kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Gość leghorn   
Gość leghorn

Właśnie znajomy miał kontrole z agencji i sprawdzali faktury i powiedzieli mu ze mija się z biznes planem. Co jak to niewiem bo przyjdzie pismo z kontroli wtedy zobaczymy co mu grozi.

Jak u mnie była kontrola po złożeniu wniosku o płatność to też mi mówili, że będą porównywali ilość przepracowanych godzin z biznesplanem, a także ilość zużytego ON z biznesplanem. Jakbyś coś wiedział konkretnie o twoim znajomym to koniecznie napisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Właśnie znajomy miał kontrole z agencji i sprawdzali faktury i powiedzieli mu ze mija się z biznes planem. Co jak to niewiem bo przyjdzie pismo z kontroli wtedy zobaczymy co mu grozi.

 

BKM zostawia zawsze protokół, także ustny przekaz ma niewielkie znaczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cobrap    0

czy jak biorę na różnicowanie sprzęt to na VAT musi przejść całe gospodarstwo czy sama działalność wystarczy a gospodarstwo pozostaje na ryczałcie?

 

Kolego od polowy roku 2012 nie ma podziału na gospodarstwo na ryczałcie a działalność na Vat, prowadzac działalność na Vat gospodarstwo tez musisz mieć na Vacie ale dla pewnosci zapytaj w swoim US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Jak napisałem trochę wyżej: gdy w ramach różnicowania bierze się sprzęt w celu świadczenia usług dla gospodarstw rolnych (orka, siew) czy leśnych to gospodarstwo musi przejść na VAT, natomiast gdy będzie się świadczyło usługi dla ludności, sprzedaż hurtową, detaliczną, rzemiosło lub rękodzielnictwo, roboty i usługi budowlane lub instalacyjne, usługi turystyczne czy związane ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, usługi transportowe, komunalne, przetwórstwo prod. rolnych lub jadalnych prod. leśnych, magazynowanie i przechowywanie towarów,wytwarzanie prod. energetycznych z biomasy, rachunkowość, doradztwo lub usługi informatyczne to wtedy gospodarstwo zostaje na ryczałcie. Z tego co wiem na własnym przykładzie przepisy zmieniły się w kwietniu 2011 roku, natomiast skarbówka ma 5 lat na powiadomienie ryczałtowca od daty rozpoczęcia działalności, że jego gosp. musi być na VAT-cie. Ja działalność rozpocząłem w lutym 2011, a US poinformował mnie pod koniec sierpnia 2012 r. Poinformowano mnie, że będę musiał zrobić korektę faktur RR chociaż ostatecznie pod naciskiem biura rachunkowego i sporej ilości przypadków podobnych do mojego US się ugiął i na VAT przeszedłem od listopada 2012

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

pamiętasz kiedy dokładnie weszły te zmiany do ustawy o vat? z tego co widze w ustawie z lutego 2011 to załącznik 2 ma taką samą treść jak obecnie

 

czy jak biorę na różnicowanie sprzęt to na VAT musi przejść całe gospodarstwo czy sama działalność wystarczy a gospodarstwo pozostaje na ryczałcie?

 

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040540535

tekst ujednolicony > załącznik 2 > pozycje 35 - 38 masz tam wymienione kody PKD, które są traktowane jak gospodarstwo rolne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Dokładnie to nie wiem.

@kissmy... czyli chcesz powiedzieć,że gdy będę świadczył usługi innym rolnikom to moje gosp. może zostać na ryczałcie? Dobrze zrozumiałem?

Facet z biura rach. mówił mi, że w ustawie nic się nie zmieniło tylko była interpelacja poselska na którą MF odpowiedziało, że gospodarstwo rolnika świadczącego usługi innym rolnikom musi być na VAT

Edytowano przez leghorn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli działalność będzie na ryczałcie to owszem, dla tych kodów PKD działalność pozarolnicza=gospodarstwo

 

jeśli działalność będzie na ryczałcie to owszem, dla tych kodów PKD działalność pozarolnicza=gospodarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Masz rację kissmy... ale ja jestem na zasadach ogólnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
forterra11441    109

Panowie, powiedzcie mi, firmę można założyć i kupić maszynę dopiero po podpisaniu umowy, czy można wcześniej? Jesteśmy w trakcie załatwiania ale nie wiemy czy uda nam się podpisać umowę przed żniwami, a chcielibyśmy aby kombajn już był na te żniwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Już masz rozpatrzony wniosek tylko czekasz na termin podpisania umowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
forterra11441    109

Wniosek jest w trakcie rozpatrywania, w tej chwili idą do nas już chyba ostatnie poprawki, gość z agencji twierdził, że pod koniec czerwca powinniśmy podpisać umowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

A kiedy znalazłeś się na zielonej liście i kiedy miałeś pierwsze poprawki? bo ja w marcu byłem już na zielonej, potem w kwietniu poprawki i teraz czekam co dalej :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Możesz teraz założyć firmę i kupić kombajn. Jednak ja bym nie ryzykował do puki nie miał bym w ręku podpisanej umowy z ARiMR. Dla pewności uzgodnij to z prowadzącym wniosek bo w tym kraju każdy może mieć swoje widzimisie. Powiedz jak sytuacja się przedstawia, że sezon się zbliża to i usług mógł byś dużo wykonać ale nie wiesz czy kupować kombajn bo nie masz pewności że dostaniesz dotację, zapytaj go czy na pewno sfinalizuje pomyślnie ten wniosek. Zobaczysz co odpowie i wtedy będziesz podejmował odpowiednie kroki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Kolego a za ile ty kombajn kupujesz?? Można niby tylko 10% przekroczyć od 200 tys zł a później jakies wyjaśnienia trzeba pisać Niby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Adrenalina, o czym ty piszesz? Czy Twój nick ma z tym związek, czy tylko ktoś bajek naopowiadał? Nie ma żadnych 10% przekroczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie chodzi o to byś się nie odzywał. Też źle zinterpretowałeś, bo wcale nie miałem zamiaru być arogancki. Poprzedni post był pisany raczej z humorem, oraz miał na celu poprawić Twoje niesłuszne przypuszczenia. Nie ma 10% przekroczenia od 200 tys i to wszystko, nie musisz przepraszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

wyjaśnienie składa sie wtedy jeśli np mamy oferte na maszyne na kwote np 250 000 netto a kupimy za 280 000 netto !!! kwota przekorczyła 10 % ceny która była we wniosku i wtedy skłądamy wyjaśnienia !!! jesli kupimy za 260 000 netto wtedy nic nie składamy pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Więc jednak składamy jakies wyjaśnienie?? a kolega mi tu sapał ze nie składamy niczego NIgdy :P Dziękowac adi29 za poparcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Składamy wyjaśnienia jeśli zamiast kombajnu za 400 tys zł na który mieliśmy ofertę z taką kwotą, kupimy kombajn za 500 tys. Jeśli ustawowo faktycznie jest to 10 %. Spotykamy się z tym także w MGR. Więc to żadna nowość. Wracając do ceny kombajnu która znacznie przekracza 100 tys zł dofinansowania, nie trzeba składać żadnych wyjaśnień wskazujących czemu cena kombajnu jest większa od 100 tys o 100%, 200%, 400% itd. Pod warunkiem że kupimy kombajn zgodnie z założeniami czyli, załączonymi ofertami i jego finalna cena nie odskoczy jak kolega wskazał o 10% od ceny z załączonych ofert. Teraz już rozkminiliście?

 

Adrenalina ja nie sapał tylko wyjaśniał. Słusznie czy niesłusznie ale tylko wyjaśniał, nie sapał.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Chyba muszą być nowe chociaż obiło mi się o uszy, że w modernizacji można kupić używaną ale nie starszą jak 5 lat i ta maszyna nie mogła być objęta refundacją przy zakupie od dealera gdy była nowa. Wyceny maszyny musi dokonać rzeczoznawca uznany przez ARiMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj