Ferdek07

Przyszłość produkcji mleka w Polsce

Polecane posty

Daniel@- przypowieści mają drugie dno, i tu choć mowa o pieniądzach nie chodziło o pieniądze...dobrze to wiesz, po co link o jakichś jednostkach miary:)

A oczywiście że znam rolników którzy sprzedając kilkaset,czy kilka tysięcy ton QQ czy innych płodów, indywidualnie negocjują ceny, uważam to za normalne. Dziwie się że się z tym nie spotkałeś. Może to nie są różnice o jakich pisałeś, ale rzędu 10-20 zł na tonie.W niektórych postach czuć komunę . Idźmy z drugiej strony. Jak kupujecie kilkadziesiąt ton nawozów, godzicie się na każdą cenę jaka obowiązuje wg. cennika, jak są tu tacy solidarni to niech płaca tyle co taki co kupuję 2 t i trudno sprzedającemu obniżyć mu cenę,a Wam obniża bez problemu bo wie że dzięki temu teoretycznie obsłuży kilkunastu rolników.Nie pytajcie o rabaty czy zniżki...przcierz cena ma być jednakowa! Inne środki do produkcji to samo, maszyny...

Czytałem o wspomnianym rolniku szkoda mi go, "ale widziały gały, co brały" gdy kredyt goni kredyt, a za nim kredyt. Z pewnością zabrakło tu mądrego gospodarowania o którym pisał @pawelol111. Nieruchomości w zastaw to już typowe "zastaw się, a postaw się".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Dobrze wiesz że wiele osób jest ograniczonych przez różne czynniki i nie są w stanie dobudować kolejnych 40m obory nie z braku chęci a z braku możliwości (brak ziemi, brak możliwości jej dokupienia, małe podwórka). Dlaczego ktoś kto ma mniej litrów powinien dostawać po tyłku 40-50groszy?? Przecież to 1/3 ceny dużego dostawcy. Ceny nawozów, śor, maszyn przy większych ilościach są tańsze ale są to różnice rzędu kilku, kilkunastu % a nie 1/3.

Czuć w postach komunę?? Ludzie domagają się równej zapłaty za jednostkę towaru a nie takiej samej kwoty za różne ilości litrów.

W linku na dole było wyjaśnione - nie doczytałeś: "Prawdopodobnie stąd powstało drugie znaczenie słowa talent, czyli uzdolnienie człowieka"

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Miałem tu coś napisać ale widzę że @pawelo wyczerpał wszelkie znamiona przestępstwa :D .

@gospodarny-jeżeli (moim zdaniem całkiem logiczne argumenty) podane powyżej nie przemawiają do Ciebie to już nie wiem o co chodzi.Z kolei gdy nie wiadomo o co chodzi- z reguły chodzi o pieniądze .Czyli jak rozumiem spore gospodarstwo+rodzina w radzie nadzorczej ?Mylę się ?

No i na koniec wisienka na torcie-"W niektórych postach czuć komunę "-a nie czuć jej w Twoich ?Pierwsi sekretarze też mieli w d..(sorry miało być-w głębokim poważaniu) los prostego obywatela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
:D zaraz pojawią się teksty że: niech mniejsi dostawcy wybierają swoich przedstawicieli do rady a nie na dużych głosują. W mojej byłej mleczarni najwięksi cenę ustalali osobiście. Faktury w kopertach. Na zebraniu prezes płakał że średnia cena wysoka, że długi, że sprzęt do produkcji zużyty w 70%.... Gdzie prawdy i sprawiedliwości szukać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8
Napisano (edytowany)

Pewnie przyszłość to najwięksi, bo majątek, a tygodnik poradnik rolniczy kto prenumeruje to pewnie czytał artykuły "Dramat rolnika z Piątnicy" i w obecnym numerze "Liczy się każdy grosz" jak z dużego producenta mleka (sięgało nawet 80tyś/mc) można stać się bezdomnym bez pracy i z długami, pomimo że bank zajoł gosp i 3,1 mln zł kredytu spłacono tzn cały kredyt, to zostało 300 tys za środki do produkcji

 

Mnie dziwi przedewszystkim pasywność banku i mleczarni. Skoro to gospodarstwo było więcej warte niż wartość zadłużenia, to czy bank nie mógł dodać jeszcze 1 mln kredytu? Jeszcze by stworzył warunki żeby sobie ten rolnik poradził.

 

w tym gospodarstwie wszystko za szybko szło. Maszyny- kredyt, obora -kredyt, jałówki - kredyt, środki do produkcji - kredyt. Nie wiem jak z ziemia ale podejrzewam że też kredyt. Wystarczyło inwestycje rozciągnąć w czasie powiedzmy nowy kredyt co 5-7lat i dało by się to przełknać. A tak część stada padła i było pozamiatane.

 

 

 

To nie tak jest jak piszesz że brał, brał i brał. Splot nieszczęśliwych sytuacji sprawił żę stracił stado, potem wziął kredyt żeby odbudować - i znowu stracił. Nie można powiedzieć że rzucał się na kosmos - bo produkcje już miał i to bardzo dużą. Poprostu niefart.

Edytowano przez piotrus19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Bank i tak się łagodnie obszedł, kto ogląda program uwaga, lub expres reporterów, jak potrafią postąpić komornicy i jak wyglądają licytacje w Polsce to włos się jeży na głowie, nie tak dawno w programie było o przypadku gdzie komornik ciągał zadłużenie w wysokosci kilkanacie tys zł na licytacje wystawiono jakis samochód z 2000r i ciągnik o wartosci ponad 100 tys zło samochód poszedł za 154zł a ciągnik za 14 tys, akurat na spłatę kredytu,

 

Co do przypadku rolnika z Piątnicy to dla mnie dziwne że bank tak szybko stwierdził że nie ma szans to gospodarstwo, znam gospodarstwa gdzie od kilku lat rolnik nie widział wypłaty za mleko doi od 20kilku krów po niecałe 200l z 2 dni i jakos komornik nie wkracza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86
Napisano (edytowany)

a co to da że kupisz jałówke na kredyt jak musisz ją podoić ze dwa lata żeby się spłaciła a dopiero potem zacznie przynosić zyski. Czasem też padnie mi krowa i nie mam jałówki żeby zaraz w to miejsce weszła. Jak mam kasę to kupuje a jak nie mam to nie kupuje ale o tym żeby się zadłużać na zakup jałówek nie myślę.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale my rolnicy jak to okresliles ten niefart musimy miec wkarkulowany w inwestycje a nie zakladac najbardziej optymistyczna wersje a pozniej placz

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

a co to da że kupisz jałówke na kredyt jak musisz ją podoić ze dwa lata żeby się spłaciła a dopiero potem zacznie przynosić zyski. Czasem też padnie mi krowa i nie mam jałówki żeby zaraz w to miejsce weszła. Jak mam kasę to kupuje a jak nie mam to nie kupuje ale o tym żeby się zadłużać na zakup jałówek nie myślę.

a jakby ci dali kredyt na 3 lub na 5 lat bez odsetek i jałówki w atrakcyjnych cenach np. simki czeskie lub hf niemieckie po 6-7 tys nie zastanawiał bys się żeby wziąsc??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86
Napisano (edytowany)

znajomy kupił 5 pierwiastek niemek po niecałe 8tys. Najlepsza dała 6400. 3 mają bvd. Jednej nie dało się zacielić. Inny znajomy kupił 10 simek z czech. Te są zdrowe nie na z nimi problemów ale żadna nie dała 6tys. Płacił po 7tys. Za 6tys można kupić bardzo dobra polską jałówke prosto od hodowcy bez pośredników.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ja bym wzail tylko wtedy gdy bylaby to pozyczka bezzwrotna :) nie ma sensu brac kredytu na jalowki mozna kupowac jesli sie ma kase wtedy nic sie nie traci @damin ma racje bo raty przychodza a ona musi dobrze doic zeby po 2 laktacjach zaczela przynosic zysk a jesli wiecej nie wytrzyma albo nawet jednej nie podoi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

O tych jałówkach to szkoda gadać... znajomy kupił 3 sztuki po 6 tys (to z 6 lat temu było), jedna zdechła, druga miała ciężki poród i do kasacji, trzecia przeżyła - nie wiem jaką ma wydajność. Tak czy siak na inwestycji namoczył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

A kto sprzedaje bardzo dobre albo dobre jałowki???? Sprzedają te od najgorszych krów i tyle... Ja też dokupowałem to 60% po roku tego zostało,jedna 7 miesięcy nie chciała sie zacielić,teraz niby cielna.


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

Ja to jak czytam w gazetach ( najczęściej to Tygodnik Poradnik Rolniczy) to tak. Na początku nowa obora, potem zakup jałówek do pełna. Ale moim zdaniem jak nie wychowasz swojego stada to z zakupu ( i to z kredytu) to mało zyskasz, bo mało kto nie miał- kupił i ma super ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

jak kogos kredyty duszą mleczarnia proponuje jałówki i kredyt 0% na 5 lat jednych te jałówki ratują innych pogrążają i ludzie brali po 8 po 10 i niektórych to podratowało, niestety jak się wpadnie w pętlę zadłużenia to już wycofać się nie da, tylko do przodu, wieksza produkcja i większe zadłużenie, aż balonik pęknie i płacz u zgrzytanie zebów, kto przed unią się rozwinoł to tak jak tu ktos wczesniej pisał że pukuje dzieciom mieszkania w miastach ogólnie burżuazja, ale przy wsparciu UE z kilkunastu krówek rozwinąć się to tylko kredyty dla dzieci a może i wnuków zostaną do spłaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

no mleczarnia wszystko daje kredyt na jałówki na dojarkę na zbiornik do mleka. Tylko nie daje gwarancji ceny mleka na czas spłaty. Nie jeden już zapłakał jak brał wszystko przy cenie 1.40 a nagle spadło na 1zł i nie było za co wiosną ropy kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek123    9

Z powyższych wypowiedzi mogę wywnioskować że ich autorzy nie mają za grosz pojęcia o biznesie, o podstawach ekonomii, matematyki. Mam we wsi podobnie do was myślących rolników bardzo jest mi to na rękę ja się nawet cieszę że rolnicy w tym kraju nie mają pojęcia o zarabianiu pieniędzy (nie wszyscy)! Bo ja mogę w bardzo szybkim tempie zbijać majątek i takich małorolnych 15 hektarowców pożerać na śniadanie. A jeszcze niedawno sam byłem taki malutki. A więc powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

No to kozak z Ciebie. Uważaj na raty do spłaty bo bank może zapukać do drzwi twoich.

A swoją drogą syte masz to śniadanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zulian    5

O ku**a to ty jakiś kanibal jesteś zjadasz ludzi co mają po 15 ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek123    9

Bank jest na moim utrzymaniu także krzywdy mi nie zrobi, bo gdy ja zginę to i bank zginie, to z moich odsetek pensje dostaje dyrektor i cała reszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

ja nie wiem co Wy macie z tymi kredytami. To normalna rzecz i cieszyc sie trzeba ze oprocentowanie to 8,5% w przypadku pomostowego a 3% w liniach na ziemie i budynki.

 

Przedsiebiorca ma minimum około 13% i ma podobne jak nie wieksze ryzyko inwestujac w firme.

Trzeba je po prostu brac z glowa a nie po 1mln zł a 30 krow w oborze

  • Like 1

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zulian    5

statek popieram cie w 100% zwłaszcza ostatnie zdanie ,ja też nie mam nic do kredytów zresztą właśnie 1 spłacam ale każdy kredyt musi być brany z rozwagą anie jak kolega nad tobą myśli że jak bank da kredyt to zwojuje cały świat. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek123    9

No i kolega wyżej to przykład rolnika z głową na karku. Możesz pogratulować ode mnie swojemu tacie że miał głowę do biznesu i się dorobił potężnego gospodarstwa i może bez problemu konkurować z zachodnimi rolnikami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97
Napisano (edytowany)

To co mam to sam sobie zapracowałem na to i bez kredytów i niczyjej pomocy więc te żale komu innemu wylewaj B)

 

Konkurować?? Człowieku ty im nawet do pięt nie dorastasz. Oni już dużo dłużej korzystają z Unijnej kasy to i rozwinięci są bardziej od nas. Różnica w technice to jakieś 25lat

Edytowano przez lemysz1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
    • Przez LUKAS616
      Witam
      Na schładzalniku do mleka Alfa Laval TE 92 pokazuje mi się błąd e2 i wyłącza się zbiornik. Czy ktoś wie co on oznacza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj