kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
SOKAN    13

Ale jeśli jest się na ZUS-ie to nie da rady kożystać z różnicowania! Trzeba być na KRUS-ie. A można prosić o bardziej szczegółowe rozwinęcie tego tematu, bo widzę że nie tylko mnie interesuje ta kwestia.

@kissmy jak byś coś nie coś więcej powiedział to bedziemy wdzięczni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

No właśnie. Jak wygląda dodatkowa praca podczas ubezpieczenia w KRUSie ? W moim przypadku nie mogę zawiesić działalności, a maszyna będzie użytkowana tylko na wiosnę oraz w okresie pożniwnym. Gdy znajdzie się jakąś ciekawą pracę, automatycznie przenoszą do ZUSu? Jak wygląda praca za granicą? Jedyne wyjście to tzw. praca na czarno ?

 

Witam

 

Podczas ubezpieczenia na KRUS można tylko pracować na Umowie o dzieło - WYŁĄCZNIE. Gdyż ta umowa nie odprowadza składek do ZUS. Jeżeli mamy umowę o pracę, lub zlecenie , lub inną umowę na podstawie której odprowadzane są składki ZUS to nie ma wtedy możliwości pozostania na KRUS. Poprostu musimy zanieść umowę do KRUS i oni nas wyrejestrują. Jesteśmy wtedy w ZUS. Nie ma znaczenia czy prowadzimy działalność, czy też nie, czy mamy ją zawieszoną. Jakakolwiek składka ZUS podczas ubezpiecznia KRUS automatycznie wyłacza nas z KRUS. Nawet gdybyśmy nie zanieśli umowy takiej do KRUS, to po 2-3-4 latach ZUS prześle taką informację do KRUSu i wtedy szkoda myśleć o konsekwencjach. A konsekwencje mogą być koszmarne.

- Po pierwsze jak zdarzyła się taka umowa komuś w ciagu 12 miesięcy przed wnioskiem na różnicowanie to nawet po tych 2-4 latach KRUS unieważni zaświadczenie i prześle tą informację do ARIMR, i wtedy automatycznie nie spełniamy warunku 12mcy KRUS przed wnioskiem i nam odrzucają wniosek, lub unieważniają Umowę i każą zwracać kasę.

- Jeśli zdażyła się komuś taka umowa po złożeniu wniosku na różnicowanie to nie ma strachu, bo na KRUS trzeba być TYLKO 12 miesięcy przed i w dniu składania wniosku. Potem nie trzeba. Można nawet pracować. Ale firmę już będzie trzeba otworzyć na ZUS.

- Po trzecie - Jeżeli ktoś prowadzi firmę na KRUSie i podpisze umowę zlecenie, i nie powiadomi KRUS to nawet po tych 2-3 latach (bo czasami tyle schodzi) zanim ZUS powiadomi KRUS - po unieważnieniu od tej daty decyzji o podleganiu KRUS, będzie trzeba od daty umowy zapłacić zaległy ZUS (koszmar) (KRUS oddadzą, ale co to da). Najgorsze jest to że trzeba firmę dalej prowadzić bo mamy zobowiązanie do ARIMR i niektórym może się to nie opłacić na ZUS.

 

Dlatego zwracajcie uwagę co podpisujecie (jakie umowy) i nie kombinować z dorabianiem, bo się może to źle skończyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Czuję się wywołany do tablicy i w obowiązku odpisać:

kolega kisssmy (szeroki ukłon dla niego) był łaskaw napisać na temat zawieszania działalności, podał linka. moim zdaniem jest tam niejasność i dlatego się zapytałem o jakim okresie mówimy.

Panie janie77 - przepisy prawa są dla wszystkich województw takie same - natomiast ich interpretacje są już różne. Przykład to woj. łódzkie i wielkopolska gdzie izba skarbowa ma swoją interpretacje na temat prowadzenia działalności i przechodzenia na VAT, natomiast pozostałe województwa mają interpretacje dobre dla rolnika - no akurat mówię tu o swoim przypadku. I co w takim wypadku? ja akurat jestem z łódzkiego. I mam sobie wziąć interpretacje z innego woj?

A ty poszedłbyś na wojnę z US? myślę, że to bardzo nie rozsądne.

Oczywiście nie jestem ekspertem i nigdzie tego nie napisałem - nie wiem skąd taki wniosek.

Jesli cię uraziłem to oczywiście przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

Jak wygląda praca za granicą?

zapominałem dopisać dwa posty wyżej, że za granicą (legalnie) to podobnie jak w ZUS. Jak po latach wyjdzie to to samo co by było się w ZUS. KRUS wyłączy na ten okres z wszystkimi konsekwencjami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan77    0

Czuję się wywołany do tablicy i w obowiązku odpisać:

kolega kisssmy (szeroki ukłon dla niego) był łaskaw napisać na temat zawieszania działalności, podał linka. moim zdaniem jest tam niejasność i dlatego się zapytałem o jakim okresie mówimy.

Panie janie77 - przepisy prawa są dla wszystkich województw takie same - natomiast ich interpretacje są już różne. Przykład to woj. łódzkie i wielkopolska gdzie izba skarbowa ma swoją interpretacje na temat prowadzenia działalności i przechodzenia na VAT, natomiast pozostałe województwa mają interpretacje dobre dla rolnika - no akurat mówię tu o swoim przypadku. I co w takim wypadku? ja akurat jestem z łódzkiego. I mam sobie wziąć interpretacje z innego woj?

A ty poszedłbyś na wojnę z US? myślę, że to bardzo nie rozsądne.

Oczywiście nie jestem ekspertem i nigdzie tego nie napisałem - nie wiem skąd taki wniosek.

Jesli cię uraziłem to oczywiście przepraszam.

Mnie emocje chyba też troszkę poniosły, w sumie forum jest po to aby pytać, a więc wszystkich obrażonych i zniesmaczonych poziomem moich postów przepraszam i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roart    2

Witam nr 13xx wczoraj przyszło pismo o wydłużeniu terminu rozpatrywania wniosku do 09 lipca Elizówka k. Lublina normalnie ręce opadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Jeśli to pismo P14 czy jakoś tak to nie martw się, wszytskim to wysyłają z urzędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Dostałem pismo z arimr. A w nim w ramach poprawek mam dostarczyć oświadczenia osób z danymi osobowymi zainteresowanych moimi usługami (wynajem maszyn). Normalnie jaja sobie robią. Co ma zrobić ktoś kto hotel otwiera. Kogo prosić o podpisy?

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dla wynajmu opryskiwacza też musiałem to robić, bo przy uwzględnieniu wydajności godzinowej wyszły olbrzymie powierzchnie, a niestety osoba weryfikująca wniosek nie uwzględniła faktu, iż zabiegi wykonuje się wielokrotnie, także dostarczyłem oświadczenia osób zainteresowanych skorzystaniem z usługi ze wskazaniem powierzchni i liczby wykonywanych rocznie zabiegów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tata1    0

To faktycznie sobie jaja robią, u nas (małopolskie) takiego nie chcieli. Ale np. nie udało mi się z ładowaczem zawieszanym MIKRUS. Ponieważ stwierdzili że skoro jest oferowany jako koparko-ładowarka zawieszana to zachodzi podejrzenie że będzie wykorzystywany jako maszyna budowlana. Gdy napisałem im iż jest to zmodernizowany ładowacz troll to zakwestionowali że ponadto ładowanie obornika nie jest usługą rolniczą. Ale wywożenie obornikiem już tak. Kazali dostarczyć interpretację z GUS że ładowanie obornika moiże być uwzględnione w 01.62.Z

Edytowano przez tata1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Następny kwiatek to to, że przyjęte przezemnie ceny paliwa w kosztach są za niskie w odniesieniu do znanych wskaźćników inflacji. Kto na dzień dzisiejszy jest w stanie zagwarantować jakie wskaźniki będą za rok czy jaka bedzie cena paliwa? Musiał ktoś z was dostarczyć własną kalkulację kosztów. Moja sporządzona w oparciu o zużycie paliwa, ceny serwisu i napraw, podatków okazała się nie wystarczająca. Wszystko jest przecież w exelu rozliczone. Po co to robić drugi raz? Do tego oswiadczenia od dealerów, że dany ciągnik może współpracować z daną maszyną itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FajnyMarcus    1

Mój tata ma coś koło 45lat, ma rentę inwalidzką. Tata jest ubezpieczony w krusie. Mama jest ubezpieczona w zusie bo pracuje w szkole. Hodujemy bydło mlecze i jałówki na sprzedaż. Własnego mamy 7ha ale możemy podpisać dzierżawy na pola które już dzierżawimy z 5ha możemy tak podpisać. Czy na coś się możemy załapać? Proszę o szybką i szczegółową odpowiedź :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Do 2014 roku pewnie gdzieś tak do jesieni na nic się nie załapiecie. Wszystko się skończyło.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco10014    0

Myślę że nawet do 2015 bo w 2014 to się nie ogarną z rozdysponowaniem ile na co przeznaczyć.

 

Nie cytuj poprzedniego posta !

Edytowano przez murtek3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

Dojdzie.Miesiąc czasu i będzie mieć. W Wlkp coś się rusza? bo u mnie jak na razie cisza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domin26    0

Witam . Jestem z łódzkiego , na liście 25XX i wczoraj podpisana umowa :) lecz maszynki dopiero za ponad rok :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu19    1

czemu za ponad rok

 

Cytowanie poprzedniego posta !

Edytowano przez murtek3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domin26    0

ponieważ jestem na krusie dopiero nie całe dwa lata a nie chcę być firmą na zusie więc poczekam ten rok by firma była na krusie :)

 

Cytowanie poprzedniego posta !

Edytowano przez murtek3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podlasie5    0

Witam...no pieknie az mnie szlak trafia co sie robi z tym róznicowaniem...czytam jak piszecie ze w waszych wojewodztwach jakos to idzie a u nas to katastrofa jestem na 20xx i nawet na poprawki nie bylem wzywany cisza zupełna....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Na podlasiu wolno pracują. Prasy i rorrzutnika na ciagnik zamienić nie można. Jak bym miał czekac na otworzenie interesu 1,5 roku to bym wogóle się w to nie bawił. Popatrzcie ile teraz np składka krus kosztuje. Nie mówie juz o tym jak przepisy się zmienią itd. Licząc spadek utraty wartości maszyn inne koszty itd. Może się okazać, że skórka wyprawki warta nie była. No chyba, że ktoś ma prawdziwy dochodowy interes na oku a nie tylko doposażenie gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Ma być zachowany cel operacji. Zmienisz na inne maszyny to ci cały biznes plan rozwali. Musisz dokładnie popytać w arimr. Nie wiem czy te zmiany nie będą możliwe po podpisaniu umowy. Widac mało masz z nimi problemów skoro tak chce ci się mieszać. Poprawki jakies już dostałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj