tommy66692

Dopłata rolnośrodowiskowa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tommy66692    2254

Witam. Nie jestem w temacie wiec pytam tutaj. O co chodzilo z tymi dopłatami komu one sie należały- termin składania sie skonczyl bo do 15 maja :) Co to jest za dopłata i co ile jest przyznawana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Zauważ kolego że jest to zobowiązanie 5-letnie i posłuchaj doświadczonego. Za niacałe 450 zł do ha na obecnych zasadach się nie opłaca. a ile wypełniania ??:) Wniosek obszarowy i rolnośrodowiskowy muszą być tożsame i żadne łaczenie upraw nie wchodzi w rachubę czy grupy upraw JPO/UPO całkowicie odpada, w obszarówce musisz pisać każdy wiersz - JPO/UPO, RS, (uprawa). W moim przypadsu było tak 73 razy :/


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

1rajdzik przeciesz na ten rok i tak nalezało tak wypelniac wnioski obszarowe (że dla tego samego pola każdą platnośc nalezy wpisac osobno) więc nie rozumiem.

 

A co do płatnosci rolnosrodowiskowej interesowałem się tym trochę dokładniej Pakiet 1 "Rolnictwo zrównoważone" tj:

1. platność 360zł/ha gróntów ornych!

2. musisz uprawiać 3 grupy upraw czyli np. zboża, strączkowe i okopowe

3. program 5letni w trakcie którego na każdej działce (polu) musisz prowadzić coroczny płodozmian i w ciągu pięciu lat musi na tym polu wystapić każda grupa upraw!!

np 1rzepak;2pszenica;3rzepak;4pszenica;5buraki

4. co do kukurydzy to nie udało mi sie ustalic czy jest zaliczana jako osobna grupa upraw czy do zbóż, co doradca w agencji to mówił inaczej, w odr podobnie nikt nie był pewny:/

5. nie można zmiejszyc powierzchni gospodarstwa przez 5 lat!!( odpadają dzierzawy nieudokumentowane)

6. nalezy bezwzglednie prowadzic ewidencję wszystkich zabiegów agrotechnicznych (np.orka, uprawa siew)

7. ewidencje nawożenia i ewidencje stosowania strodków ochrony roślin (jakie opryski, kiedy, gdzie, w jakich dawkach, w jakich warunkach atmosferycznych itd)

8. a nawożenie azotem nie może przekraczac 150kg/ha N w czystym składniku na grunty orne a na łąki 120kg/ha

9. jakiekolwiek zabiegi agrotechniczne można wykonywać nie wczesniej niz 1 marca

10. wniosek wypełnia doradca rolnosrodowiskowy co roku min. 200zł

To były by te najwazniejsze, a to jest program oblozony najmniejszymi wymogami:/ a dałem sobie spokój bo mojąc 20ha i w tym tylko 2ha buraków a reszta pszenica i rzepak to żebym staną na uszach nie dam rady zrobić płodozmianu:/ a z kukurydzą to raz że nie uprawiam a dwa sami nie wiedzą jak jest.

No to ja wiem tyle, jesli coś pominołem to piszcie dalej:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek11    0

to jacyś ciency Ci doradcy...... u mnie wiedzą i to dobrze każdy jeden mówi to samo że:

kukurydza na ziarno to zaliczana jest do zbóż a

kukurydza na kiszonke do innych, więc jak ktos posiada bydło i ma kukurydze na kiszonke to na pewno płodozmian zrobi.

Jest jeszcze jeden chwyt w tym wszystkim. mozna siąc mieszanki zbożowo-strączkowe i to jest 3 grupa roślin bo:

pszenica to zboże,

rzepak to przemysłowe a

mieszanka to strączkowe <_<

więc jest wszystko w porządku........ acha i jeszcze coś bardzo istotnego nie jest powiedziane ile ma być tych strączków w tej "mieszance" zboża :] i to jest w tym wszystkim najlepsze...... zrobić sobie wsiewke grochu w pszenice na wiosne i masz mieszanke i pszenice i tak zbierasz, a mieszanka jest, a groch nigdzie nie jest powiedziane że trzeba zbierać więc przyorujesz.

Właściwie to w tych programach dużo żeczy nie jest zawarte w przepisach, więc trzbe się dobrze wczytać i na pewno znajdzie się jakąś luke, bo jest ich tam mnóstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

Grzesiek11 dobrze kombinujesz:) no to jest nadzieja na przyszły rok. A wiesz może jak wyglada sprawa z tzw wnioskiem obszarowym i rolnośrodowiskowym? chodzi o to że w obszarwym miałbym więcej upraw (z dzierżawami) niż w rolnośrodowiskowym, bo nie będę ryzykował że ktoś mi nagle się rozmyśli. może tak byc co udało Ci się ustalić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nasil90    97

nie wiem jaka jest stwaka za ha ale moi rodzice zanieśli to do takiej babki ona to wypełniła za 90 zł a dopłat będzie 4 tys więcej u nas to się opłaca bo i tak zawsze poplony siejemy więco to za rurznica


Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek11    0

jak masz dierżawy i nie wiesz czy będą 5 lat minimum to robisz normalnie wniosek tylko nie podajesz tych działek do rolnośrodowiskowych płatności. Ale zmianowanie i tak musisz zrobić na wszystkie działki na te które może odejdą też, i też ma być na nich 3 gatunki roślin.Z resztą mi robili w ODR i tam już wiedziała jak to zrobić tylko musiałem jej długo tłumaczyć, a tak poza tym to wszystko na ich głowie. Ty tylko prowadzisz rejestr i siejesz wg płodozmianu który sobie zrobiłes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

panowie mam oba zestawy: zrównoważony i rolnośrodowiskowy jeszcze nie mam bydła bo muszę je dopiero kupić ale jak ktoś ma bydło to super sprawa. za plan i wniosek zapłaciłem 1,5tys ( i to ODR tyle skasował) wiem ze kupę kasy ale przyniesie mi to razem z dopłatami piękną sumę wiec naprawdę sie opłaca, pasza dla bydła i jeszcze kasa ekstra! długo nad tym myślałem i rację macie ze nie jest kolorowo oj tak, a te zobowiązania z nawozami dotyczy waszego sumienia z niesprawdzonych źródeł którym ufam (ale to tylko moje zdanie wiec proszę sie nie sugerować) nie ma możliwości sprawdzenia dawki azotu owszem można sprawdzić ale bez trudu można się wybronić, zbieracie wszystkie zdarzenia na waszym polu i robotę wykonujecie zgodnie z planem który przygotowaliście razem z doradcą...polecam tym co mają bydło... "bo pięknie urosło ale Panie ja nie dałem więcej niż 140 kg które planowałem z doradcą, Panie przecież kwaśne deszcze dostarczają azotu, bakterie, i pioruny, Panie co Pan nie wiesz tego? jakie masz Pan doświadczenie?" taka gatka zgasi każdego kreta z agencji... buahahahahaaa


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

FEnol nieżle kombinujesz :D tylko nie karzdy ma dryg do takiej gadki :lol:

 

a moglby ktos napisac jakie grupy roslin występują w tym programie?


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

kolego pogadaj z człowiekiem z odr ale najlepiej z przyjacielem aby zrobił możliwie najlepiej dla Ciebie nic nie zmienisz że koszt duży odr kasuje zgodnie z taryfami jakie są naliczane ale i tak ci to możliwie maksymalnie zaniży jak doradca będzie dobry daj mu jeszcze trochę kasy a wysmaruje ci świetny plan pozdro


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

pogadać z doradcą z odr-u.... pomysł dobry tylko nie wiem jakby patrzyli na 16-letnigo interesanta w odrze :D tylko chce sie dowiedziec od forumowiczów różnych informacji na przyszłosc :lol:

 

P.S. nie karzdy ma znajomych w urzedzie :D


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

Chciałbym odświeżyć temat bo znów jest kolejny rok i okazja skorzystania z Programu Rolnośrodowiskowego jakie macie doświadczenia w tym temacie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Jak dla mnie ( miedzyplon scierniskowy) zero problewmów. tak sobie planuje ze gorczyce sieje na działkach przeznaczonych na zobża jare i kukurydze. Czasem cos urosnie a np po kuku to tylko na sztuke zazieleniło sie miąła po 15-20cm bo to juz strasznie pózno i nie miała kiedy rosnac ( ogólnie była zimna jesien i nawet ta siana zaraz po żniwach nie wyrosła jak powinna).

 

Troszke wiecej papierkowej roboty i pilnowania ale nie ma tragedi ( rejestr zabiegów na każdej działce )

 

 

Teraz włąsnie wypełniam wniosek i widze że musze jakas mapke gospodarstwa zrobic jako że skaładm juz 2 rok. Moze mi ktos podpowiedziec jak ta mapka ma wygladac ??? CO ma na niej sie znalesc itd.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki mam dylemat robie wniosek rolnośrodowiskowy i tak: mam działkę rolną na której jest 4 ha ziemniaków w tym 3,4ha wczesnych i 0,6 ha późnych. Chciałbym tam zasiac gorczycę w poplonie, tylko raczej te późniejsze ziemniaki mi nie zejdą z pola do Października i trochą się boję, że w razie kontroli mogę mieć kłopoty. Czy mogę napisać we wniosku, ze posieje gorczycę a np we wrześniu zrobić korektę? Gdybym miał kontrolę i by stwierdzili, że jeszcze nie zasiałem tej gorczycy do początku Października, to jakie sankcje mi grożą? Mogą mi zabrać pieniądze tylko z tej części nie obsianej, z całej działki, czy jeszcze więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

z tego co wiem korekte możesz zrobic w okreslonym czasie od złozenia wniosku. A co do sankcji to jest to opisane w planie rolnosrodowiskowym. chyba poprostu nie wypłaca tego czego nie obsiałes. Jesli by sie to powtórzyło w kolejnych latach to wtedy cos tam bardziej rygorystycznie moga podchodzic .


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Jeżeli nieścisłość jest do 3% to nic.

Jeżeli do 30% to zabierają dwukrotność kwoty która się nie należy.

Jeżeli powyżej 30% to na dwa lata zabierają cała kasę z rolnośrodowiskowych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

Jak zasiejesz w październiku nic się nie stanie ,aby coś powschodziło .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ale kontrole tez sa czasem od poczatku pazdziernika


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj