JM90

Members
  • Ilość treści

    18
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O JM90

  • Ranga
    Nowicjusz

Ostatnio na profilu byli

745 wyświetleń profilu
  1. Czyżby chodziło o ten 1033 za 49500 zł, wystawionego w Małopolsce? za tyle kasy jeszcze ma taśmy do wymiany? Czy to inny?
  2. Jestem w biznesie skrobiowym "świeżakiem" i też się z tym nie spotkałem, ale dla mnie brzmi to wiarygodnie😉 Nie chcę zbytnio filozofować ale "amarant" to nazwa barwnika spożywczego i może ta pyrka ma to w sobie i temu zawdzięcza kolor skórki i przy przerobie większych ilości (podkreślam) MOŻE zabarwić skrobię😉 jutro zadzwonię do swojego koordynatora i zapytam. Kuras toleruje metrybuzynę po wschodach? Łatwo się kopie? Znaczy trzyma się mocno stolonów czy odrywa się łatwo?
  3. Panowie, sadził ktoś może Amaranta? Słyszałem od doświadczonego plantatora, że bardzo wydajna odmiana zarówno jeśli chodzi o plon ogólny i plon skrobi, wytrzymała na suszę i o małych wymaganiach. Jednak ma jedną wadę - może zabarwić skrobię i nie każdy zakład chce tę odmianę kupować. Miał ktoś podobne doświadczenia?
  4. Jaką skrobie i plon z Waszych doświadczeń można osiągnąć u Kuby przy wczesnym zbiorze? "Internety" podają, że najmniej to około 19% w porywach do ponad 20% i plon ponad 40 t/ha ale to pewnie wyniki przy pełnej dojrzałości. Mnie bardziej interesują doświadczenia Rolników praktyków a nie COBORU. Jeśli w praktyce są lepsze od Glady to już jest nieźle jak dla mnie. Pedro2: W jakiej postaci, dawkach i kiedy stosujesz potas? Kuras to późna odmiana (wg tego co jest napisane na stronie Agrico), da się ją zbierać na wczesny zbiór bez nadmiernych strat? Na jakich glebach uprawiasz tego Dawida? Z Twojego doświadczenia dobrze znosi okresowe susze?
  5. Witam, jakie odmiany skrobiowe nadające się na wczesny zbiór polecacie, najlepiej tolerujące słabsze stanowiska? Chodzi mi o to żeby bulwy łatwo odrywały się od stolonów (do kopania mam Annę) a przy okazji skrobia i plon były w miarę zadowalające nawet przy mniej korzystnych warunkach glebowych. Dodam tylko, że drugi rok mam Gladę i plon ogólny był jak dla mnie w porządku ale skrobia trochę za niska: ok. 17%. Miałem też Sommergold skrobia około 19% ale plon gorszy i pokazały dużą wrażliwość na metrybuzynę...
  6. Masz sprawdzone w praktyce działanie Yary? Polimag jest dla mnie za drogi ale z ciekawości spróbowałbym kawałek posiać Yarą i porównać plon.
  7. Nie przekraczam dawki 300 kg soli a daje nawet na niektóre jadalne 200 kg bo zakładam, że obornik coś od siebie da. W takim razie jak będę siał sól to od razu wysieję 100 kg superfosfatu. Ogólnie myślałem, że są jakieś gotowe nawozy do nawożenia rzędowego typu "Lobofos pod ziemniaki", sypię gotowca i ewentualnie daje rzutowo azot ale jeszcze takiego czegoś nie wymyślili😂 Cena Belem'u na ha to ponad 400 zł, dawka 24 kg/ha. Według instrukcji daje się go bezpośrednio w miejsce gdzie spada sadzeniak. Zastanawiałem się czy podsiewacz będzie w stanie wysiać taki mikrogranulat z jakąś dokładnością co do ilości i czy można wyregulować podsiewanie nawozu tak żeby zamiast obok przychodził pod sadzeniak - wtedy nie dam wcale polidapu tylko sam Belem. To już kombinowanie ale jeśli w ten sposób go nie wysieje to czy dodać go do polidapu i stosować go tylko w wybranych miejscach (na razie mam problem z drutowcem tylko od miedzy). Wiadomo wielkość granulek polidapu i mikrogranulatu jest różna ale na kilka rajek to mogę nawet na bieżąco w zbiorniku nawóz mieszać żeby w miarę równo wysiać. Z tym że wtedy trucizna na drutowce nie przychodzi bezpośrednio na sadzeniaki i czy to w ogóle coś da... P.S. Belem stosuje się też w innych uprawach niż ziemniaki.
  8. Dzięki za odpowiedź. Mam na większości pól średnią zasobność PK i staram się stosować średnie, racjonalne dawki nawozów. Jeżeli dam 100 kg polidapu to superfosfat też jeszcze rzutowo w małej dawce czy to wystarczy? Azotu też od razu dam mniej i tu nie mam wątpliwości. Dopiero od tego sezonu będę miał sadzarkę z podsiewaczem i chciałem chociaż część plantacji na próbę rzędowo, żeby porównać z nawożeniem jakie stosowałem dotychczas. Czy słyszał Ktoś, może stosował mikrogranulat na drutowce Belem 0,8 MG?
  9. Jaki nawóz zastosować do nawożenia rzędowego ziemniaka jadalnego i skrobiowego i oczywiście w jakiej dawce? Do tej pory w zależności od gleby dawałem wczesną wiosną rzutowo 200-300 kg soli, tyle samo superfosfatu a azot głównie jako mocznik w dwóch dawkach, łącznie 120-150 kgN/ha, potem jeszcze dolistnie siarczan Mg z mocznikiem a na skrobiowe dodatkowo Kalprim, ziemniaki na oborniku i poplonie. Co byście polecili?
  10. Fakt, rzodkiew jest świetna. Nie rozumiem tylko dlaczego z nasion kupionych w centrali rosną mi trzy może nawet cztery odmiany/gatunki rzodkwi. Jedne mają korzeń jak burak pastewny, inne długi i gruby wystający nad ziemię, inne w kolorze buraczka a jeszcze inne inne tylko cienki palowy, trafia się nawet... rzodkiewka. Ma Ktoś może namiar na pewne i niedrogie ziarno rzodkwi (np. z olx, najlepiej z wysyłką)?
  11. Chciałbym odświeżyć trochę temat, myślę że to niezły moment na zakup nasion roślin poplonowych. W tym roku zasiałem pod ziemniaki grykę + rzodkiew + seradelę + facelię, siane zestawem talerzowym, efekt był niezły jak na panujące warunki, coś tam urosło i wszystko byłoby idealnie gdyby nie zwierzyna leśna... Oprócz rzodkwi wszystkie inne gatunki były regularnie przygryzane. Nie sieję międzyplonu żeby dokarmiać wszystkie "pasożyty" z okolicy... Chcę w 2020 zasiać znowu jakąś mieszaninę roślin ale żeby była niejadalna bo co z tego, że coś zasieje, ładnie urośnie jak część z tego zjedzą sarny i jelenie. Na pewno biorę pod uwagę łubin gorzki i do tego rzodkiew ale chciałbym jeszcze jedną może dwie rośliny żeby się uzupełniały. Może słonecznik?
  12. Czy głęboszuje Ktoś z Was lekkie gleby (klasa V-VI)? Jeśli tak to na jaką głębokość żeby nie narobić więcej szkody niż pożytku? Czy może ograniczyć się tylko do przejechania głęboszem ścieżek technologicznych i uwroci? Nie mam jeszcze żadnego doświadczenia z głęboszem, ba nie mam jeszcze głębosza🤣 ale chciałbym na poważnie poruszyć ten przyszłościowy dla mnie temat...
  13. Nie ma maszyn na placu to znaczy, że nie ma zainteresowania nimi i sprzedaży? 🤔 Dzięki za spostrzeżenie😊
  14. Jeśli dają radę to o nic więcej mi nie chodzi. pala92 dzięki za opinie😉🍻 Może Ktoś jeszcze podzieli się swoimi doświadczeniami na temat obsypników?
  15. Czyli blacha podobnie wyciągana jak w Grimme GH. A czy na mocniejsze gleby zamiast pierwszego standardowego zęba spulchniającego lepiej zamontować jakiś konkretniejszy czy ten zwykły daje radę? może lepszy byłby jakiś ząb skrzydełkowy albo gęsiostópka? Czy na piasku nie będzie za mocno rył? Poza tym nie wiem jeszcze czy Unia mi jakieś inne będzie chciała zamontować.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj