Rzepak monolit
 

Rzepak monolit

  • 1846 wyświetleń

Na błędach się człowiek uczy. Wyraźny niedobór azotu. Słoma była cięta, do tego pole nie wyrobione (dzierżawa) i efekty widoczne gołym okiem. Za rok obowiązkowo azot na słome. Jakieś dodatkowe spostrzeżenia po za zielem?


Informacje o zdjęciu Rzepak monolit

Zrobione z Nokia Nokia Lumia 710

  • 1/25
  • f f/2.4

Rekomendowane komentarze

  • Gość e1leex

Brakuje mu azotu i jeszcze czegoś z tych 3: magnez, siarka, bądź mangan, możliwe że wszystkiego. Na grzyba pryskałeś, bo widać też, że sucha zgnilizna panuję, albo coś podobnego. Dokładniej byłoby widać na zdjęciu roślin z bliska. Co do siania azotu na słomę, to ja widzę, że z 200kg mocznika trzeba wysiać na słomę, aby rzepakowi azotu nie brakowało. :blink:

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • knoro93
  • 215 2396

Brakuje mu azotu i jeszcze czegoś z tych 3: magnez, siarka, bądź mangan, możliwe że wszystkiego. Na grzyba pryskałeś, bo widać też, że sucha zgnilizna panuję, albo coś podobnego. Dokładniej byłoby widać na zdjęciu roślin z bliska. Co do siania azotu na słomę, to ja widzę, że z 200kg mocznika trzeba wysiać na słomę, aby rzepakowi azotu nie brakowało. :blink:

Chodzło Ci chyba że na grzyba nie pryskałem jeśli dobrze Cie zrozumiałem. Caryx był w tym miejscu. Wszystko co napisałeś było w odżywkach być może trzeba było drugi raz prysnać odzywkami.

Arek to nie jest pole z którego chcem uzyskac plon rzędu 5 ton ponieważ pole jest nieco zapuszczone rzepak został posiany żeby przełamać monokulture i troche wyrobić glebę po za tym o ile dobrze pamietam zdjecie było robione w mokrym miejscu gdzie rzepak nie wygladał dobrze.

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • rafto
  • 32 1999

Szkoda tylko że te błędy nas coś kosztują :/ Jak przetrwa zimę to co planujesz dać i w jakich dawkach z azotowych ?? ;)

200 kg mocznika na słomę :o za bardzo wybujało by go wtedy ale 100 kg to już ok by było ;)

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • knoro93
  • 215 2396

100 kg napewno by wystarczyło ;) Na wiosne planowałem dać 300 kg z hakiem saletrosanu a nastepnie 200 kg saletry niestety zostało mi z tamtego roku troche siarczanu amonu dlatego na częśc pola pójdzie na pierwsza dawke 150 kg siarczanu amonu + 150 kg saletry. Rok temu sialiśmy rzepak 31 sierpnia na innym polu w dobrej strukturze rzepak bez rzadnego azotu na słome wyglądał dużo lepiej był większy zieleńszy niż ten siany 15 sierpnia. Rok rokowi nie równy tak samo jest z polem

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • rafto
  • 32 1999

Ja siarczan siałem w tamtym roku i jestem zdania że niestety trzeba go siać osobno, jest po prostu za drobny i jak zaczyna strzelać w pęd widać do jakiego miejsca doleciał siarczan :/ Saletrosan potrzebuje dużo wilgoci do rozpuszczenia, ja dawałem siarczan i od razu siałem saletrę , Przy tym rzepaku musisz dać z100 N i do 2 tyg druga dawka. Nie będzie kwitł kilka razy tylko zakwitnie raz ;)

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • knoro93
  • 215 2396

A w jaki sposób sialeś siarczan z saletra? Ja proponuje to wymieszać w rozsiewaczu

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • rafal13113
  • 144 2354

siać oddzielnie lepiej rozsieje i to że ci zostało to całe szczęście bo siarka rzepakowi bardzo potrzebna i te 150 kilo mu się przyda nawet 200 można dać, a co do azotu po słomie to nie do końca jest wspaniały choć różne są szkoły, ale mówie że nie do końca wspaniały gdyż bakterie rozłożą słomę szybciej ale azot z niej będzie dostepny bardzo późną jesienią gdy dla rzepaku już nie jest wskazany bo przyczynia się do wydłużania komórek a co za tym idzie wymarzaniu i wczesną wiosną, lepiej dać tylko pod korzeń coś z niewielką ilością azotu jakiś wieloskładnik tylko na start i dać 100-150 kilo saletry w połowie września bo lepiej rzepak wykorzysta azot a bakterie będą go miały żeby rozkładać słomę nieco później więc azot ze słomy bedzie dostępny dopiero wiosną kiedy przyda się dla roślin

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
  • Zaawansowany
  • rafto
  • 32 1999

Jeden przejazd siarczan , drugi przejazd saletra ;) Jesienią siałem siarczan ok 150 kg/ha + 20 mocznika ( jako doświadczenie żeby zobaczyć jak to się razem wysiewa i bez sensu ze względu na dużą różnicę w wielkości :/ ) Saletrosan raz siałem i mi nie odpowiada :/ choć sobie go chwalą ;) rzepak po nim za długo się zbiera do startu i podstawa to dużo wilgoci do rozpuszczenia długo przez to leży na glebie :/

rafal13113 dobrze mówi ;)

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj