deutz fahr
 

deutz fahr

  • 1754 wyświetleń

Wapnowanie z małym pomocnikiem:)



Rekomendowane komentarze

  • Zaawansowany
  • GRZES1545
  • 8976 11047

Wapno rozsiane, wymieszane i poplon rozsiany, ziemia jeszcze dobrze wilgotna to i dobrze się uprawiało. Teraz tylko czekać na efekty.

Badałem jedno miejsce w którym wypalało mi zboże,wyszło mi ze mam tam 7ph , w OSCHR kazali mi zobojętniać to miejsce tylko nie bardzo wiem czym🤔

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • Agrest
  • 25581 23552

Ph 7 to odczyn obojętny. Więc co tu zobojętniać?

Zakwaśić można  siarczanem amonu, mocznikiem rsm 

Odczyn super i uprawiaj co chcesz, tylko azot nie w formie saletrzaku. Każdy inny i tak będzie zakwaszał. 

Dodatkowo jeśli nie masz rędziny/ borowiny to podejżewam błąd  pomiarów lub w próbce znalazła się grudka wapna. Ale to Ty znasz swoją glebę. 

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • GRZES1545
  • 8976 11047

@Agrest Normalna ziemia średnia klasa 4, próbka z kilku miejsc pobrana laską i wymieszana, jęczmień rośnie w tym miejscu do fazy krzewienia potem co raz jaśniejszy i z czasem usycha całkiem zostają tylko chwasty. Pszenżyto w tym miejscu trochę lepsze ale też nie radzi sobie i ginie.

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • Agrest
  • 25581 23552

To stawiam na kwas  a nie ph 7. Przy ph 7 każde zboże urośnie. Jedynie borówka zdechnie. W stacjach zdażają się pomyłki  nie z tej ziemi.

 

Jeśli regularnievwapnujesz to możesz mieć za wysokie ph. Wówczas zboże wyginęło by Ci tylko pomiędzy kołami. Za kołami miałbyś żywo zielone. Wówczas jest to objaw niedoboru manganu. Odżywka Mn i super plon

Edytowano przez Agrest
    • Thanks 1

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • GRZES1545
  • 8976 11047

To nic powtórzę próbę może coś się wyjaśni, ogólnie reszta pola od 4.5 do 5.5  w około tego miejsca więc coś musi być nie tak.

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • Agrest
  • 25581 23552

To jeśli nie wapnowałeś i nie masz rędziny to masz tam 3,5 do 4,0. I bez przyswajalnego magnezu w tym miejscu. Bo przy takim ph choć jest go opór to jest nie przyswajalny

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • GRZES1545
  • 8976 11047

@Agrest przez jakieś 4lata dawałem na tę działkę kredę średnio 500kg na ha, rok temu było wapno magnezowe 3,5t. mimo to miałem to miejsce gdzie zboże tak się zachowuje szczególnie jare. Może poprzedni dzierżawca coś tam rozlał czy jak bo jest to jakby okrąg o szerokości 3-4m średnicy z 50m, może jakieś szczegółowe badanie zrobić?

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • Agrest
  • 25581 23552

To pewnie opryskiwacz po jakimś dogkebowym typo azotop, azoprim płukał. A w próbce popadła grudka wapna.

Mam miejsce na zakupionej działce gdzie poprzedni właściciel wylał jakiś oprysk. Od 5 lat zostaje gołe pole tylko to jest 3m2

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj