Ferdek07

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

Polecane posty

damian40000    86

damian teraz to pojechałeś po bandzie :lol: . Co do przykładu który opisałem rolnik miał kreche w jednym banu, nie chcieli więcej dać, bez problemu dostał w innym banku spółdzielczym więc dla chcącego nic trudnego.

to do jakiego poziomu według ciebie można się zadłużac przy produkcji mleka.? U nas płacimy 10tys zł rocznie kredytu i około 9tys zł czynszu dzierżawnego. Do dopłat niecałe 26ha. produkcji około 100 tys litrów mleka i 15 opasów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

100tyś zł moim zdaniem to bezpieczna kwota przy takiej produkcji jak pisałeś . Sprzedaje się rocznie 200tyś l mleka to i 200tyś kredytu jest jeszcze bezpieczne ale to tylko moje zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Otóż to. Kredyt to ryzyko. Ale 200 kredytu czy rat kredytu?

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Ja bym sie nie zgodzil co do porownywania wysokosci kredytu do doplat. To zalezy od branży, bycmoze przy roslinnej mozna tak liczyc, ale na zwierzecej jezeli ktos leci na dzierzawach bo jest ziemia po 80tys/ha ktorej nota bene nie ma , to w takim wypadku zalozmy przy 20 ha splacasz 20tys/rok na 10 lat to teraz obory na 30 ktow nie postawisz nie mowiac juz o rozwijaniu sie... moim zdaniem wys kredytu trzeba mierzyc do spodziewanych zyskow z inwestycji, jezeli hodujesz krowy i bierzesz nowy kredyt na 4 ciagnik to pieniedzy to nie przyniesie i sensu w tym brak ale jezelin kupujesz 10 krow, to wtedy trzeba przeliczyc inwestycje i tutaj pieniadze z tego bede

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

kredyty to kwestoa indywidulana a najważniejsze w tym wszystkim to mieć jakieś zabezpieczenie, w sensie np. chciaż by 2 emerytów z dobrą emeryturą inny biznes czy las i drewno na sprzedaż, bo co przycniesie los tego nie wie nikt, tak ktoś nieźle sobie radzi duża produkcja duże kredyty jest fajnie, przychodzi jakieś chorubsko w stadzie, jakieś problemy coś wymoknie i jak równia pochyła nie każdy się pozbiera

fakt jak wszyscy jadą na kredytach ale jak ktoś ma roślinki to bardziej obrotówki bierze, a przy krowach to branża tak kapitało chłonna jak żadna inna i sąduże kredyty inwestycyjne i tego nie da się ominąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Jeśli ma się własnych 20ha to nie stawia się obory na 80 sztuk za 1.5mln a o takich historiach słyszałem.

Co do tych emerytów to dobrze jak są ale np co ma powiedzieć przedsiębiorca wykladajacy 200tys na start na 14%? Wszędzie jest ryzyko i należy oddzielac gospodarstwa od finansów domu i po prostu płacić sobie za swoją pracę. To byłoby najzdrowsze ale nie zawsze się uda

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Kiedyś ktoś kto ma kilka tyś ha powiedział mi że nie ma znaczenia ile się ma tylko jak to funkcjonuje, bo nawet jesli ktoś ma 20ha i 30 szt bydła i to funkcjonuje i da się minimalnie inwestować to może być w lepszej sytuacji niż ten co duży, bo duży z miesiąca na miesiąc może popłynąć, fakt że są tacy co mają po kilka tyś ha i kilka set bydła ale Panowie ile takich a ile tych średnich, poza tym, fakt sam też znam przypadki z 12ha obory za 300 tyś czy 2gie tyle krechy na maszyny no cóż niektórzy mierzą wysoko ;),

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

A drugą sprawą jest to na co się te kredyty bierze. Bo jeśli nie mamy dużego ciągnika to drożej wychodzi wyprodukowanie sianokiszonki itp więc w pewnym sensie ciągnik zarabia na kredyt. Ale nieraz widzę takie przypadki gdzie na podwórku stoi 3 ciągniki a rolnik bierze kredyt na 4 choć do obrobienia ma może ze 20ha i te 3 ciągniki w zupełności by wystarczyły.

Ważne jest to ile się ma ha ale jeszcze ważniejsze jest rozsądnie gospodarowanie tym wszystkim. Bo nie raz bywa tak że ten co ma więcej w oborze ma mniej w portfelu.. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

Znajomy ma 400 tys. mleka a będzie stawiał na 200 sztuk oborę a dojnych ma mieć 150 krów ;)

 

2 mln ma kosztować i 60ha własnych

 

Można?

Edytowano przez piotrus19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

60 własnych to bym 120 max doił. Stabilnie. Samemu się w miarę ogarnie.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Sasiad z jedej wioski ma swoich ok 30-35ha aktualnie ok 130 dojnych druga obora niedlugo bedziebstala do tego ponad 400 koni w ciagnikach kilka milionow juz splaconych przez ostatnie 15 lat nie mowie juz o maszynach jak np beczka za 40 tys euro i wiele wiele innych, trzeba payrzec ile moze zostac kasy w najgorszym przypadku i tak dobierac kredyt zeby nie poplynac;)a jeszcze dodam ze ma zapas paszy na ok 6-8 miesiecy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

A drugą sprawą jest to na co się te kredyty bierze. Bo jeśli nie mamy dużego ciągnika to drożej wychodzi wyprodukowanie sianokiszonki itp więc w pewnym sensie ciągnik zarabia na kredyt. Ale nieraz widzę takie przypadki gdzie na podwórku stoi 3 ciągniki a rolnik bierze kredyt na 4 choć do obrobienia ma może ze 20ha i te 3 ciągniki w zupełności by wystarczyły.

Ważne jest to ile się ma ha ale jeszcze ważniejsze jest rozsądnie gospodarowanie tym wszystkim. Bo nie raz bywa tak że ten co ma więcej w oborze ma mniej w portfelu.. :)

nieważne ile ha ile dopłat i ile ciągników najważniejsza jest PRODUKCJA jak nie ma produkcji lub ktoś zaczyna od dużej obory a na koniec zostawia zakup jałówek i zrobienie obsady to popłynie, jak ktoś stawia nową oborę to po szopach po stodołach już powinny stać jałówki, krowy, nigdy odwrotnie, w ten sposób wyłożył się nie jeden, inna opcja jak ktoś nie bardzo ma doświadczenie z krowami i porywa się na duże kredyty wszystko pieknie aż do czasu jak przychodzą problemy w stadzie, produkcja siada i jest klops, nie jednego jak już nie dawał rady spłacać kredytów uratowała mleczarnia dając kredyt na kolejne 10-20 jałówek sprzedaje się wybrakowane sztuki wchodzą młode produkcja rośnie, chociaż i byli tacy co te jałówki dobiły ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Dokladnie, tez jak sie buduje to trzeba myslec troche o rozwoju, podam na swoim przykladzie jak budowalismy obore to na glebokiej sciolce stalo 8 dojnych k bylo od nich ok 100 litrow dzinnie, obora byla zbudowana na 50 stanowisk i teraz jest ponad 50 dojnych dfakt ze ceny kiedys byly inne chociaz tez prxerazaly ale dzieki temu bylo gdzie dostawiac i obora troche kasy juz zarobila, oczywiscie to jest do pewnego stopnia i bylo kilkanascie lat temu, teraz nie wyobrazam sobie majac 50budoqwac obory na 400 ;) gdyby mozna bylo cofnac czas to dalbym sie pokroic zeby wtedy budowac na 150 dojnych bo inflacja tak poszla do gory i ceny ze teraz przeraza mnie mysl o budowie, banka teraz to gdybym mial sie budowac nnie robila by nic;) ogladalem program o niemieckim farmerze szukalem teraz ale nie moglem znaleźć ale facet opowiadal ze w ciagu kilku lat zainwestowal 4mln euro teraz 200 krow i 200 ha obrabia, cos pieknego jak t o wygladalo wszystk... fakt ze rolnicy w polsce w ciagu 15 lat posuneli sie o 100 do przodu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

@Ferdek07 ha też są ważne bo żeby wyżywić stado trzeba trochę paszy zgromadzić. W niektórych miejscowościach ludzie postawili obory i teraz biją się o ziemie. I co z tego że mają wysoko rozwiniętą produkcje jak duża część dochodu idzie na czynsz za dzierżawy albo zakup pasz. Jak na razie bez ziemi to można drób chować abyś miał miejsce na postawienie kurników resztę pasz kupujesz gotowych. Przy krowach tak nie jest bo jeśli nie będziesz miał ziemi to i nie powiększysz stada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Jak masz płacić za dzierzawe bez dopłaty to odpuść sobie. Bez sensu. Lepiej mniej i na spokojnie niż więcej i na wariata

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 

  • Like 2

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

@Ferdek07 ha też są ważne bo żeby wyżywić stado trzeba trochę paszy zgromadzić. W niektórych miejscowościach ludzie postawili obory i teraz biją się o ziemie. I co z tego że mają wysoko rozwiniętą produkcje jak duża część dochodu idzie na czynsz za dzierżawy albo zakup pasz. Jak na razie bez ziemi to można drób chować abyś miał miejsce na postawienie kurników resztę pasz kupujesz gotowych. Przy krowach tak nie jest bo jeśli nie będziesz miał ziemi to i nie powiększysz stada.

oj ha ważne ale i nie najważniejsze, można kupować młuto browarniane, wysłodki, pasze treściwe gotowe, wielu rozmachneło się na 100 i więcej mlecznych i potem zmniejszali, ale nie dlatego że paszy nie ma, ale po prostu nie dają rady przy tym chodzić, rozpisujecie się a co tam zamiast 50 na 150 oborę można było stawiać aby paszy było, ale kto przy tym będzie chodzi to już się nie zastanawiacie, naprawdę chcecie wstawać o 3ciej rano na dojenie i wracać z obory o 24tej,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ferdek i tu się mylisz. Mając 150 dojnych masz dwie osoby do dojenie a Ty zajmujesz się inseminacja selekcja odchowem i nadzorem i jeśli ktoś ma łeb na karku to przy 150 będzie mniej przy tym fizycznie robił niż kto kto ma 50 i robi sam z żoną i dziećmi. Mam przykład u siebie gdzie koleś ma 100 dojnych i 4 ludzi pod sobą.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Ferdek niektórzy chcą i np mój sąsiad ma ponad 50 krow ,dojarka konwiowa wóz paszowy jego to taczka , jak na rano da krowom jeść to już południe i znowu zaczyna dawać na wieczór .Jego życie to obora i on to lubi.... Co Ty na to??? :)

Kiedyś z bratem malowałem ściany w oborze i mój brat sie śmieje że w oborze musi być ładnie bo tam się najwięcej czasu spędza... :)


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Każdy ma swoje życie. Dla mnie to obojętne i nie oceniam. Ważne jak samemu się daje radę i czy czerpię się z tego satysfakcje

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Dokładnie grunt to organizacja, gdyby kazdy wlasciciel fabryki patrzyl tylko na wlasne sily to by nikogo nie zatrudnil i biegalibysmy jeszcze po lesie razem z tymi krowami. Jak juz jest duzo do roboty to trzeba szukac człowieka do roboty i jak ktos chce to znajdzie, tylko trzeba pogodzic sie z tym ze zamiast na rate ciagnika trzeba co misiac komus zaplacic... u nas juz tez bylo pewnie z kilkunastu pracownikow ceny, trzeba tylko kazdego nauczyc na początku zastanowic sie co ma robic jakie obowiazki dac troche wolnego w dzień ale tez przypilnowac troche i dac kojkretna robote bo bylo u nas tez tak ze facet cale dnie prawie w oborze siedzial i mowil ze robi po 14 godzin dziennie tylko ze polowe z tego przesiadzial na deskach za obora i palil fajki;) teraz nie ma nikogo do pomocy gdzies od roku i powiem szczerze ze to glupota, bo ciaganie taczki wywalanie gnoju, scielenie czy sprzątanie to juz nie robota dla rolnika bo jak sie upieprzysz w robocie caly dzien to ci sie nawet nic poczytac nie chce a teraz wiedza to podstawa rozwoju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lara    0

wywalanie gnoju nie dla rolnika? no nie powiedziałbym bo licząc na siłę najemną to ciężko sie dorobić uczciwej gospodarki.... większość to by tylko szła na ilość a potem zachajtacie się w robocie. Ja jestem zwolennikiem mniejszego areału ale dopilnowanego i zadbanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ale w przypadku mleka wiąże się to z uwiazaniem co osobiście dyskwalifikuje Twoje rozwiązanie. Co z tego że dopatrzysz będziesz miała świetne wyniki i sporo kasy jak nie będziesz mogła wyjechać na dwa tygodnie na wakacje?

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

To nie trzeba liczyc na sile najemna, tylko wymagac, kiedys mielismy cielaki w starej oborze po swiniach z korytarzem przez srodek stalo ok 20 sztuk do 1,5 roku gdybym mial tam widlowac to bym wogole nie chcial tych cielakow trzymac, trzeba bylo zaplacic 2 osobom i walili od rana do nocy, oni zadowoleni i my, jezeli sie ma wieksze gospodarstwo oczywiscie bo do 30 krow to nie ma wogole co mowic o pracowniku na stale.

Edytowano przez savas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
    • Przez LUKAS616
      Witam
      Na schładzalniku do mleka Alfa Laval TE 92 pokazuje mi się błąd e2 i wyłącza się zbiornik. Czy ktoś wie co on oznacza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj