ponieważ tego zasadniczo oczekują, natomiast jest to sprzeczne z ideą i zobowiązaniami wynikającymi z działania różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej (więc dobrze, że trafiłeś na pracownika z krwi i kości, bo mogli by z automatu odmówić wsparcia) tylko teraz jak rozumiem masz ciągnik wpisany do obu EŚT odpowiednia dla gospodarstwa i działalności gospodarczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

To ja też chciałem zadac pytanie czy do zakupionego ciagnika na różnicowanie, można dobrac maszyny na modernizację. Chodzi mi o pług, przyczepę, agregat pościerniskowy, czy tez nie będzie można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

teoretycznie maszynę z "różnicowania" można wykorzystać we własnym gospodarstwie w okresie kiedy nie świadczy się usług, więc teoretycznie na modernizację można by dokupić osprzęt (o ile nie chcemy świadczyć nim usług) ale upewnij się w swoim OR i napisz tutaj jakie jest ich stanowisko w tej sprawie (konieczne wyślij im pisemne zapytanie - może być mailem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Z tego co piszecie to rozumiem że vat ze środka trwałego np. (ciągnik) zakupionego na różnicowanie odzyskuje się tak jak byśmy zakupili go do gospodarstwa ??

Ja myślałem że jest to odrębna ścieżka, coś podobnego jak przedsiębiorstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zasadniczo nawet ARiMR oczekuje, iż będzie to osobne przedsięwzięcie, ale ich nie interesuje ustawa o vat ani pit, co ciekawsze w izbie skarbowej vatowców także nie interesuje pit i vice versa; ale już hitem jest to, że nie jest możliwe zrealizowanie inwestycji w ramach tego działania przez oboje małżonków (usługi rolnicze i vat na zasadach ogólnych), chociaż ARiMR dopuszcza takie rozwiązanie, to nie sposób ogarnąć to podatkowo;

 

zakładał ktoś z Was sp. z O.o. albo inną spółkę posiadającą osobowość prawną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

*kissmy - maszyn z modernizacji nie mam wpisanych do książki środków trwałych na gosp. Tam są tylko maszyny zakupione w 2006 r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

to jeszcze raz w EŚT dla działalności gospodarczej masz wpisane maszyny zakupione z "różnicowania" celem świadczenia usług rolniczych, a EŚT dla gospodarstwa pozostałe maszyny i takie rozwiązanie zaakceptował US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

Witam.Przyznam od razu że trochę mało mam czasu żeby wszystkie posty przestudiować więc może w pigułce ktoś mi napisze odpowiedz na moje pytanie,mianowicie dziś podpisałam umowe (różnicowanie-działalność usługowa wspom.produkcję roślinną).od czego mam zacząć? zamówic maszyny? założyć działalność? krok po kroku poproszę i z góry dziękuję:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

Dzięki wielkie. A jak macie zarejestrowane ciagniki wzięte na różnicowanie? Bo gdzieś czytałam (i do dziś byłam o tym przekonana) że zarejestrowany ma być na firmę.Tymczasem mój doradca uświadomił mnie że absolutnie nie,że na osobę fizyczną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ma rację, powinien być zarejestrowany na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no właśnie, chyba że firma posiada osobowość prawną, czy słyszeliście o zakładaniu spółki z O.o. w przypadku różnicowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktos    0

w różnicowaniu beneficjentem może być tylko osoba fizyczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ubiegać się o pomoc może tylko rolnik albo domownik jako osoba fizyczna. Ewentualnie jeśli umowa na to pozwala później się przekształcić w spółkę.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ARiMR oczekuje wpisu do EDG, ale muszę się dowiedzieć czy można od razu przekształcić takie przedsiębiorstwo w spółkę posiadającą osobowość prawną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusia    0

Pytanie za 100pkt.:w podpisanej umowie z agencją mam zakup m.in.prasy o szerokości podb.1,8-2,0 m.

Prasa która nas interesuje( Unia Famarol) ma w dokumentach szer.2,1m.

Dealer oświadczył ze przejdzie to bez problemu,jeśli producent wystawi oświadczenie ze prasa ta szerokości faktycznie roboczej ma 1,8m .

Miał ktoś taki przypadek? A może da się to aneksowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

a czy wie ktoś czy po nowym roku będzie jakiś nowy nabór w programie "Różnicowanie.." albo czy dadza kase aby te białe listy oczekujących jakoś próbować zapełnić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

właśnie się dowiedziałem że ma być nowy nabór na różnicowanie ale co ze starym? przecież ta biała lista jest taka długa to chyba najpierw powinni ją zapełnic a dopiero potem pomyśleć o nowym naborze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj