asasinator666

Members
  • Ilość treści

    919
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Posty napisane przez asasinator666


  1. Panowie, ale 60-ka jedzie max 25km/h, a uaz 80-100 to wał nie będzie miał takich obrotów. Najważniejsze żeby krzyżaki były ustawione w pozycjach jak w oryginale względem siebie i oczywiście w czasie spawania postarać się. Co do przystawki to zamawiając powiedz jaki masz ciągnik, most, koła, a zrobią Ci odpowiednią przystawkę.


  2. W gospodarstwie mamy dwie żmijki 140 po 8m.

    1 Pom Augustów-  Ma ponad 20 lat i ciągnie jak szalona.

    2 Sobmetal z około 2010 roku i też nie mogę powiedzieć złego słowa- najwyżej na malowaniu trochę za bardzo zaoszczędzili. Obecnie kilka stówek droższa będzie z Pom-u


  3. Najlepiej gdyby takiego sprawdzić w polu z maszyną jeśli jest możliwość. Wtedy WOM, wzmacniacz momentu i przedni napęd, podnośnik zobaczysz czy działają. W silniku sprawdź czy odmą nie ma dużych przedmuchów. Opony widać gołym okiem. Kolega wyżej dobrze pisze- na +to jego waga. Na hydraulikę w naszym egzemplarzu narzekać nie mogę (Agro-masz uprawowo- siewny 3m podnosi bez problemu). Na minus jego zwrotność, ale też nie jest najgorzej. Kupując naszego 8045 kilka lat temu 5 tys na wejście w niego włożyliśmy- Wzmacniacz, przedni napęd, akumulatory i kilka drobiazgów.


  4. @bears o tym właśnie pisałem. Jeśli ktoś zakłada przedni napęd do 60-ki to po to żeby zminimalizować poślizg i buksowanie kół czy to w mokrym czy piaszczystym terenie. Mam taki napęd (uaz), a pola u nas z piaszczystymi górkami. Z rozrzutnikiem trzeba było często zajeżdżać bo się kopał i w takich przypadkach na pewno spali mniej niż bez napędu. Wszystko też zależy od rodzaju wykorzystanego napędu- uaz a robur to różnica.

    Porównanie podobne do ciężkiej serii, np. 912 i 914. Więcej spali 912 bez oporów napędu, ale za to z poślizgiem kół, czy jadący pewnie 914, ale za to obracający kilkoma trybami więcej i większą masą mostu.

    To czy napęd opłaca się zakładać do tego ciągnika to indywidualna sprawa.


  5. Przekaźniki to 541. Przewód od rozrusznika możesz dać nawet 6mm- na pewno nie zaszkodzi. Ten przewód do przekaźników, a od przekaźników do halogenów 2,5mm. Zabezpieczenie to zależnie od tego jakie halogeny zastosujesz jeśli 4 sztuki to bezpiecznik 20A- w samochodowym można kupić przewód krótki przewód z bezpiecznikiem. Tyle tych halogenów to trochę Ci pociągnie prądu. Wystarczy 2 na przód i 2 na tył. Alternator masz założony? Przewód do rozrusznika podłączasz w miejscu przewodu od akumulatora i najlepiej tam daj też bezpiecznik. Wyjściem jest też zamiast lamp roboczych halogenowych zastosować ledowe- dużo mniejszy pobór prądu i wtedy takie przewody nie muszą iść.

    Co do postojówek to nie masz tam oryginalnego przewodu do lamp w przodzie?


  6. Jeśli oświetlenie zegarów podłączysz pod postojowe to będzie też świeciło na mijania i drogowych, więc ok.

    W kierunkach sprawdź masę, albo kostkę pod siedzeniem bo tam mogło się rozłączyć. W tym ciągniku wszystko jest robione kolorami więc ciężko o pomyłkę.

    Co do roboczych to proponuję pociągnąć dodatkowy przewód od rozrusznika, np. 4mm i obowiązkowo bezpiecznik na nim. Na tył i na przód musisz mieć oddzielne styczniki/przekaźniki i włączniki do każdego z nich.

    W skrócie przewód od rozrusznika-> do niego podłączasz przekaźnik pod pin 30-> pin 87 podłączasz pod lampę roboczą-> pin 85 podłącz do włącznika lamp roboczych, a drugi pin włącznika, np. pod wyjście 15 w stacyjce-> pin 86 podłączasz do masy. Z drugim stycznikiem robisz to samo.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj