Mariusz123456

Rozpoczęcie działalności rolniczej

Polecane posty

Witam. Na początku chciałbym się przedstawić i przywitać. Jestem Mariusz i mam 25 lat.od dziecka wychowany w gospodarstwie. Od 5 lat pracuje w szwecji na farmie mlecznej. Właściciel ma około 350 krów. Jestem odpowiedzialny dosłownie za wszystko lecz tutaj od wiosny do jesieni stada są na wybiegu. Mam w polsce zapisane gospodarstwo rolne 45 ha. Od kilku lat nie jest nic siane ani uprawiane. Są 2 ciągniki c360 jakiś pług broni kombajn bizon kilka przyczep dużą oborach na 200 300 swin oraz 2 stodoły. Mam kilka pytań.
1. Gospodarstwo jest zapisane na mnie lecz n8c się tam nie dzieje. Czy tak bez problemu mogę zacząć działać?
2. Nastawilbym się na rasę typowo mięsna. Głównie bydło byłoby na dworze oprócz zimy. Jaka rasę wybrać?
3. W szwecji zywimy głównie kiszonka lecz w polsce mało co widziałem balony ba nawet nie widziałem od dawna krowy na polu. Czy to w ogóle się opłaca?
4. Chce od razu zatrudnić pracownika by się tym opiekował a ja bym jeszcze dalej w szwecji dorabial. Czy jest tu jakiś znający się hodowca na pomorzu co zechcialby ponmóc?
5. Całość planuje ogrodzic ze względu ze jest to w jednym kawałku. Do kupiłbym może trochę ziemi by zasiąść najpotrzebniejsze rzeczy.co o tym myślicie.
Ciężkiej pracy się nie boję tylko tych formalności. Stać mnie by ogrodzic wyremontować obory kupić sianokiszonke oraz kupić z 30 byczkow. Jeśli są osoby które chcą się spotkać i podjąć współpracę to chętnie się spotkam w październiku. Planuje ruszyć od wiosny także trochę czasu jest.


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okolice Starogard Gdański


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

z takim areałem i funduszami na start możesz ładnie się rozwinąć. Park maszynowy tylko troche słaby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chce kupić to co potrzebne do robienia kiszonka w balotach. Zastanawiam się tylko ciągle jaka rasa oraz jak ruszyć z papierami.dodatkowo postawił bym wiatę blaszana gdyż za 40 tys to już można niezła kupić. Ciągnik rolniczy tez by się przydał mocniejszy ale to jest w dalszych planach. Pierw wole wyremontować to co stoi.


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To znów ja. Mam pytanie do użytkowników. Z racji iż chce mieć stado na pastwisku przez większą część roku to czy w polsce nie ma problemu z kradzieżą żywych zwierząt? Oraz czy wy doświadczeni hodowcy ubezpieczacie swoje zwierzęta?


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie po czasie. Wróciłem do Polski na 2 msce. Jestem na etapie załatwiania papierów. Remontuje dom. Od poniedziałku orzę całą ziemię co mam. Planuję zrobić pastwisko na cąłej powierzchni. Zakupiłem bale drewniane na ogrodzenie. Okazało sie ze przez ostatnie 5-6 lat sąsiad za darmo siał i za darmo zbierał. Czy jest ktoś chętny by się spotkać i pogadać? Mogę dojechać w każde miejsce do osoby co hoduje bydło w miare naturalnie. 


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

No to powodzenia zycze - masz niezly areal, jesli calosc przeznaczysz na pastwiska i zaczniesz odpowiednio nimi zarzadzac to jestes w stanie super sie rozwinac.Ja zaczalem jakos rok temu, skoncentrowalem sie bardziej na stadzie zarodowym , niz hodowli bykow. Na ta chwile mam 20 jalowek, juz prawie gotowych do pokrycia oraz byczka rozplodowego - calosc rasy Angus Czerwony.U mnie stado przebywa caly rok na pastwisku, w wydzielonych kwaterach o wielkosci 0,5ha , maja wiate do oslony przed wiatrem. U mnie calosc jest hodowana  bardzo naturalnie - zwierzeta maja 4 nogi wiec pozwalam im samemu zdobyc pozyweinie w odpowiednim miejscu i przez odpowiednia dlugosc czasu.

 

Ogrodzenie bedzie wyzwaniem - ja mam ogrodzone 16 ha, podzielone na kwatery i ciagle cos dodaje i ulepszam. Mam podobna sytuacje - pracuje za granica , a moja gospodarka zajmuje sie rodzina w Polsce


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A rasa Angus jest łagodna? Mi głównie chodzi o to. Ja zastanawiam się nad rasą LIMOUSINE tylko pewnie bd ciężko kupić za tanie pieniądze stado. To i tak dopiero za rok planuje kupić. W tym roku skupiam się na ogarnieciu gospodarstwa i załatwieniu dokumentacji. Pracy się nie boję. Ja też będę miał zamiar dalej pracowąc w Szwecji lecz planuję sprowadzić ze wschodu pracownika po nowym roku o ile moje plany wypalą bo będzie trzeba sporo zainwestować w stado. 


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

Witajcie po czasie. Wróciłem do Polski na 2 msce. Jestem na etapie załatwiania papierów. Remontuje dom. Od poniedziałku orzę całą ziemię co mam. Planuję zrobić pastwisko na cąłej powierzchni. Zakupiłem bale drewniane na ogrodzenie. Okazało sie ze przez ostatnie 5-6 lat sąsiad za darmo siał i za darmo zbierał. Czy jest ktoś chętny by się spotkać i pogadać? Mogę dojechać w każde miejsce do osoby co hoduje bydło w miare naturalnie. 

 

Nie wierze że przez 5-6 lat ktoś uprawiał Twoje 40ha a Ty i nikt z Twojej rodziny o ty nie wiedzieli i mu na to nie pozwolili


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serio. Niby była zgoda jeszcze jak dziadek żył. Ale dziadek nie zyje od 7 lat. A wtedy dosłownie nikt się tym nie zajmował. Ja po skończeniu szkoły wyjechałem za granicę. Poza tym tak naprawdę to nie wiedzieliśmy które pole jest nasze. Wiedzielismy ile ale nie które. Teraz już przy pomocy kolegi wiem. A co polecacie posiać za trawy aby było dobre pastwisko? Jest całość lekko zwapnowane i jestem w trakcie orki.


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

No nie intersować sie przez 7 lat 40-ma hetkarami to chyba musisz być biznesmenem i spać na kasie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

brak czasu. przez ostatnie 5 lat to może w polsce byłem z 7-8 razy na bardzo krótkie urlopy. ale w ciągu kolejnych 5 lat planuje wrócić na stałe do Polski. trochę szkoda ze tak to olałem bo jest do zapłaty za***isty podatek. teraz od kilku mscy czytam fora i przepisy prawne. kalkuluje wiele rzeczy czy się opłaca czy nie. np mam możliwość koszenia łąk w ilości około 10 ha za darmo. właściciel bierze tylko jakieś tam dopłaty. tylko ze to jest 30 km od gospodarstwa. i nie bardzo wiem czy się finansowo opłaca bo spore koszta transportu bo tego siana lub kiszonki będzie bardzo dużo


Tak samo mam dylemat czy warto by mi było ściągać jałówki ze Szwecji od mojego szefa które mają po 8-10 lat. przy odrobinie szczęścia te młodsze mogą mi dać po 2 cielaki. tylko przepisy stale są nowe i nie wiadomo. a takie jałówki bym miał w ilości 10-20 rocznie za przysłowiowe piwo w ilości każdy urlop do polski i wracam z 100 litrów piwa. ot cała filozofia. takich rzeczy jest więcej. niestety mam słabe maszyny na wiele rzeczy i zanim się rozwine to potrwa z 10 lat o ile wgl się rozwinę


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

Skoro ten sasiad obrabiał za frii te pole przez tyle lat to jak jest honorowy to powinien Ci odpalić na ten podatek kasę, palant jeden, ja sie na krowach za bardzo nie znam ale wydaje mi sie że jaówka to jest do pierwszego cielaka a pożniej po drugim cielaku to sa już krowy a nie wiem czy jest sens siagać z zagranicy wyekspuatowane 10letnie krowy ciekawe jak zniosa podróz i nie wiem czy z tym transportem nie bedzie wiecej zachodu niż to warte bo weterynaria jakiś urzad celny itp co do siana 30km to nie jest tak daleko moza jechać skosić przetrzasnać i sprasować u kogos na 2-3dni zostawić traktor ze sprzetem a bele przewieść wynajetym tirem do siebie do gospodarstwa, co do sprzetu to skoro masz możliwosć to sprowadz sobie sprzet z zagranicy od swojego szefa lub od innych rolników i bedziesz miał zawsze trochę taniej i do tego możesz przywieść coś na handel i jak masz tu rodzinę to zawsze Ci dopilnuja i pomogą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie no sprzętu nie będę sprowadzał za drogi interes. Krowy oni dają do utylizacji za darmo. Nie wiem czemu na mięso nie pójdą? Musze się tego dowiedzieć tam. Właśnie w tym największy problem że nie mam tu nikogo kogo bym mógł zostawić. Ale jakoś te 5 lat sie da. Byle by były jakie kolwiek zyski to się rozkręci. 


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

poprostu pewnie wychodza z załozenia ze stara wyeksploatowana krowa po antybiotykach nie nadaje sie do jedzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No troche tej chemi dostają napewno. Mam nazwy szwedzkie tych preparatów co rozcieńczają w zbiorniku z wodą do picia dla stada. Co to to nie wiem. Ale jeśli by każda krowa dała 2 cielaki to warto. Są to same rasowe tylko że mleczne.


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty się kolego zastanow co mówisz bo chcesz z zagranicy przywieźć rasowe krowy później piszesz ze to krowy mleczne a chcesz hodowac limousine, piszesz ze tam krowy są prawie cały rok na pastwisku no to chyba nie mleczne krowy jeśli pracujesz w szwecji w gospodarstwie to chyba wiesz cos o hodowli i bys takich bzdur nie pisał i chyba wiesz ze wyeksplatowana krowa mleczne na samej trawie sie przekreci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

taaaaa mam doświadczenie jak diabli. powodzenia. wiem co widzę w szwecji i się nie mądrze. w gospodarstwie w którym pracuję krowy jeśli chcą jeść to wychodzą na pastwisko i tam mają wszystko pod wiatą plus zielone na ziemi. a do dojenia to jest automat. nie trzymają krów na uwięzi jak to bywa u Nas.


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345

holera żeby to było bliżej to byśmy mogli założyć taką spółkę ale niestety dzieli nas prawie całą polska. życzę powodzenia w oraniu szescdziesiatka 40 ha ziemi . u mnie w okolicy jakby ktoś komuś kilka arów obrabial na lewo to była by afera a co mówić 40 ha


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

taaa właśnie dziś mi się rano traktor zepsuł i cały dzień sobie odpoczywałem. drugiego jeszcze nawet nie ruszałem. mam sporo czasu by to ogarnąć wszystko. najgorsze ze muszę orać tylko w jedną stronę z górki bo pod górkę nie idzie za diabła.


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Coś Mi tu bajką zaczyna zajeżdżać :blink: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oj śmierdzi śmierdzi. poprostu brak sprzętu i doświadczenia


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Skoro w Szwecji byłeś od wszystkiego ... to doświadczenie powinieneś mieć . Zaintrygowały Mnie te "dziesięcioletnie jałówki" i orka w jedną stronę :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak ale na północy Szwecji pól uprawnych jest może 1% ze wszystkich gruntów pod rolę. na południu to inna bajka w okolicach Malmo to jest super ziemia.


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      W związku z prośbą użytkowników założyłem ten temat. Tu możemy rozmawiać o wszystkim i o niczym, aby nie zaśmiecać tematu "ceny mleka"
       
    • Przez lukasz2623
      Szukam czegoś dobrego, nie drogiego do wypalania rogów. Polecicie coś?
      Plus dodatkowe pytanie.. w jakim wieku wypalacie?
    • Przez ukaszKruszyna
      Cześć! Ostatnio trafiłem na młóto browarniane w paszy dla bydła. Wiecie może jak wpływa na wartość odżywczą? Chciałbym spróbować wprowadzić to u moich krów, które niedługo będą się cielić i w szukam informacji oraz sprawdzonego dostawcy.
    • Przez raven18
      Hej, da się zmienić ilość obornika w programie internaw bo w rzeczywistości mam go dużo mniej. Program liczy około 17 ton na głębokiej ściółce na 1DJP, to jakiś kosmos bo mam max 10 ton (licząc ilość wywiezionych rozrzutników 3,5 tonowych). Teoretycznie nie przekraczam max dawki azotu na działkach ale bardzo mało brakuje.   
    • Przez Młodyoporowiec
      dzień dobry czy warto zaczynać hodowle mam 20 ha ornego i 2 łąk ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj