maniekc360

Members
 • Ilość treści

  953
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

123 Excellent

O maniekc360

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  małopolska
 • Zainteresowania
  technika rolnicza

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Rozsiewacz i potem talerzówka jakoś nie przemawia do mnie, bo jedna nasiona pójdą głębiej, inne płycej, a jeszcze inne będą na wierzchu. Ale gdyby tak pomiędzy jednym rzędem talerzy, a drugim umieścić redlice to może by było coś z tego. Coś muszę wymyślić, bo tak być nie może. To co spędziłem przy 20ha soi, to bym bez problemu 60 ha kukurydzy zasiał. Potem przy koszeniu znowu trzeba poświęcić z 2x tyle czasu co przy kukurydzy.
 2. Czym siejecie soję szczególnie na ciężkich glebach i ile wam czasu schodzi? U mnie jak się nie ustawi głębiej brony wirowej to wschody kiepskie. Skoro głębiej ustawiona brona ma apetyty na paliwo bo wychodzi 20l na godzinę, a hektara schodzi gdzieś 2,5 godziny (140KM, z Boostem 155KM). U tak się zastanawiam czy może siewnik wymienić na talerzowy, czy iść w strip till, bo inaczej brakuje czasu i szkoda paliwa. Żeby 20 ha zasiać dobrze, to z 50 godzin trzeba, a gdzie dojazdy, zaprawianie ziarna itp.
 3. Podobno jak się dodaje siarczan magnezu do mocznika to nie przypali. Gdzieś wypowiedział się specjalista.
 4. Populacyjne odmiany podobno odporniejsze na grzyba...
 5. Dziwne rzeczy. Ślimaki potrafiły zjeść 30 z 50 arów soi. Jeszcze takich rzeczy nie widziałem. Nawet kukurydzę co jest w kolano wperniczją... Ma ktoś jeszcze ślimaki?
 6. Mieszanie nie jest złe, a nawet potrzebne od czasu do czasu, bo inaczej po latach będziemy mieć przesuszoną(w przypadku suszy) górną część gleby bardzo zasobną w składniki oraz wilgne, ale jałowe podglebie.
 7. Zasiać soję, chyba że to centrum albo północ kraju to odpada.
 8. Jakiś wał można zawsze dołożyć. Za broną wirową jest np wał pakera i szału nie robi, tylko równa bryły. Cegły to przynajmniej się kruszą, a glina jak jest mokra to się lepi, jak jest średnio wilgna to nadal ciężko ją rozbić, a jak zaschnie to skała. Dopiero mróz, albo na przemian słońce i deszcz ją zlasują i się rozsypie.
 9. Myślałem o pługu dłutowym, ale na logikę wydaje mi się że będzie wyciągał bryły, gdyż słupica nie idzie pionowo tylko jest pod kątem, w przeciwieństwie do SUMO TRIO.
 10. Doprawić jest właśnie ciężko.
 11. Bezorkowo. Tzn najpierw 2x talerzówka, a potem kultywator. Próbowałem 4 belkowym Lemken Achat, na wąskich redlicach i właśnie wyciąga na wierzch tak zbitą glebę że nie idzie tego rozbić/rozkruszyć. Po talerzówce gleba piękna kruszy się w rękach, ale 10-15cm to za płytko.
 12. Bardziej chodzi mi samą ideę. Na ciężkich glebach kultywator wyciąga na wierzch kluski(czasem wyskakują nad ramę) które rozbije dopiero brona wirowa, ale trzeba spalić z 30l na ha. Kultywator z filmu nie wyciąga klusków, a pozostawia na wierzch przelasowaną glebę.
 13. Jak z magnezem w badaniach wyszło, bo przy pH poniżej 5 miałem nieraz rekordowe kukurydze? Czasem są różnice odmianowe, i jedna kukurydza będzie bardzo ciemna, a inna jaśniejsza.
 14. Co myślicie o kultywatorze a właściwie głęboszu do płytkiej uprawy?:
 15. Najlepiej jak ziemia jest lekka i gliniaste podglebie. Tymczasem u mnie jest odwrotnie.
×
×
 • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj