Polecane posty

arbuz89    0

Czy ktoś z was zakładał dreny na swoich polach? Moglibyście pochwalić się czym je wkopywaliście, czy macie jakieś urządzenia do tego, jaki jest koszt założenia, co ile się je zakłada, na jaką głębokość itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Z głębokością to ci nie pomogę ale dreny zakłada się w odległości od 8 m ciężkie ziemie do 16 m lżejsze. Tak ostatnio mi mówili jak poprawiali dreny. Głębokość zależna gdzie będziesz miał wyjście odpływu wiadomo że min 0,7 m powinno być w najpłytszym miejscu żeby tego nie wyciągnąć np. głęboszem tak uważam.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Mi się wydaje że to powinno być trochę głębiej.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

musisz porobic rowy na glembokosci do 1 metra drene nalezy przysywac zwirem aby byla warstwa przepuszczalna a reszta ziemia u nas sa drenowane ale nie wszystkie tam gdzie mokro tylko


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

jak masz dobry traktor to i pługiem wykopiesz rowek a turem zawalisz,

sąsiad tak zrobił i mnie to zaskoczyło.

 

A najlepiej na spód jak położysz rurę to rozwal słomę nie będzie tez dren się zamulał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4

nie używaj słomy tylko kup geowłóknine. bo przecież słoma ci zgnije. moj wujek jak drenował działke to sypał drobny kamyk pod rure owijał geowłukniną i zasypywał. troche to kosztuje ale jest 100% lepszy niz słoma...nie wiem gdzie wy taki pomysł wytrzasneliscie

a moglibyscie powiedziec co to są dreny??

 

drenaż polega na wpuszczenie w ziemie rur z dziurami które ściągają wode z powierzchni i odprowadzają do studzienki,rowu


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bodzio110    3

To co ze sloma zgnije, ale pozostanie warstwa zgnitej i tez nie przepusci ziemi.

Kiedys kladli nawet zwiazane witki wierzby zamiast rurek i tez drenacja dzialala.

Takze ja mysle ze sloma na dren to dobry pomysl - oczywiscie kazdy ma swoje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

U nas drenowane było jakieś 40 lat temu ;) oczywyście drynki ceglane. Są na głębokości jakies 1,2 m i niczym nie przykrywane ale czasem się zapychaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4
To co ze sloma zgnije, ale pozostanie warstwa zgnitej i tez nie przepusci ziemi.

Kiedys kladli nawet zwiazane witki wierzby zamiast rurek i tez drenacja dzialala.

Takze ja mysle ze sloma na dren to dobry pomysl - oczywiscie kazdy ma swoje zdanie.

 

ale same też częsciowo zatkają wiec jak juz masz inwestować w drenaż pola to zrób raz a porządnie


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

Co do maszyny do drenowania pól, sąsiad wykombinował coś takiego:

Mocna masywna rama, dotego duża sięgająca na dużą głębokość o odpowieniej szerokości łapa podobna do tej z głębosza i podajnik węża...

Ciągał to 180KM MF'em na bliźniaczych kołach...

Nie wiem czy ma to urządzenie jeszcze na stanie... fotek tego nie uda mi się zrobić...

Jak to się sprawdzało to też nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol2611    0

u mnie pamiętam jak robili drenacje pola to było w 71 roku. mieli taki plug jednoskibowy i on odwalał taka skibę o głębokości metra i ciągało go dwa stalińce. nie wiem czy wiecie co to jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ARQ    0

Witam. Orientuje się może ktoś jakiej średnicy daje się te perforowane rurki PVC i czy dawać rurki z filtrem syntetycznym czy wystarczy tylko żwirem obsypać na co najmniej 10 cm? Przez przypadek dokopałem się do jednej rurki (jest ceglana) przy końcu pola i chciałbym ją trochę pociągnąć dalej bo woda stoi na polu. Jak odkopałem to woda leciała nawet dużym strumieniem:)

 

A i jeszcze chciałbym zapytać o średnicę perforacji, bo różne są, zależ to pewnie od gleby, a jest to piach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rurę daj takiej średnicy jak odkopałeś ceramiczną drenę. Filtr syntetyczny jest dobry bo na lata i masz pwność, że dreny nie zamuli. Ceramicznej dreny tak nie zamula, dlatego nie było konieczna ich izolacja. Cena ceramiki na dziś sprawiła, że najtaniej wychodzi perforowana rura i owinięcie geowłókniną. To jest tani materiał, więc warto troszkę dołożyć i być pewien porządnej roboty. Za trochę więcej można kupić gotową rurę perforowaną z nawiniętym już filtrem.

 

jak ktoś ma dużo do kopania to polecam, wypożyczyć tego typu maszynkę KLIK. Prawda jest taka, że drenaż im niżej, tym bardziej obniży zwierciadło wody i gleba będzie mogła więcej przyjąć wody. Podstawa to zachowanie spadku i drożności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ARQ    0

Ciekawa maszynka, takiej jeszcze nie widziałem. Muszę wziąć sprawy w swoje ręce z tymi drenami bo woda na polu stoi i pszenżyto też stoi (80 arów), a na spółkę wodną nie ma co liczyć. Już 3 lata proszę się o przekopanie 30 metrów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

co tych dren ceramicznych kiedyś nie było innego materiału :) a poza tym ich układanie to jednak sztuka bo musi być równo i ściśle je trzeba układać

Stare jak rozwalałem to musiałem użyć młotka by wywalić jedną z ciągu :D

 

Co tych dren też mam problem bo popsute wiosną się zdenerwowałem i 50 m rowów nakopałem by w końcu znaleźć zarwane miejsca (jak by teraz to było dalej niedrożne to 1 ha by był sadzawką) i w końcu wyszło że ciąg ich był w inną stronę niż przewidywałem i dodatkowo posiada boczne podłączenie :)

a rów w końcu znajduje się powyżej wylotu dren :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolmarket    0

To prawda,kiedyś robiono dreny ceramiczne,ale jak widac były wytrzymałe:) U nas niedawno były kopane na głębokości 1,5 metra-mówili że to optymalna głębokość. Ale nie jestem pewny czy zasypali żwirem czy od razu ziemią...


www.Rolmarket.pl - sklep ogrodniczy, produkty dla rolnictwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobo84    0

drenaz mozna wykonac na rozne sposoby np. wykopac rowek i poukladac kamienie np. wapienne ,dreny pvc dreny ceramiczne wiazalkowe itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmkam    0

Ja jak drenowalem to dawalem rure drenarksa chyba 100mm od spodu troche słomy na gore caly bal,to bylo jakies 5 lat temu, w tym roku kopałem row i odkopalem kawalek tych dren to sloma zgnila i zostalo tak z 5 cm pruchnicy. dreny czysciutkie zadnego mułu wiec ta słoma jak narazie sie sprawdza. A kopałem cyklopem ale to trzeba niec duuużo czasu na to.teraz kupilem ostrowka wiec o niebo szybciej i sprawniej to idzie.

Edytowano przez farmkam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Jedną skibą po ramę wyoruje rowek ,następnie oczyszczam i zarazem poziomuje (łapie spadek) szpadlem ,gdy już rowki są gotowe układam rury PVC i z przyczepy zasypuje je żwirkiem,następnie już czteroskibowym pługiem zasypuje wykop.I po robocie.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

To troche płytko kładziesz te rury, w zeszłym roku jak kładłem odcinek 150m, to musiałem położyc przez wzniesienie na głębokość 150cm, na końcu rura jest na głębokosci 40cm, lekki spad ma, byłem przedwczoraj na tym polu i woda płynie z drenarki nie stoi na wierzchu czyli inwestycja sie opłacała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj na łące wykopałem kawałek rurki ceramicznej nie wiadomo kto i kiedy drenował pola nawet mój dziadek nie wie... A co najgorsze na polu się musiały zatkać i nam takie sadzawki o średnicy 2 metrów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

ile taka usługa kosztuje? bo mam 0,5 ha ciężkiej ziemi i na wiosnę jest tam problem wjechac, tak jak i w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj