Skocz do zawartości

PS1

Members
 • Zawartość

  78
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O PS1

 • Ranga
  Użytkownik

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

    to ja Ci podeślę kolejną :)  , wniosek rok temu pomogłem wypełnić ale teraz boję się by czegoś nie popsuć .   Zadzwonię jutro do Ciebie i porozmawiamy o szczegółach .
 2. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

    Czyli trafiła na "niekompetentną " osobę . Jutro rano sam zadzwonię i zapytam . Freetaxi - miałeś klienta z podkarpackiego z podobną sytuacją ?
 3. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

    Dzięki za odpowiedź . Sam też myślałem że nie będzie z tym problemu ale rozmawiała z kimś w Rzeszowie / ARMIR/ kto powiedział jej że "tak się nie da"  bo powinna wypełnić swoje ubiegłoroczne zobowiązania .   Miał ktoś podobną sytuację jak opisałem poprzednio i dostał pozytywną decyzję ?         I tego właśnie się obawiam . Dlatego pytam jak podchodzą do takich sytuacji w innych oddziałach agencji .
 4. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

  Znajoma w lutym dostała decyzję o przyznaniu środków dla MR . W ubiegłym roku zadeklarowała prowadzenie 15,5 ha gospodarstwa -  na dzień dzisiejszy ma 12,5 ha (brakuje jej 3 ha dzierżaw  ) . Po przeliczeniu punktów dla powierzchni którą ma aktualnie wychodzi jej nieco 16 pkt (czyli z tą nową powierzchnią  byłaby na części żółtej listy rankingowej ) . Czy ktoś w podobnej sytuacji dostał  od ARIMR zgodę na zmniejszenie powierzchni gospodarstwa ? Czy raczej jest tak że musi prowadzić gospodarstwo o powierzchni zadeklarowanej w ubiegłym roku ?      
 5. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

    Czyli jest tak jak słyszałem że do 1 ara zadrzewień można nie odliczać  czy może jest inny próg graniczny ?
 6. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

    Też tak myślę . Bo podaję we wniosku  użytki rolne a nie użytki rolne zgłoszone do dopłat .    A co z kępami zakrzaczeń z pkt c ? Odliczasz w takich przypadkach ich powierzchnię od powierzchni całkowitej działki ? Bo słyszałem że do dopłat zwartych zakrzaczeń do 1 ara nie muszę odliczać od powierzchni działki ale jak jest w przypadku wniosków  MR ?         
 7. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

  :( :(   Czyli jak na działce były krzaki  a w ewidencji gruntów cała działka ewidencyjna  to były użytki rolne  to te "krzaki" należało odliczyć od powierzchni użytków rolnych i wpisać w pole "Inne"  ? / w oświadczeniu o działkach ewidencyjnych wchodzących w skład gospodarstwa /   Pytam bo jeszcze wniosku o płatność nie złożyłem i mam szanse naprawić swój błąd :(   I jeszcze trzy pytania praktyczne :   a) Działka ewidencyjna  : 1,20 ha  , działka rolna /grunt orny /  1,16 ha  , pozostałe 0,04 to "łączka"  przy  strumyku-  która jest koszona ale nie zgłaszana do dopłat z uwagi na jej powierzchnię  (poniżej 10 ary ) . Czy we wniosku powinienem wpisać 1,20 ha jako powierzchnię użytków rolnych czy 1,16 ha ?   b) Czy jeżeli pracowncy ARIMR kontrolują powierzchnię to jest jakaś tolerancja  w % o ile powierzchnia zmierzona przez ARIMR może się różnić od powierzchni podanej ?   c) czy jeżeli na łące o powierzchni 2 ha  istnieją   w zagłębieniach  oddalonych od siebie o  5-20 m  "kępy zadrzewień"   o powierzchni  nie przekraczających 1 ara (każda z osobna licząc ) ale w sumie może się uzbierać z 10  ary to należy te kępy "zsumować" i odliczyć od powierzchni użytków rolnych ?          
 8. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

  Witam ,   Mam pytanie odnośnie rejestracji umów dzierżaw dziesięcioletnich  w Starostwie Powiatowym  , czy jest to niezbędne czy wystarczy podpisanie umów w obecności notariusza / dla "daty pewnej" / . Jeśli chodzi o KRUS to będę ubezpieczony obowiązkowo w oparciu o grunty własne /niedzierżawione/  , a umowy niezarejestrowane w Starostwie  KRUS nie interesują .... nawet jeśli są spisane u notariusza .   Pytam by nie było problemów przy złożeniu wniosku o wypłatę  premii . :mellow:   I drugie pytanie techniczne czy  180 dni jest liczone od daty otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy do dnia złożenia wniosku o płatność , czy ewentualne poprawki i wyjaśnienia  również muszą być dokonane w ciągu tych magicznych 180 dni  ?       Jeśli nie upłynęło 180 dni od daty otrzymania decyzji to możesz . Musisz złożyć zmianę do złożonego wcześniej wniosku.
 9. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

    Z poniższego cytatu wynika że raczej nic nie jest jeszcze pewne , a info dot. tych 34 mln to raczej początek a nie koniec procedury przesunięcia ...   Z uzasadnienia proponowanej zmiany str.3 :     "We wrześniu 2014 r Polska wnioskowała o przesunięcie środków w wysokości 23 mln euro na to działanie , co pozwoliłoby na przyznanie pomocy ok.920 wnioskodawcom . Zmiana Programu w tym zakresie nie jest jeszcze zakończona . Obecnie wnioskuje się o zwiększenie budżetu działania o kolejne 34 mln euro , dzięki czemu będzie możliwe udzielenie wsparcia kolejnym wnioskodawcom (co najmniej 1300 )"
 10. VAT w rolnictwie

  [quote name='jimmy871' timestamp='1410369191' post='1425863'] 1. Możesz odliczać paliwo jak i amortyzację maszyn. 2. Możesz ale jeśli nie wykażesz sprzedaży to na zwrot poczekasz 180 dni dlatego warto sprzedać "coś" za pare złotych wraz gospodarstwem możesz przecież przejąć czy to zboże czy słomę które możesz sprzedawać po troszku.. [/quote] Ad1 ) odliczyć amortyzację ? od czego ? Ad.2 ) przejąć słomę czy zboże od VAT-ca czy rolnika ryczałtowego ? jeśli od VAT-owca to f-ra VAT jeśli od rolnika ryczałtowego Faktura RR [quote name='Mateusz1q' timestamp='1410341566' post='1425734'] Za jakies 2 miesiace zostane mlodym rolnikiem i bede rozliczal sie z vat. bede posiadal 20 pare hektarow dzierzaw, ciagniki w użyczeniu. Czy bede mogl kupowac i odliczas vat za paliwo do tych ciagnikow ? 2 pytanie. Po otrzymaniu tych 100 tys i zakupie maszyn moge od razu złożyć faktury do US i czekac na zwrot, nie mając przed tym żadnego obrotu(bo niby skąd mam go mieć) ? [/quote] Ciągnik w użyczeniu od kogo ? VAT odliczysz niezależnie od kogo , ale US może przyczepić się do użyczającego jeśli nie jest to osoba z kręgu najbliższej rodziny . Mam nadzieję że wiesz że musisz prowadzić stosowne ewidencje dla potrzeb VAT , z pytań które zadajesz mogę domniemać że sam sobie z tym nie poradzisz . [quote name='krzychu94' timestamp='1407534764' post='1410339'] Mam podobny problem jak kolega. I nie wiem czy można odliczyć vat od blachy którą zakupiłem na budynek który dzierżawię? [/quote] A co wynika z umowy dzierżawy ? jeśli Ty jesteś zobowiązany do takich napraw i umowa jest na co najmniej kilka lat to nie widzę problemu by odliczyć VAT na zasadach ogólnych . [quote name='waldek91' timestamp='1410290558' post='1425554'] Chodzi mi o to, że gdyby był vat na ziemię to można by trochę zawyżyć cenę i niech państwo oddaje. Przecież jeśli sprzedający jest ryczałtowcem to jego i tak nic to nie obchodzi. [/quote] Przepraszam że to powiem ale takie rozumowanie jest trochę dziecinne . Gdyby nawet był VAT na ziemię rolną nie oznacza to że mógłbyś go odliczyć , /ziemia musiałaby być wymieniona w odpowiednim załączniku do ustawy / .
 11. VAT w rolnictwie

  [quote name='waldek91' timestamp='1410033072' post='1424255'] Jeżeli jestem vatowcem i kupuję coś od rolnika ryczałtowca to wystawiam mu fakturę rr i mogę odliczyć vat, tak? I drugie pytanie: czy jeśli kupuję ziemię rolną od ryczałtowca to mogę vat odliczyć, czy ziemi to nie obejmuje? [/quote] Ad.1 ) możesz odliczyć VAT o ile wystawisz prawidłową fakturę RR / z niezbędnymi danymi / oraz drugi warunek ZAPŁACISZ rolnikowi przelewem a nie gotówką . I żeby nie było żadnych wątpliwości nie możesz kupić od rolnika "coś" tylko produkty wymienione w załączniku do ustawy VAT . Ad.2) Przy obrocie ziemią rolną nie ma VAT więc nic nie odliczysz .
 12. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

  [quote name='freetaxi' timestamp='1409758879' post='1423197'] Jeden się rozpił. Reszta nie uzupełniła wykształcenia. [/quote] Dzięki za odpowiedź . Czyli wszyscy z własnej winy / jak dla mnie / . Czy Wiesz może z czego wynika [b]brak oprocentowania [/b]w przypadku konieczności zwrotu premii ?
 13. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

  [quote name='Ropsonok' timestamp='1409752774' post='1423157'] W tym naborze podobno jak trzeba byłoby oddawać to nie jest ta suma oprocentowana [/quote] Skąd taka informacja ? [quote name='freetaxi' timestamp='1409741613' post='1423104'] Znam takich co oddawali i płakali. [/quote] Jakie były najczęstsze powody do płaczu ?
 14. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

  [quote name='dzikijohn' timestamp='1409691169' post='1422948'] Ale to jest chyba adres do korespondencji a nie do przelewów kolego. [/quote] Mam umowę kredytową z mBankiem i mam również w niej jako adres siedziby podany ten adres . Jak masz r- k tylko internetowy to innego adresu na pewno nie znajdziesz .
 15. MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

  [quote name='Miniasz' timestamp='1409648875' post='1422533'] mi za przepisanie 20 ha i budynków w sumie całego gospodarstwa plus dzierżawy chce 6 tyś. [/quote] płaci się nie od ilości ha tylko od wartości transakcji
×