kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

nowy333    0

ja mam gospodarstwo na ryczałcie i też prowadzę działalność usługi rolnicze - cały vat odzyskałem z zakupów sprzętu (działalność założyłem w pod koniec kwietna 2011), wypisując fakturę wypisuje z 8% stawką vatu

 

w naszym US po 1 kwietnia tez oddawali a w lipcu dostali pisma ze musza oddac cały podatek plus odsetki..mowie powaznie..takze kolego nie zdziw sie jak bedziesz musiał oddac...odsyłam do krajowej informacji podatkowej ...a skarbówka moze wszystko ,u nich to i prawo działa wstecz,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zelziom    0

Jak to możliwe że chociaż 50-60 % nie przeszło . A ktoś słyszał ze będzie jakaś dodatkowa pula . i jak myślicie ile % przejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malin    0

A w mazowieckim podpisał już ktoś umowę zostatniego naboru?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DFDaro    0

Witam, mam do was pytanie czy uznają mi ciągnik 100KM z turem około 200tyś i prase belująco metal-fach 48tys brutto powiem też że mam 20 ha, czy też nie odrzucą mi wniosku na różnicowanie. I jakie mógłbym wpisać uzasadnienie dlaczego właśnie ten ciągnik. Gdyż przyszły mi już pierwsze poprawki.

Edytowano przez DFDaro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malin    0

A to w różnicowaniu też trzeba uzasadniać dlaczego takie a nie inne maszyny jak w modernizacji? Przecież to na usługi i nie ważne ile ma się ha. Przecież zapotrzebowanie na dane usługi może być tak duże że potrzebny jest ciągnik czy maszyna o wyższych parametrach.

A w poprawkach masz jakieś uzasadnienie pisać? Czy co masz do poprawy?

A wogule to z jakiego woj jesteś? i który masz numer?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DFDaro    0

Jestem z podlaskiego i pierwszy raz składałem na różnicowanie a numer mam 25XX. A co do poprawek to nam jakis facet pisze tylko chce wiedziec ile maszyn bierzemy. I jeszcze dlatego właśnie taki ciągnik. Mógłbyś podać pare przykładów jakie można wpisać w rubryce kturej się pisze dlaczego taki ciągnik z taką moca? I aby mi nie wycofali za to że biore ciągnik z turem i chwytakiem do bel i prasą bo sie jeszcze czepną że nie potrzeba takiej mocy do prasy.Szkoda że można wziąść tylko za 248 tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

"Szkoda że można wziąść tylko za 248 tyś" Ty możesz nabrać maszyn nawet za 500tys zł i agencja nie będzie miec nic do tego a zwrócą Ci tylko 100tys zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz319    0

jak już tak myślisz to nie za 248 000 a 246 000 brutto (200 000 + 23 % vat) :D ale jest tak jak pisze Eryko np. moja inwestycja to koszt ok. 450 000 brutto a agencja zwróci 100 000 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Prosił bym o podpowiedz. Na jaki sprzęt można napisać wniosek jeżeli nie posiada sie ciągnika?? Napewo kombajn i ładowarka ale na co jeszcze prosił bym o podpowiedz (na naszym terenie działa tzw lokalna grupa działania i przyjmuje wnioski)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Dziękuje kolego czyli można zakupić na żone (bo to o ną chodzi bo ja już skożystałem z różnicowania) pług prase beczkowóz i inne pierdoły :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

możesz kupić dokładnie każdą maszynę lub urządzenie, polecam kod 77.31.Z (wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych); wykluczone ze wsparcia są wyłącznie usługi sklasyfikowane w ramach kodu PKD 49.41.Z źródło http://www.arimr.gov..._instrukcja.pdf

 

 

Z tym kodem 77.31.Z to nie tak pochopnie, potem musisz za wynajem wystawiać faktury z 23% Vatm, a jak zrobisz wniosek na 01.61.Z i (lub) 01.62.Z to na usługi wystawiasz faktury z 8 % Vatem. Jest więc lepiej mieć usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

masz rację, ale jeszcze bardziej komplikując nasz przypadek teoretyczny - proszę zauważyć, że działając na kodzie 01.61.Z ewentualna rezygnacja ze zwolnienia z VAT wiąże się z przejściem na zasady ogólne również z gospodarstwem, rozwiązaniem jest właśnie działanie na kodzie 77.31.Z wynajem maszyn osobie będącym czynnym podatnikiem VAT, który świadczy tym usługi na 8% VAT (ewentualnie wynajem i faktury dla rolników na zasadach ogólnych), niestety każdy krok implikuje bardzo szerokie konsekwencje dlatego dziękuję tata1 za głos w dyskusji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

masz rację, ale jeszcze bardziej komplikując nasz przypadek teoretyczny - proszę zauważyć, że działając na kodzie 01.61.Z ewentualna rezygnacja ze zwolnienia z VAT wiąże się z przejściem na zasady ogólne również z gospodarstwem, rozwiązaniem jest właśnie działanie na kodzie 77.31.Z wynajem maszyn osobie będącym czynnym podatnikiem VAT, który świadczy tym usługi na 8% VAT (ewentualnie wynajem i faktury dla rolników na zasadach ogólnych), niestety każdy krok implikuje bardzo szerokie konsekwencje dlatego dziękuję tata1 za głos w dyskusji

Ciekawie piszesz. Czyżby mój księgowy o czymś nie wiedział? Bo mówił że na wynajem (77.31.Z) to zawsze 23% VAT, a ty sugerujesz że gdy wynajmuję maszynę rolnikowi ryczałtowemu to piszę fakturę na 23% VAT, a jak wynajmuję firmie na Vacie, lub rolnikowi na Vacie (zasadach ogólnych) to wtedy wystawiam mu fakturę na 8% VAT? Dobrze zrozumiałem? Gdzie potwierdzić te informacje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

trochę niedokładnie mnie zrozumiałeś, miałem na myśli to, iż dla nabywcy usługi (w tym przypadku wynajem maszyn) będącego czynnym podatnikiem VAT stawka VAT nie ma znaczenia (i tak to odliczy) a następnie mając koszt wynajmu maszyny na 23% VAT wyświadczy usługę już rolniczą na 8% VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

Teraz rozumiem. Jednak uważam że 23% Vat jest niewygodne nie tyle dla nabywcy usługi, ale dla mnie jako sprzedawcy usługi. Bo sprzedając usługi na 8% Vacie, a ponosząc koszty paliwa na 23% lepiej na tym wychodzę, bo przy pewnym poziomie usług nie będzie w ogóle Vatu do zapłaty. Gdy natomiast będę świadczył wynajem na 23% to wtedy nie mam kosztów paliwa (bo mam tylko wynajem, nie usługi) - i Vat trzeba płacić.

Edytowano przez tata1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

<p>rzecz jasna nie jest to optymalne rozwiązanie w każdym przypadku, jednak w tym wskazanym przez marian892 wydaje się, że taki koncept jest całkiem wygodny, jak już pozwoliłem sobie zauważyć jeden podmiot wynajmuje osprzęt a drugi świadczy nim usługi tylko wtedy stawka vat nie ma znaczenia, gdyż dla rolnika ryczałtowca różnica między stawką 8% a 23% jest kolosalna i jednoznacznie wskazuje preferowane rozwiązanie</p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domin26    0

Witam . Podpisał już ktoś umowe z Łódzkiego lub dostał już ktoś poprawki ? Bo ja jestem 25xx i nic ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DFDaro    0

Jak myślicie zwróćą mi za ciągnik 100KM z turem i belownice metal-fach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

niestety problem jest bardzo złożony:

 

http://www.podatki.e...cze,1,65,1.html

 

do końca tygodnia muszę wyjaśnić ten temat w moim US, więc również się tym żywo interesuję

 

Ciekawa interpretacje, ale zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, interpretacje wydawane danej osobie dotyczą tylko tej osoby której zostały wydane. Oczywiście można się posiłkować taką interpretacją w innym przypadku, ale wtedy nie ma mocy prawnej. Często więc jest tak że na dany problem prawny sa dwie, lub więcej interpretacji i są odmiennie różne.

 

Wróciłem do tego wątku, bo u mnie w US - ktoś kto prowadzi 01.61.Z traktowany jest jak przedsiębiorca i ma zwracany VAT od maszyn, nie będąc na Vacie na gospodarstwie.

 

poza tym analizując interpretację z linku, wydaje mi się że mylnie w interpretacji jest do "jednego wiadra" wrzucona praca maszynami na własne potrzeby i usługi podmiotom obcym.

 

Idąc tropem tej interpretacji i traktując usługi jako działalność rolniczą - to po co rejestrować firmę do usług, skoro prowadząc działalność rolniczą nie trzeba mieć działalności gospodarczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Haczi    0

Po podpisaniu umowy w ciągu jakiego czasu muszę kupić maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj