Welson

Kiedy uprawiać po rzepaku

Polecane posty

Welson    1

Witam. Kiedy lepiej uprawić po rzepaku: kiedy zakiełkuje czy od razu po skoszeniu? Jak wy robicie?

Edytowano przez Welson

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Pierwsze rozwiązanie zdecydowanie lepsze, nawet czekam za deszczem i dopiero ok. 5-7 dni po nim uprawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Przynajmniej 14 dni nie pokazuje się po skoszeniu na polu. Nie ma sensu, chyba że chce się dwa razy robić. łodygi mają wyschnąć i skruszeć, wtedy po gruberze nic nie zostaje.

Rzepak skiełkuje zniszczy sie go i pod orkę jest mały nie ma problemu z przyoraniem, i wodą.

 

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    124

Czyli generalnie robicie jeden raz gruberem albo talerzowka a potem już orka? Nie bawicie się w dwa razy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    188

Wg mnie robi się jak najszybciej po zbiorze żeby zatrzymać parowanie, wymieszać resztki a później szczota rośnie że hej(zielona masa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    124

Rośnie ta masa jak głupia, do tego stopnia ze w ubiegłym roku robiłem jeszcze raz gruberem. Zastanawiam się co jest lepsza opcja, zrobić to na jeden raz, czy na dwa. Pewnie wybór jest mocno zależny od pogody i posiadanego sprzętu :3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

ja tam jadę zaraz po skoszeniu , woda zbyt cenna dla mnie :) , potem ok 2 tygodnie przed siewem pszenicy idzie glifosat , następnie uprawa na 25 cm kultywatorem i siew ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    206

z tą zielną masą jest taki problem,że jak urośnie gęsty i wysoki to na jeśień wyciągnie całą wode a jeżeli będzie sucha jesień z ziemi zrobi się ,,skała", miałem tak 2 lata temu,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Dokładnie. Po 2 tygodniach od skoszenia rzepak ma 2 listki i minimalnie wodę wyciągnie, łodygi suchutkie, wtedy gruber, minimalna  strata wody, patem początek lub do  połowy września  znowu gruber na 20-25 cm i siew wrzesień- październik.

Nie ma strat wody po łodygach nie ma śladu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
john77    8

po skoszeniu czekam gdy zejdzie to wtedy gruber scierniskowy i przed siewem jeszcze raz gruber uprawa bezorkowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Zależy co do kogo jest ważniejsze woda czy zniszczenie (przez skiełkowanie) maxymalnie dużo nasion rzepaku. Kto ma w płodozmianie buraki cukrowe to zależy mu na zniszczeniu rzepaku. Rzepak idealnie wschodzi jak jest przykryty sieczką i na to popada to wschody są prawie 100%, a jak zastosujemy po ścięciu od razu ścierniskowca to zawsze część nasion przyjdzie za głęboko i będą rosły w nastepnych latach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Ja zawsze parę dni po żniwach to talerzuje ściernisko i nie mam problemu ze wschodami nasion ładnie sie później rzepak zazielenia do orki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Jak jest wilgoć to możecie czekać póki skiełkuje, jeśli nie ma to tylko tracicie wodę z gleby. Nawet jeśli potem zacznie szybko rosnąć, to 2l glifosatu na 80l wody i pozamiatane. Jeśli ktoś zrywa ściernisko ryjąc pod chiny to napewno zagoni nasiona na drugą strone planety. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj