PRZEMEK321

kredyt na ciągnik wzięty na nowy PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ferdek07    75

jeśli ktoś nie jest na Vacie i nie ma przynajmniej 50 - 60% wartości ciągnika to nieopłaca się wogóle pchać w prow, przynajmniej trzeba mieć wkład własny w wysokości dofinansowania, żeby nie zadłużać się więcej niż zwrucili by dofinansowanie.

przeciętnie na ciągnik każdy ma te 20 -40 % więc wystarczy policzyć najprostrzy leasing lub kredyt komercyjny na 7 - 8 % w pierwszym roku zanim otrzymamy dofinansowanie już mamy z 8 - 10 tys odsetek, do tego jak nam nie dadzą dofinansowania zostajemy z drogim kredytem na 5-6lat z tego spłacamy ponad 40% wartości ciągnika odsetek.

 

Jeśli ktoś jest na wacie już kożystniej bo odchodzi wat, czy to od rat leasingowych czy od wartości maszyny, a raty leasingowe można jeszcze odliczac od podatku dochodowego.

 

Dla rolnika który nie ma za dużo kasy najlepszym i najbespieczniejszym rozwiązaniem jest kredyt preferencyjny na 15 lat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

albo traktor uzywany ;)


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

ale jesli rolnik ma juz 50 lat to na jaki kredyt moze liczyc-czy na nowe technologie mozna kupić ciągnik? jesli tak to na ile lat jest ten kredyt i jakie odsetki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

ojciec właśnie złożył na nowe technologie i ma 50 lat, warunek zeby ciągnik by z jaką kolwiek maszyną, aktualne oprcentowanie to 2,25%, ale trzeba się śpieszyć bo w bankach spółdzielczych już podobno nie ma limitów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

dzieki ci Ferdek07 i jak mozesz to mi jeszcze napisz na ile lat ten kredyt i ten wkład to 20 procent netto i vat czy ogólnie od sumy-jestem twoim dłóżnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Wkład własny 20%, jak nie jesteś na wacie i masz jakąś chodowlę, zapomnij o prow-ie

 

np. kredyt fabryczny farmera który jest dosć kożystnym leasingiem prz wpłacie własnej 1% daje ponad 40 tyś odsetek przy ciągniku za 100 tyś, rozłożonych na 7 lat więc rata wynosi 1,7 tyś i może wzrosnąć jeśli stopa redyskontowa wzrośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

kredt jest na 15 lat, tzn uwzględnając 2 lata karencji to kapitał spłacasz przez 13 lat a nawet można spłacać co roku kapitał to 3 lata karencji :)

jeśli jesteś na wacie to 20% od wartości netto i wat też musisz wpłacić więc dla watowców to może być mniej zachęcające, ale jak ktoś jest na ryczałcie to jest 20% od kwoty brutto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Niema sprawy od tego jest właśnie to forum :)

Jak masz jeszcze jakieś pytania to pytaj!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
kredt jest na 15 lat, tzn uwzględnając 2 lata karencji to kapitał spłacasz przez 13 lat a nawet można spłacać co roku kapitał to 3 lata karencji :)

jeśli jesteś na wacie to 20% od wartości netto i wat też musisz wpłacić więc dla watowców to może być mniej zachęcające, ale jak ktoś jest na ryczałcie to jest 20% od kwoty brutto

niby dlaczego dla VAT0wców mniej zachęcające przecież jak się jest na VAT to ten ciągnik w ostateczności wychodzi o 22% taniej, a na sfinansowanie VAT-u można wziąć kredyt pomostowy na 6 miesięcy

 

wcześniej też pisałeś że jak ma hodowlę to może zapomnieć o prow a to niby dlaczego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Przy chodowli ludzie u nas mają bardzo niemiłe wspomnienia a właściwie traumatyczne, bo spłacają teraz drogie kredyty, albo komornik na karku, no jak ktoś ma nową oborę to przepraszam bardzo, ale przy starych budynkach i kilkunastokrowich fermach prow to masakra, w dodatka cała ta biurokracja papierki itd, do tego frimę trzeba wziąsć do obsługi wniosku a z dielerem też inna rozmowa i rabat może byc mniejszy.

 

co do watu, to przy kredycie preferencyjnym trzeba wyłożyć 20% netto plus 22% wat czyli 42% wartości inwestycji, fakt są kredyty obrotowe ale zostawić ten tysiąc dla banku to też szkoda, no ale i na to są sposoby :) , nie chodziło mi już o samo to że dla watowca gorszy jest kredyt preferencyjny, ale o to tylko że przystępniejszy jest prow :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

no tak szkoda tysiąca dla banku dać, tyle że i tak go oddasz a nawet więcej w odsetkach od tych 22% vatu i jeszcze musisz je spłacać i ciągnik masz droższy przez to

 

a do prow też nie trzeba mieć nowych obór gościu ma 15 letnią oborę i dostał na ciągnik i sprzęt do belowania, ale to prawda że trzeba wypełniać sporo papierów ale jest to chyba warte te kilkadziesiąt tysięcy zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Przy chodowli bałbym się ryzykować z tym prowem, znajomy nabrał na 300 tyś maszyn i ciągnik i wyszło na to że stanowiska z akrutkie, a brał firmę, inny znajomy zrobił trochę usług i już poleciało mu dofinansowanie, a pozatym na wszystko trzeba czekać latami, co do wat-u mam troche inne zdanie, bo będąc na ryczałcie nie ponosze innych kosztów związanych z prowadzeniem rachudnkowości, wizytami w US, kontrolami no i te 3% większa wypłata za mnleko zawsze, liczyłem długo i na pojedyńczy zakup ciągnika i kilku maszyn nieopłaca się przechodzić, bo zwrot dostaje się raz a potem długie lata obługa prowadzenia rachunkowości no i same zwroty nie zawsze są to kosztuje nie mniej jak spłacanie tych 22%, a wdeług moich obliczeń nawet więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

koszty są minimalne my dla księgowej płacimy 80zł na miesiąc i tylko zbieramy faktury a ona wszystka pozostałe załatwia, a zwroty mamy co miesiąc i to całkiem ładne zwroty ok 15- 20 % miesięcznych przychodów i kontroli żadnej nie mieliśmy chociaż z samej budowy kilka ładnych tysięcy zwrotu było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

nie uwierze że na VATcie nie ma dodatkowych dochodó - moim zdaniem VAT na zasadach ogólnych się opłaca !!!!!!!!! - policz chociaż VAT w paliwie, prądzie, telefonie, wodzie i częściach zamiennych do maszyn = przez cały rok trochę się tego VATu nazbiera!!!!!!

 

 

POZDRO dla V A T o w c ó w i ryczałtowcó też


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

ciekawe jak na prądzie?> - osobny licznik oddatkowe koszty!!!, wodzie?- osobno na obory wodociąg a na dom domowa studia itd- też motanie, telefon? - fakt jakby się postarac pozbierać po znajomych dodatkowych faktur to i znmajomy zawsze cos może dopisać, ale z tego co znajomi na wacie mówią to tylko dodatkowa papierokowa robota, a tak naprawde są miesiące że kilka pln trzeba dopłacać, no ale nie tego dotyczy temat :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

no nie tego

ale vat się opłaca i to sporo się opłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek99    38

moj ojciec bral taki kredyt na nowa proxime i nowy opryskiwacz [ chyba 1,2% ] jak sie nie myle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15
ciekawe jak na prądzie?> - osobny licznik oddatkowe koszty!!!, wodzie?- osobno na obory wodociąg a na dom domowa studia itd- też motanie, telefon? - fakt jakby się postarac pozbierać po znajomych dodatkowych faktur to i znmajomy zawsze cos może dopisać, ale z tego co znajomi na wacie mówią to tylko dodatkowa papierokowa robota, a tak naprawde są miesiące że kilka pln trzeba dopłacać, no ale nie tego dotyczy temat :)

 

Nie krzycz, nie trzeba dodatkowego licznika, wystarczy obliczyć ile % energi zużywa się w obejściu i od tej wartości można wliczyć wartość VAT do rozrachunku :) Wiem bo tak jest u mnie, około 70 % energii zużywam na cele gospodarcze.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

nieważne czy wat się opłaca czy nie bo tego niedotyczy temat, ale jedno jest pewne, że prow opłaca się tylko dla kogoś kto jest na wacie, albo ma przynajmniej na połowę ciągnika, tak żeby nie zadłużać sie więcej niż otrzyma zwrot, lub inaczej żeby miał na ten ciągnik z dofinansowaniem, tzn zadłużył sie na tyle ile otrzyma zwrotu, w innym przypadku jest to mniej kożystne, bo spłacać kredyt komercyjny za wat z ciągnika to już dużo naleci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

dlatego musi być dwóch jeden na vacie a drugi na ryczałcie. Tylko z głową i bez przegięć panowie rolnicy


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj