kissmy...

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Polecane posty

Gość   
Gość

Ale pomyślcie czy ktoś kto realnie ma 5-6 ha, stać go na zakup maszyn czy urządzeń na kwotę 200tys. netto. Wydaję mi się że nie bo żaden bank nie jest takim ryzykantem żeby kredytować de facto przyszłych bankrutów...Mam takie zdanie dla części tej sprawy..

 

Czemu akurat 200 tys? Jeśli to ma być teoretyczny przykład, to bardziej pasuje 100tys. kredytu do spłacenia przez te teoretycznie biedne 6-cio ha gospodarstwa.

 

@kamil41 zakladając że nie kupujemy maszyn do gospodarstwa to szalonym pomysłem były by punkty przyznawane za łączenie różnicowania z MGR jak i także z młodym rolnikiem. Więc bardzo dobrze że nie ma takich szalonych punktów, sprzyjających stosowaniu magicznych sposobów łączenia tych dotacji.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donborys    3

Ale pomyślcie czy ktoś kto realnie ma 5-6 ha, stać go na zakup maszyn czy urządzeń na kwotę 200tys. netto. Wydaję mi się że nie bo żaden bank nie jest takim ryzykantem żeby kredytować de facto przyszłych bankrutów...Mam takie zdanie dla części tej sprawy..

Nie każdy chce kupić ciągnik z ładowaczem, w takim przypadku może to i droga do bankructwa. Przeważnie Ci co mają po 5-6 ha jakoś dorabiają, a różnicowanie pomogłoby im poprawić jakość świadczonych usług i zacząć działać legalnie, wyjść z szarej strefy. Myślę, że taki jest cel tego programu. Więc śmieszy mnie mówienie o przyszłych bankrutach. Inna sprawa, że taka osoba musi przedstawić szereg zaświadczeń i ma problemy z uzyskaniem kredytu (tak jak mówisz, nie jest wiarygodna dla banku), tutaj powinny iść też zmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@donborys tutaj właśnie są zmiany, o ile można nazwać to zmianami jak nie udogodnieniami. Są kredyty specjalnie stworzone by finansować operacje poparte dotacją z unii. Nie zapominajmy też o poręczycielach i zastaw, np. kredytowanych maszyn i lizingach.

P. S. Miłe zaskoczenie, widzę że zmienił się twój pogląd na temat różnicowania, a ja cały czas myślałem że chcesz kupić kombajn do swojego gospodarstwa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bog83    0

Znam człowieka, który na ok.4 ha. posiada 4 kurniki, pieczarkarnie, 5 szklarni. teoretycznie punkty mu sie należą. jak można wyżyć z 4 ha? On jednak nie składał wniosku, lecz znam autentyczny przykład gdzie pan z zielonej listy posiada całe mnóstwo krówek, lecz niewiele ha. Rozdzielność majątkowa. Jedna rzecz przychodzi do głowy czemu nie wzieli tak popularnego wskażnika ESU? Pozdrowienia z białej części listy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A kasy to raczej nie dołożą bo niema z czego na pewno nie z różnicowania bo tu pozostało na nabór 2012 i 2013 tylko 220 mln.

 

To na różnicowanie mają być jeszcze nabory? Zdaje się MGR i MR tym roku były ostatnie do 2014r.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Bo to całe działanie jest chore. Nie powinno wspierać zakupu maszyn rolniczych na tzw. pseudo "usługi rolnicze", tylko inne formy działalności na obszarach wiejskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym uniknąć pomyłki ale ESU to też nic krzepiącego. Nie da się go zmanipulować..w moim przypadku to złożenie wniosku było by niepoważne przy uwzględnianiu ESU. Po za tym nikt do końca nie wie czy agencja nie posiłkowała się wskaźnikiem ESU...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

No dobra, a powiedzcie mi jakie warunki muszę spełnić jakbym chciał skorzystać z tego programu (składałem na usługi rolnicze) tzn.

1. W urzędzie gminy założyć działalność gospodarczą,

2. ewentualnie przejść na vat,

3. wyrobić pieczątkę

4. przez 5 lat płacić w KRUSie podwójną składkę zdrowotną, tj. na tą chwilę dodatkowe 73 zł/miesiąc

5. i od wykonanych usług odliczać 8% do US.

 

Czy mam jeszcze jakieś inne zobowiązania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malin    0

Czy mam jeszcze jakieś inne zobowiązania?

 

Jeszcze trzeba wyliczyć powierzchnię budynków, gruntów przeznaczonych do prowadzenia działalności. Zgłosić do urzędu gminy i płacic podatek od nieruchomości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Arek z tej tabeli wynika tak jak napisałem, że zamiast 73 zł/miesiecznie płaci się 146zł. Reszta bez zmian.

malin - a wiesz może jak to jest liczone, tzn. od metra kwadratowego czy jak? I jakie stawki obowiązują?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale łączna składka do 50ha wynosi 564zł zamiast 345zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

zgadza się, ale kwartalnie a nie miesięcznie, czyli 73zł x 3 miesiące = 219 zł na kwartał więcej trzeba zapłacić

Różnica w kwartalnych rozliczeniach to 564 - 345 = 219 zł :)

Tylko nie wiem jeszcze jak z tym podatkiem co malin pisał :(

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malin    0

Byłwm w zeszłym tygodniu w swoim urzędzie Gminy i Pani z wymiaru podatków powiedziała mi że na rok 2012 rada naszej gminy ustaliła podaek od nieruchomości na poziomie 20 zł/ m kw. budynku i 0,43 zł za m kw. gruntu. Czyli jak np. maszyny będą stały w garażu to liczba m kw. przeznaczonych dla nich razy stawka albo jak pod chmurką to powierzchnia podwórka przeznaczona dla nich. I o ile dobrze zrozumiałem to w przypadku działalności "usługi..." to tyle z podatku od nieruchomości. Ale stawki nie są takie same w każdej gminie, a cała reszta to wydaje mi się zalęży w dużej mierze od urzędnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malin    0

Z tego co wiem to roczne. A jaką działalność będziesz prowadził i co zamierzasz kupić jeśli można wiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

usługi rolnicze planuję świadczyć. Wniosek złożyłem na agregat uprawowo siewny aktywny, pług 3 skibowy obracany i kultywator ścierniskowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale pomyślcie czy ktoś kto realnie ma 5-6 ha, stać go na zakup maszyn czy urządzeń na kwotę 200tys. netto. Wydaję mi się że nie bo żaden bank nie jest takim ryzykantem żeby kredytować de facto przyszłych bankrutów...Mam takie zdanie dla części tej sprawy..

wybacz ale się z tobą nie zgadzam po pierwsze celem tego programu jest stworzenie rolnikom i ich rodzinom uzyskiwania alternatywnych źródeł dochodu, a więc teoretycznie tacy ludzie będą mieć więcej kasy, a po drugie dotacja i umowa z agencją jest dl kredytobiorcy dużym plusem gdyż stanowi ona zabezpieczenie spłaty kredytu, zorientuj się w wielu bankach nie musisz mieć żyrantów ani innych zabezpieczeń maszyna brana na PROW jest całkowitym zabezpieczeniem pożyczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sthil007    62

chamstwo w biały dzień powinni powiedzieć jasno że kasa się skończyła a nie robią nabory ludzie tracą czas, nerwy i pieniadze i nic z tego nie wynika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donborys    3

co będzie kasa dla wszystkich bo nie mogę odtworzyć?

Jak sami sobie sfinansują/sfinansujemy to będzie ;) Jak zawsze mówią, że nic nie będzie, pewnie coś dołożą ale to gdybanie. Przed tym naborem było mówione, że to ostatni z PROW2007-2013, więc z moich wyliczeń wynika, że zostało jeszcze ok. 180 mln pierwotnie przeznaczonych na to działanie. A jak będzie to zobaczymy, co wymyśli Pan Sawicki, bo ma różne pomysły, mniej lub bardziej nieudane.

Edytowano przez donborys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73
chamstwo w biały dzień powinni powiedzieć jasno że kasa się skończyła a nie robią nabory ludzie tracą czas, nerwy i pieniadze i nic z tego nie wynika.

Jest jasno napisane ile kasy będzie na to przeznaczone i ilu się załapie. To sami rolnicy tworzą plotki o przesunięciach albo niesprawiedliwej punktacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj