Ferdek07

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
zulian    5
Napisano (edytowany)

a ty możesz ??

ps uważaj aby twój syn nie pogratulował ci za parę lat długów

Edytowano przez zulian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

kazdy robi jak uwaza i bierze za to odpowiedzialnosc, jeden splaca 10 lat a drugi zbiera kase i kupuje za swoje. Co kto lubi.

 

Nie zgodze sie ze jestesmy za nimi 25 lat. Obecnie jestli chodzi o gospodarstwa mleczarskie jestesmy nawet przed nimi w niektorych wypadkach. Jedyne co podziwiam i chcialbym sie nauczyc to ekonomicznego myslenia i ich "rachunkowosci"

 

Jesli ostatnie zdanie "1mln i 30 krow w oborze" kogos uraziło to przepraszam ale po prostu ja bym wzial 1,5mln ale mial tych krow 100. Po prostu jednostkowy koszt budowy jest mniejszy a koszt wyprodukowania surowca mniejszy. A z 30 krow splacic mln to sorry ale przy mleku 1,4zł gdyby nie doplaty to zysk zerowy.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Pamiętacie jak panowały choroby bydła i takie tam. Było to w czasie jak wielkie gospodarstwa mleczarskie w europie przechodziły na produkcję kukurydzy na biogaz. Krowy ubezpieczone, kasa z ubezpieczalni i mogą świat doganiać.

To co u nas jest teraz to u nich było 25lat temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

choroby o ktorych mowisz byly 12 lat temu a nie 25

 

Trzeba być głupcem zeby teraz krow nie ubezpieczac. To tak jakby taksówkarz nie mial autocasco w aucie.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

@statek napisał

''przy mleku 1,4zł gdyby nie doplaty to zysk zerowy''

 

 

jak zysk zerowy to lepiej te maszyny co masz to sprzedaj a ziemie w odłogowanie pusc, znaczy sie rolnosrodowiskowe i bedzie wiecej kasy bez dojenia krów, skoro cały zysk to dopłaty, to na rolnosrodowiskowym bedzie jeszcze lepszy zysk :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

zachowałes sie jak dziennikarz z tvn i zacytowałes post nie czytajac chyba poczatkowej czesci. Napisalem:

 

przy 30 szt z kredytem na 1mln przy mleku po 1,4zl bez doplat nie ma zysku.

 

Policz ile kosztuje Cie obsluga kredytu rocznie a ile zostanie Ci z 30 krow.

 

1mln wziety na 10 lat na 3% to około 115 tys rocznie odsetek z ratami.

 

Z 30 krow jak Ci tyle zostanie to naprawde jest dobry wynik.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

choroby o ktorych mowisz byly 12 lat temu a nie 25

 

Trzeba być głupcem zeby teraz krow nie ubezpieczac. To tak jakby taksówkarz nie mial autocasco w aucie.

 

 

Nie pisze że były 25lat temu tylko że te choroby pokrywały się z przestawianiem na biogaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162
Napisano (edytowany)

@statek

 

a jezeli chodzi o kredyty to ja mam takie samo zdanie jak ty

masz racje

myslałem ze chodzi ci o to ze nie ma zysku z produkcji mleka

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

pewnie ze jest zysk i normlanie szlak mnie trafia jak ktos mowi ze nie ma. Nie podoba mi sie zbyt wysoka cena tego mleka ktora powoduje (jak nie spowodowala) lawinowe branie kredytow bez wczesniejszego przemyslenia. Bo wyskoczyły dwa lata po 1,5zl za litr i kazdy mysli teraz ze Boga za nogi chwycil. Racjonalnie ludzie podchodziliby do tych spraw maja za mleko 1,2zl.

 

Podobnie z trzody. Nie oplaca sie a coraz wiecej ferm widać i duzych gospodarstw ktorym w jakis sposob wychodzi.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Pogłowie świń najniższe od lat a Ty mówisz że ferm przybywa... Zachód importuje swoje do nas i w ten sposób niszczy.

Był czas że mleko kosztowało 1,8-2 zł, kierowcy mieli wywieszone kartki na szybach: "Kupię mleko", wtedy stawiano obór do oporu - jak się to skończyło wszyscy wiemy. Sam bez kredytów wielkich cienko przędłem, 0,8zł za litr... tragedia. Z tymi wysokimi cenami to w każdej produkcji: ziemniaków nasadzili tyle że nikt nie chciał, teraz rzepaku nasiane a potem będzie płacz że po 1200zł trzeba oddać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

z trzoda chodziło mi o to ze łatwiej osiagnac zysk majac kilka tysiecy sztuk. Maja 100 sztuk zarobisz po 10zl w ciagu calego tuczu to jest 1000zł na 6 miesiecy. A jak ktos ma 10000 szt? to ma 100000zł. Efekt skali. Produkujesz wiecej to produkujesz taniej.

 

no i co ze po 1200zł? i nie ma zarobku na tym? liczyles kiedys koszta? i znowu wracam do przykladu skali. Masz 10ha niech zostanie Ci 5000zł przy takiej produkcji. A jak masz 1000ha to zostanie Ci 500000 tys a koszty produkcji beda nizsze.

 

Co Ty byś chciał jak za komuny ceny od gory ustalone zrobic? To jest rynek. A Polska jest malym pionkiem na tej szachownicy. To nie my rozdajemy karty i trzeba sie z tym pogodzic i umiec grac tak aby jak najwiecej ugrac dla siebie


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

To nie jest dokładnie tak jak piszesz @statek-jak zapewne wiesz mam w rodzinie naprawdę potężnego hodowcę świnek (40 tys sztuk+bliżej niezidentyfikowana :D liczba warchlaków ).Zapominasz o jednej rzeczy-takie 40 tys sztuk musi mieć dach nad głową !Musi mieć szamba ,musi-tu ciekawostka (choroby) być rozlokowane w paru gospodarstwach,musi... .Wiesz jakie to są koszty ?

Ale do rzeczy-oczywiście że jest zysk (efekt skali )-ale czasami tego zysku nie ma a nawet są straty.Do czego zmierzam-mój brat twierdzi że trzeba być tak dużym po to aby przetrwać okresowe górki i dołki.Jego zdaniem w najbliższym czasie wypadną z obiegu gospodarstwa w powszechnym mniemaniu duże (5-10 tys sztuk tucznika).Ciekawe co ?

Co do reszty Twoich wywodów generalnie się zgadzam-ja postawiłem na powolny rozwój (nauczony smutnym doświadczeniem spowodowanym przez biegłego w swojej sztuce ;[ inseminatora).

PS.A cenę mleka założyłem na poziomie 1 zł/l :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

kazdy ma swoja recepte na sukces. Jednemu pasuje wziecie kredytu pod zastaw calego gospodarstwa a drugi zrobi powoli. I jeden i drugi dojdzie do celu. Jeden szybciej z ryzykiem a drugi wolniej bez wiekszego ryzyka. Nigdy nikogo nie namawiam ani do jednej ani drugiej metody. To kazdy sam powinien ja wybrac.

 

Ja zakładam zeby łączna suma zoobowiazan nie byla nigdy wieksza niz doplaty. Noga sie powinie, doplaty przyjda i zalatwia sprawe z bankiem.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

W Polsce panuje przyzwyczajenie że jak ktoś się na coś nastawi to ciągnie to do końca życia- albo i pokolenie do przodu. Na zachodzie rolnicy przebranżawiają się niekiedy częściej jak my samochody zmieniamy. I nie chodzi w tym tyle o szukanie bardziej dochodowych upraw/hodowli tylko o dotacje na start w nowej branży ,z których po 5 latach zostaje kupa kasy do kieszeni i znowu coś nowego. Druga sprawa - pieniądze za rezygnację z czegoś- np kwoty mlecznej- przecież był czas u nas że ARR dawało 1zł/kg wyrzeczenia się kwoty- przy obecnych zyskach na czysto to 3-4 lata dojenia - gdzie tu logika przecież to pieniądze za nic tak naprawdę, żałuje że nie oddałem im bo spora kasa przeszła koło nosa... stracił bym szanse na rozwój ? Raczej nie, zresztą i tak nastawiam się na opas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Sorry @pawel-ale wyobraź sobie jak na przykład ten mój w/w kuzyn przebudowuje tuczarnie na obory (już raz przebudowywał kurnik na chlewnię)-to se ne da !To już nawet nie miliony a zapewne ciut większe sumy wchodza w grę.Mówisz trochę jak ci którzy się nie znają a piszą gdzieś tam na forach w stylu-"jak się rolnikowi świnie nie opłacają to niech krowy postawi".A jakie masz w Polsce dotacje na start w nowej branży ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

to prawda, @Paweł, opierasz się tylko na własnym doświadczeniu. Nawet jeśli byś zmieniał kierunek produkcji co 10lat to i tak jestes stratny- musisz zaorać łąki, przebudować całe zaplecze paszowe, usuwanie obornika, logistykę i sporo maszyn. A kupując nowe lub prawie nowe, a sprzedając 10lat starsze na pewno nie zarobisz. Najlepsze ( i najstabilniejsze) dochody mają ci, co rozwijają produkcję przez dlugi czas. Doświadczenie procentuje i dlatego np. bydło przez kilka pokoleń jest trzymane w jednym gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Można manipulować strukturą zasiewów ale nie rodzajem produkcji zwierzęcej.

 

statek: ja wiem że cenę ustala rynek i nie mam nic przeciw. Co do efektu skali... sam wiesz że na takie hodowle nie może sobie pozwolić zbyt wiele osób. Inna kwestia: zastanawiałeś się jaki wpływ dla gospodarki będzie miało skoncentrowanie dużych obszarów ziemi w pojedynczych rękach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Panowie że tak zapytam z innej beczki. Do kiedy mleko będzie obowiązywała kwota produkcyjna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Chlewni na oborę łatwo nie przerobi ok, ale oborę po krowach na opasy i jałówki bez większych problemów. Chodziło mi o to że rzadko się zdarza żeby ktoś komuś dawał konkretną kasę za rezygnację z jakiejś działalności- jak było z kwotami po 1-1.2/kg. U mnie w okolicy biją się o jałówki wysokocielne więc chcę to wykorzystać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

znam gościa który zaczynał w latach 80 od 30ha miał krowy, zlikwidował wstawił świnie. Jak wchodziły limity sprzedał wszystko i kupił w innym miejscu 15ha dużą obore i jałówki. Po 2-3 latach sprzedał krowy przerobił obore na świnie. Teraz został mu sam dom i pusta chlewnia, ziemię zabrał komornik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek123    9

Wyposażeniem, sprzętem, budynkami, technologią już na szczęście dogoniliśmy zachód piszę tu oczywiście o dużych gospodarstwach wysoko rozwiniętych których jest może z 5% i one mają przyszłość w produkcji. W Polsce mamy nadal nisze koszty produkcji niż na zachodzie i dlatego możemy z nimi konkurować mimo że zachód równoważy to sobie wyższymi dopłatami. Jakie były jakieś pół czy rok temu strajki na zachodzie, we francji jak mleko było koło 1,1-1,3 nikt nie pozwoli by cena w UE spadła po niżej progu opłacalności, wiele racji ma statek produkując więcej produkuje się taniej !

Powiedzcie mi dlaczego niemcy duńczycy kupują w polsce ziemie na przetargach od ANR, dlatego że jest stosunkowo tania niż ta u nich i w produkcji żywności jest przyszłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

Skala, opłacalność, rynek, ok ale gdzie w tym wszystkim człowiek? To są narzucone wzorce które łykamy i które Nas dzielą. Nieważne duże, średnie czy małe, chodzi raczej by każdy mógł się realizować zgodnie ze swoimi odczuciami. :) Sporo z Was tak myśli, tylko każdy ze swojego poziomu ma inną ocenę otaczającej rzeczywistości i zdanie.

Więc mimo rynku niech dane będzie istnieć wszystkim.

Czy może wyjechać do Islandii?

 

edycja:

i http://pawnic14.wrzuta.pl/audio/5dyYxT5geHM/antos_szprycha_-_z_kosa_do_europy

Edytowano przez wiesaw

samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

ale ja sie z Toba Wieslaw zgodze w 100%, nie można zatracić się na tyle aby zyc aby robic bo to tez mija sie z celem

 

Jednak nie dążę do tego aby wszyscy robili, myśleli jak ja. Każdy ma swoje życie i wykorzystuje jak chce. Jeden spokojnie przeżyje na 10ha i będzie żył dobrze i mu wystarczy a drugi ma 10000ha i nadal mu malo, bedzie wykupował ziemie wkoło.

 

Rynek moim zdaniem trzeba naśladować bo gdy nie będziemy szli z wzorami zachodu to obcy kapitał nas połknie tak jak to robi na Ukrainie. Myślę ze Polsce i tak sie udało stosunkowo duzo gospodarstw zostawić w rękach Polaków


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

A cóż to jest ten zachód?? Święte krowy czy co? Jakim prawem nas naganiają? U nich już nie opłaca się produkować bo są duże koszta. Idąc w tym kierunku i u nas tak za chwilę będzie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

ale ja sie z Toba Wieslaw zgodze w 100%, nie można zatracić się na tyle aby zyc aby robic bo to tez mija sie z celem

 

Jednak nie dążę do tego aby wszyscy robili, myśleli jak ja. Każdy ma swoje życie i wykorzystuje jak chce. Jeden spokojnie przeżyje na 10ha i będzie żył dobrze i mu wystarczy a drugi ma 10000ha i nadal mu malo, bedzie wykupował ziemie wkoło.

 

Rynek moim zdaniem trzeba naśladować bo gdy nie będziemy szli z wzorami zachodu to obcy kapitał nas połknie tak jak to robi na Ukrainie. Myślę ze Polsce i tak sie udało stosunkowo duzo gospodarstw zostawić w rękach Polaków

 

czy naprawde na ukrainie ziemia jest w obcych rekach ?

obcy kapitał to tam moze i jest ale ziemia to raczej w dzierzawie a nie na własnosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
    • Przez LUKAS616
      Witam
      Na schładzalniku do mleka Alfa Laval TE 92 pokazuje mi się błąd e2 i wyłącza się zbiornik. Czy ktoś wie co on oznacza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj