D-e-x-t-e-r

Pomysł na budynek dla opasów...

Polecane posty

D-e-x-t-e-r    2

Siemka, planuję w tym roku budowę budynku pod bydło, jeżeli dostanę zgodę na budowę... Wymiary budynku to długość ok. 20-25m a szerokość może być max. 13-15m. Ze względów iż budynek bedzie przy pastwisku już ogrodzonym ok. 1ha, planuję z jednej strony zrobić pod bydło na uwięzi (byki) na środku ganek paszowy a z drugiej strony pomieszczenie wolno stanowiskowe  z otwartą bramą aby mogły wyjść na zewnątrz. Wywożenie obornika ciągnik z ładowaczem. Prosze o poradę jakie szerokości zastosować na stronę gdzie bedą byki i szerokość ganka paszowego, W niedalekiej przyszlości pomyślę o wozie paszowym... bo reszta szerokości zostanie na bydło na luzie. Zastanawiam się jeszcze nad budynkiem tylko wolno stanowiskowym, tzn z jednej strony ganek paszowy i pomieszczenie na głębokiej ściółce, ale w tym wypadku będe musiał nastawić się tylko na jałówki... Czekam na podpowiedzi co lepiej, jak to zrobić aby było praktycznie, bo wiadomo jak juz ktoś ma coś podobnego to zawsze coś by zmienił, bo w praktyce zawsze coś nowego wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

A co to za różnica czy całość na luza czy polowa uwiązane ? Jak się boisz chodzić przy bykach na luza to daj sobie spokój z hodowlą bo do tego trzeba mieć jaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
D-e-x-t-e-r    2

Nie będę komentować tego posta, poczekam na wypowiedzi mądrzejszych ludzi na tym forum... Pytanie zadałem o rozwiązanie techniczne budynku, a widzę że chyba za dużo nie masz na ten temat do powiedzenia... A różnica raczej jest bo nie widzę jakoś byka ok 1000kg i jałówki ok.250kg na którą próbuję skoczyć... i druga sprawa jest możliwość tylko jednej strony na wybieg na pastwisko, a wywożenie obornika z pomieszczenia gdzie luzem jest 15 byków których nie można nigdzie wypędzić też nie jest ciekawym rozwiązaniem... więc chyba lepiej aby były uwiązane

Edytowano przez D-e-x-t-e-r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
withanight    1108

Taki chojrak jesteś a możesz kiedyś skończyć wdeptany w gnój, czego Ci nie życzę. Zwierzęta zwłaszcza 8 razy większe od ciebie są nieobliczalne i w starciu nie masz najmniejszych szans. W zeszłym tyg przyjechali po wieprze, kierowca ten sam, naganiacz juz inny jak się okazało przegrał z bykiem, uratowały go jałówki pod które się wczolgał, pęknięte płuco, zmiadzona śledziona, szpital 3 miesiące zwolnienia, do roboty juz raczej nie wróci.


Take me Away !...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może odbiegam od tematu ale ja do byków na uwięzi bez kija to nie wchodze. a gdy ktoś jeat bez niego odrazu warjują. Moim zdaniem kwestia wychowania ale i tak niepewne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

bydło tylko luzem. kwestia organizacji. wpisz sobie w googlach bydło we francji albo obory na bydło we francji to zobaczysz jakie tam mają rozwiązania. na yt też jest sporo materiałów.  

 

ja bym postawił cos takiego. z drugiej strony okólnik przy każdym i olał ten hektar łąki. postawiłbym kilka takich namiotów. szybko tanio, bez pozwoleń itd

 

https://www.google.pl/search?newwindow=1&client=opera&hs=3Tv&biw=1366&bih=658&tbm=isch&sa=1&q=wiata+na+bydło&oq=wiata+na+bydło&gs_l=img.3..0l2.37982.38583.0.39349.4.4.0.0.0.0.154.569.0j4.4.0....0...1c.1.64.img..0.2.282.lwEaL2CFadw#imgrc=iNjeEycy9haG7M%3A

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Nie będę komentować tego posta, poczekam na wypowiedzi mądrzejszych ludzi na tym forum... Pytanie zadałem o rozwiązanie techniczne budynku, a widzę że chyba za dużo nie masz na ten temat do powiedzenia... A różnica raczej jest bo nie widzę jakoś byka ok 1000kg i jałówki ok.250kg na którą próbuję skoczyć... i druga sprawa jest możliwość tylko jednej strony na wybieg na pastwisko, a wywożenie obornika z pomieszczenia gdzie luzem jest 15 byków których nie można nigdzie wypędzić też nie jest ciekawym rozwiązaniem... więc chyba lepiej aby były uwiązane

Skoro wybieg może być tylko z jednej strony to rób tylko ganek paszowy - część legowiskowa, albo ganek na srodku po obu stronach 2 części uwięźniowe - usuwanie obornika wyciągiem.  Wolałbym pierwszą opcje bo miałem na uwiezi byki i to żadna rewelacja, więcej roboty i bezpieczniej wcale nie jest.  Kolejna sprawa nie wiem po co Ci hektar wybiegu , wystarczy na czas usuwania obornika wybieg szerokości czesci legowiskowej wiecej nie trzeba. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Hektar wybiegu można domniemać jest z tego względu, że założyciel tematu myśli pewnie nad tzw. opasem ekstensywnym, a przynajmniej po części takie żywienie planuje, bo hektar trawy na niewiele starczy przy wypasie.
Co do byków na uwięzi - serio chce wam się męczyć z bydłem na łańcuchach i to w nowym budynku? Żeby jeszcze to były krowy mleczne to można zrozumieć. Ani to ułatwienie, bo trzeba co chwilę odgarniać, podgarniać, ścielić, ani bezpieczne, bo jak zwierzak nie ma gdzie uciec to jedyną obroną dla niego jest atak. I kto trzyma byka do wagi 1 tony na opasie? Nie demonizujcie tak systemu bez uwięzi bo z pewnością nie jest gorszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamciow    125

Nie widzę żadnego problemu, by utrzymywać bydło luzem. Tylko zauważ że bydło dzieli się na grupy, a nir największe opasy z namniejszymi jałówkami... Im mniejsze grupy tym lepiej


Wiem że popełniam błędy ale dopiero się uczę..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj