Ferdek07

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

Polecane posty

agromatik    1029

No to taki kredyt to leszcz, a bank go da bez zbędnych ceregieli i przysłowiowej pisemnej zgody obydwojga pradziadków na wzięcie kredytu.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Zależy kto ile ma dopłat. Jeśli ktoś na 200 tys dopłaty to kredytu może mieć i 2 mln. A jeśli ktoś ma 25 tys to głupota jest branie kredytu na 100 dojnych.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@statek wiesz na pewno jak się planuje powiększanie stada (stado podstawowe x2). A to dla tego, że te dodatkowe gęby już przed powiększeniem produkcji karmisz w postaci młodzieży i remontów. Doskonale wiesz na ile można zwiększyć produkcję mając obecne zaplecze paszowe i czy ma się szanse na zapasy. Nie wyobrażam sobie bez tych wyliczeń powiększenia stada. Mając 50szt sp. dodatkowe 50szt nie jest już takim wielkim wyzwaniem.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

To przy pesymistycznym scenariuszu jak splacisz kredyt? Skąd wiesz że jakiekolwiek które kupisz będą świetne i że wszystkie wytrzymają? Teraz 1.5mln na 4.5 to 150 tys na samą obiera rocznie. A doisz 100 sztuk i masz około 800 tys rocznie i z każdego litra zostaje 40 gr więc razem 320 tys rocznie. Minus kredyt na obieranie to 170 na czysto. A gdzie maszyny? Zakup ziemi i inwestycje?

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Po pierwsze 50 już mam, 25 remontów już też mam, więc zostaje 25szt do kupienia. Nie bawię się w jałówki w.c. bo to znacznie większe ryzyko, biorąc pierwiastki mam jako taką orientację w jej wydajności. Nie mam wymagań, że wszystko ma lśnić nowością, hala może być przechodzona już 50% zaoszczędzam, i tak tnę koszty gdzie się da. Obora to konstrukcja nośna, eurofala, ściana kolankowa, a reszta to siatka, żadnych ociepleń bo przy wolnym-stanowisku to zbędny luksus. Maszyny przy starym stadzie już są, a kłopoty może sprawić tylko przyciasny wóz paszowy, ale da się wytrzymać.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ale ja Cię nie oceniam i nie krytykuje. Mam swoje zdanie i tyle. Moim zdaniem bardzo dobrze robisz tnac koszty. Ile taka obora Ci wyniesie i w jakim systemie?

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Bezpieczny poziom zadłużenia w przeliczeniu na krowę to ok 8000zł. Przy inwestycjach można zaakceptować 12000zł. Powyżej to może być "ruska ruletka" :-)

 

Tak przy okazji Niemcy i Holendrzy szykują się do zniesienia kwot mlecznych od kilku ładnych lat. Nie chodzi bynajmniej o nowe obory ale o rynek zbytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Ja tego nie odebrałem jako krytyki czy oceny, po prostu przedstawiłem swój punkt widzenia. Ten post miał ukazać mój sposób podejścia do problemu budowy nowej obory, wybór technologi, budynku ,kosztorys to długie godziny przed internetem i na słuchawce telefonu.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Bezpieczny poziom zadłużenia w przeliczeniu na krowę to ok 8000zł. Przy inwestycjach można zaakceptować 12000zł. Powyżej to może być "ruska ruletka" :-)

 

Tak przy okazji Niemcy i Holendrzy szykują się do zniesienia kwot mlecznych od kilku ładnych lat. Nie chodzi bynajmniej o nowe obory ale o rynek zbytu.

 

na jakiej podstawie masz takie wyliczenia?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Zgadzam sie ze Statkiem względem wielkości kredytu tylko z jedym "ale" bo dopłatę możemy uzyskiwać także z dzierżawy. A niektórzy planując budowe obory często nie przeliczają realistycznie zaplecza paszowego bo liczą ze np wezmą ziemie w dzierżawę lub co gorsza bazują na dzierżawie co w moim odczuciu jest skrajną głupotą bo dzierżawa dziś jest jutro nie ma ,a dziś coraz cieżej o ziemie i co mamy kredyt trafia sie jakiś kataklizm (susza itp) i co wtedy?

Ja jestem zwolenikiem wielokierunkowego gospodrstwa bo jak pokazały ubiegłe lata dziś płaci zboże ,a jutro płaci mleko i wielokierkunkowe gospodarstwo bedzie w stanie nawet przez jakis czas dołożyć do jednego i przeczekac. A ktoś kto żyje np tylko z krów co zrobi?

Wielokierunkowoś moim zdaniem jest kluczem do przetrwania tego strasznego 2015 ! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Po pierwsze 50 już mam, 25 remontów już też mam, więc zostaje 25szt do kupienia. Nie bawię się w jałówki w.c. bo to znacznie większe ryzyko, biorąc pierwiastki mam jako taką orientację w jej wydajności. Nie mam wymagań, że wszystko ma lśnić nowością, hala może być przechodzona już 50% zaoszczędzam, i tak tnę koszty gdzie się da. Obora to konstrukcja nośna, eurofala, ściana kolankowa, a reszta to siatka, żadnych ociepleń bo przy wolnym-stanowisku to zbędny luksus. Maszyny przy starym stadzie już są, a kłopoty może sprawić tylko przyciasny wóz paszowy, ale da się wytrzymać.

Konstrukcja i hala uzywana to ok. Ale moim zdaniem ocieplenie dachu trzeba robic, znajomy ma blache i kurtyny wszystko marznie, woda to mniejszy problem bo poidla izolowane a do rur przewody grzewcze albo pompka, gorzej z gnojem on mial plytka sciulke, to zgarniaki staly, nie wiem jak jest na kratach jak w oborze minus ale jak nie scieliszi na zgarniakach to jeszczw gorzej. A latem z kolei grzeje przez blache, bylem latem u znajomego w oborze 60 stanowisk na uwiezi w unieglym roku budowana (!!) Ma duza kubature bo szer ok 20 moze niecale bo ciagnikiem wypycha, to klimat super grzalo latem a w srodku chlodno, lepiej niz u mnie przy wiatraku. Ponizej 15 za stanowisko brutto zejdziesz przy oszczedzaniu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ropsonok    25

Ja nie wiem co wy widzicie w tych kredytach, za sam taki procent to można normalnie przeżyć. A jak takie dochody macie to po co kredyt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jesteś w stanie rozwijac sie bez kredytu??? Jezeli tak to jak taki rozwój wygląda

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Kupuje paczkę gwoździ :P. Mowa jest o inwestycjach, przy których nawet skarpety z zakopca stają się przymałe. Można też smarkać przez latek piętnaście i zaczynając produkcję zacząć też remont początku budowy i tak w koło Macieju.

@savas podpięcie zwykłej geowłókniny pod zadaszenie daje niesamowity efekt.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ropsonok    25

Czy lepiej spłacać kredyt 10 lat czy pooszczędzać przez 3 lata + oprocentowanie z lokat? Powiedzmy od 300 tys kredytu spłacasz rocznie 30 tys. co po 10 latach daje już kolejne 300 tys dla banku. A przez 3 lata odłożyć po 100 tys + 15 z lokat.

A teraz następna sytuacja: wziełeś 300 tys kredytu na chlew, a za rok sąsiad sprzedaje pole o miedze, co robisz? Chlew można było pobudować zawsze, a pole może kupić ktoś drugi i jego nigdy nie odkupisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Ja jestem zwolenikiem wielokierunkowego gospodrstwa bo jak pokazały ubiegłe lata dziś płaci zboże ,a jutro płaci mleko i wielokierkunkowe gospodarstwo bedzie w stanie nawet przez jakis czas dołożyć do jednego i przeczekac. A ktoś kto żyje np tylko z krów co zrobi?

Wielokierunkowoś moim zdaniem jest kluczem do przetrwania tego strasznego 2015 ! :D

 

Wielokierunkowość to klucz do zaje##nia się na gospodarce a nie do przetrwania.... Postaw stado krów, do tego tuczarnię, uprawiaj ziemniaki jadalne, trzymaj opasy - po 3 latach ciągasz rękami po ziemi a i najważniejsza sprawa - skąd wziąć gruntów??

 

Gospodarstwa wielokierunkowe są najczęściej małymi gospodarstwami gdzie np jest 10 krów, kilka byków, 2ha ziemniaków, 10a truskawek, sprzedaje się trochę zboża - roboty tyle co przy 30 krowach a kasy połowa... Z czego to wynika? Ot prosta odpowiedź - w większości przypadków problemem jest brak miejsca na postawienie/dostawienie obory. W moim rejonie podwórka mają po 30 m szerokości i 100 długości - paradoksalnie tam gdzie nie ma następcy podwórka mają 60m szerokości i jest miejsce na wszystko. Trochę tu żalu wylewam ale niestety, sam bym dostawił kilka m obory, zrobił ją pod paszowóz ale nie mam gdzie :/ mimo że gruntów sporo....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

@statek

Pieniądze z likwidacji stada powinny wystarczyć na spłatę długu. To jest bezpieczne założenie przy hodowli bydła.

Ponieważ gospodarstwa to często spory majątek fachowo stosunek długu do aktywów powinien być na poziomie 0,3-0,4. Jeżeli wskaźnik ten jest na poziomie 0,4-0,7 rolnik może mieć przejściowe kłopoty np. przy niskiej cenie skupu mleka i wołowiny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Żaden ze wskaznikow nie pasuje do specyfiki rolnictwa niestety :/ robiłem to na jednych zajęciach. Co z tego że teraz jalowka kosztuje 8 tys a jak będziesz miał problemy ze splata przy niskiej cenie mleka nikt nie kupi jej za 6.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Teraz byle krowa 6 tys a kiedyś? W dołku cenowym za 3 tys można było kupić. Co w sytuacji gdy likwidacja stada pokryje 60% kredytu? Zostaje nam 40%, niewykorzystane budynki i maszyny oraz brak środków na życie bo nie ma produkcji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zostaja jeszcze hektary ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

To po h## taka inwestycja skoro masz przepieprzyć dorobek pokoleń? Skoro masz stado 30 sztuk to tylko pracować spokojnie a nie cudować. Nadwyżkę zboża sprzedać i mieć spokojną głowę.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To po h## taka inwestycja skoro masz przepieprzyć dorobek pokoleń? Skoro masz stado 30 sztuk to tylko pracować spokojnie a nie cudować. Nadwyżkę zboża sprzedać i mieć spokojną głowę.

 

 

no wiesz ja akurat sie nie bawie w takie historie z kredytami, takze mnie to nie dotyczy, robie na tyle na ile mnie stac

a co do tych co biora na maxa, to tylko mozna powiedziec: widziały gały co brały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ropsonok    25

A wiecie na jakiej zasadzie działa komornik? Wycenia wszystko i licytacja, jak na pierwszej licytacji nie ma chętnych to na drugiej cena spada o połowe. A jak dalej nikt nie kupuje to sprzedaje dla tego kto ile da. Komornik za darmo też nie działa, dla siebie bierze też niezły procent. I w taki sposób za 100 tys długu potrafi sprzedac całą gospodarkę. A takie plany że jałówka jest warta 8 tys to można sobie tylko pogadać.

 

Opowiedzcie o swoich planach Bogu, niech się pośmieje.

 

Wielu myśli że jak za komuny, umożą kredyt albo odroczą spłatę. Bank nie daruje złotówki, a nie spłacony kredyt przechodzi na 50 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Ropsonok Ty jesteś jak mój wujek... całe żucie łoscędzał , kredyty samo zło ,bo on na złodziei nie będzie robił...

A mój ojciec brał kredyty ,spłacał jeden brał drugi i nie rzadko było krucho ...

Reasumując ja mam kilkadziesiąt ha a wujek przez całe swoje życie dorobił się dwóch ciągników jeden T-25 i drugi stary grat....


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
    • Przez LUKAS616
      Witam
      Na schładzalniku do mleka Alfa Laval TE 92 pokazuje mi się błąd e2 i wyłącza się zbiornik. Czy ktoś wie co on oznacza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj