-
Ilość treści
3864 -
Rejestracja
-
Ostatnio
Komentarze zdjęć napisane przez KlimekPL
-
-
Oszczędzanie na azocie to chyba największy grzech jaki można popełnić na gospodarstwie. W okolicy posiali owsy, żyta, pszenżyta ale nawozu żadnego nie dadzą bo drogi. I po raz kolejny wartość plonu ledwie pokryje koszt wynajmu kombajnu i taki scenariusz powtarza się co roku od wielu lat.
-
Ja to se moge zaplanować... według swoich zamysłów to właśnie teraz powinienem tam być ale spadły mi na łeb nowe/stare problemy i nie mam teraz jak się ruszyć na całodzienną wyprawe,
-
14 godzin temu, Krzysztof81 napisał:A prpo pługa. Szwedzi tyle lat temu robili jakie sprzęty a u nas w socjaliźmie Unia Grudziąc klepała przez 50 lat urządzenie pługopodobne niczym staropolska socha z czasów króla ćwieczka I.
Też uważam, że ten overum jest o kilka klas lepszy od polskiego grudziądza. Ale nasi producenci też potrafią zrobić fajne pługi, na przykład Unia Tur ze śrubowymi odkładniami bardzo pięknie orze. Ja overumem nie dałem rady zaorać jednego zaperzonego pola bo się zapychał, pożyczyłem Unię i ładnie zrobiłem robotę.
7 godzin temu, MrCezaroo napisał:Ja mam właśnie z pełną odkładnicą bez piersi
To prawdopodobnie będziesz musiał zdemontować odkładnie żeby znaleźć numer i wtedy w pima agro dobiorą ci resztę elementów.
-
5 godzin temu, MrCezaroo napisał:Mam tylko, żadnego numeru na nich nie widzę.
Na odwrocie powinien być. Mozliwe ze bedzie widoczny dopiero po zdemontowaniu. A masz taki sam pług jak mój?
-
A masz odkładnice?
-
Jak 3 tony urośnie to jestem zarobiony. Po kilku latach eksperymentów z kwalifikatami, nawożeniem i pełną ochroną doszedłem do wniosku że większość zabiegów nie przynosi wzwyzki plonu, który na moich piachach zawsze oscylowal około 3 ton. Jeden rok był wyjątkowo pomyślny, że zebrałem 6 ton na V klasie i to po nieużytku ale niestety nie jest to regułą. Od jakiegoś czasu ładuję w pole niezbędne minimum czyli trochę azotu, oprysk na chwasty i ewentualnie coś najtanszego na robaka i zbierając 3 tony mam zysk. Co roku idzie również wapno i dopóki pod kątem pH nie wyprowadze tych pól do kultury to nie będę inwestował w dodatkowe zabiegi.
Oczywiście na tym polu ze zdjęcia będzie trochę bogatsza agrotechnika bo wleci druga dawka azotu, skracanie i jeszcze jakieś tańsze fungi głównie pod kątem septoriozy. Niby reklamują Bojko że nie trzeba go pryskać od grzyba ale ja w takie bajki nie wierzę.
-
Dnia 14.04.2022 o 22:17, soltys48 napisał:Ładne, oby lepiej plonowało niż u nas
Na tej działce o plony się nie martwie, szkoda że na pozostałych wygląda gorzej. No i na połowie pól siałem nawet pod koniec listopada.
Dnia 15.04.2022 o 08:14, Maches napisał:Na 3 klasie zyto? Pszenica by rosła
Co z tego, że III klasa jak pH jest tam 4,8. Już wolę żyto zasiać żeby mieć większy wolumen jednego towaru niż bawić się w dodatkowe kilka ton pszenicy. Jak się powyciąga odczyn na wszystkich polach to będę myślał, co zasiać oprócz żyta bo to jedyna roślina która u mnie rośnie i przynosi zysk.
-
Kurde nie pomyślałem o tym, żeby zrobić tarczę na wom. Świetna sprawa, szerokość rozrzutu już nie jest zależna od prędkości.
Chociaż w moim przypadku jadąc jakieś 6-7km/h to rzucał te 12 metrów. A jak jeździłem około 9km/h to 15 przekraczał. Pamiętam jak kiedyś sąsiadowi przez miedzę trochę saletry sypnąłem i trzeba było zwolnić.
Pokażesz dokladne fotki jak rozwiązałeś włączanie taśmy z kabiny i z bliska tą przekładnię?
-
U mnie też rzucal na jedną stronę dalej. Jezdzilem dookoła aby rozrzut się pokrywał i było równo rozsiane, żadnych pasów na polu. To całkiem dobry rozsiewacz na małe gospodarstwo. U mnie pracował do końca, to znaczy aż rozsypał się mechanizm napędu talerza. Stwierdziłem że naprawa jest nieopłacalna i zakupiłem MDS.
-
Teoretycznie nie jest wymagane pozwolenie ale czytałem kiedyś o takiej sytuacji, że agencja wymagała pozwolenia na budowę. Absurdalne, ale lepiej dowiedz się po prostu w samej agencji o szczegóły.
-
-
-
A to już się bałem, ze za swojego staruszka przepłaciłem
Ja dałem 45. Ciekawe ile teraz jest wart gdy wszystko drożeje
-
Ile trzeba dać za takiego?
-
Przydał się tur w zetorze do big bagów.
A tak to może będzie jeszcze chodził z opryskiwaczem jeżeli również nie będzie za miękko na polu. No i w sianokosy będzie robił z kosiarką bo do rotacyjnej kejsa czepiać to już trochę nie teges.
-
Szczerze to gdybym tylko miał takie pomieszczenie do którego mógłbym mauzery wstawić to bym się nawet nie zastanawiał nad zbiornikiem, dokupiłbym tylko pompę z wężem i tyle.
-
20 minut temu, Strongman napisał:4,5tyś czy 6tyś to tylko 1,5tyś różnicy, będziesz miał wygodę i hurtowe tańsze zakupy on.
Przede wszystkim chodzi o wygodę i czas a ten jest najdroższy. Szkoda tylko, że cena b0 w hurcie jest w sumie taka sama jak b7 na stacjach ale za to jakość lepsza.
14 minut temu, yacenty napisał:ja już nie pamiętam kiedy to było, ale zakup bardzo dobry
A mi w okolicy każdy odradzał zakup zbiornika, straszyli, że dostawcy kradną, że będę miał ubytki na litrażu z powodu różnicy temperatur no i że za cenę samego zbiornika to ile bym ropy w bańkach kupił. Ale poszedłem za glosem serca no i zbiornik już jest.
3 minuty temu, WojtekBuawski napisał:Jakieś 3 lata temu za swimmer 2.5 tys. L ze zwijakiem płaciłem 6500zł brutto
No właśnie ale to było 3 lata temu.
-
Każdy pewnie powie, że przepłaciłem ale co zrobić... Dałem 6000 brutto. Sprzedawca mówił, że jakbym się zgłosił latem to wtedy chodziły po około 4500 brutto. Wszystko drożeje w strasznym tempie a ja po prostu zaspałem z zakupami.
Tak, to jest 1500l.
-
Może jesienny siew trochę poprawi plonowanie, na cuda nie liczę, jedynie na te 3 tony.
-
Nie siałem tego jeszcze. Zresztą Bojko to też populacja. Wziąłem to bo przyszło mi późno siać, zawsze była hybryda ale w listopadzie raczej bez sensu.
-
1 godzinę temu, songo napisał:to co to za wydarzania ?
Przede wszystkim pracuje na etacie w systemie 2/2 po 12-14 godzin, czyli polowe miesiąca jestem wyłączony z gospodarstwa. Ponadto żona również pracuje i mam malego syna, jak chorował to nie mógł chodzić do żłobka więc musiałem się nim opiekować nim jego mama wróciła do domu i dopiero potem jechalem "w pole". No i nie wspomne o drobnych awariach które zabierały również mnóstwo cennego czasu, albo gdy kilka razy trzeba bylo komuś pomóc zamiast robić no i tak czas zleciał. Do tego wyjazdy po nasiona, po paliwo, po części, a to dzień stracony na wymianę opon w siewniku bo nigdzie nie można było dostać pasujących. A to jeszcze jakaś usługa w międzyczasie wpadła, a to mulczowanie a to talerzowanie no to jechało się na usługę żeby dorobić trochę grosza, bo ten zawsze się przyda. I tak dalej i tak dalej... Kto zna życie ten wie.
1 godzinę temu, misio3p napisał:Zboże ozime czy już jare?
Ze względu na porę zdecydowalem się zasiać jare żyto Bojko, pomyślałem ze na pewno lepsze będzie to niż siew wiosną. Co z tego wyjdzie zobaczymy.
59 minut temu, MonteChristo napisał:Agregat nowy? Ile dałeś
Zestaw pożyczony od kolegi, agregat był kupowany używany już dość leciwy, chyba około 6 tysi kosztował. Był już przerabiany, spawany i wzmacniany.
-
2 godziny temu, witejus napisał:Albo w ścierń po kukurydzy
Albo perz
-
Rama cieniutka aż strach
-
Niestety dziki zmasakrowały tą działkę przed żniwami i trudno ocenić rzeczywistą wydajność, naprawdę wizualnie nie roznilo się jakoś od żyta normalnie sianego, dostało dwie dawki N, dwukrotne skracanie i dwukrotny zabieg fungi, ale zwierzyna zrobiła swoje. Jest tu 35 arów a dookoła lasy i codziennie dało się dostrzec spore stado dzików testujących uprawę, z całego poletka zebrałem 500kg. Przez kolejny rok zostawiłem tą działkę w cholerę ale już nic oprócz chwastu nie wyrosło ponownie
silosy wewnętrzne
w Budynki i obejścia gospodarskie / Farm buildings
Napisano
Na wewnętrzne nie trzeba żadnych procedur, pozwoleń, zgłoszeń. Masz halę, stawiasz sobie ile ci pasuje i nikogo to nie obchodzi. I na pewno łatwiej jest magazynować zboże w takich silosach niż luzem rozwalone po całej hali, jest jeszcze sporo miejsca na schowanie innych gratów.