JurekOgorek1

Members
 • Ilość treści

  21
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Posty napisane przez JurekOgorek1


 1. Dnia 12.02.2022 o 16:39, sylwekbarca2 napisał:

  120 kilo to dwie połówki czy jedna połówka 120 kg ?

   

  Przecież wyraźnie napisał że obie 120kg ważyły,czyli ok 145 kg żywy świniak miał 

  • Like 1

 2. Tak propo macior A właściwie mięsa z takiej sztuki, maciory są tańsze niż tuczniki z przyczyn wiadomych więc powiedzcie mi czy mięso z takiej maciory po np 4 czy 5 oproszeniach jest faktycznie twarde i takie że trzeba żuć? Chciałbym taką sztukę kupić tylko na wyroby czyli mięso i tak by poszło w maszynkę a potem w kiełbasę,więc czy taka kiełbasa by była taka sama jak z młodego wieprza? Nie było by czuć że to starsze mięso?


 3. Ostatnia partia kupiona w ostatnią sobotę czerwca czyli chyba 27.06.2020 największy sprzedany po 4 miesiącach z wagą równe 125 kg, a pozostałe 2 sztuki(tak były 3) rosły do 17 grudnia bo oba wieprzki poszły w ostatnią podróż 18.12. Waga 140 kg i 158.5 kg ten mniejszy był od samego początku słabszy i dlatego taka różnica w wadze ale też po ok 2 tygodniach od kupna prosiaków wszystkie 3 sztuki dostały różycy więc weterynarz przyjechał i 60 zł skasował ale spałem spokojnie.

  Zawsze pasze robię sam i u mnie to wygląda tak, jęczmień, pszenica, pszenżyto/żyto hybrydowe(zależy co bardziej dostępne) i koncentrat z ekoplonu.

  100 kg zboża i 25 kg koncentratu dla warchlaka i potem 250/300 kg zboża i 25 kg koncentratu dla tucznika, a na koniec tuczu na min ostatnie 2 tyg karmię tuczniki samym zbożem bez koncentratu i wtedy ziemniaki wchodzą w sporej ilości i zlewki z obiadów ale zlewki to przez cały tucz daję bo co z tym robić.

  Ta partia rosła prawie pół roku i ostatnie ok 7 tygodni jadły samą śrutę i ziemniaki więc koncentratu nie dawałem wtedy bo miałem śrutę to żeby jej nie marnować to skarmiłem nią świnie. Mięsność dobra, słonina taka jak powinna być dla mnie oczywiście nie 1 cm ani nie cegła ale tak na 2 palce była, wyroby pyszności i w sumie tyle.

  Nie wiem czy ktoś jeszcze śledzi temat ale w razie pytań chętnie odpowiem na jakieś.     

   


 4. 23 godziny temu, dsbh napisał:

  I chciały jeść samą śrutę, czy były spadki na wadze ?

  Przy końcu podawania śruty z koncentratem mieszałem ze śrutą bez koncentratu i stopniowo dodawałem samą śrutę i już na samej śrucie zostały przyrosty ładne jak na własne potrzeby 

  23 godziny temu, ws71 napisał:

  Zawartość tłuszczu śródmięśnowego zależy od rasy świń a żywienie ma na to znikomy wpływ, przede wszystkim czym dłużej rośnie tym lepiej,idealnie do tego nadaje się rasa puławska,złotnicka pstra,wbp,pbz średnio do tego sie nadaje z powodu przekrzyżowania  z rasą  landrace lata 80  wyszła z tego typowo miesna rasa wbp,pbz

  Zależy od rasy jak najbardziej i wbp i pbz są rasami mięsnymi to jak najbardziej się zgodzę bo to prawda ale jak zauważyłem, większa świnia nawet tej rasy ma bardziej soczyste mięso i jest jakby większą marmurkiwatość mięsa niż u np pbz 100 kg owszem nie jest to tak jak u np złotnickiej ale z moich obserwacji tak jest 🙂


 5. Wiem że 4 lata to już odkopywanie tematu ale w 5 miesięcy od wagi ok 20 kg normalnym sposobem karmienia do 150 kg tucznik rośnie bez problemu, jęczmień, pszenica i pszenżyto i do tego 9%koncentratu z ekoplonu ale 2 tyg przed ubojem daje samą śrutę bez koncentratu i słonina przy wtapianiu nie śmierdzi tylko pachnie, mięso smaczne i soczyste a soczyste bo większa świnia ma więcej tłuszczu między mięśniowego, rasa wbp, pbz. Po 3 msc tuczu 105 kg wagi i świnki zadowolone i zdrowe 

  Następne tuczjiki będę trzymał tak z 7/8 miesiecy na wagę ok 200+kg i zobaczymy jak to wyjdzie ze smakiem mięsa 🙂


 6. Witam wszystkich. 

  Nie jestem rolnikiem ale czy mogę hodować kilka tuczników na własny użytek bez rejestracji i czy nic mi za to nie grozi jak będę np prowadził mini blog albo jakiś wideo blog na YouTube? 

  Podpowiedzcie mi czy mogę pokazać tucznik bez kolczyków i wgl bez zgłaszania na YouTube i czy nic mi nie grozi z tego powodu? 

  Mieszkam na wsi ale gospodarstwa nie mam i nie będę miał ale na własny użytek tuczniki i brojlery chcę hodować. 

  Dziękuję za odpowiedzi i jestem dobrej myśli 😉


 7. Nie możliwe???!
  Parka świń kupiona 15 listopada 2012 w wadze średnio 22 kg.
  W polowie marca 2013 waga maciorki 132 kg a wieprzka 141 kg.
  3 tygodnie pozniej maciorka zostala zabita lecz waga nie znana ok 140 kg.
  Wieprzek 4 tyg po maciorce wiec 7 tyg po wazeniu.
  Waga wieprzka chwile przed zabiciem 183 kg
  Prosieta kupione w 16 tyg po urodzeniu.
  4 miesiace maciorka ok 140 kg
  a 5 miesiecy i 3 tyg wieprzek i 183 kg.
  Karmione mieszanka pszenica jeczmien kartofle pszenzyto owies wszystko zesrutowane no i zlewki.
  Jako dodatek premiks nie pamietam jaki ale worek premiksu dla prosiakow do 40 kg i worek premiksu dla tucznikow powyzej tej wagi.

×
×
 • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj