student2

Likwidacja łąki na pole

Polecane posty

student2    0

Witam,czy mógłby ktoś napisać jak zlikwidować łąkę ,tzn wiem że najpierw kultywatorowanie potem chciałbym obornik rozrzucić tylko nie wiem czy od razu czy w jakimś odstępie dniowym,następnie przyorać obornik-też nie wiem czy w jakimś odstępie.Kolejnie rozsiew wapna i nawozów- m\nie wiem czy razem czy w odstępie no i wałowanie- kiedy? Bardzo proszę o szybką odpowiedz, z góry uprzejmie dziękuję.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ema    0

Najpierw to musisz ruszyć to na przykład kultywatorem,glebogryzarką bądź talerzówką następnie bronowanie później nawieź obornikiem i porządna głęboka orka a nie jakaś podorywka i po wszystkim.Jeżeli chodzi o jakiś odstęp dniowy to moim zdaniem nie ma to na nic wpływu w jakim odstępie to zrobisz i o ile mi wiadomo to nawożenia obornikiem nie łączy się z wapnowaniem.Jeżeli się mylę to mnie poprawcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Nie wiem co da ta brona po talerzowaniu. Talerzowałem podwójnie, potem orałem dobrym pługiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

było to już opisywane.

ja bym zrobił tak:

- glifosat czy inny roundup - 14 dni

- talerzówka - 10 dni przerwy - jakby włał w to deszcz byłoby super

- po jakimś czasie ponownie talerzówka lub siakieś brony - wyrównać żeby dobrze było wysiewać wapno i orać

- wapnowanie

- orka siewna

- brony lub agregat

- nawożenie mineralne aby je przykryć

- siew zboża

 

później ponownie zboże a następnie rzepak

 

nawożenie organiczne po łące bym sobie darował, no chyba że po rzepaku pod zboże.

 

wapnowanie możesz załatwić np w grudniu jak wszystko zamarznie, u nas teraz niektórzy wapnują.

 

kombinacji likwidacji łąki jest sporo ale to co opisałem w tym przyszłym roku będę stosował na jednej łące. Kilka lat temu zrobiliśmy podobnie i wyszło bardzo dobrze.

Tak wiem, trochę to pracochłonne i energochłonne w wykonaniu co opisałem.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

teraz to już nic niezrobisz, ale wiosną glifosat z 4l+siarczan 5kg/ha i po 14dniach dobry pług ajak niemasz to zamów usługe i nietrzeba sie bawić w talezowanie które i tak nic nieda.Jak nie opryskasz to będziesz przewalał darń przez 5lat puki niezgnije.Czekając aż glifosat zje darń to możesz wywiezć obornik.Wapno dopiero na jesień pod drugą uprawe bo sie niełączy z obornikiem.Albo jedno albo drugie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Nie pryskaliśmy glyfosem ale talerzowaliśmy 2x, brony lub włoka do wyrówniania i orka siewna i nie było wielkich problemów z darnią. Jednak na przyszłość będe pryskał.

 

Co do ruszenia na wiosnę - zebrać pierwszy pokos trawy, może nawet drugi i później zacząć to akurat pod zboże szykować bo idzie się na luzie wyrobić i ziemia się odleży.

A ozimina jednak lepsza niż jara.

No i oranie na wiosnę to nie najlepsze rozwiązanie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

teraz to już nic niezrobisz, ale wiosną glifosat z 4l+siarczan 5kg/ha i po 14dniach dobry pług ajak niemasz to zamów usługe i nietrzeba sie bawić w talezowanie które i tak nic nieda.Jak nie opryskasz to będziesz przewalał darń przez 5lat puki niezgnije.

 

Czy ty chociaż raz w żuciu kasowałeś trawę?? Chyba nie. Ja kasuje trawy i wsiewam nowe.

wystarczy stależować i pobronować w odstępach czasowych (żeby uschła darń). W miarę potrzeby zabiegi powtórzyć.

potem obornik i orka. Potem agregat i siew.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Aco ja wiem, skasowałem tylko jakieś 60ha łąk ale widze że to zamało :unsure:

 

Miałem na myśli głównie te 5 lat orania dorny. U meni po roku nie ma praktycznie śladu a po 2 nie zauważysz ze tu była trawa wczesnej.

 

Po randapie to pewno po roku śladu by nie było.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

My jak ostatnio likwidowaliśmy łąkę to zrobiliśmy tak:

-późno jesienią płytka orka

-wiosną wywóz obornika i talerzowanie

-potem orka po kilku tygodniach od talerzowania (była to działka pod kukurydze)

-uprawa agregatem i siew kukurydzy

Minęło 2 lata i jeszcze troszkę śladów po łące jest ale za rok już raczej nic nie będzie widać a nie była pryskana żadnym środkiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ema    0

Witam mam kawałek łąki sporo oddalony od miejsca zamieszkania, i znalazł się na nią chętny dzierżawca lecz on chce ją zaorać i zasiać kukurydzę. Chodzi mi jak to się ma do przepisów według ARiMR, trzeba załatwić w biurze ARiMR jakieś przekwalifikowanie?? Ogólnie chodzi mi o informację jak to wszystko wygląda z przekształceniem łąki na użytek rolny.Będę wdzięczny za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nero91    2

Zakładasz pług i ogien na tłoki;p a tak na powaznie to tez jestem ciekawy jak to wyglada formalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
carlos03    3

Ja zrobiłem coś podobnego jesienią, wydzierżawiłem od pewnego kolesia działkę, były tu grunty orne i wpisane na nich TUZ, klasa III, zrobił tak aby dopłaty tylko zgarniać, wieć to zaorałem , wybrałem sie do Agencji a tam mi powiedziała Pani ze nic nie trzeba zmieniać, chyba że, bo oni jakoś we wrześniu zliczają wszystkie TUZ-y z całej polski i nie może być mniejsze jak ( no i właśnie tutaj nie wiem dokładnie ile ale chyba było 7 % powierzchni w skali całego kraju) ale tak jak ta Pani powiedziała ze to bardzo wątpliwe, ponieważ jak każdy z Nas wie użytków zielonych z roku na rok przybywa, więc to raczej nie możliwe. Wieć nie ma się czym martwić, pozdrawiam

Edytowano przez carlos03

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikic360    56

Jeżeli na tej działce nie jest prowadzony pakiet rolno środowiskowy można śmiało orać. Ostatnio sam się dowiadywałem w agencji w tej sprawie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gadek5228    132

W tamtym roku też miałem taką sytuację,ale po zapytaniu w ARiMR powiedzieli,że nie ma żadnych problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian1265    0

A jeżeli chcę zaorać łąkę (TUZ) i założyć od nowa, to są jakieś przepisy kiedy mogę orać, żeby nie było problemów jak przyjadą na kontrolę i łąka będzie zaorana to czy wówczas są z tym jakieś problemy? I jeszcze jedno czy w następnym roku do dopłat pisze się to jako TUZ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brus87    0

Mam 3ha łąki, chcę ją przekształcić i zasiać jakieś zboże np.: rzepak

Co muszę zrobić by przygotować ziemię pod zasiew?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

a co to jest grónt i zborze? i nie znam jeszcze slowa "zasiem".i co znaczy 3h, czy chodzi o 3 godziny? mozesz Kolego wyjasnic te pojecia? byloby latwiej Ci pomoc...

Edytowano przez dexterek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    250

Jak już się kogoś czepiasz to używaj polskich znaków.

 

Co do łąki to 1.roundap , 2.talerzówka , 3.orka

Tylko się upewnij , że masz : trawy na gruntach ornych a nie TUZ - bo się ARiMR czepi

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pandowski
      Cześć Wszystkim!
       
      Na początek dane:
       
      Powierzchnia pola: 1,3 ha w bezpośrednim sąsiedztwie lasu; obecnie rośnie jeszcze seradela uprawna do przeorania
      Klasa gleby: V
      Kategoria agronomiczna gleby: lekka
      PH w KCl: 3,64
      P205: 5,9
      K2O: 2,0
      Mg: 1,6
       
      Co chcę uzyskać?
       
      Chciałbym założyć trwały (nawet 10 i więcej lat) użytek zielony, który będzie można łatwo odchwaszczać herbicydem. Zamierzam dać chętnemu rolnikowi pokosy z tego użytku w zamian za zbiór przynajmniej dwa razy w roku i wiosenne włókowanie. W tej chwili już mam 5 ton wapna na polu gotowego do rozwiezienia a następnie planuję wykonać orkę 15 cm.
       
      Moje pytania są następujące
       
      1. Jakie trawy zasiać?
      2. W jaki sposób je siać i kiedy? Czy teraz w październiku ma to jeszcze sens (a dziś na Północnym Mazowszu był już lekki szron) czy czekać do wiosny?
       
       
      Z góry bardzo dziękuję za pomoc
      Pozdrawiam
      P.
       
    • Przez cinas16
      Witam, mam możliwość dzierżawy kilku hektarów łąk. Problem jest w tym, że są one na jednej działce z lasem. Czy w takim wypadku można brać dopłaty do łąk? Nigdy wcześniej nie były brane dopłaty na to. Ile wynosi dopłata do łąk? jest to kwota JPO czy coś więcej.
    • Przez rolnik115
      Zakładam ten post bo chce poznać wasza opinie i porady dotyczące mojego pomysłu. A mianowicie. Hoduje 30 krow mlecznych w starej oborze w 3 rzędach. Pasze zadaje ręcznie. Chcę sobie usprawnić zadawanie paszy. Wpadłem na pomysł żeby zaraz za Obora wybetonowac stół paszowy dla krow . Mucki od maja do listopada chodzą po pastwisku. Wybetonowalbym stół paszowy na tym pastwisku, które jest zaraz za Obora, kupiłbym woz paszowy i zadawał pasze na ten stół. Krowy oczywiście nie chodziłyby już po całym pastwisku lecz odgrodzilbym im pół ha z dostępem do wody. Główną paszą byłby wtedy tmr. Zostaloby mi wtedy 5 ha łąki kosnej. Dodam też , że krowy gdy chodziły po pastwisku to dostawały rano qq na oborze i siano lub sianokiszonke, czyli oszczędzam 5 ha łąki . Zimy w Polsce stają się coraz lagodniejsze, więc Mucki mogłyby chodzić prawie całym rokiem na dworze. Naganiane byłyby tylko do dojenia. Co o tym sądzicie? Mam też w planie przerobić stodole na bydło opasowe ok 30 sztuk bykow mięsnych. Pasze również zadawalbym paszowozem. Proszę o wasze porady
    • Przez Supplisek
      Witam
       
      Obecnie posiadam grunty o klasach ziemi jak w temacie, na dzień dzisiejszy jest tam łąka lecz chciałbym się zająć uprawą trawy na nasiona, przeważają torfowiska, częściowo piaski na wzniesieniach lekkich i miejscami bardziej zwięzła ziemia IV klasy. Czy ktoś może mi powiedzieć czy jest szansa powodzenia takiej uprawy? Dodam tylko że ziemia nie jest bardzo mokra, jedynie w miejscach - dołach przy lesie ale tragedii nie ma
    • Przez slawo12
      Witam,może jest ktoś zainteresowany sianem,kiszonką,mam 15 ha.oddam za darmo musi sobie sam skosić i zebrać,trawa doskonałej jakości,teren bardzo ekologiczny ,Podkarpacie,okolice Błażowej Rzeszowskie 501082788
      Przeniesione
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj