kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroszymon    0

Mam pytanie. Z góry przepraszam, że nie przeczesałem całego forum w poszukiwaniu odpowiedzi. Wymyślił ktoś może jak obejść ten Vat w gospodarstwie, tak aby pozostać na ryczałcie ?? Mam podpisaną umowę, usługi rolnicze, pług, agregat. Tak myśle jak by zmienić zakres działalności i aneksować na inne maszyny/ę. Co myślicie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

@agroszymon: działalność musisz wtedy rozliczać na zasadach ryczałtu. Wtedy gospodarstwo nie powinno przejść na VAT, tyle tylko, że skarbówka nie zwróci ci wtedy VAT-u z zakupionych maszyn. Ten cały VAT nie jest aż taki straszny chociaż jak ma się produkcję zwierzęcą a w szczególności produkuje się mleko to nie jest za ciekawie. Możliwe, że już od przyszłego roku wejdzie podatek dochodowy i wtedy gospodarstwa powyżej 6 ha będą musiały tak czy siak zrezygnować z ryczałtu i przejść na VAT....pożyjemy zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

@leghorn A skąd masz takie informacje że już od przyszłego roku wejdzie dochodowy i wszyscy powyżej tego określonego areału będą musieli przejść na VAT co?

Słyszałem już o tym, ale podobno, że za Tuska ma dochodowego nie być i nie wiem co robić bo właśnie mam produkcje mleczna i możliwe że niedługo podpisze umowę na otwarcie działalności i ten VAT z tych maszyn przydał by się, jak i tak mamy niedługo na VAT przejść tak jak mówisz... więc nie wiem co tu robić,....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek    0

wybierz formę opodatkowania ryczałt+Vat a wtedy wszystki Vat odzyskasz z prowadzonej działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Tak naprawdę to jeszcze nic dokładnie nie wiadomo, ale dochodowy prędzej czy później wejdzie. Te info o areale czy stawce (podobno 19%) wziąłem z topagraru, a ci z zapowiedzi min. rolnictwa. Myślę, że tylko PSL jest przeciw dochodówce, zaś inne partie są jak najbardziej za i chyba kwestią czasu jest kiedy ten podatek wejdzie. Wyczytałem gdzieś, że na zachodzie to rolnik jest opodatkowany VAT-em, dochodowym i od nieruchomości (od ziemi i od budynków). @zyga: musisz sobie przekalkulować co się będzie bardziej opłacać-czy zwrot VAT za maszyny i zrezygnowanie ze zwolnienia w gospodarstwie czy brak zwrotu i pozostanie na ryczałcie zarówno w działalności jak i w gosp.

 

@wladek

A czy tak można? Rozwiń tę myśl bo nie rozumiem

 

Nie cytujemy poprzedniego posta

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek    0

od każdej wystawionej faktury płacisz 8% vatu - ale masz też możliwość odliczenia pełnego Vatu z maszyn i innych rzeczy które kupujesz na działalność np. paliwo,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

@wladek: czyli wtedy jesteś na zasadach ogólnych tzn., że działalność i gospodarstwo masz na VAc-ie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Jeżeli piszesz "od każdej wystawionej faktury płacisz 8% vatu - ale masz też możliwość odliczenia pełnego Vatu z maszyn i innych rzeczy które kupujesz na działalność np. paliwo" tzn., że działalność masz na zasadach ogólnych i jesteś płatnikiem VAT, a nie prowadzisz działalności na ryczałcie! Co do gospodarstwa to jeszcze "teoretycznie" możesz mieć na ryczałcie tyle tylko, że skarbówka w ciągu 5 lat od rozpoczęcia działalności (na zasadach ogólnych) zadzwoni do Ciebie i powie, że musisz zrezygnować z ryczałtu i przejść na VAT (korekta VAT) - tak było w moim przypadku. Jeszcze jedno: działalność musi polegać na świadczeniu usług innym rolnikom, a nie na np. usługach komunalnych czy dla ludzkości bo w tych przypadkach gospodarstwo zostaje na ryczałcie podczas gdy działalność na VAT. Kiedy rozpocząłeś działalność bo do mnie skarbówka odezwała się po ok. 1.5 r?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
owocowy    0

Witam,

własnie do moich rodziców zapukał US, oczywiście w związku w wszczętą kontrolą VATu. Mam pytanie: w których US wejście na VAT nie było wsteczne, tj. od momentu rejestracji działalności. Może ma ktoś namiary na jakiś korzystny wyrok sądu administracyjnego? Jak zostały potraktowane f-ry zakupowe wystawione na osobę niebędącą podatnikiem tj małżonka? Czy konieczne było wystawianie not księgowych? Co z odsetkami? I karą z kodeksu karnego skarbowego? Czy ktoś odwoływał się od decyzji podatkowej, jeśli doszło do postępowania podatkowego? W jaki sposób oszacowali dochody z gospodarstwa? W naszym przypadku działalność jest otworzona od połowy 2010. Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowano przez owocowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie bardzo rozumiem problem, działalność była na zasadach ogólnych vat, a gospodarstwo na ryczałcie i us oczekuje teraz wpłaty vat należnego od sprzedaży, czy też sytuacja dotyczy małżonków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
owocowy    0

gosppodarstwo wspólne małżonków, działalność gospodarcza jednego z nich PKD 01.61z uslugi kombajnem zbożowym PIT-zasady ogólne i VAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ale na jakich zasadach rozlicza się gospodarstwo i w czym dokładnie tkwi problem? rozumiem, że działalność gospodarcza jest zarejestrowana na małżonka osoby prowadzącej gospodarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
owocowy    0

wspólne gospodarstwo - ryczałt, działalność jednego z małżonków zasady ogólne PIT + VAT, problem jest taki, że planują opodatkować VAT również sprzedaz z gospodarstwa od momentu rozpoczecia działalności w 2010 r. i złożenia wówczas VAT-R rezygnacja ze zwolnienia na podstawie art. 113. Niestety nikt wtedy nie brał f-r na zakupy tylko same paragony.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

@owocowy: niestety mają takie prawo. Gospodarstwo musi w tym przypadku zrezygnować z ryczałtu, a tylko od US zależy od kiedy (czy pójdzie na rękę). Wyciągnij z gminy faktury za zakup paliwa - nic nie kosztuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Koledzy mam pytanie,przy składaniu wniosku i w trakcie podpisania umowy byłem Domownikiem, a teraz stałem się Rolnikiem czy będzie to Agencji przeszkadzać?Muszę aneksować wniosek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

A co do zakupu nowych maszyn to po pokazowe nie wchodzą w gre, ale jedno roczne czy dwuletnie które stały na placu a sa nowe nieużywane to zaliczają sie na zwrot czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek    0

takie maszyny które stoją na placu a rok produkcji mają inny niż obecny też się kwalifikują - ważne aby były ,,nowe-nie używane", Można poprosić aby dealer na fakturze dopisał taką notkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

Przy zakupie takiej maszyny za pewne cena już jest troche niższa, korzystnie wtedy :D dzieki :D

Edytowano przez zyga2905

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroszymon    0

Dzięki za podpowiedzi. Przynajmniej wiem jaki mam wybór. Jak dla mnie to i tak bez sensu że US wrzuca do jednego kotła firme i gospodarstwo....działasz na rzecz rozwoju gospodarki narodowej (firma to miejsce pracy), płacisz podwójny KRUS, a tu cie zaraz po łbie i z powrotem do szeregu co byś się nie wychylał. Dobrze, że chociaż nie musze oddawać VATu wstecz jak niektórzy. A czy ktoś próbował zmienić kod PKD ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

Witam,właśnie dostałem się na zieloną listę wnioskowałem o zakup ładowarki teleskopowej wiem że mogę się powtarzać ale chciałbym się zapytać jak to jest z tymi usługami tzn.ile ich musze wykonać i co się stanie jeżeli nie będzie popytu na tego typu usługi, co powie na to ARiMR? Bardzo bym prosił o odp(szczególnie te osoby które już miały taki przypadek)albo jak są jakięs konkretne wymagania odnośnie tak prowadzonej działalności. Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

A czy ktoś próbował zmienić kod PKD ??

 

teoretycznie jest to możliwe, ale:

 

"Mając na uwadze ogólnie obowiązujące zasady dotyczące swobody działalności gospodarczej, do umowy został wprowadzony zapis, który w § 14 ust. 2 pkt. 2 stanowi, że w przypadku zaistnienia w okresie 5 lat od dnia przyznania pomocy wyjątkowych okoliczności, Beneficjent może wystąpić do Agencji o wyrażenie zgody na zmianę zobowiązania w zakresie rodzaju wykonywanej działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Powyższy zapis umowy wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” z dnia 17 października 2007r., którego treść mówi, iż niektóre zmiany mogą zostać dokonane za zgodą Agencji. Jednak żaden przepis, nie stanowi, iż udzielenie przez ARiMR takiej zgody jest bezwzględnie obligatoryjnie, a mając na uwadze fakt, iż nie ma dokładnych zapisów w istniejącym prawodawstwie odnośnie zdefiniowania „wyjątkowych okoliczności”, decyzja taka jest podejmowana w oparciu o indywidualną ocenę występujących w danym przypadku okoliczności. Przy podejmowaniu takiej decyzji brane są pod uwagę takie okoliczności jak: zdarzenie losowe, nietypowa sytuacja, zasady współżycia społecznego w odniesieniu, do których brak wyrażenia zgody na przeniesienia praw własności z przyczyn formalnych stawiałoby beneficjenta w trudnej sytuacji."

 

czyli już po podpisaniu umowy musimy liczyć na misia ze strony ARiMR, pozostaje jednak pytanie na jaki kod chciałbyś zmienić dotychczasowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj