KrólBykPierwszy

Members
 • Ilość treści

  31
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

9 Neutral

O KrólBykPierwszy

 • Ranga
  Nowicjusz

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Siemano. Pytanko ile teraz za jałówkę simental dostanę waga ok 650 kg. Czysta rasa bez udziwnień. Mam też 10 byków czyste simentale, ładnej budowy. Waga około 800kg. Ważne, mam też własną wagę, więc tak realnie ile mogę dostać. I tak na boku pytanie, bo nie mam zaufania do doradców rolniczych, bo każdy mówi coś innego. Płyta obornikowa jest obowiązkowa dla wszystkich bez względu na ilość bydła. Bo jedni podają, że od 2 djp trzeba mieć płytę. Inni zaś że jak w terminach zakazujących wywozu obornika na pole mam możliwość przetrzymania obornika w oborze to nie muszę budować płyty. Jak to w końcu jest. Jak trzeba zapłacić 5 czy 6 tysięcy i na tobie zarobią doradcy, to coś powiedzą a jak tylko pytasz to opowiadają bajki. Jak płyta będzie obowiązkowa to chyba sobie daruję hodowlę, szkoda zdrowia.
 2. Mam pytanie odnośnie płyt obornikowych, robiliście je z płyt betonowych stosowanych do silosów np. kiszonkowych?. Konieczne jest aby płyta obornikowa posiadała do tego magiczne, nic nie znaczące atesty?. Bo nie wiem czy stawiać czy kończyć karierę z bydłem. Mam około 20 djp i słyszałem że na 1 djp trzeba 3,5 m2 płyty.
 3. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam
 4. On ma tylko barwę hf. Prawdziwe mięsne hf są na Podlasiu. Swoją drogą ładny byk.
 5. Wypełniał ktoś z was już te chore zmiany w danych w irz co jest do 6 stycznia. Kompletnie nie wiadomo o co im chodzi, np. w ewidencji działek mam wszystkie wstawić jakie mam, czy tylko gdzie jest ta działalność z bykami prowadzona? bo nie wiem. Biurokracja, płyty obornikowe, silosy z betonową podłożem na kiszonkę z kukurydzy i sianokiszonkę. Robią co mogą, aby ludziom kłody pod nogi rzucać, a na koniec wymyślą jakąś chorobę i będą ludziom zabierać bydło i humanitarnie ubijać, jak było z asf.
 6. Tak dowiadywałem się jak sprawa wygląda. Ja wniosku nie składałem, robił to za mnie doradca. Dobra wyszło jak wyszło nie będę rozpaczał. Chciałem się tylko dowiedzieć jak to w końcu jest.
 7. cielaki miały na 15 maja 3 tyg. A kupione były aby dobić do 20 sztuk, żeby był komplet do dopłat. Dobra nie będę już sobie tym głowy zawracał bo to i tak grosze a jak mam zarobić na tych cielakach pasąc je to zarobię, a jak dołożę to i dopłaty nic wiele w opłacalności nie pomogą.
 8. Co jak co ale potrafię wypowiedzieć 2 zdania poprawnie. Cielaki urodzone przed 15 maja, zakupione po 15 maja i po 15 maja przemieszczenie zrobione wg forumowiczów wlicza się do dopłat. Według tego doradcy się nie wliczają. Ponieważ liczy się stan na 15 maja, co po tym terminie to się nie wlicza. Dodał że urodzenie przed 15 maja nie ma żadnego znaczenia.
 9. To widzicie nawet doradców trzeba pilnować. Gdzie się człowiek nie ruszy to musi wszystkiego pilnować, aby nie oszukali, po co są potrzebni tacy doradcy?, lepiej jakby poszli kury nioski paść.
 10. Jednak liczone były na stan 15 maja. Zakup i przemieszczenie po 15 maja się do dopłat nie wliczają.
 11. Hazard w rolnictwie był jest i będzie i to nie tylko w opasie bydła. Wszyscy stoją przed dylematem co robić aby nie stracić. Tylko w innych gałęziach rolnictwa pieniądze szybciej wracają w bydle trzeba dwóch lat i to odstrasza. W sumie też można by było się położyć i nic nie robić. Ostatnie czasy i tak były lepsze od czasów gdy za byka sm po 8 zł czy ceny z afery jakiejś tam co sprzedawałem byki po 7 zł. Wtedy mógłbym to wszystko pier**lnąć i iść się opalać pod nasze palmy czyli brzozy zimą w słoneczne 30*C na minusie. Poza tym nie zapominaj że u nas jest inaczej niż w innych krajach, u nas dobry biznes w rolnictwie to jak choć parę groszy Ci zostanie z interesu. Nie biorę pod uwagę czasów w który pszenica była 1500 tona bo to nie było normalne i tak się trzeba było spodziewać że długo to tak nie będzie. Nienormalnym jest pszenica po 700 zł i nienormalnym jest po 1500. Stabilizacja na poziomie około 1100 do 1200 byłoby normalne, piszę to jako rolnik który też sprzedaje zboże.. Tak samo mleko, co oni teraz mają powiedzieć, choć i tam wystąpiło takie samo zjawisko jak w zbożach. Dokładnie ta sama sytuacja, niektórzy myśleli, że wiecznie już mleko będzie po 3 zł i się zadłużyli kupowali na potęgę, bo co nie spłacę?. A teraz się okazuje że może być problem. Można by o tym napisać książkę o prowadzeniu biznesu rolnego w Polsce ale to może zostawię sobie na później.
 12. Wiem że moje wyliczenia mogą być ułomne i piszę dlaczego ponieważ nie liczę np. swojej pracy bo nie mam możliwości nigdzie do pracy pójść, jak bym miał wybór że mogę od jutra do jakiejś roboty pójść to wtedy bym policzył też własną pracę, choć przy opasach jej wiele nie ma, więcej to szykowanie paszy. Przez ostatnie 5 lat miałem dwa upadki i to były hf za parę setek, teraz trzymam sm. Jasne, że jak padnie mi cielak sm to zaboli mnie kieszeń. Nigdy nie padł mi duży byk czy jakiś uszkodził drugiego, Współczuję Ci tych strat które poniosłeś bo to ogromne pieniądze, czas i nerwy. A i zapomniałbym że dopłaty też wliczam w ten zysk. Większym byczkom Koncentratów nie kupuję wcale, tylko witaminy i kredę, wszystkie żarcie jest z gospodarstwa.
 13. Trochę filozofii dorzucę na forum. Czytam i cena w górę, cena w dół, trochę w górę, trochę w dół. Potrącenia niekiedy dwa razy, pierwszy raz skitka, drugi raz na wadze. Trzymam byki ponad 15 lat i powiem wam taką świętą rzecz, to po prostu trzeba lubić i niekoniecznie robić planów co się za tą kase, co się za byki weźmie zrobi, bo jest rozczarowanie i można depresji dostać. Ponieważ już od dawana jest tak, że żyje się od sprzedaży do sprzedaży. Styknie aby rachunki opłacać, mieć na życie i tyle. Współczuję jak paszy zabraknie to wtedy tragedia. Aktualnie z byka zostaje około 2.5k do 3k., ale trzeba inwestować w kolejny zakup cieląt odchów, i trzymasz kasę ze sprzedaży aż kolejne wyjadą. Jak cena spadnie do 10 zł za sm bo tak prognozuję jak będę swoje sprzedawał to w zasadzie nie wiele zostaje, oprócz satysfakcji że dzięki bykom które upasiesz inni zarobią. Zapytacie czemu jestem takim czarnowidzem i piszę o 10 zł za kg w skupie, ponieważ mleko, zboże i inne rzeczy tanieją i choćby z tego powodu tanieć będzie i bydło opasowe. Nie może być tak, że wszystko jest tanie i leży cena na dnie a inna blisko powiązana dziedzina płaci jak za złoto. Nie jestem z tych co biadolą bo też już kiedyś sprzedawałem bydło po 6 zł co prawda to było w prehistorycznych czasach, przeżyłem już nie jedną klapę na rynku wołowiny. Jeszcze nie tak dawno zakup cielaka to było 30% sprzedanego po 2 latach trzymania byka, teraz już więcej kosztuje utrzymanie. Cały obecnie świat przechodzi jakby to nazwać reset i za kilka lat być może obudzimy się w innej rzeczywistości, że nie będziemy musieli się martwić czy zarobimy na bykach czy czym innym, ponieważ byk upasiony będzie w probówce w laboratorium.
 14. I jeszcze jedno pytanie już ostatnie. Dopłaty do bydła te standardowe bez spełniania ekoschematów ( dobrostan itp.) jeszcze są?. Czy jeżeli chce się wziąć dopłaty do bydła to można je otrzymać tylko poprzez spełnienie ekoschematu?. To ostatnie pytanie i nie będę więcej zawracał głowy. Pozdrawiam
 15. Może trochę nie na temat, ale mam pytanie czy cielaki zakupione po 15 maja będę mógł wstawić do dopłat. Bo co kogo zapytam to każdy mówi coś innego. Jeden mówi że mogę aby tylko były w gospodarstwie przez 30 dni od zakupu i wtedy składać wniosek a inni mówią że bydło do dopłat jest liczone stan na 15 maja. Jak ktoś miał styczność z takim zagadnieniem to proszę o odpowiedź.
×
×
 • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj