kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

wybacz ale się z tobą nie zgadzam po pierwsze celem tego programu jest stworzenie rolnikom i ich rodzinom uzyskiwania alternatywnych źródeł dochodu, a więc teoretycznie tacy ludzie będą mieć więcej kasy, a po drugie dotacja i umowa z agencją jest dl kredytobiorcy dużym plusem gdyż stanowi ona zabezpieczenie spłaty kredytu, zorientuj się w wielu bankach nie musisz mieć żyrantów ani innych zabezpieczeń maszyna brana na PROW jest całkowitym zabezpieczeniem pożyczki

 

Taki jest cel, ale maszyna się amortyzuję, czasami ulega awariom, a kredyt NIE. Myśląc o swoim regionie jak by był tak ogromny popyt na usługi w agrotechnice to rzucił bym krowy i orał ludziom pole...Zastanowił bym się jeśli biorę maszyny za 250000 na kredyt a kosztuje mnie on docelowo 300000 to przy mojej nie wypłacalności bank nic nie zarobi. Poza tym przy kredycie jak dobrze pamiętam robi się spis co najmniej aktywów trwałych. Może się mylę jeśli...poprawcie mnie. Oczywiście każdy przypadek jest odrębny i trudno jest ustalić regułę.

Edytowano przez gospodarny1992

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Ale czy to musi być kwotę 200 tys.? Może ktoś ma pomysł który kosztuje jedynie 30 tys. złotych albo mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Byłem dziś w gminie i Pani powiedziała mi stawki za ten podatek: od budynku 19zł/m kw, plac 0,70zł/m kw. Z tym że musi być trochę budynku bo gdzie będę papierkową robotę robił? Ździerstwo

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

zawsze możesz napisać oświadczenie, że papierkową robotę robi za Ciebie biuro rachunkowe, a zakładana działalność wykonywana jest na terenie klienta i wtedy nie będziesz płacił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donborys    3

Myśląc o swoim regionie jak by był tak ogromny popyt na usługi w agrotechnice to rzucił bym krowy i orał ludziom pole...

Program to: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, a więc nie tylko oranie pola i ładowanie obornika.

 

Zastanowił bym się jeśli biorę maszyny za 250000 na kredyt a kosztuje mnie on docelowo 300000 to przy mojej nie wypłacalności bank nic nie zarobi. Poza tym przy kredycie jak dobrze pamiętam robi się spis co najmniej aktywów trwałych. Może się mylę jeśli...poprawcie mnie. Oczywiście każdy przypadek jest odrębny i trudno jest ustalić regułę.

 

W większości przypadków musisz mieć wkład własny ok. 20%. Więc jeśli maszyna kosztuje 200 000 netto to musisz mieć 40 000 wkładu własnego, kolejne 100 000 zwraca agencja, zostaje więc 60 000. Kredyty w większości przypadków są zabezpieczane całą maszyną a nie tylko jej częścią, więc jeśli nie będziesz spłacał kredytu bank zabierze Ci maszynę i na pewno nie będzie stratny. To takie moje proste rozumowanie. Oczywiście rzeczywistość nieco odbiega od tego co napisałem, ale bank nie dopuści do sytuacji aby być stratnym.

Edytowano przez donborys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

W większości przypadków musisz mieć wkład własny ok. 20%. Więc jeśli maszyna kosztuje 200 000 netto to musisz mieć 40 000 wkładu własnego, kolejne 100 000 zwraca agencja, zostaje więc 60 000. Kredyty w większości przypadków są zabezpieczane całą maszyną a nie tylko jej częścią, więc jeśli nie będziesz spłacał kredytu bank zabierze Ci maszynę i na pewno nie będzie stratny. To takie moje proste rozumowanie. Oczywiście rzeczywistość nieco odbiega od tego co napisałem, ale bank nie dopuści do sytuacji aby być stratnym.

 

 

Jest wiele firm które dają kredyt już od 0% wkładu własnego :D ale netto, czyli tylko vat trzeba samemu zapłacić. A jak ktoś już całkowicie nie ma kasy to może wziąć komercyjny kredyt na zapłacenie vatu a jak us vat zwróci to i kredyt się spłaci. Co do zabezpieczenia to masz rację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

przy kredycie pomostowym (8,5%) kredyt jest do ceny brutto, a wymagany wkład własny to minimum 10%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahos    0

No ja już dziśiaj podpisałem umowę na różnicowanie podobno jako pierwszy z tego naboru w dolnośląskim ,jeszcze nie mogę uwierzyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejch61    0

No ja już dziśiaj podpisałem umowę na różnicowanie podobno jako pierwszy z tego naboru w dolnośląskim ,jeszcze nie mogę uwierzyć

no to ci kolego gratuluje pewnie nie miales zadnych poprawek i byles z tych pierwszych na liscie

ja mam nr 8xx raczej bede podpisywal umowe okolo lipca jesli mozna wiedziec co za sprzet bierzesz pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomparkiet    1

do bog83 a po jakiego śwańca mieli niby brać te je... ESU do puntkacji w różnicowaniu wystarczy że w modernizacji to brali jak ktoś chce kupić naprawdę maszynę do (działalności pozarolniczej) to dlaczego by go mieli punktować za obsrane ogony,chyba że ktoś ma niby świadczyć usługi rolnicze np.ładować turem gnój dla mnie te całe wnioski to łapanie w nagonkę wszystkich chłopków ,który szybko biegał kiedyś i dziś szybko biegnie to ucieknie ale reszta?????? 5 nowych traktorów i dzień w dzień chleb ze smalcem bo cały zysk trzeba do banku zanieść

Edytowano przez tomparkiet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahos    0

no to ci kolego gratuluje pewnie nie miales zadnych poprawek i byles z tych pierwszych na liscie

ja mam nr 8xx raczej bede podpisywal umowe okolo lipca jesli mozna wiedziec co za sprzet bierzesz pozdrawiam

Rzeczywiście nie miałem żadnych poprawek i nie brakowało żadnych dokumentów a co do listy to jestem na 25xx miejscu .Diler się ze mnie śmieje że mam ciotke w agencji .Kupuję DEUTZ FACHR AGROTRON K 410. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan77    0

do bog83 a po jakiego śwańca mieli niby brać te je... ESU do puntkacji w różnicowaniu wystarczy że w modernizacji to brali jak ktoś chce kupić naprawdę maszynę do (działalności pozarolniczej) to dlaczego by go mieli punktować za obsrane ogony,chyba że ktoś ma niby świadczyć usługi rolnicze np.ładować turem gnój dla mnie te całe wnioski to łapanie w nagonkę wszystkich chłopków ,który szybko biegał kiedyś i dziś szybko biegnie to ucieknie ale reszta?????? 5 nowych traktorów i dzień w dzień chleb ze smalcem bo cały zysk trzeba do banku zanieść

Popieram w 100 % . Stare polskie powiedzenie "Zastaw się a postaw się " wciąż żywe

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomparkiet    1

ahos to naprawdę musisz mieć ciotkę w agenjci moja żona ma numer 19xx i jeszcze żadnego odzewu( może o nie tym samym naborze mówimy tym od 17 10 2011)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahos    0

ahos to naprawdę musisz mieć ciotkę w agenjci moja żona ma numer 19xx i jeszcze żadnego odzewu( może o nie tym samym naborze mówimy tym od 17 10 2011)

Nie mam żadnej ciotki ani nawet wujka sam jestem w szoku.Pytałem tej babki u której podpisywalem dlaczego tak szybko to powiedziała że wniosek jest bezbłędny i kompletny i tyle(o tym samym naborze mówimy) pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73
do bog83 a po jakiego śwańca mieli niby brać te je... ESU do puntkacji w różnicowaniu wystarczy że w modernizacji to brali jak ktoś chce kupić naprawdę maszynę do (działalności pozarolniczej) to dlaczego by go mieli punktować za obsrane ogony,chyba że ktoś ma niby świadczyć usługi rolnicze np.ładować turem gnój dla mnie te całe wnioski to łapanie w nagonkę wszystkich chłopków ,który szybko biegał kiedyś i dziś szybko biegnie to ucieknie ale reszta?????? 5 nowych traktorów i dzień w dzień chleb ze smalcem bo cały zysk trzeba do banku zanieść

Bo 3/4 beneficjentów traktuje ten program jako MGR tylko pod inną nazwą i łatwiejszą kasą. Większość po 5 latach firmy zlikwiduje bo nawet nie zamierzali prowadzić usług. Dlatego dla większości ten system jest niesprawiedliwy bo promował małe gospodarstwa z ubogich gmin. Oczywiście nie pomijając troski o to skąd oni wezmą pieniądze.

Edytowano przez StasiekS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomparkiet    1

ja osobiście składałem na wielopiłe (prowadzę warsztat stolarski i tartak oraz hoduję byki) namówiłem żonę też na strugarkę czterostrąnną wcześniej też korzystałem z różnicowania ale dzięki pojeb.nej punktacji i firmom traktorowym się niedostałem na szczęście żona przeszła.Nie mam nic do tych co biorą maszyny rolnicze na różnicowanie ale tak nie powinno być .Na początku chapną 300 z mgr-u a potem jeszcze 100 albo 200 z różnicówki a tu człowiek naprawdę chce kupić maszyny stolarskie i już w drugim naborze się nie łapię bo pieniędzy braknie (pewnie przez takie cwaniactwo cała unia pierdo..ie w najbliższej pięciolatce).Krótko mówiąc denerwuje mnie to że pieniądze nie idą tam gdzie potrzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz319    0

ja osobiście składałem na wielopiłe (prowadzę warsztat stolarski i tartak oraz hoduję byki) namówiłem żonę też na strugarkę czterostrąnną wcześniej też korzystałem z różnicowania ale dzięki pojeb.nej punktacji i firmom traktorowym się niedostałem na szczęście żona przeszła.Nie mam nic do tych co biorą maszyny rolnicze na różnicowanie ale tak nie powinno być .Na początku chapną 300 z mgr-u a potem jeszcze 100 albo 200 z różnicówki a tu człowiek naprawdę chce kupić maszyny stolarskie i już w drugim naborze się nie łapię bo pieniędzy braknie (pewnie przez takie cwaniactwo cała unia pierdo..ie w najbliższej pięciolatce).Krótko mówiąc denerwuje mnie to że pieniądze nie idą tam gdzie potrzeba.

 

 

Kolego a jak z tartakiem opłacalne to jest ? bo też planuję założyć ale się zastanawiam jeszcze. A wracając do tematu to 12 ha, uboga gmina, całość ONW i nigdy z niczego nie korzystałem. Na liście 11xx także nie ma co narzekać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bgbg    5

i zaczęła się karuzela z podpisywaniem umów.

kolega z dolnosląskiego już,podobno,podpisał.

zaraz podpiszą inni.

jeśli dobrze kombinuję,to z ogólnej dużej listy krajowej,wnioski zostały przydzielone do poszczególnych biur regionalnych i zostaną rozpatrywane według województw .

TVP Agrobiznes podał ostatnio mapkę ile zostało wniosków złozonych w poszczególnych województwach,a ile wniosków zakwalifikowanych i np. dolnośląskie 376-88.

czyli tylko 88 wniosków z tego województwa jest na "zielono"

kujawsko-pomorskie 924-122

opolskie 508-59

łódzkie 592-222

pomorskie 567-171

lubuskie 258-55

zach-pomorskie 386-82

mazowieckie 1449-475

wlkp 3001-816

pozostaje tylko kwestia,jak spręży się ARiMR...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomparkiet    1

do mateusz319 powiem ci tak ja oprócz tartaku produkuję jeszcze parkiet ojciec założył firmę w 1977 roku ja ją prowadzę od 7 lat ogólnie teraz jedna wielka lipa z drzewem (klijeci byli są i będą na materiały drewniane) tylko z tym że 5 lat temu prałem za parkiet np. 60 zł a m3 wałków dębowych kosztował 150 zł teraz żeby być konkurencyjnym obniżyłem na 55 zł ale za drzewo wczoraj wylicytowalem 329 zł, tak że sam widzisz jaka jest opłacalność a w sośnie tartacznej jeszcze gorzej.Hoduję też byki bo z samej stolarni to trochę teraz cienko.Jak jesteś pracowity a w twojej okolicy nie ma tartaku a ludzie mają trochę lasu to kup taśmówkę i trzyj na usługi (prąd gospodarza,nie martwisz się o drewno)twoja tylko praca i piłki,jak się wkur.isz i zaweźmiesz to około 10 m3 przetrzesz razy 60 zł dniówka jako taka.Pozdrawiam rolnikowych drzewiarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sql23    0

Witam

a może ktoś się orientuję ile w podlaskim złożyło, a ilu dostało?

Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bgbg    5

Witam

a może ktoś się orientuję ile w podlaskim złożyło, a ilu dostało?

Z góry dzięki

930 złożonych,wstępnie zakwalifikowanych 356

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agencja na stronie ma napisane że lista będzie aktualizowana co 10 dni. Albo czegoś nie wiem tudzież nie rozumiem. Agencja jeszcze nie sprawdziła wszystkich wniosków i wszystko jest w toku?? A lista jest dana na odczepnego...Czy liczba osób na zielonej stronie wzrośnie?? Czy ktoś może spaść po za zieloną listę?? Wydaje mi się to nie poważne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj