Ferdek07

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

Polecane posty

pawelol111    1342

Kto raz ziemię rzucił i pracuje poza rolnictwem ten już na 100% do rolnictwa nie wróci. Wiem jak moi znajomi zrobili (22-26lat), jedni w salonach samochody remontują, elektronika itp, inni remontują traktory, kolega w sklepie RTV AGD pracuje, to znowu znajomy reklamy rozwozi. Śmieją się tylko z tej roboty na roli...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

A ja znam ludzi którzy z miasta przyszli na rolę, kupili całe gospodarstwo i od podstaw wszystko robili, i dziś po ok 15 latach całkiem dobrze się powodzi i raczej do miasta na etat nie wrócą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Od reguły są wyjątki ale jak sam wspomniałeś 15 lat temu zaczynali od 0. Teraz przy tych cenach maszyn, ziemi i produktów rolnych nie ma to sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polek1919    5

No Panowie i kar jednak nie będzie.

"Dobra wiadomość dla hodowców bydła. Przez najbliższe dwa lata nie będzie zaliczek na poczet kar za przekroczenie limitów produkcji mleka. Rolnicy intensywnie rozwijający produkcję mleka mogą odetchnąć z ulgą. Zaliczki na poczet kar za przekroczenie unijnych limitów produkcji już nie są naliczane. Co więcej, Agencja Rynku Rolnego przygotowuje się do zwrotu pobranych wcześniej pieniędzy."

"Nowelizacja ustawy o rynku mleka weszła już w życie, a tym samym zaliczki na poczet przyszłych kar na dwa lata zniknęły z rynku"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

kary będą tylko zaliczek nie będą pobierać

 

a tak swoją drogą to jak myślicie w tym roku kwotowym Polska przekroczy limit czy nie bo nie wiem czy kupować kwotę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sadzę, że Polska nie przekroczy kar. Ten rok był ciężki dla producentów mleka. Rolnicy zrobili w tym roku mniej paszy i gorszej jakości, także i mleka będziemy mieć mniej. Raczej nie warto kupować kwoty. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

myślę że nie susza i powódź zniszczyła w znacznym stopniu plantacje QQ a to najważniejsze przy mleku zeszły rok był bardzo dobry było dużo paszy a i tak nie przekroczylismy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

U mnie mniejsze gospodarstwa rezygnują z mleka a większe ograniczają produkcje kosztem zwiększania ilości opasów.


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikijohn    24

Bycza górka już była... ale może być jeszcze większa :D Przy tych cenach paszy jakakolwiek hodowla się nie opłaca. Policzcie dokładnie wszystko to zobaczycie ile zostanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

Oj kolego z moich wyliczeń to na bykach i często na krowach po odliczeniu wszystkich wydatków zostaje okrągła sumka (0) czyli zero hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

U mnie w okolicy już 2 w ostatnim roku przeszedł z krów mlecznych na mięsne .... heh ciekawe muszę to kiedyś przeliczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1980    2

Panowie, a ja właśnie zastanawiam się nad powrotem do produkcji mleka. Jakieś 7 lat temu razem z ojcem wycofaliśmy sie z produkcji mleka na rzecz uprawy warzyw, ale i tu jest coraz większa konkurencja, przy mleku to przynajmniej sama rodzina wszystko obrobiła, a przy warzywach musze się opierać na ludziach z zewnątrz( pielenie, zbieranie, sortowanie itp.) Warunki do mleka mamy dobre, wokół obory mamy 10 ha pastwisk, zostały jeszcze maszyny do produkcji zielonek, tylko wiadomo obora musi przejść modernizację, trzeba kupić stado, brak kwoty mlecznej. Sami wiecie ile to kosztuje! Czy jest sens brać to wogóle pod uwagę???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matiboos    28

To zależy ile sztuk chcesz chować. Stado krów jest trudno odbudować w przeciwieństwie do stada świń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1980    2

No właśnie!!! Kiedyś trzymaliśmy 25 krów dojnych. Myślę, że dziś żeby cokolwiek zaczynać to minimum 20 sztuk. I co ważne, co z kwota mleczną bo to że zlikwidują to już raczej przesądzone. Kupić około 120 tyś litrów to również wydatek. Sam już nie wiem, Ale tak jak się patrzę to chyba produkcja mleka i tak jest na przestrzeni ostatnich lat najbardziej stabilna i uwierzcie wiem co mówie :huh: Jak dla mnie ogromnym plusem jest to, że co miesiąc kaska wpływa na rachuneczek, a że się jest uwiązanym jak pies do budy, no cóż, coś za coś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

No na kwotę to ok 10tys zł trzeba w takim przypadku szykować, co chyba nie jest dużym wydatkiem bo tyle co 2 krowy, dużym wydatkiem są jednak krowy bo kupić te 20 szt to ok 100k trzeba mieć, teraz musisz sobie policzyć kiedy te wydatki się zwrócą,

po ile u Ciebie w okolicy za mleko płacą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1980    2

Masz rację z tą kwotą, patrząc na pozostałe koszty jest to niewielka suma. Jestem z byłego siedleckiego, tak więc jeśli chodzi o mleczarnie to Siedlce około 1 zł, Węgrów 1,2 zł, są jeszcze Łosice, ale tutaj to różnie bywa, indywidualni mają chyba nie za dużo, np teść mojej siostry ma około 80 groszy :lol: Ale znów znam członków grupy z pod Wiśniewa (była mowa o tej grupie w innym temacie) którym wychodzi 1,4 zł i w tej chwili mleko oddają właśnie do Łosic. My oddawaliśmy do Węgrowa. Muszę siąść i policzyć wszystkie koszty związane z tą operacją. Jak byście mi pomogli byłoby ok :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

Moim skromnym zdaniem to nie za bardzo oplaca sie inwestowac w tego typu produkcję bo :

- przez ostatnie 10 lat bardzo zmieniła sie technologia produkcji a co za tym idzie nieodzowna jest bardzo szeroka wiedza o hodowli bydła mlecznego a jak wiadomo nawet małe błędy mogą okazac sie brzemienne w skutkach( i niech nikt nie mowi mi o pomocy przedstawicieli firm paszowych bo to najgorsi doradcy u nas pomaga znajomy Pan Dr o zywienia i to dopiero cos daje)

- wydajność czyli nie masz co marzyć ze wydajność na poziomie ok 7 tys litrów od sztuki zapewni ci godny dochod, a co dopiero zwrot poniesionych inwestycji czyli to co powyżej

- może sie okazać iż wydatki związane z zakupem stada mlecznic lub jałówek oraz kwoty mleczjej bedą tylko wierzcholkiem gory lodowej trzeba tez pamietac o przeróbkach budynkow i remontach bo jesli staly nie uzywane to i tak niszczaly a nawet jesli mozna by bylo cos usprawnic i przerobic to lepiej zrobic to teraz niz gdy produkcja bedzie w pelnym biegu

- zakup materiałyhodowlanego to tez nie taka latwa sprawa jesli bedzies zbieral tu i tam sztuki moze sie okzac ze w pierwszym roku bedzies mial wspolczynnik remontu stada na pziomie 30 a nawet 50 % i znowu musisz cos dokupic bo nawet jesli masz swoje cielakito i tak jeszcze nie podratujesz nimi stada wiec wydatki moga byc kolosalne

- Zywienie np przy hf to juz wyzsza szkola jazdy dodatki drozdze premiksy kiszonki i nie wiadomo jakie tam cuda nie widy a jeszcze cos może sie nie udac co przy rozpoczynaniu hodowli moze byc strasznym ciosem (wiem ze istnieją inne rasy ale i wydajnoscia odbiegaja i nie sa w koncowym rozrachunku tansze w eksploatacji niż hf)

- schladzalnik najlepiej dojarka przewodowa jesli masz starszy budynek a jesli wolny nowy o odpowiedniej powierzchni to przystosowanie go tez sporo kosztuje nawet wolnostanowiskowa to juz hala udojowa itp i juz naprawde konkretna suma sie robi

-reasumując z zakladanych 120 tys na początek przy uwzglednieniu wszystkich wydatkow koniecznych robi sie kilka razy tyle

 

pozytywy

- co miesiac wyplata (tylko jesli sie postarasz i bardzo duzo zainwestujesz w stado i zywienie to bedzie wiekssza a jesli nie no to...)

- jesli przetrwasz kilka dobrych latek i bedziesz mial stado pod ocena wydajnosci dodatkowym dochodem moze byc sprzedaz materialu hodowlanego dla innych gospodarstw (ale na to trzeba sporo czasu)

- dodatkowe zrodlo dochodu moze stanowic odchowywanie byczkow i sprzedaz na uboj ale to tez 2 latka

- podstawowa sprawa czyli obornik jako nawoz marna to pociecha ale to czasami jedyny profit z tej produkcji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1980    2

Tak masz rację koszt jest ogromny. Ale to, że technologia jest w tej chwili inna to akurat się tym nie przejmuje. U nas kukurydza na kiszonkę była siana w połowie lat 90-tych, niektórzy myśleli że lasy zasadziliśmy na polach ;[

Timasz to co wymieniłeś w swoim poście to w 100% zgadzam się z Tobą, ale wyznaję taką zasadę, że inwestuje się w to co nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem, a poza tym chyba tęsknie za tą robotą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1980    2

Rozmawiałem dziś z panią z ODR-u, zajmuje się ona gospodarstwami mlecznymi, wiecie co stwierdziła, że ten kryzys który dotknął producentów mleka jakiś czas temu to nawet w 50 % nie przypomina kryzysu jaki przeżywają producenci wieprzowiny. Dziś wpadło mi w ręce kilka danych GUSu na temat krów: w czerwcu 2010r. pogłowie krów wynosiło 2538 tys sztuk i było niższe niż rok temu o 2,6%, jednocześnie zmniejszyła się liczba gospodarstw produkujących mleko o 7% rok do roku. Średnia wydajność to 4800 kg/szt.

Mało robi się krówek u nas, jak Panowie myślicie jak to się dalej potoczy. Ciekawy jestem jakie są nastroje wśród młodych rolników na zachodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

sorry timasz ale nie pojmuje Twojego myślenia

 

Jeśli ma się klasę 5 to się sieje qq i się produkuje mleko, krotka piłka albo hodowla albo nic bo rzepaku ani pszenicy z tego nie będzie

 

Gadanie ze się nie opłaca włóż sobie miedzy bajki. Powiedz to połowie gospodarstw w podlaskim które inwestują i maja jedne z najwyższych opłacalności w kraju.

 

Osobiście wiem ze koszt 1l mleka to 0,70 a za listopad dostałem 1,49 wiec wskaźnik opłacalności bliski 200%


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Jeżeli koszt produkcji = 0,7zł a Ty dostajesz za mleko 1,49 zł to zysku masz trochę ponad 110% kolego a nie 200%.

 

Co innego jak jest już przynajmniej budynek i kilkanaście sztuk bydła, trochę sprzętu oraz ziemia a co innego jak trzeba zakupić 30 jałówek HF i stawiać nową oborę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

@statek a czy do kosztów wliczałeś amortyzacje budynków i maszyn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

sorry statek ja tu pisze o rozpoczynaniu hodowli od zera, a to już czałkiem co innego

 

W mojej okolicy tez jest dużo 5 klasy i jest pszenica i rzepak z takiej ziemi a kukurydzy u nas sieją jak na lekarstwo wiec jest wyjście trzodziarzy jest pełno a mleczarzy prawie ze nie ma wiec ja nie mogę się zgodzić ze nie ma wyjścia jeśli posiada się słabe gleby, a niedowiarków zapraszam w moje okolice :P

 

I nie pisze ze się nie opłaca tylko ze rozpoczynanie hodowli w obecnej dobie nie jest takie łatwe a w przypadku naszego kolegi może być niesamowicie kosztowne

 

Co do kosztów produkcji to są one w każdym gospodarstwie inne ale w 200% zysk anie tez w 100% tez nie uwierzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1980    2

Oj kosztowne!!! Timasz ma rację, rozpoczynanie od zera jest trudne. Na papierze wychodzi, że po spłacie wszelkich zobowiązań zostaje mi tylko dobry nawóz organiczny na moje pola :P. Kurcze nie wiedziałem, że koszt wyprodukowania jednego litra to zaledwie 0,7 zł, toż to normalnie żyła złota ta produkcja mleka ;). Ja osobiście nie wierzę w takie wyliczenia, w swoich wyliczeniach przyjąłem 1 zł. A zysk na poziomie 15-20 %, co i tak wydaje mi się nazbyt optymistyczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Na jakiej podstawie obliczacie koszt produkcji mleka??? Nie możliwe jest jego obliczenie dla ogółu gospodarstw


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
    • Przez LUKAS616
      Witam
      Na schładzalniku do mleka Alfa Laval TE 92 pokazuje mi się błąd e2 i wyłącza się zbiornik. Czy ktoś wie co on oznacza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj